ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про передачу адміністративної справи
"31" травня 2023 р. справа № 300/2638/23
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитюк Р,В., дослідивши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Косівського відділу державної виконавчої служби у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця про накладення штрафу,
У березні 2023 року адвокат Атаманюк В.М., діючи в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Першотравневого районного суду м. Чернівці з скаргою в обґрунтування якої посилався на те, що в рамках виконавчого провадження ВП №70907355 в рамках примусового виконання виконавчого листа №347/1924/20, виданого Першотравневим районним судом м. Чернівці про відібрання малолітньої дитини у ОСОБА_1 та передачу її батькові ОСОБА_2 постановою державного виконавця Косівського відділу державної виконавчої служби у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 03.03.2023 накладено штраф за невиконання рішення суду в сумі 1700 грн на користь держави.
Ухвалою Першотравневого районного суду м. Чернівці від 24.03.2023 відмовлено у відкритті провадження у справі за скаргою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Атаманюк В.М. до Косівського відділу державної виконавчої служби у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця про накладення штрафу.
Роз'яснено заявнику про право звернення з аналогічними вимогами в порядку адміністративного судочинства до окружного адміністративного суду з дотриманням правил територіальної підсудності визначених параграфом 3 глави 2 розділу 1 КАС України.
Представник ОСОБА_1 , 11.05.2023 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до Косівського відділу державної виконавчої служби у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця про накладення штрафу.
Ухвалою суду від 16.05.2023 дану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк з дня отримання ухвали для усунення недоліків.
26.05.2023 представник позивача усунув недоліки позовної заяви.
З'ясовуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у адміністративній справі, а також можливість розгляду та вирішення даного позову за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає таке.
Із змісту позовних вимог слідує, що ОСОБА_1 як боржник, оскаржує постанову головного державного виконавця Косівського відділу державної виконавчої служби у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Винничук О.М. від 03.03.2023 в межах виконавчого провадження, відкритого за виконавчим листом №347/1924/20, провадження в якому здійснюється за рішенням суду, прийнятого Першотравневим районним судом м. Чернівці в порядку адміністративного судочинства на користь ОСОБА_2 .
В силу вимог частини 5 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.
За змістом положень частини 1 статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 за №1404-VIII, рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Беручи до уваги наведені норми, слід зазначити, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами саме до суду, який видав виконавчий лист.
В даному ж випадку, як свідчать матеріали скарги, виконавчий лист №347/1924/20 у справі №347/1924/20 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про відібрання малолітньої дитини, виданий Першотравневим районним судом м. Чернівці 31.01.2023.
У відповідності до п.п. 1, 4 ч. 1 ст.20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Згідно ч. 1 ст. 22 КАС України місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою - четвертою цієї статті.
Статтею 29 КАС України визначено перелік підстав, за наявності яких суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду.
Так, пунктом 2 частини 1 статті 29 КАС України зазначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з частиною 1 статті 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
У відповідності до вимог статті 318 КАС України, прийняте судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу є підставою для його скасування судом апеляційної інстанції з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
З урахуванням вказаного, суд приходить до висновку, що справа підлягає до розгляду Першотравневим районним судом м. Чернівці, як адміністративним судом, який видав виконавчий лист, що виключає можливість розгляду цієї справи Івано-Франківським окружним адміністративним судом.
Керуючись статтями 29, частиною 1 статті 30, 248, 287 294, 295, 318 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
Матеріали справи № 300/2638/23 за позовом ОСОБА_1 до Косівського відділу державної виконавчої служби у Косівському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця про накладення штрафу передати на розгляд до Першотравневого районного суду м. Чернівці.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не були вручені у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.