Ухвала від 31.05.2023 по справі 320/5758/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

31 травня 2023 року м. Київ № 320/5758/23

Суддя Київського окружного адміністративного суду Перепелиця А.М., при секретарі судового засідання Ягельська А.О., розглянувши в підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Міністерства оборони України про визнання протиправною та нечинною постанову в частині, визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Кабінету Міністрів України, Міністерства оборони України про визнання протиправною та нечинною постанову в частині, визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить:

- визнати протиправною та нечинною Постанову Кабінету Міністрів України від 21.10.2022 №1193 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 "Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції забезпеченні її проведення чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України" в частині визначення у десятому абзаці пункту 4 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, зобов'язальної умови про подання особами, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки Російської Федерації проти України, не менш як одного з вичерпного переліку документів: витяги (копії) бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, матеріалів спеціальних за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв, як такої, що обмежує права широкого кола осіб;

- визнати протиправною та нечинною Постанову Кабінету Міністрів України від 21.10.2022 №1193 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 "Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції забезпеченні її проведення чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України" в частині визначення у 5 абзаці пункту 6 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, обмеження терміну звернення осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, командирів (начальників) військових частин (органів, підрозділів) або дня участі у виконанні бойових (службових) завдань, у проведенні розвідувальних заходів, отримання поранення, контузії, каліцтва, щодо подання ними на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, відповідних документів, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій, як такої, що обмежує права широкого кола осіб;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача в частині невизначення ним, в процедурі надання статусу УБД, окремих правових норм, щодо осіб, котрі проходили військову службу можливості здійснювати належне та своєчасне документальне оформлення фактів виконання означеними особами бойових завдань чи то ведення ними бойових дій, або коли такі документи було втрачено, а також - не визначення Відповідачем, в процедурі надання статусу УБД, правових норм щодо можливості та порядку розгляду показань свідків про безпосереднє залучення вказаних вище осіб до виконання бойових завдань чи здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та урахування відповідними комісіями загальновідомих обставин при вирішенні питань, щодо надання статусу УБД;

- зобов'язати відповідача розробити та затвердити, у порядку передбаченому діючим законодавством, правові норми до процедури надання статусу УБД, які, без обмеження строку, забезпечать можливість отримувати статус УБД особам, котрі проходили військову службу в зонах бойових дій в той час та/або в тих умовах, коли не було можливості здійснювати належне та своєчасне документальне оформлення фактів виконання означеними особами бойових завдань чи то ведення ними бойових дій, або коли такі документи було втрачено, а також розгляду в процедурі надання статусу УБД показань свідків про безпосереднє залучення вказаних вище осіб до виконання бойових завдань чи здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави V зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та урахування відповідними комісіями загальновідомих обставин при вирішенні питань, щодо надання статусу УБД.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.03.2023 відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та нечинною постанову в частині, визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.04.2023 клопотання ОСОБА_1 про залучення співвідповідача у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та нечинною постанову в частині, визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено та залучено до участі у справі у якості співвідповідача - Міністерство оборони України (адреса: 03168, місто Київ, проспект Повітрофлотський, будинок 6, код ЄДРПОУ 00034022).

У підготовчому засіданні 31.05.2023 представником Кабінету Міністрів України заявлено про невідповідність позовної заяви ОСОБА_1 вимогам ст.160, 161 КАС України, а саме, при звернення до суду з позовною заявою позивачем не було додано документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Представник Міністерства оборони України підтримав вказані вище доводи представника.

Позивач заперечував щодо таких доводів про наявність у нього обов'язку сплати судового збору за звернення до суду з позовною заявою посилаючись на п.12 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", яким встановлено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши доводи учасників справи, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно з ч.3 ст.161 КАС України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Однак, дослідивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено, що позивачем при зверненні до суду з даною позовною заявою не було додано документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Щодо доводів позивача про наявність підстав для звільнення від сплати судового збору у відповідності до п.12 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

За змістом ч.2 ст.132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011 (далі - Закон №3674-VI).

Пільги щодо сплати судового збору визначено в ч.1 ст.5 Закону №3674-VI.

В обґрунтування підстав для звільнення від сплати судового збору позивач зазначив, що він звільнений від сплати судового збору на підставі п.12 ч.1 ст.5 Закону №3674-VI.

Так, відповідно до п.12 ч.1 ст.5 Закону №3674-VI зазначено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

Згідно з п.3 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII) військовий обов'язок включає проходження військової служби.

Відповідно до п.9 ст.1 Закон №2232-XII, щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії, зокрема, допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.

Пунктом 5 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008, визначено, що громадяни, які проходять військову службу, є військовослужбовцями Збройних Сил України. Статус військовослужбовця підтверджується документом, що посвідчує особу. Форма та порядок його видачі встановлюються Міністерством оборони України.

Суд звертає увагу, що відповідно до п.1.3 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 №170, громадяни України, які виконують військовий обов'язок під час проходження військової служби, є військовослужбовцями Збройних Сил України. Статус військовослужбовця підтверджується такими документами, що посвідчують особу, зокрема, військовими квитками рядового, сержантського і старшинського складу - військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу (за винятком прапорщиків (мічманів), старших прапорщиків (старших мічманів)) та курсанти військових навчальних закладів.

Таким чином, з огляду на викладене вище, суд приходить до висновку, що право на одержання пільги щодо сплати судового збору на підставі п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» особи мають виключно у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

При цьому, позивачем не надано суду доказів, що він є призваним на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори і саме у цьому становищі подає позов у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що правові підстави для звільнення позивача від сплати судового збору відсутні. Інших підстав для звільнення від сплати судового збору позивач не навів.

За таких обставин, суд не вбачає можливості звільнення позивача від сплати судового збору за подання даної позовної заяви, а тому за звернення до суду із цим позовом належить сплатити судовий збір.

Враховуючи викладені вище обставини, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

Частиною 1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011 (далі - Закон №3674-VI) передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з п.п.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону №3674-VI встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем, встановлюється ставка судового збору 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет на 2023 рік» установлено у 2023 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня - 2 684 гривні.

Відповідно до ч.3 ст.6 Закону №3674-VI у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Згідно з абз.2 ч.7 ст.6 Закону №3674-VI у разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.

Суд звертає увагу позивача на те, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

Аналогічний правовий висновок висловлений Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.11.2020 у справі №9901/67/20 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 93218001) та Верховним Судом у постанові від 09.09.2020 у справі №540/2321/18 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 91414456).

Як вбачається з прохальної частини адміністративного позову, позивачем у даному позові заявлено одну вимогу немайнового характеру.

З урахуванням розміру заявлених вимог та наведених положень законодавства, ставка судового збору за звернення до суду з вказаним адміністративним позовом становить 1 073,60 грн (2 684,00 грн. х 0,4).

Таким чином, позивачу необхідно здійснити сплату судового збору у розмірі 1 073,60 грн, за наступними реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у Київ. обл./м.Київ/22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37955989; Банк отримувача: Казначейство України(ел. адм. подат.); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA718999980313151206084010001; Код класифікації доходів бюджету: 22030101.

У рядку призначення платежу платіжного документа платник судового збору повинен вказати слова судовий збір за позовом, ПІБ чи назва установи, організації позивача, Київський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ суду, до якого він звертається (код ЄДРПОУ Київського окружного адміністративного суду).

Інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі Судова влада України за інтернет-адресою https://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/gromadyanam/tax/, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.

Відповідно до ч.13 ст.171 КАС України встановлено, що суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без руху.

Згідно ч.1 ст.169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Вказані недоліки можуть бути усунені, у п'ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків шляхом подання до суду:

- оригіналу документу про сплату судового збору за звернення до суду з адміністративним позовом немайнового характеру у розмірі 1 073,60 грн.

Керуючись ст.160 - 162, ч.1, 2 ст.169 ч.13 ст.171, ст.241-243, 248 КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.

2. Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків.

3. Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви позовна заява буде залишена без розгляду відповідно до ч.15 ст.171 КАС України.

4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Перепелиця А.М.

Повний текст ухвали виготовлено 31.05.2023.