65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
про закриття провадження у справі
"23" травня 2023 р.м. Одеса Справа № 916/2168/22
Господарський суд Одеської області у складі:
судді С.В. Літвінова
при секретарі Т.О. Липі
за участю представників:
від позивача: КУЛИК О.І -по довіреності
від відповідача: Лук'янов О.В. - по довіреності
розглянувши справу за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України": (Кловський узвіз, будинок 7, поверх 16.Київ 10,01010) до відповідача: Акціонерне Товариство "Херсонгаз" (вул. Поповича, буд. 3,Херсон,73036) про стягнения 135100614,28 грн.;
Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача Акціонерне Товариство "Херсонгаз" про стягнення 135100614,28грн.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 06.09.2022. відкрито провадження у справі №916/2168/22, справу прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження із призначенням підготовчого засідання.
01.02.2023 від відповідача надійшла заява (Вх№3253/23) про закриття провадження у справі у зв?язку з відсутністю предмету спору.
В обґрунтування заяви про закриття провадження у справі, відповідач зазначив, що Постановою НКРЕКП від 31.01.2023 №184 Акціонерне Товариство "Херсонгаз" було включено до реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу, обсяг заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" в сумі, яка відповідає заборгованості, яку просить стягнути позивач.
Отже, відповідач вважає, що згідно положень Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" та Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних, теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" його обов'язок перед АТ "НАК "Нафтогаз України" зі сплати основного боргу, який виник внаслідок приведення обсягів споживання до стандартних умов та вартості обсягів, які виникли у зв'язку з визнанням судом незаконними та нечинними актів Кабінету Міністрів України про затвердження норм споживання природного газу населенням без лічильників є припиненим та підлягає списанню, провадження у даній справі закриттю на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України господарський за відсутністю предмету спору.
23.02.2023 позивач надав заперечення на заяву про закриття провадження у справі (вх.5913/23) у яких зазначає, що посилання відповідача лише на включення НКРЕКП до реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу жодним чином не підтверджує факту припинення існування забаргованості, а відтак, не свідчить про майбутнє можливе врегулювання Державою заборгованості відповідача саме в зазначеному розмірі. Також позивач посилався на положення ст. 4-5 Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" та відзначав, що жодного договору про організацію взаєморозрахунків або договору про реструктуризацію заборгованості не було укладено. Враховуючи викладене у запереченнях, позивач вважає, що Законом №1639-ІХ не передбачено автоматичного врегулювання та реструктуризації заборгованості, стягнення якої є предметом позову у даній справі, а визначено лише можливий механізм погашення заборгованості, тому відсутні правові підстави для закриття провадження у справі.
Суд зазначає, з матеріалів справи вбачається, що відповідач звернувся до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг із заявою про включення Акціонерне Товариство "Херсонгаз" до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу (далі - Реєстр підприємств), та про затвердження обсягу заборгованості, що підлягає врегулюванню.
Виходячи з правової позиції Верховного Суду у постанові від 19.08.2022 у справі № 908/2287/17, від 01.09.2022 у справі № 904/5326/19, визначальною умовою для поширення норм Закону про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ, на заборгованість відповідача є його включення до Реєстру.
Згідно Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики ти комунальних послуг № 184 від 31.01.2023 Акціонерне Товариство "Херсонгаз" включено до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу.
Постанова НКРЕКП від 31.01.2022 № 184 розміщена на офіційному сайті НКРЕКП за посиланням: https://www.nerc.gov.ua/acts/pro-vklyuchennya-hersongazdo-reyestru-pidpriyemstv-yaki-berut-uchast-u-proceduri-vregulyuvannya-zaborgovanostisubyektiv-rinku-prirodnogo-gazu
29.08.2021 набрав чинності Закон України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу", яким було внесено зміни до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" (Закон №1730-УІ1І).
Статтею 1 Закону №1639-1Х передбачено, що заборгованість (грошові зобов'язання) суб'єктів ринку природного газу, що підлягає (підлягають) врегулюванню відповідно до цього Закону, а саме: заборгованість постачальників природного газу, в тому числі підтверджена судовими рішеннями, які набрали законної сили, за договорами купівлі-продажу (постачання) природного газу для постачання побутовим споживачам (у тому числі суми неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожитий природний газ або за прострочення її сплати), не сплачена станом на розрахункову дату;
Також положення ст. 1 Закону №1639-1Х визначають поняття реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу (далі - Реєстр), як відкритого загальнодоступного переліку підприємств та організацій, які є учасниками процедури врегулювання заборгованості відповідно до цього Закону. Реєстр розміщується на офіційному веб-сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання видів заборгованості (грошових зобов'язань), визначених у статті 1 цього Закону, суб'єктів ринку природного газу, що включені до Реєстру (ст. 2 Закону №1639-1Х).
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону 1639-1Х законодавець визначив, що для участі у процедурі врегулювання заборгованості (грошових зобов'язань) суб'єкти ринку природного газу включаються до Реєстру, який веде Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Ч. 1 ст. 4 Закону 1639-1Х визначено, що взаєморозрахунки в цілях погашення заборгованості та грошових зобов'язань, що визначені статтею 1 цього Закону, здійснюються за рахунок видатків державного бюджету для врегулювання неоплаченої вартості обсягів природного газу, відображеної в обліку постачальників природного газу у період з 1 жовтня 2014 року до розрахункової дати у зв'язку з визнанням судами незаконними та нечинними актів Кабінету Міністрів України про затвердження норм споживання природного газу населенням без лічильників, - в цілях погашення заборгованості включених до Реєстру суб'єктів ринку природного газу, у тому числі підтвердженої судовими рішеннями, які набрали законної сили, за договорами купівлі-продажу (постачання) природного газу для постачання побутовим споживачам, укладеними з НАК "Нафтогаз України", а також за договорами про надання послуг з транспортування природного газу перед особою, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, та/або особою, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 1 січня 2020 року.
Разом з цим, Закон України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" передбачає фінансове забезпечення заходів з врегулювання заборгованості, передбачених Законом України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" за рахунок джерел, визначених пунктами 9 і 10 статті 11 цього Закону (п. 24 стаття 14 цього Закону), а саме надходження від сплати дивідендів (доходу), що нараховуються на акції акціонерною товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", що належать державі, за результатами фінансово-господарської діяльності цього товариства у 2022 році (п. 9 статті 11 цього Закону) та авансовий внесок з податку на прибуток підприємств при виплаті дивідендів згідно з пунктом 9 цієї статті (п. 10 ст. 11 Закону).
Господарський суд зауважує, що забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу переслідує публічний та приватний інтерес.
Захист публічного інтересу, зокрема, знаходить свій вияв у недопущенні штучного накопичення боргів перед кредиторами операторів газорозподільних мереж у зв'язку з визнанням судами незаконними та нечинними актів Кабінету Міністрів України про затвердження норм споживання природного газу населенням без лічильників.
Захист приватного інтересу, в свою чергу, полягає в максимальному задоволенні вимог контрагентів, в даному випадку сторін договору транспортування природного газу №1910000209 від 31.12.2019
Однією з функцій господарського суду під час провадження у справі є дотримання балансу захисту публічного та приватного інтересів.
Проаналізувавши вищенаведене, суд дійшов висновку, що Держава, визнаючи неможливість підприємств паливно-енергетичного комплексу забезпечити свої розрахунки, із прийняттям Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" вчиняє дії, спрямовані на врегулювання такої заборгованості, зокрема, шляхом проведення взаєморозрахунків за рахунок видатків державного бюджету, реструктуризації заборгованості за природний газ та послуги з його транспортування та списання неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість з оплати природного газу та послуги з його транспортування, що в свою чергу свідчить про можливість врегулювання заборгованості цих підприємств саме у спірних відносинах та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу.
Аналогічних висновків притримується і Касаційний господарський суд в постанові від 05.11.2021 у справі № 911/944/21.
Згідно ч. 1 ст. 202 ГК України господарське зобов'язання припиняється: виконанням, проведеним належним чином; зарахуванням зустрічної однорідної вимоги або страхового зобов'язання; у разі поєднання управненої та зобов'язаної сторін в одній особі; за згодою сторін; через неможливість виконання та в інших випадках, передбачених цим Кодексом або іншими законами. До відносин щодо припинення господарських зобов'язань застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Ст. 598 ЦК України визначено, що зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Припинення зобов'язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом.
Отже, з урахуванням імперативних норм, передбачених Законом № 1639-1Х, заборгованість Акціонерне Товариство "Херсонгаз" перед Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" за договором транспортування природного газу №1910000209 від 31.12.2019 підлягає врегулюванню, з метою погашення за рахунок видатків державного бюджету, а залишок боргу - реструктуризації згідно з визначеним Законом механізмом.
Отже, підстави припинення даного зобов'язання визначені в Законі, що узгоджується з положеннями згаданих вище норм ЦК України та ГК України.
З метою забезпечення вимог Закону, Кабінет Міністрів України Постановою від 12 жовтня 2022 року №1179 затвердив Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансового забезпечення заходів з врегулювання заборгованості, визначених Законом України Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу (далі по тексту Порядок), яким зокрема затверджений Примірний договір про організацію взаєморозрахунків.
При цьому, пунктом 7 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансового забезпечення заходів з врегулювання заборгованості, визначених Законом України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу», та проведення відповідних взаєморозрахунків, затвердженого постановоювід 12.10.2022 №1179 передбачено, що учасниками взаєморозрахунків є як Оператори ГРМ та ТОВ «Оператор ГТС України» як особа, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 1 січня 2020.
Таким чином, укладення сторонами договорів реструктуризації та договорів про організацію взаєморозрахунків є невідворотнім, що в тому числі підтверджується постійним збільшенням кількості учасників ринку природного газу, яких було включено до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу.
Виходячи з вищевикладеного, вбачається, що Державою шляхом прийняття низки спеціальних Законів вже врегульовано механізм та джерела відшкодування позивачу грошових коштів в тому числі й коштів, що є предметом розгляду даної справи.
Відповідно до ст. 4 ГПК України юридичні особи мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до ч. 1ст. 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, зокрема якщо відсутній предмет спору.
Так, господарський суд закриває провадження у справі з підстав відсутності предмета спору, якщо наявними в матеріалах справи доказами підтверджується відсутність предмета спору, зокрема, у випадку припинення його існування, якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань.
Як зазначено Верховним Судом у постанові від 22.02.2022 у справі № 917/957/20 закриття провадження у справі - це форма закінчення розгляду господарської справи без прийняття судового рішення у зв'язку з виявленням після відкриття провадження у справі обставин, з якими закон пов'язує неможливість судового розгляду справи. Господарський суд закриває провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору, зокрема у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань. Прикладами відсутності предмета спору можуть бути дії сторін чи настання обставин, якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань або самими сторонами врегульовано спірні питання.
Закриття провадження у справі на підставі зазначеної норми Господарського процесуального кодексу України можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи. Якщо ж він був відсутній і до порушення провадження у справі, то зазначена обставина тягне за собою відмову в позові, а не закриття провадження у справі.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 30.05.2018 у справі № 905/1582/15, від 18.07.2018 у справі № 905/1587/15, від 05.06.2018 у справі № 905/1585/15.
Постановою Верховного Суду у складі суддів палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду від 10 грудня 2019 року по справі № 906/1290/15 передбачена підстава для припинення предмету спору законодавчий припис, зокрема внаслідок прийняття нового нормативно правового акту (п.58).
Згідно ст. 73 ГПК України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Отже, за наявності підстав припинення зобов'язання щодо стягнення заборгованості за договором транспортування природного газу №1910000209 від 31.12.2019 в сумі 135 100 614, 28 грн в силу закону, суд дійшов висновку, що предмет спору в межах даної справи відсутній, у зв'язку з чим провадження у справі № 916/2168/22 підлягає закриттю, згідно вимог п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України.
Керуючись п.п. 2 ч. 1 ст. 231, ст.ст. 234-235, 254-255 Господарського процесуального кодексу України суд
1. Провадження за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" до Акціонерного Товариства "Херсонгаз" про стягнения 135100614,28 грн.- закрити.
Повний текст ухвали складено та підписано 29.05.2023р.
Ухвала набрала законної сили 23.05.2023 та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня підписання ухвали.
Суддя С.В. Літвінов