31 травня 2023 року м. Ужгород№ 260/4024/23
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаврилка С.Є., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної установи "Центр пробації" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
19 травня 2023 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернулася з позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи "Центр пробації" (04050, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, буд. 81, код ЄДРПОУ 41847154), яким просить суд: "1. Прийняти до розгляду цей адміністративний позов; 2. Визнати протиправною бездіяльність Державної установи "Центр пробації" щодо не підготовлення та не направлення документів, необхідних для призначення пенсії ОСОБА_1 Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1; 3. Зобов'язати Державну установу "Центр пробації" підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років на пільгових умовах на підставі вимог пункту "а" статті 12, статті 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1.".
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 травня 2023 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивач звернувся до Державної установи "Центр пробації" із заявою про підготовку та направлення до ГУ ПФУ в Закарпатській області необхідних документів для призначення пенсії, однак позивач отримав відповідь на подану заяву, з якої вбачається, що оскільки календарної вислуги не вистачає для призначення пенсії за вислугою років, то ДУ "Центр пробації" не вбачає підстав для направлення до ГУ ПФУ в Закарпатській області документів для призначення пенсії позивачу. Позивач вважає вказану відмову щодо підготовки та направлення документів для призначення пенсії протиправною, з огляду на те, що відповідно до статті 12 пункту "а" Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", в редакції, що діяла на момент звільнення позивача, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у п. "б"-"д", "ж" ст. 12 цього закону, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. Так, позивач зазначає, що сукупна вислуга років позивача складає 26 років 03 місяці 04 днів, що є достатньою для призначення пенсії відповідно до вказаного закону. Тобто, після звільнення позивача зі служби ДУ "Центр пробації" мало підготувати та направити необхідні документи для призначення пенсії до ГУ ПФУ в Закарпатській області.
У свою чергу до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача заперечує проти задоволення позовних вимог та просить відмовити у їх задоволенні з огляду на те, що на день звільнення зі служби вислуга років позивача у календарному обчисленні становить 23 роки . Відповідно до статті 12 пункту "а" Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років призначається особам … незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. Таким чином, у позивача відсутня необхідна кількість вислуги років для підготовки та надання документів для призначення пенсії за вислугу років до ГУ ПФУ в Закарпатській області.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , проходила службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби України по 01 березня 2023 року.
Наказом директора Державної установи "Центр пробації" № 158/к від 20 лютого 2023 року вона звільнена з посади старшого інспектора Рахівського районного відділу філії Державної установи "Центр пробації" в Закарпатській області відповідно до статті 23 пункту 5 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" та статті 77 частини 1 пункту 4 Закону України "Про Національну поліцію" (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) (а.с. 9).
Як вбачається із вказаного наказу, ОСОБА_1 має таку вислугу років: 23 роки 06 місяців 18 днів у календарному обчисленні; у пільговому обчисленні - 26 років 03 місяці 04 дні.
20 квітня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Державної установи "Центр пробації" із заявою про підготовку та направлення до ГУ ПФУ в Закарпатській області необхідних документів для призначення пенсії (а.с.а.с. 10, 11).
Листом від 04 травня 2023 року № 196/Ш-221/10/Ян-23, позивача було повідомлено, що оскільки календарної вислуги не вистачає для призначення пенсії за вислугою років, то ДУ "Центр пробації" не вбачає підстав для направлення до ГУ ПФУ в Закарпатській області документів для призначення пенсії позивачу (а.с. 12).
Позивач не погодившись з наданою відмовою, звернувся до суду з цим позовом.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню повністю, з огляду на таке.
Відповідно до статті 19 частини 2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
В силу положень статті 12 пункту "а" Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, що діяла на момент звільнення позивача) пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Згідно із статтею 17 частиною 4 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Водночас статтею 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінетом Міністрів України постановою Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992, затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі по тексту - Постанова №393).
На підставі системного аналізу зазначених положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суд дійшов висновку, що при обчисленні вислуги років необхідної для призначення пенсії відповідно до статті 12 частини 1 пункту "а" Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" необхідно керуватися Постановою №393.
Згідно із пунктом 1 Постанови № 393, для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 12 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, служба в органах внутрішніх справ та Державній кримінально-виконавчій службі України.
За приписами пункту 3 підпункту "в" Постанови №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця: у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Наказом директора Державної установи "Центр пробації" № 158/к від 20 лютого 2023 року вона звільнена з посади старшого інспектора Рахівського районного відділу філії Державної установи "Центр пробації" в Закарпатській області відповідно до статті 23 пункту 5 Закону України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України" та статті 77 частини 1 пункту 4 Закону України "Про Національну поліцію" (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) (а.с. 9).
Як вбачається із вказаного наказу, ОСОБА_1 має таку вислугу років: 23 роки 06 місяців 18 днів у календарному обчисленні; у пільговому обчисленні - 26 років 03 місяці 04 дні.
20 квітня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Державної установи "Центр пробації" із заявою про підготовку та направлення до ГУ ПФУ в Закарпатській області необхідних документів для призначення пенсії (а.с.а.с. 10, 11).
Листом від 04 травня 2023 року № 196/Ш-221/10/Ян-23, позивача було повідомлено, що оскільки календарної вислуги не вистачає для призначення пенсії за вислугою років, то ДУ "Центр пробації" не вбачає підстав для направлення до ГУ ПФУ в Закарпатській області документів для призначення пенсії позивачу (а.с. 12).
З цього приводу суд зазначає, що Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема стаття 12 частина 1 пункт "а" визначає мінімальний розмір вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугою років за цим Законом та для позивача він складає 25 календарних років і більше.
В свою чергу, положеннями статті 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 3 підпункту "в" Постанови № 393 передбачено визначення вислуги років у пільговому обчисленні, а посилання відповідача на необхідність врахування виключно календарної вислуги років є необґрунтованими та суперечать зазначеним вище положенням Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Постанови № 393.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 27.06.2018 у справі №750/9775/16-а.
Верховний Суд у вказаній постанові зазначив, що аналіз норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у взаємозв'язку з нормами постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 дає підстави для висновку, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат. Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена постановою №393.
З урахуванням викладеного Верховний Суд у вказаному рішенні зазначив, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Водночас Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03 березня 2021 року у справі № 805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17 і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону №2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, зробив висновок про те, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Суд звертає увагу, що в цілях Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.
Оскільки позивач за своєю останньою посадою та характером служби відповідає критеріям, визначеним Законами та підзаконними нормативними актами, що дають право на врахування вислуги років у пільговому обчисленні, а стаж позивача у пільговому обчисленні становить 23 роки 06 місяців 18 днів у календарному обчисленні; у пільговому обчисленні - 26 років 03 місяці 04 дні в, суд вважає, що відповідач, дійшов необґрунтованого висновку щодо відсутності у позивача, станом на час звільнення, необхідного стажу для призначення йому пенсії за вислугою років згідно із статтею 12 пунктом "а" Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність Державної установи "Центр пробації" у підготуванні та направленні документів, необхідних для призначення пенсії позивачу до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 є правомірними та належать задоволенню.
Таким чином, враховуючи, що встановлені та з'ясовані судом обставини свідчать про протиправну бездіяльність Державної установи "Центр пробації" у підготуванні та направленні документів, необхідних для призначення пенсії позивачу до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області документів, необхідних для призначення пенсії позивача за вислугу років відповідно до вимог статті 12 частини 1 пункту "а" Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суд доходить висновку, що позовні вимоги про зобов'язання Державної установи "Центр пробації" підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області необхідні документи для призначення пенсії позивачу згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 є також обґрунтованими, доведеними та правомірними, а тому належать задоволенню.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи "Центр пробації" (04050, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, буд. 81, код ЄДРПОУ 41847154)про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Державної установи "Центр пробації" у підготуванні та направленні документів, необхідних для призначення пенсії ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1.
Зобов'язати Державну установу "Центр пробації" підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області необхідні документи для призначення пенсії ОСОБА_1 згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяС.Є. Гаврилко