30 травня 2023 року м. Житомир справа № 240/6808/23
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Попової О. Г., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії на підставі наданих довідок про розмір додаткових видів грошового забезпечення від 06.01.2023 №46 та про розмір індексації від 06.01.2023 №45;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.01.2023 перерахунок, доплату та подальшу виплату пенсії обчисливши її розмір виходячи із розмірів грошового забезпечення та індексації зазначеного в довідках військової частини НОМЕР_1 від 06.01.2023 №45 про розмір грошового забезпечення та від 06.01.2023 №45 про розмір індексації.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в грудні 2022 року позивачу здійснено перерахунок та доплату належних сум грошового забезпечення за період з 29.01.2020 по день звільнення з військової служби. У зв'язку із зазначеним для перерахунку пенсії позивачу надано оновлену довідку про додаткові види грошового забезпечення від 06.01.2023 №46 та довідку про розмір виплаченої індексації від 06.01.2023 №45. В подальшому, позивачка звернулась із заявою до відповідача про перерахунок призначеної пенсії із оновлених сум грошового забезпечення та індексації. Однак відповідач відмовив їй у здійсненні перерахунку пенсії на підставі вищевказаних оновлених довідок про розмір грошового забезпечення та індексації, який враховується при призначенні пенсії. Вважаючи таку відмову протиправною, а своє право на належне пенсійне забезпечення порушеним, позивачка звернулась з даним позовом до суду.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 22.03.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статей 258-263 КАС України.
Через відділ документального забезпечення суду 21.04.2023 відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі у зв'язку із безпідставністю та необґрунтованістю. В обґрунтування своїх заперечень зазначає, що пенсія ОСОБА_1 була призначена на підставі документів, які були особисто надані позивачем. Відтак відповідач вказує, що в даному випадку, вищезазначені документи, які були надані при призначені пенсії, являються законними, не відкликаними у визначений спосіб органом, що їх видав, а тому їх показники, підлягають обов'язковому використанню. В свою чергу, в довідках військової частини НОМЕР_1 від 06.01.2023 №45 за період з 01.07.2019 по 27.07.2021 та від 06.01.2023 №46 за період з 01.07.2019 по 30.06.2021 зазначені основні та додаткові вили грошового забезпечення, але у більших розмірах, ніж у довідках, на підставі яких пенсія призначалась. Крім того, перерахунок пенсії, який просить здійснити позивач є неможливим, тому що перерахунок пенсії може відбуватися лише на основі довідки встановленої форми, виданої уповноваженим органом. З огляду на зазначене, відповідач просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивачка проходила військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .
З 22.07.2021 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
В подальшому, вважаючи, що в період проходження нею військової служби з січня 2020 року по день звільнення військова частина НОМЕР_1 невірно встановила та виплачувала позивачці посадовий оклад та оклад за військове звання, внаслідок чого грошове забезпечення в цей період виплачувалося в меншому розмірі, а тому позивачка звернулась з позовом до суду.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 19.10.2022 по справі №240/39684/21 рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 17 травня 2022 року скасовано та прийнято нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено:
- визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 з 29.01.2020 по 21.07.2021 посадового окладу, окладу за військове звання, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, грошової компенсації за невикористані дні щорічної відпустки при звільненні, одноразової грошової допомоги при звільненні без множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,14 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
- зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок виплачених за період з 29.01.2020 по 21.07.2021 посадового окладу, окладу за військове звання, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, грошової компенсації за невикористані дні щорічної відпустки при звільненні, одноразової грошової допомоги при звільненні, обчисливши їх із розмірів посадового окладу, визначених з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (в редакції чинній з 29.01.2020) шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 14.11.2019 № 294-ІХ "Про Державний бюджет України на 2020 рік" на 01.01.2020 та Законом України від 15.12.2020 №1082-ІХ "Про Державний бюджет України на 2021 рік" на 01.01.2021, на відповідні тарифні коефіцієнти та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання вищезазначеної постанови суду від 19.10.2022 у справі №240/39684/21 військова частина НОМЕР_1 перерахувала та доплатила позивачці грошове забезпечення за період 29.01.2020 по 21.07.2021.
В подальшому, у зв'язку зі зміною після виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 19.10.2022 по справі №240/39684/21 розміру грошового забезпечення, військовою частиною НОМЕР_1 надано оновлену довідку про додаткові види грошового забезпечення від 06.01.2023 №46 та довідку про розмір виплаченої індексації від 06.01.2023 №45, для перерахунку пенсії.
В січня 2023 року позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, в якій просила здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, зазначених в довідці про додаткові види грошового забезпечення від 06.01.2023 №46 та довідці про розмір виплаченої індексації від 06.01.2023 №45.
Однак, відповідачем листом від 03.03.2023 за вих. №6328-4378/С-02/8-0600/23 повідомив позивача про те, що виплати індексації грошового забезпечення залежать від певних обставин, не мають постійного характеру, їх розмір не є фіксованим, тому вони не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні розміру пенсії згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому довідки про додаткові види грошового забезпечення від 06.01.2023 №45 та від 06.01.2023 №46, видані військовою частиною НОМЕР_1 не можуть бути враховані для перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з такою відмовою Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Частиною 1 статті 1 Закон №2262-ХІІ передбачено, що особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до пункту "а" статті 1-2 Закону №2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу.
Згідно з статтею 2 Закон №2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Умови призначення пенсій за вислугу років визначені в статті 12 Закону №2262-ХІІ, згідно з пунктом "а" якої, пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.
Відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону №2262-ХІІ пенсії за вислугу років особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12) призначається в таких розмірах: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони та звільненим зі служби у Національному антикорупційному бюро України за віком чи через хворобу, звільненим зі служби в органах та підрозділах цивільного захисту за віком чи за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Зі змісту зазначених норм встановлено, що розмір пенсії за вислугу років визначається як відсоткове співвідношення до відповідного розміру грошового забезпечення, яке особа отримувала станом на дату звільнення з військової служби.
При цьому, однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Нормами частини 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
При цьому, розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Зі змісту вищезазначених норм встановлено, що Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення, передбачає включення до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, основних видів грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років), щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії (в середньому розмірі за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням). Відтак, розмір будь-якої із вищезазначених складових грошового забезпечення впливає на розмір призначеної особі пенсії.
Судом встановлено, що після виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 19.10.2022 по справі №240/39684/21 розміру грошового забезпечення, військовою частиною НОМЕР_1 надано оновлену довідку про додаткові види грошового забезпечення від 06.01.2023 №46 та довідку про розмір виплаченої індексації від 06.01.2023 №45, з відображенням у ній інформації про складові грошового забезпечення, які враховуються при призначенні пенсії, та їх розміри з урахуванням виплат, проведених на виконання постанови суду у справі №240/39684/21.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Тобто, даною нормою Закону №2262-XII, чітко визначено, що якщо пенсіонер подасть додаткові документи, які дають право на підвищення його пенсії, то у нього виникає право на перерахунок.
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивачка зверталась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, зазначених в довідках від 06.01.2023 №45 та №46.
Однак, відповідач відмовив йому у такому перерахунку, чим порушив право позивача на належне пенсійне забезпечення, оскільки, як встановлено під час розгляду справи, розмір пенсії позивача при її призначенні з 22.02.2021 був визначений з урахуванням протиправно виплаченого позивачу військовою частиною НОМЕР_1 за період з січня 2020 року по день звільнення з військової служби грошового забезпечення в зменшеному розмірі.
Відповідно до статті 1-1 Закону №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно з частиною 1 статті 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Відповідно до статті 64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" однією із функцій Пенсійного фонду є здійснення перерахунку пенсій.
Аналізуючи вищевикладене, суд зазначає, що у спірних правовідносинах, які виникли між сторонами, відповідач зобов'язаний був здійснити перерахунок пенсії позивача, оскільки таку функцію прямо покладено на цей державний орган Законом.
Згідно з статтею 51 Закону №2262-XII при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що вимога позивача здійснити перерахунок та виплату її пенсії, обчисливши її розмір виходячи із розмірів отриманого нею грошового забезпечення, зазначеного в оновленій довідці про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 06.01.2023 №46, підлягає задоволенню.
Разом з тим, згідно зі статтею 1 Закону №1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 Закону №1282-ХІІ передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Ключовим питанням у цій справі є наявність правових підстав для врахування до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія позивача, індексації грошового забезпечення.
Виходячи із системного аналізу викладених правових норм, суд зазначає, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Враховуючи те, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону №2011-ХІІ містить відсилочну норму, суд констатує, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011-XII або Закону № 2262-ХІІ.
Верховний Суд у складі суддів Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, розглянувши справу №638/9697/17 при вирішенні питання включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої військовослужбовцем індексації грошового забезпечення, у постанові від 3 квітня 2019 року відступив від раніше висловленої з цього питання правової позиції Верховного Суду у справах №522/11262/16-а та №522/7855/17 та сформулював наступний правовий висновок.
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ, та Порядку № 1078.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Відповідний правовий висновок підтримано, зокрема, у постановах Верховного Суду від 18.04.2019 у справі № 286/766/17, від 05.05.2022 у справі № 522/9160/17.
Згідно з частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Зважаючи на норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, висновки Верховного Суду щодо застосування таких норм права, суд приходить до висновку, що суми індексації грошового забезпечення позивачки за період з 01.07.2018 по 30.06.2020 (за 24 місяці перед звільненням позивача зі служби), визначені у відповідній довідці ГУНП, мають бути включені до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії позивача.
Відтак, відмову відповідача у перерахунку пенсії позивача на підставі отриманих документів слід визнати неправомірною.
З приводу зазначених у відзиві на позовну заяву доводів Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про те, що згідно з нормами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом, суд зазначає наступне.
Визначена Порядком №45 процедура здійснення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», стосується перерахунку таких пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Натомість, в даному випадку підставою для перерахунку пенсії позивача є не підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а фактично призначення їй пенсії в невірному розмірі за рахунок протиправної виплати в період проходженням військової служби з 29.01.2020 по 21.07.2021 грошового забезпечення в меншому розмірі, ніж визначено в законодавстві, та необхідність усунення вказаного порушення прав позивача.
З огляду на зазначене, положення Порядку №45 не підлягають застосуванню до спірних правовідносин, а тому вищезазначені доводи відповідача є необґрунтованими та відхиляються судом.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії на підставі наданих довідок про розмір додаткових видів грошового забезпечення від 06.01.2023 №46 та про розмір індексації від 06.01.2023 №45, а також зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.01.2023 перерахунок та виплату пенсії обчисливши її розмір виходячи із розмірів грошового забезпечення та індексації зазначеного в довідках військової частини НОМЕР_1 від 06.01.2023 №45 про розмір грошового забезпечення та від 06.01.2023 №45 про розмір індексації, з урахуванням проведених виплат.
Відповідно до частини 1статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не було доведено в судовому порядку належними та допустимими доказами правомірність відмови у перерахунку пенсії, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат проводиться судом відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341), про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплати пенсії на підставі наданих довідок про розмір додаткових видів грошового забезпечення від 06.01.2023 №46 та про розмір індексації від 06.01.2023 №45.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.01.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії обчисливши її розмір виходячи із розмірів грошового забезпечення та індексації зазначеного в довідках військової частини НОМЕР_1 від 06.01.2023 №45 про розмір грошового забезпечення та від 06.01.2023 №45 про розмір індексації, з урахуванням проведених виплат.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеномустаттею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.Г. Попова
30 травня 2023 р.