Рішення від 29.05.2023 по справі 140/3789/23

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2023 року ЛуцькСправа № 140/3789/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

судді Смокович В. І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Пумба Оіл» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Пумба Оіл» (далі ТОВ «Пумба Оіл», позивач, товариство) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі ГУ ДПС у Волинській області, відповідач, контролюючий орган) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09.02.2023 № 0016860902, яким до ТОВ «Пумба Оіл» застосовано штрафні санкції у розмірі 80000,00 гривень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 29.12.2022 в товаристві контролюючим органом розпочато фактичну перевірку АЗС № 2. На вимогу відповідача позивачем надано необхідні документи з метою здійснення перевірки.

Посадовими особами контролюючого органу було складено акт № 03/09-02 без дати про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах та пальним. Посадовими особами, які здійснювали перевірку було встановлено порушення вимог підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України. Ними в акті перевірки вказано, що в наданих свідоцтвах про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки та формулярах по експлуатації і ремонту колонки для рідкого палива вказані наступні дати повірки: 30.12.2022 для рівнемірів-лічильників та 12.2022 для витратомірів-лічильників; зазначено, що це перші та єдині записи у відповідних свідоцтвах та формулярах, а отже товариством не надано підтверджуючих документів щодо повірки/оцінки відповідності/калібрування рівнемірів-лічильників та витратомірів-лічильників у період з 09.07.2021 по 30.12.2022.

Не погоджуючись з висновками акту перевірки ТОВ «Пумба Оіл» подало свої заперечення, проте, 15.02.2023 отримало лист від Головного управління ДПС у Волинській області «Про розгляд заперечення до акту фактичної перевірки» із зазначенням про залишення акту перевірки без змін та податкове повідомлення-рішення від 09.02.2023 № 0016860902, з якого слідує, що ГУ ДПС у Волинській області встановило порушення ТОВ «Пумба Оіл» підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України. Тому до позивача на підставі пункту 128-1.1 статті 128-1 ПК України застосовано штрафні санкції у розмірі 80000,00 грн.

Позивач вказує, що відповідно до підпункту 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, у тому числі із забезпеченням можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів.

Із наказу ГУ ДПС у Волинській області від 29.12.2022 № 2359-П не убачається які саме порушення допустило товариство, що могли б бути підставою для проведення фактичної перевірки на підставі підпункту 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 ПК України, оскільки у наказі відсутні посилання на конкретні (фактичні) підстави призначення перевірки, крім посилання на норми, що їх регулюють.

За таких обставин позивач вважає, що ГУ ДПС у Волинській області не доведено наявність правових підстав для проведення фактичної перевірки, тому висновки за наслідками її проведення не є законними і тягнуть за собою протиправність податкового повідомлення-рішення від 09.02.2023 № 0016860902.

Вказує, що ТОВ «Пумба Оіл» надало відповідачу усі запитувані ним документи щодо повірки/оцінки відповідності/калібрування рівнемірів-лічильників та витратомірів-лічильників. Такі прилади зареєстровані у відповідних реєстрах.

Зазначає, що складом правопорушення, визначеного пунктом 128-1.1 статті 128-1 ПК України, за яке передбачена штрафна санкція, є саме не обладнання та або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників. Тому до ТОВ «Пумба Оіл» не можуть бути застосовані штрафні санкції, оскільки на час проведення фактичної перевірки відповідачем було встановлено наявність на акцизному складі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників та їх реєстрація в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.

Вважаючи відсутнім склад правопорушення, посилається на позицію Верховного Суду, викладеній в постанові від 19.01.2023 по справі № 580/9246/21, відповідно до якої застосування пункту 128-1.1 статті 128-1 Податкового кодексу України можливе виключно у випадку необладнання та/або відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, як передбачено диспозицією вказаної норми. Порушення строків обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та реєстрації їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі (передбачених підпунктом 12 підрозділу 5 Розділу XX Податкового кодексу України), якщо на час проведення перевірки встановлено їх наявність на акцизних складах та їх реєстрація в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, не може бути підставою для застосування до платника податків пункту 128-1.1 статті 128-1 Податкового кодексу України.

У відзиві на позовну заяву, зареєстрованим 05.04.2023 за вхідним номером канцелярії суду 20390/23 представник відповідача не погоджується з позовними вимогами, вважає їх безпідставними та такими що не підлягають до задоволення.

Звертає увагу, що фактична перевірка ТОВ «Пумба Оіл» проведена на підставі підпункту 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 ПК України з підстав отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів. Призначенню перевірки передувала інформація, викладена в листі Управління стратегічних розслідувань у Волинській області від 08.12.2022

Наголошує, що в наказі від 29.12.2022 № 3559-П чітко зазначено про те, фактична перевірка позивача здійснюватиметься саме з метою перевірки дотримання вимог Податкового кодексу, Законів України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального», «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших нормативно-правових актів, які регулюють ліцензування, виробництво, обіг, зберігання спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального.

Вказує, що за адресою проведення фактичної перевірки - вул. Сосюри, 2 в м. Луцьку, де здійснює господарську діяльність ТОВ «Пумба Оіл» зареєстровано акцизний склад за уніфікованим номером 1017208 відповідно до заяви від 17.06.2021 № 9162637731. Згідно довідки розпорядника акцизного складу пального на території акцизного складу розташовано два резервуари для зберігання пального загальною ємністю 20 м. куб., обладнані рівнемірами лічильниками із заводськими номерами 347026 та 346978 та дві паливно-роздавальні колонки із заводськими номерами 13686 та 13687.

Зазначає, що в ході проведення перевірки встановлено, що встановлено, що в наданих свідоцтвах про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки та формулярах по експлуатації і ремонту колонки для рідкого палива вказано дату повірки, а саме 30.12.2022 для рівнемірів-лічильників та 12.2022 для витратомірів-лічильників. Вказані записи є першими та єдиними записами у відповідних свідоцтвах та формулярах. Таким чином, жодних підтверджуючих документів щодо повірки/оцінки відповідності/калібрування рівнемірів-лічильників та витратомірів-лічильників у період з 09.07.2021 по 30.12.2022 не надано, що свідчить про відсутність позитивного результату повірки або оцінки відповідності, проведених відповідно до законодавства на витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у вказаний період, чим порушено вимоги підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України.

Під час проведення фактичної перевірки, співробітниками ГУ ДПС у Волинській області 30.12.2022 було вручено письмове звернення про отримання документів. У вказаному зверненні зазначався період за який потрібно надати документи, а саме з 01.01.2021 по 29.12.2022, відповідно документи, що підтверджують позитивний результат повірки або оцінки відповідності, проведені відповідно до законодавства не витратоміри-лічильники, рівнеміри-лічильники та резервуари мали б бути надані також за цей період.

У зв'язку із ненаданням частини запитуваних документів, співробітниками ГУ ДПС у Волинській області складено акт про ненадання документів на письмове звернення про їх отримання.

Вказує, що 03.02.2023 ГУ ДПС у Волинській області зверталось із запитом до ДП «Волинський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» про надання інформації щодо проведення повірки засобів вимірювальної техніки, які використовує у господарській діяльності ТОВ «ПУМБА ОІЛ».

Згідно відповіді ДП «Волинський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації», ДП «Волиньстандартметрологія» 30.12.2022 проводило повірку ряду вимірювальних засобів, що належать ТОВ «Пумба Оіл» згідно з переліком. Повірку інших засобів вимірювальної техніки на замовлення товариства в період з 01.01.2020 до 31.12.2022 ДП «Волиньстандартметрологія» не проводило.

З наведених підстав представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити повністю (арк. спр. 36 - 38).

Інших заяв по суті справи чи клопотань на адресу суду від учасників справи не надходило.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 17.03.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (арк. спр. 33).

Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

Посадовими особами ГУ ДПС у Волинській області на підставі наказу ГУ ДПС у Волинській області від 29.12. 2022 року №2359-П «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «Пумба Оіл» (арк. спр. 11) проведено фактичну перевірку ТОВ «Пумба Оіл» за адресою здійснення товариством господарської діяльності - м. Луцьк, вулиця Сосюри, 2, АЗС № 2.

За результатами фактичної перевірки, яка проводилась з 29.12.2022 по 06.01.2023 посадовими особами контролюючого органу складено акт фактичної перевірки №03/09-02 (арк. спр. 14 -16).

Актом перевірки встановлено, що за адресою перевірки товариством зареєстровано акцизний склад, на якому розташовано два резервуари для зберігання пального загальною ємністю 20 куб. м., обладнані рівнемірами-лічильниками та дві паливно-роздавальні колонки. В наданих свідоцтвах про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки та формулярах по експлуатації і ремонту колонки для рідкого палива вказано дату повірки 30.12.2022 для рівнемірів-лічильників та 12.2022 для витратомірів-лічильників. Це є першими та єдиними записами у відповідних свідоцтвах та формулярах. Таким чином жодних підтверджуючих документів щодо повірки/оцінки відповідності/калібрування рівнемірів-лічильників та витратомірів-лічильників у період з 09.07.2021 по 30.12.2022 не надано, що свідчить про відсутність позитивного результату повірки або оцінки відповідності, проведених відповідно до законодавства на рівнеміри-лічильники та витратоміри-лічильники у вказаний період.

За даних обставин в акті перевірки зроблено висновки про порушення вимог підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України.

Не погоджуючись з актом перевірки, позивач подав до контролюючого органу заперечення, в якому вказував на те, що товариством під час перевірки було надано документи повірки/оцінки відповідності/калібрування рівнемірів-лічильників та витратомірів-лічильників. У запереченні вказує на те, що з письмового звернення контролюючого органу не слідує, що товариство повинно надати перевіряючим такі документи саме за період з 09.07.2021 по 30.12.2022 (арк. спр. 17 - 19).

Дані заперечення були розглянуті контролюючим органом та у листі № 276/12/03-20-09-02 від 02.02.2023 повідомлено позивача про те, що аргументи, наведенні у запереченні не спростовують висновків акта фактичної перевірки, як наслідок, висновки посадових осіб, що здійснювали фактичну перевірку, щодо порушень, зазначених в акті перевірки є законні, об'єктивні та обґрунтовані (арк. спр. 22 - 23).

На підставі акта перевірки, ГУ ДПС у Волинській області 09.02.2023 прийняло податкове повідомлення-рішення № 0016860902, яким до товариства на підставі пункту 128-1.1 статті 128-1 застосовано штрафні санкції у розмірі 80000,00 грн. (арк. спр. 24).

ТОВ «Пумба Оіл» не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням оскаржило його в судовому порядку.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України та який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно із підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Відповідно до підпункту 75.1.3. пункту 75.1 статті 75 ПК України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Пунктом 80.1 статті 80 ПК України визначено, що фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи). Дана норма ПК узгоджується з висновками ВС у постанові від 03.11.2022 у справі №320/8042/21.

Відповідно до підпункту 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, у тому числі із забезпеченням можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів.

З аналізу підпункту 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 ПК України вбачається, що здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального є самостійною підставою, з якою законодавець пов'язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки суб'єктів господарювання за умови дотримання процедурних питань та не вимагає наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства.

В даному випадку достатньо факту покладення на контролюючий орган здійснення контролю за дотриманням норм законодавства у відповідній сфері правовідносин.

Тобто, норма зазначеного вище підпункту дозволяє проведення фактичної перевірки, у тому числі на виконання функцій контролюючого органу, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, які в силу приписів статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» покладені на відповідача.

Відповідні функції контролю передбачені також і підпунктами 19-1.1.1, 19-1.1.14, 19-1.1.16, 19-1.1.17, 19-1.1.54 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України, зокрема контролюючі органи виконують такі функції: проводять відповідно до законодавства перевірки платників податків; здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального; проводять роботу щодо боротьби з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального; здійснюють інші функції, визначені законом.

Отже контролюючий орган має право на проведення фактичної перевірки господарюючого суб'єкту з підстав здійснення функцій контролю, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Зазначений висновок узгоджується із правовими позиціями, висловленими в постановах Верховного Суду від 21 липня 2022 року у справі № 320/1864/21, від 03 листопада 2022 року у справі №320/8042/21, від 08 грудня 2022 року у справі №140/2889/21.

При цьому, слід зазначити, що окремою підставою, з якою законодавець пов'язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки, згідно положень підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, є також наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, підставою для проведення перевірки слугувала інформація, викладена в листі Управління стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України № 2397/55/102/01-2022 від 08.12.2022, яким повідомлено ГУ ДПС у Волинській області про факт подачі недостовірних даних ТОВ «Пумба Оіл» з метою одержання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою вул. Сосюри, 2 в місті Луцьку (арк. спр. 39 - 40).

Таким чином на день прийняття наказу про призначення фактичної перевірки від 29.12.2022 № 2359-П в контролюючого органу була наявна податкова інформація, яка слугувала підставою для перевірки підприємця. В свою чергу податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України (стаття 16 Закону України “Про інформацію”). Відтак, безпідставним є твердження позивача, що не існувало правових підстав для проведення фактичної перевірки.

Щодо суті виявлених (встановлених) порушень, зазначених в акті перевірки суд вказує наступне.

Суспільні відносини з обігу пального регламентовані, зокрема, приписами Закону України від 19.12.1995р. №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (далі за текстом - Закон України від 19.12.1995р. №481/95-ВР) та Податковим кодексом України.

Відповідно пункту 230.1 статті 230 ПК України акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.

Підпунктом 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Акцизні склади, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), повинні бути обладнані лише витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) наливом з такого акцизного складу.

Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Паливороздавальні колонки та/або паливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати:

а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;

б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Пунктом 12 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України визначено, що розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки: акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 липня 2019 року; акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 жовтня 2019 року; акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.

Таким чином, здійснення реалізації пального після 01.01.2020р. без функціонуючих, зареєстрованих в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, підтверджених процедурою повірки/оцінки відповідності/калібрування витратомірів-лічильників, а також без функціонуючих, зареєстрованих в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, підтверджених процедурою повірки/оцінки відповідності/калібрування рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі є податковим правопорушенням у вигляді недотримання вимог підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України.

Матеріалами справи підтверджено, що ТОВ «Пумба Оіл» зареєстровано 17.06.2021 акцизний склад на АЗС, що знаходиться по вул. Сосюри, 2 в м. Луцьку Волинської області з присвоєнням уніфікованого номеру акцизного складу - 1017208 (арк. спр. 10).

Як убачається з довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (арк. спр. 25) на території акцизного складу з уніфікованим номером 1017208 розташовано два резервуари для пального об'ємом 5 та 15 м. куб., які введені в експлуатацію 01.09.2020, із встановленими рівнемірами із заводськими номерами 347026 та 346978, які введені в експлуатацію також 01.09.2020 (арк. спр. 25).

На вказаному акцизному складі установлені витратоміри на місцях відпуску пального наливом, які введені в експлуатацію 01.09.2020, із заводськими номерами 13686 та 13687 (арк. спр. 25, 25 на звороті).

На підставі результатів повірки рівнемірів із заводськими номерами 347026 та 346978 їх визнано придатними до застосування згідно з вимогами експлуатаційної документації виробника, що відображено у відповідних свідоцтвах про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 30.12.2022 по кожному рівнеміру окремо. Термін дії свідоцтв - до 30.06.20247. (арк. спр. 26).

Повірка вимірювача об'єму рідини із заводськими номерами 13686 та 13687 здійснена у грудні 2022 року, про що зазначено у відповідних формулярах по експлуатації та ремонту колонок для рідкого палива (арк. спр. 28 - 30).

Тобто, з часу введення в експлуатацію резервуарів для пального та вказаних засобів вимірювальної техніки (01.09.2020) до грудня 2022 року, тобто до часу їх повірки вказані засоби вимірювальної техніки використовувались за відсутності позитивного результату їх повірки.

Позивач, обґрунтовуючи свій позов, вказував на те, що з письмового звернення контролюючого органу не слідує, що товариство повинно надати перевіряючим документи повірки за період з 09.07.2021 по 30.12.2022.

Як слідує з матеріалів справи, у грудні 2022 року була здійснена єдина повірка вказаних засобів вимірювальної техніки, відтак позивачем контролюючому органу, так само як і при зверненні до суду не надано доказів повірки за період до грудня 2022 року, оскільки такі відсутні.

Суд додатково звертає увагу, що у абзаці четвертому підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України зазначено, що у разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Зважаючи на відсутність позитивного результату повірки засобів вимірювальної техніки за період з 09.07.2021 до 30.12.2022 року, контролюючий орган дійшов правильного висновку про порушення вимог ТОВ «Пумба Оіл» підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України, за що передбачена відповідальність пунктом 128-1.1 статті 128-1 ПК України.

Визначаючи період відсутності позитивного результату повірки засобів вимірювальної техніки з 09.07.2021 до 30.12.2022 року контролюючий орган виходив з того, що термін дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним починається з 09.07.2021, тоді як повірка засобів вимірювальної техніки здійснена в грудні 2022 року. Акцизний склад, паливні резервуари та засоби вимірювальної техніки зареєстровані та введені в експлуатацію до початку дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

Відповідно до пункту 128-1.1 статті 128-1 ПК України, в редакції чинній до змін, внесених Законом № 2884-ІХ від 31.05.2022 визначено, що необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, -

тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.

Пунктом 128-1.1 статті 128-1 ПК України в редакції змін внесених Законом № 2884-ІХ від 31.05.2022, які чинні на даний час передбачено, що необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового, та/або масового витратоміра на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, та/або місці отримання/відпуску спирту етилового у виробництво продукції, визначеної у підпунктах "д"-"ж" підпункту 229.1.1 пункту 229.1 статті 229 цього Кодексу, -

тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового, та/або масовий витратомір.

Враховуючи, що норма, якою передбачена відповідальність не зазнала змін внаслідок прийняття Закону № 2884-ІХ від 31.05.2022 щодо складу порушення та відповідальності за таке правопорушення в контексті даної справи, беручи до уваги відсутність позитивного результату повірки засобів вимірювальної техніки за період з 09.07.2021 по 30.12.2022, що вважається необладнаннням витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками акцизних складів, як це передбачено абзацом четвертим підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України, контролюючим органом правильно застосовано штрафні санкції в розмірі 80000 гривень, тобто по 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу.

Суд при розгляді даної справи не погоджується з позицією позивача про відсутність у його діях складу правопорушення з посиланням на правову позицію Верховного Суду, викладеній в постанові від 19.01.2023 по справі № 580/9246/21, оскільки обставини у цій справі та справі № 580/9246/21 є різними. Верховний Суд сформував правову позицію щодо застосування пункту 128-1.1 статті 128-1 ПК України з огляду на правовідносин щодо порушення строку обладнання або реєстрації рівнемірів та витратомірів, тоді як спірні відносини у цій справі виникли з підстав відсутності позитивного результату повірки засобів вимірювальної техніки.

Крім того, касаційна скарга контролюючого органу у справі № 580/9246/21 подана на підставі пункту 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме відсутності висновку Верховного Суду щодо застосування пункту 128-1.1 статті 128-1 Податкового кодексу України та підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України в контексті застосування фінансових санкцій за порушення строків. В касаційній скарзі контролюючий орган не вказує про відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України, з огляду на що Верховним Судом не переглядалось рішення судів першої та апеляційної інстанції в частині правомірності податкового повідомлення-рішення.

З огляду на вказане, за встановленого факту доведеності вчинення платником податків податкового правопорушення, рішення про застосування фінансових санкцій за вказані порушення є обґрунтованим та таким, що підлягає до виконання.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За наведених вище обставин суд уважає, що матеріалами справи підтверджується наявність у діях позивача порушення вимог підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України, відповідальність за яке передбачена пунктом 128-1.1 статті 128-1 ПК України, а відтак - правомірність винесеного ГУ ДПС у Волинській області податкового повідомлення-рішення від 09.02.2023 № 0016860902, яким до ТОВ «Пумба Оіл» застосовано штраф у розмірі 80000,00 гривень.

Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства суд дійшов висновку про безпідставність заявлених позовних вимог, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

За правилами статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Пумба Оіл» (43000, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Франка, будинок 44В, квартира 74, ідентифікаційний код юридичної особи 43472044) до Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код юридичної особи 44106679) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.І. Смокович