Рішення від 31.05.2023 по справі 320/1000/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2023 року Київ справа №320/1000/23

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" до Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Акціонерне товариство "Українська залізниця" (далі - АТ "Укрзалізниця") з позовом до Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці щодо не складання подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів коштів, стягнутих з AT "Укрзалізниця" в розмірі 12 519 гривень 00 копійок на виконання постанови відповідача про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № КВ1349/64/АВ/СП/ФС-527 від 27.08.2019 та подання його до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету;

- зобов'язати Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці скласти подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів коштів, стягнутих з AT "Укрзалізниця" в розмірі 12 519 гривень 00 копійок на виконання постанови відповідача про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № КВ1349/64/АВ/СП/ФС-527 від 27.08.2019 та подати його до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що 27.08.2019 відповідачем була винесена постанова про накладення на позивача штрафу № КВ1349/64/АВ/СП/ФС-527 у розмірі 12 519,00 грн, яка була передана на примусове виконання Печерському районному відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ). Державним виконавцем на підставі вказаної постанови було стягнуто з позивача грошову суму у розмірі 12 519,00 грн. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.01.2021 у справі № 640/16942/19 постанова Головного управління Держпраці у Київській області № КВ1349/64/АВ/СП/ФС-527 від 27.08.2019 визнана протиправною та скасована, у зв'язку з чим позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив підготувати та надати подання (висновок) до Державної казначейської служби України про повернення на користь АТ "Укрзалізниця" безпідставно стягнутої суми штрафу у розмірі 12 519,001 грн, проте відповідачем відмовлено у складанні такого подання, тому позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24 січня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду, провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31.05.2023 замінено відповідача у справі Головне управління Держпраці у Київській області (код ЄДРПОУ 39794214) на його правонаступника Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (код ЄДРПОУ 44681053).

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31.05.2023 відповідачу поновлено строк для подачі відзиву.

15.03.2023 на адресу Київського окружного адміністративного суду від Центрального міжрегіонального управління державної служби з питань праці надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, обґрунтовуючи це тим, що Головне управління Держпраці у Київській області не списувало коштів з рахунку АТ "Укрзалізниця" на свій розрахунковий рахунок, тому відсутні підстави для повернення коштів у розмірі 12 519,00 грн, тому у Головного управління Держпраці у Київській області відсутні правові підстави щодо формування та подання в електронній формі подання на повернення помилково зарахованих до бюджету коштів у розмірі 12 519,00 грн.

Розглянувши позовну заяву, відзив на позов, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

27.08.2019 Головним управління Держпраці у Київській області була винесена постанова про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № КВ1349/64/АВ/СП/ФС-527, якою на АТ "Укрзалізниця" накладено штраф у розмірі 12 519,00 грн.

Постановою державного виконавця Печерського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 18.05.2020 було закінчено виконавче провадження № 60380152 по примусовому виконанню постанови Головного управління Держпраці у Київській області № КВ1349/64/АВ/СП/ФС-527 від 27.08.2019, у зв'язку зі сплатою штрафу у розмірі 12 519,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 8973 від 25.03.2020.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.01.2021 у справі № 640/16942/21 було задоволено адміністративний позов АТ "Укрзалізниця", визнано протиправною та скасовано постанову Головного управління Держпраці у Київській області від 27.08.2019 №№ КВ1349/64/АВ/СП/ФС-527.

04.01.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив скласти подання на помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів та інших доходів бюджету штрафу у сумі 12 519,00 грн.

14.01.2022 відповідач повідомив позивача листом № 613/22/712 про відсутність підстав написання вказаного подання у зв'язку з тим, Головне управління Держпраці у Київській області не відноситься до органів що контролюють справляння надходжень до бюджету.

13.10.2022 позивач звернувся до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві з заявою щодо сформування подання на повернення коштів у сумі 12 519,00 грн.

Головне управління ДПС у м. Києві Державної податкової служби України листом від 13.12.2022 № 71366/6/26-15-19-06-10 повідомило позивача про відсутність підстав складення подання та зазначило, що стягувачем коштів є Головне управління Держпраці у Київській області.

26.12.2022 позивач повторно звернувся до відповідача із заявою щодо формування та подання в електронній формі подання на повернення помилково зарахованих до бюджету коштів у розмірі 12 519,00 грн.

Вказаний спір виник у зв'язку із незгодою позивача з бездіяльністю відповідача щодо неоформлення подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів коштів, стягнутих з позивача в розмірі 12 519,00 грн на виконання постанови відповідача про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 27.08.2019 № КВ1349/64/АВ/СП/ФС-527, у зв'язку з чим позивач просить захистити його порушені права шляхом визнання такої бездіяльності протиправною та зобов'язання відповідача скласти подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів коштів, стягнутих з позивача в розмірі 12 519,00 грн.

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами, суд зазначає таке.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі) визначає Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 (далі - Порядок № 787).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

При цьому повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника.

Пунктом 5 Порядку № 787 передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

У вказаному пункті 5 Порядку № 787 також зазначено, що подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку № 787 подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Крім того, відповідно до пункту 8 Порядку № 787 подання складається органом, який здійснює облік заборгованості в розрізі позичальників, за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету. Подання надається платником до органу Казначейства разом із його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Відповідно до пункту 10 Розділу І Порядку № 787, подання подається до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету.

Органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів.

Аналіз положень вищезазначених нормативно-правових актів дає підстави для висновку, що у разі підтвердження факту помилкової сплати коштів до бюджету, вони можуть бути повернуті за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

При цьому обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про помилкове або надмірно зарахованих до бюджету платежів та інших доходів бюджеті.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 13.02.2018 р. по справі № 826/1460/16.

Перелік кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету визначений додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 106 "Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету" (далі - Перелік).

За вказаною Постановою КМУ встановлено, що надходження за кодом бюджетної класифікації 21081100 (адміністративні штрафи та інші санкції) контролюють органи ДФС, Держадміністрації та органи місцевого самоврядування, НКРЕКП, Держпродспоживслужба, Держгеокадастр, суди, ДСА, Адміністрація Держприкордонслужби, Антимонопольний комітет, Держгеонадра, а також органи державної влади та інші державні органи.

Відповідно до п.1. Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого Постановою КМ України № 96 від 11.02.2015, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Підпунктом 6 та 54 пункту 4 вказаного Положення визначено, що повністю відповідно до по кладених на неї завдань:

- здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особа ми, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю;

- накладає у випадках, передбачених законом, штрафи за порушення законодавства, невиконання розпоряджень посадових осіб Держпраці.

Пунктом 7 Положення встановлено, що Державна служба України з питань праці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Отже, відповідач як центральний орган виконавчої влади є відповідальним органом, що контролює справляння відповідних надходжень до бюджету.

Тому саме відповідач як відповідальний орган, що контролює справляння відповідних надходжень до бюджету, наділений обов'язком щодо формування подання про повернення коштів.

Вказана правова позиція висловлена Третім апеляційним адміністративним судом у постанові від 31 березня 2022 р. по справі № 160/1992/21.

Відповідач після отримання заяви позивача про формування подання на повернення з бюджету коштів, зобов'язаний був скласти та направити до органу казначейства подання про повернення з державного бюджету коштів в сумі 12 519,00 грн, що останнім зроблено не було, у зв'язку з чим, така бездіяльність відповідача щодо відмови у складенні подання на повернення надміру зарахованих до бюджету коштів у розмірі 12 519,00 грн, сплачених АТ "Укрзалізниця" на виконання постанови від 27.08.2019 № № КВ1349/64/АВ/СП/ФС-527, є протиправною. Вказане безумовно свідчить на користь наявності для зобов'язання відповідача скласти та направити до органу, що здійснює казначейське обслуговування подання про повернення сплачених коштів.

Відповідно до норм частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

В зв'язку із задоволенням позову, згідно статті 139 КАС України, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають стягненню судові витрати в сумі 2 481,00 грн.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Акціонерного товариства "Українська залізниця" (код ЄДРПОУ 40075815, місцезнаходження: м. Київ, вул. Єжи Ґедройця, буд. № 5) до Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці (код ЄДРПОУ 44681053, місцезнаходження: м. Київ, вул. Вавілових, буд. № 10) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці (код ЄДРПОУ 44681053, місцезнаходження: м. Київ, вул. Вавілових, буд. № 10) щодо не складання подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів коштів, стягнутих з Акціонерного товариства "Українська залізниця" в розмірі 12 519 гривень 00 копійок на виконання постанови Головного управління Держпраці у Київській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № КВ1349/64/АВ/СП/ФС-527 від 27.08.2019 та подання його до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету.

Зобов'язати Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (код ЄДРПОУ 44681053, місцезнаходження: м. Київ, вул. Вавілових, буд. № 10) скласти подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів коштів, стягнутих з Акціонерного товариства "Українська залізниця" (код ЄДРПОУ 40075815, місцезнаходження: м. Київ, вул. Єжи Ґедройця, буд. № 5) в розмірі 12 519 гривень 00 копійок на виконання постанови Головного управління Держпраці у Київській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № КВ1349/64/АВ/СП/ФС-527 від 27.08.2019 та подати його до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету.

Стягнути на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (код ЄДРПОУ 40075815, місцезнаходження: м. Київ, вул. Єжи Ґедройця, буд. № 5) судовий збір у розмірі 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці (код ЄДРПОУ 44681053, місцезнаходження: м. Київ, вул. Вавілових, буд. № 10).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Басай О.В.