Рішення від 31.05.2023 по справі 300/1940/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" травня 2023 р. справа № 300/1940/23

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Шевченко Наталія Павлівна, 12.04.2023 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач 1, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), Головного управління в Чернівецькій області (надалі, також - відповідач 2, ГУ ПФУ в Чернівецькій області), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Чернівецькій області від 12.01.2023 № 092850017711 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з 05.01.2023 згідно пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням до стажу роботи за Списком № 2 періодів: з 04.01.1992 по 21.12.1999, з 01.03.2000 по 14.02.2001, з 07.12.2001 по 30.04.2003, з 07.05.2003 06.05.2004, з 09.08.2004 по 31.10.2005, з 01.11.2005 по 31.01.2008, з 01.02.2008 по 24.01.2012.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем безпідставно відмовлено у зарахуванні до стажу роботи на пільгових умовах за Списком №2 періоди його роботи з 04.01.1992 по 21.12.1999, з 01.03.2000 по 14.02.2001, з 07.12.2001 по 30.04.2003, з 07.05.2003 06.05.2004, з 09.08.2004 по 31.10.2005, з 01.11.2005 по 31.01.2008, з 01.02.2008 по 24.01.2012, у зв'язку з тим, що для зарахування зазначеного періоду роботи необхідно долучити пільгову довідку чи рішення комісії. ОСОБА_1 вважає помилковими позиції відповідачів щодо незарахування спірного періоду до пільгового, оскільки ним подано трудову книжку та первинні документи, однак такі безпідставно не враховані. З метою захисту порушеного права звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.04.2023 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до правил, встановлених статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України).

ГУ ПФУ в Івано-Франківській області скористалося правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 28.04.2023 (а. с. 46-48). Так, у відзиві за № 0900-0903-7/18578 від 26.04.2023 представниця відповідача 1 вказує на безпідставність позовних вимог. На підтвердження своєї позиції зазначає, що позивачем як при поданні заяви про призначення пенсії від 05.01.2023, так і до позовної заяви, не долучено довідки, яка підтверджує спеціальний стаж на роботах із шкідливими і важкими умовами праці. Також, документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Таким чином, відсутність належного підтвердження вказаних обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу. Крім того, суд не може зобов'язати призначити пенсію, оскільки саме на пенсійний орган покладено обов'язок обрахування стажу роботи та встановлення всіх необхідних умов для призначення пенсії. На підставі наведеного, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідач 2 скерував суду відзив на позовну заяву від 27.04.2023 № 2400-0802-7/16153, який надійшов на адресу суду 05.05.2023 09.05.2023. Вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, з підстав відсутності довідки чи рішення комісії щодо підтвердження пільгового стажу позивача. Таким чином просив в задоволенні позову відмовити.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.

Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 29.07.1985 (а. с. 19-20, 76-83, 113-120), позивач зокрема серед іншого працював:

- з 04.01.1992 по 14.02.2001 - на посаді електрозварника у Калуському хлібокомбінаті; 15.08.1996 - Калуський хлібокомбінат перейменований на ВАТ "Калуський хлібокомбінат" (записи №№ 8-10);

- з 04.12.2001 по 30.04.2003 - на посаді електрозварник , електрогазозварник у ВАТ "Калуське АТП" (записи №№ 13-16);

- з 07.05.2003 по 06.05.2004 - на посаді газоелектрозварник у ДП "Калуський хдібокомбінат" ТОВ "Вікоіл" (записи №№ 17-19);

- з 09.08.2004 по 31.10.2005 - - на посаді газоелектрозварник у ДП "Калуський хлібокомбінат" (записи №№ 22-24);

- з 01.11.2005 по 31.01.2008 - на посаді електрозварник у ДП "Калуський хлібокомбінат" ВАТ "Концерн Хлібпром" (запси №№ 25-26)

- з 01.02.2008 по 24.01.2012 - на посаді електрозварник, електрогазозварник у ВАТ "Концерн Хлібпром" (запсии №№ 27-30).

З метою призначення пенсії за віком по Списку №2, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 05.01.2023 звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою про призначення пенсії (а. с. 95).

Заяву позивача про призначення пенсії за принципом екстериторіальності передано на розгляд ГУ ПФУ в Чернівецькій області, яке прийняло рішення про відмову в призначенні пенсії від 12.01.2023 № 092850017711 (а. с. 37, 87, 96). Зазначеним рішенням відмовлено у призначенні пенсії відповідно до пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. У даному рішенні відповідач визначив, що страховий стаж позивача становить 32 роки 5 місяців 3 дні. Зазначено, що оскільки в матеріалах електронної пенсійної справи відсутня пільгова довідка чи рішення комісії пільговий стаж неможливо визначити.

Листом № 0900-0210-8/2379 від 17.01.2023 ГУ ПФУ в Івано-Франківській області повідомило позивача про надсилання рішення про відмову в призначенні пенсії від 05.01.2023 № 092850017711 (а. с. 74).

Не погоджуючись із відмовою в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, з метою захисту свого права, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд керується приписами Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, а також бере до уваги положення законів та підзаконних нормативно-правових актів у відповідних редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Водночас у пункті 5 рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.

За приписами пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законом України Про пенсійне забезпечення № 1788-XII від 05.11.1991 (надалі, також - Закон № 1788-ХІІ) та Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV від 09.07.2003 (надалі, також - Закон № 1058-IV).

Так, відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, зокрема, жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно з пунктом б частини 1 статті 13 Закону № 1788-XII (в редакції до внесення змін Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 2 березня 2015 року № 213-VIII, які рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/200 визнанні неконституційними) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.

Так, у цих правовідносинах не є спірним досягнення позивачем необхідного пенсійного віку, який становить 55 років, а також наявність у ОСОБА_1 загального страхового стажу 32 роки 05 місяців 03 дні, що визнається відповідачем 2 у рішенні від 05.01.2023 № 092850017711 про відмову у призначенні пенсії. Пенсійний вік позивача, а також наявний страховий стаж відповідають вимогам, необхідним для призначення пільгової пенсії відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV та пункту б частини 1 статті 13 Закону №1788-XII.

Відповідно до рішення від 12.01.2023 № 092850017711 про відмову у призначенні пенсії, підставою для такої відмови стала відсутність пільгової довідки чи рішення комісії з підтвердження пільгового стажу.

Статтею 62 Закону № 1788-XII передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, згідно з пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (надалі, також - Порядок №637) у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника встановлено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (надалі, також - Порядок №18-1).

Згідно з пунктом 2 дія цього Порядку №18-1 поширюється на осіб, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Пунктами 3, 4 Порядку № 18-1 передбачено, що підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії.

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники профспілок та організацій Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.

Згідно із пунктами 6, 7, 9, 10 Порядку № 18-1, основним завданням Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття за результатами їх розгляду рішень про підтвердження (відмову в підтвердженні) стажу роботи.

Для виконання покладених на Комісію завдань їй надається право: заслуховувати на своєму засіданні особу, яка подала заяву про підтвердження стажу роботи, або її законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально; запрошувати на засідання як консультантів та експертів фахівців центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій; отримувати від заінтересованих органів інформацію, необхідну для підтвердження стажу роботи, у встановленому порядку; інформувати територіальні органи Пенсійного фонду України з питань, що входять до компетенції Комісії.

Комісії повідомляють заявника про час, дату та місце розгляду заяви про підтвердження стажу роботи та розглядають її не пізніше двох місяців з дня звернення за підтвердженням стажу роботи.

Рішення про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи (додаток 1) приймається більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні, підписується головою Комісії або його заступником та набуває чинності з дня його прийняття.

Відповідно до пунктів 12, 13, 14 Порядку № 18-1, територіальні органи Пенсійного фонду України надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи.

Заява про підтвердження стажу роботи разом з документами, визначеними у пункті 11, абзаці дев'ятому пункту 12 цього Порядку, протягом п'яти робочих днів передаються на розгляд Комісії.

Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття повідомляють заявника про прийняте рішення.

Таким чином, у разі якщо в трудовій книжці позивача, який звернувся із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установленого для окремих категорій працівників, за заявою позивача, або його довіреної особи проводиться засідання Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, утвореної при головному управлінні Пенсійного фонду України у відповідній області.

Пунктом 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 №110, встановлено, що у графі 3 розділу "Відомості про роботу" як заголовок пишеться повне найменування підприємства. Під цим заголовком у графі 1 ставиться порядковий номер запису, що вноситься, у графі 2 зазначається дата прийняття на роботу. У графі 3 трудової книжки "Відомості про роботу" пишеться: "прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю, виробництво" із зазначенням його конкретного найменування, а також роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії або посади на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у "Класифікаторі професій".

Судом встановлено, що трудова книжка позивача серії НОМЕР_1 від 29.07.1985 заповнена у відповідності до вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників та містить всі необхідні записи щодо спірних періодів роботи ОСОБА_1 .

Крім того, спірні періоди роботи з 04.01.1992 по 21.12.1999, з 01.03.2000 по 14.02.2001 на посаді електрозварника у Калуському міському хлібокомбінаті підтверджуються архівними довідками про роботу у ВАТ "Коломийський хлібокомбінат" від 19.12.2022 № 01.7-01/1225, № 01.7-01/1226, № 01.7-01/1227, № 01.7-01/1228, № 01.7-01/1229, № 01.7-01/1229, № 01.7-01/1230 (а. с. 21-22).

Відповідно до статті 34 Кодексу законів про працю України простій - це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.

У разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою з урахуванням спеціальності і кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця.

Час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році (лист Міністерства соціальної політики від 08.02.2016 № 713/039/161-16).

Отже, з урахуванням наявності у ОСОБА_1 безоплатних відпусток в період роботи у Калуському хлібокомбінаті згідно архівної довідки від 19.12.2022 № 01.7- 01/1229 (а. с. 22), підлягають виключенню з пільгового стажу роботи за Списком № 2: 9 днів перебування у б/о відпустках у 1999 році та 2 місяці у 2000 році (з 01.01.2000 по 29.02.2000).

Всі інші періоди, а саме: з 04.01.1992 по 21.12.1999, з 01.03.2000 по 14.02.2001 підлягають зарахуванню до стажу роботи за Списком № 2.

Щодо оспорюваних періодів роботи з 07.12.2001 по 30.04.2003 на посаді електрозварника, електрогазозварника у ВАТ "Калуське АТП", з 07.05.2003 по 06.05.2004 на посаді газоелектрозварник у ДП "Калуський хлібокомбінат" ТОВ "Вікоіл", з 09.08.2004 по 31.10.2005 на посаді газоелектрозварника у ДП "Калуський хлібокомбінат", з 01.11.2005 по 31.01.2008 на посаді електрозварник у ДП "Калуський хлібокомбінат" ВАТ "Концерн Хлібпром" також підтверджується даними про сплату страхових внесків згідно довідки форми ОК-5.

Стосовно періоду роботи 01.02.2008 по 24.01.2012 на посаді електрозварника, електрогазозварника у ВАТ "Концерн Хлібпром" (ПАТ "Концерн Хлібпром") такий підтверджується даними про сплату страхових внесків згідно довідки форми ОК-5, довідками ПрАТ "Концерн Хлібпром" від 21.12.2022 № 284, 286, наказом ВАТ "Концерн Хлібпром" від 13.11.2008 № 115 "Про проведення атестації робочих місць", наказом ВП "Калуський хлібокомбінат" ВАТ "Концерн Хлібпром" від 10.11.2009 № 128-вд "Про створення постійно діючої комісії по атестації робочих місць за умовами праці", наказом ВП "Калуський хлібокомбінат" ВАТ "Концерн Хлібпром" від 11.12.2009 № 150-вд "Про проведення атестації робочих місць", додатком до наказу від 11.12.2009 № 150-вд, згідно якого електрозварники ручного зварювання користуються правом на пільгове пенсійне забезпечення по Списку № 2, картою умов праці за професією "електрогазозварник, зайнятий на різанні та ручному зварюванні" від 22.10.2009, згідно якої має право на пенсійне забезпечення по Списку № 2, картою фотографії робочого дня, протоколом досліджень повітря робочої зони, протоколом проведення досліджень метеорологічних факторів, протоколом досліджень важкості та напруженості праці, висновком Державної експертизи умов праці від 23.12.2009 № 4970, згідно якого електрозварники ручного зварювання користуються правом на пільгове пенсійне забезпечення по Списку № 2.

Суд, зауважує, що посади "електрозварювальник", "газоелектрозварювальпик" передбачені Списком № 2, розділ XXXII "Загальні професії", затвердженим Постановою РМ СРСР № 1173 від 22.08.1956; Списком № 2, розділ XXXIII "Загальні професії", затвердженим постановами Кабінету Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991 та Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994; Списком № 2, розділ XXXIII "Загальні професії (у всіх галузях господарства)", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003.

Водночас Верховний Суд неодноразово, зокрема, у постановах від 06.04.2020 у справі № 552/4199/17, від 17.06.2021 у справі № 442/3846/17, наголошував на тому, що основним документом, який підтверджує стаж роботи є трудова книжка, а за відсутності останньої або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Такими документами, зокрема, є архівні та уточнюючі довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання, тощо.

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Крім того, суд наголошує, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, тому з урахуванням наданих довідок позивача чи без них, заявник має право на призначення пільгової пенсії.

Відсутність у позивача уточнюючої довідки про характер роботи та характеристики виконування роботи за наявності чином оформленої трудової книжки та усіх додаткових документів не спростовує наявність у працівника пільгового стажу роботи, що дає право виходу на пенсію на пільгових умовах.

Тобто, уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавити лише в разі коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці.

Щодо посилань відповідача 1 на відсутність документів про проведення атестації робочих місць, які дають право на пенсію на пільгових умовах, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Згідно з пунктом 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком № 442 та Методичними рекомендаціями.

Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Таким чином, своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.

При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до списку № 2, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку № 442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.

Велика Палата Верховного Суду у справі № 520/15025/16-а від 19.02.2020 сформулювала правовий висновок, згідно якого особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах списком № 2, відповідно до пункту "б" статті 13 Закону № 1788-XII.

При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.

Отже, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

З огляду на проаналізовані норми законодавства, оцінюючи в сукупності встановлені обставини, суд дійшов висновку, що позивачем при зверненні 05.01.2023 із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах подано документи, які підтверджують пільгові періоди роботи з 04.01.1992 по 21.12.1999, з 01.03.2000 по 14.02.2001, з 07.12.2001 по 30.04.2003, з 07.05.2003 06.05.2004, з 09.08.2004 по 31.10.2005, з 01.11.2005 по 31.01.2008, з 01.02.2008 по 24.01.2012, у зв'язку з чим, такі періоди підлягають зарахуванню до пільгового стажу.

Розглядаючи питання зобов'язання призначення пенсії, суд повинен перевірити усі умови, за яких відповідач зобов'язаний таку пенсію призначити.

Так, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України та відповідно до копії паспорта серії НОМЕР_2 , виданого 12.02.1999, досягнув 55-ти річного віку ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с. 13).

Щодо наявності необхідного страхового стажу позивача, то безспірними є 33 роки 05 місяців 03 дні, які самостійно визначені відповідачем 2.

Окрім цього, як встановлено вище, до пільгового стажу підлягає зарахуванню спірні періоди роботи ОСОБА_1 з 04.01.1992 по 21.12.1999, з 01.03.2000 по 14.02.2001, з 07.12.2001 по 30.04.2003, з 07.05.2003 06.05.2004, з 09.08.2004 по 31.10.2005, з 01.11.2005 по 31.01.2008, з 01.02.2008 по 24.01.2012, що становить понад 18 років.

Зважаючи на вищевикладене, пенсійний вік та наявний у позивача страховий та пільговий стаж роботи відповідає всім критеріям, необхідним для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому рішення відповідача 2 № 092850017711 від 12.01.2023 про відмову у призначенні такої пенсії є теж протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно з частиною 1 статті 45 Закону № 1058-ІV пенсія за віком призначається з дня звернення за пенсією.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону № 1058-ІV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Таким чином, враховуючи встановлені обставини та висновки, суд приходить до переконання, що позивачу підлягає призначенню пенсія з 05.01.2023, тобто з дня звернення із заявою про призначення пенсії, так як звернення за пенсією відбулося після 02.09.2022, тобто пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відтак, з метою забезпечення належного та ефективного відновлення порушених прав позивача на відповідне пенсійне забезпечення, слід зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, починаючи з 05.01.2023.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у спірному випадку відповідачі не діли на підставі закону, із урахуванням усіх обставин, які мають значення для вірного вирішення порушеного позивачем питання, у зв'язку із чим позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини 1 статті 132 цього Кодексу судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Наявною в матеріалах справи квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки № 64943969 від 03.03.2023 підтверджується сплата позивачем судового збору у розмірі 1 073,60 грн (а. с. 1).

Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, то в силу вимог частини 1 статті 132, частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів на користь позивача підлягає солідарному та пропорційному стягненню сплачений судовий збір у загальному розмірі 1 073,60 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області № 092850017711 від 12.01.2023 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) до пільгового стажу роботи періоди з 04.01.1992 по 21.12.1999, з 01.03.2000 по 14.02.2001, з 07.12.2001 по 30.04.2003, з 07.05.2003 06.05.2004, з 09.08.2004 по 31.10.2005, з 01.11.2005 по 31.01.2008, з 01.02.2008 по 24.01.2012 та призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з 05.01.2023.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 268 (двісті шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (Центральна площа, 3, м. Чернівці, 58002, код ЄДРПОУ 40329345) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 268 (двісті шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Представнику позивача та відповідачам рішення надіслати через підсистему "Електронний суд".

Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ;

відповідач 1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, адреса: вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088;

відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, адреса: Центральна площа, 3, м. Чернівці, 58002, код ЄДРПОУ 40329345.

Суддя Главач І.А.