Справа № 584/1122/19
Провадження №1-в/584/18/23
26.05.2023 м. Путивль
Суддя Путивльського районного суду Сумської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю: ОСОБА_3 , ДОП Відділення поліції №2 (м.Путивль) Конотопського районного відділу поліції ГУНП в Сумській області ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні подання начальника Відділення поліції №2 (м.Путивль) Конотопського районного відділу поліції ГУНП в Сумській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Путивль Сумської області, мешканця АДРЕСА_1 , освіта середня, не одруженого, не працюючого, раніше судимого:
1) вироком Путивльського районного суду від 7 лютого 2005 року за ч.2 ст.121 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років;
2) вироком Путивльського районного суду від 13 грудня 2017 року за ч.1 ст.309, ч.2 ст.185, ч.1 ст.70 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 1 рік;
3) вироком Путивльського районного суду від 24 грудня 2019 року за ч.2 ст.309, ч.2 ст.310, ч.1 ст.70 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки;
4) вироком Путивльського районного суду від 17 лютого 2021 року за ч.2 ст.185, ч.2 ст.15 ч.2 ст.186, ч.1 ст.309, ч.1 ст.70, ч.4 ст.70 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки 6 місяців,
встановив:
Начальник Відділення поліції №2 (м.Путивль) Конотопського районного відділу поліції ГУНП в Сумській області ОСОБА_6 звернувся із вказаним поданням, яке обґрунтовував тим, що ОСОБА_3 після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, веде антигромадський спосіб життя, порушує громадський порядок та схильний до вчинення правопорушень.
Посилаючись на вказане, просив встановити ОСОБА_3 адміністративний нагляд строком на один рік, поклавши на нього обов'язки:
- заборонити вихід з квартири (будинку) з 22-00 год. до 6-00 год. наступного дня;
- заборонити виїзд в особистих справах за межі м.Путивль без дозволу керівництва Відділення поліції №2 (м.Путивль) Конотопського районного відділу поліції ГУНП в Сумській області;
- заборонити відвідування кафе, барів і магазинів, де спиртні напої продаються на розлив;
- з'являтись на реєстрацію до Відділення поліції №2 (м.Путивль) Конотопського районного відділу поліції ГУНП в Сумській області кожен вівторок місяця;
- повідомляти до Відділення поліції №2 (м.Путивль) Конотопського районного відділу поліції ГУНП в Сумській області про зміну місця проживання, роботи або навчання.
Суд, заслухавши представника відділення поліції ОСОБА_4 , який подання підтримав, ОСОБА_3 який заперечував проти задоволення клопотання, дослідивши матеріали справи, вважає що подання задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Згідно з п.«в» ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» №264/94-ВР адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи, вироком Путивльського районного суду Сумської області від 24 грудня 2019 року ОСОБА_3 було визнано винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.309, ч.2 ст.310, ч.1 ст.70 КК України,та засуджено до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки, 17 лютого 2023 року він звільнений з Сумського СІЗО за відбуттям строку покарання (а.с.2).
Крім того вироком Путивльського районного суду Сумської області від 17 лютого 2021 року ОСОБА_3 було визнано винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.185, ч.2 ст.15 ч.2 ст.186, ч.1 ст.309, ч.1 ст.70 КК України, відповідно до ч.4 ст.70 КК України шляхом часткового складання покарань за цим вироком та вироком Путивльського районного суду Сумської області від 24 грудня 2019 року остаточно визначити до відбування за сукупністю злочинів покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки і 6 місяців (а.с.4-6).
Із постанов про адміністративне правопорушення, винесених старшим інспектором СРПП Відділення поліції №2 (м.Путивль) ОСОБА_7 28 лютого 2023 року та 9 березня 2023 року, поліцейським СРПП Відділення поліції №2 (м.Путивль) ОСОБА_8 3 березня 2023 року, дільничним офіцером поліції Відділення поліції №2 (м.Путивль) ОСОБА_4 10 березня 2023 року та 13 березня 2023, інспектором СРПП Відділення поліції №2 (м.Путивль) ОСОБА_9 16 березня 2023 року, вбачається, що ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.175-1, ч.1 ст.178, ч.1 ст.127, ст.176, ч.2 ст.178 та притягнуто до адміністративної відповідальності у виді попереджень та штрафу (а.с.11-16).
Із попереджень від 23 лютого 2023 року видно, що ОСОБА_3 попереджався про те, що у випадку продовження антигромадського способу життя, відносно нього буде встановлено адміністративний нагляд із застосуванням визначених Законом обмежень (а.с.9,10).
У судовому засіданні ОСОБА_3 зазначив, що на даний час він проживає із родиною свого сина у житлі останнього, оскільки квартиру, яка належала його бабі, продали, коли він відбував покарання.
ОСОБА_3 повідомив, що спиртних напоїв він не вживає, оскільки це є умовою, за якої йому дозволено проживати у зазначеному житлі, а у випадку встановлення відносно нього адміністративного нагляду будуть перевірки після 22 год., чи перебуває він за місцем проживання, що створить незручності іншим особам, які проживають там же, в тому числі і малолітнім дітям, внаслідок чого він взагалі може залишитись без житла.
В той же час, жодних характеристик на ОСОБА_3 суду не надано, а також - не надано доказів того, що ОСОБА_3 не бажає стати на шлях виправлення та веде антигромадський спосіб життя.
Згідно з вимогами ч.3 ст.5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» у поданні мають бути визначені обмеження, які пропонує встановити на підставі статті 10 цього Закону начальник органу Національної поліції щодо поведінки піднаглядного, та обґрунтування доцільності таких заходів.
Жодних обґрунтувань щодо доцільності застосування до ОСОБА_3 заходів адміністративного нагляду на теперішній час подання не містить.
Відповідно до роз'яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1986 року №3 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» суд, при розгляді питання встановлення чи продовження адміністративного нагляду, не може допускати формального підходу, тому слід повно досліджувати всі обставини та перевіряти обґрунтованість встановлення і продовження адміністративного нагляду.
З огляду на те, що надані матеріали не містять доказів того, що ОСОБА_3 характеризується як такий, що потребує нагляду з боку працівників поліції, суд дійшов висновку про те, що подання начальника Відділення поліції №2 (м.Путивль) про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись п.«в» ст.3, ст.ст.4-6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ч.4 ст.166 КВК України, суд
ухвалив:
У задоволенні подання начальника Відділення поліції №2 (м.Путивль) Конотопського районного відділу поліції ГУНП в Сумській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 відмовити.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Путивльський районний суд протягом 7 діб з дня її оголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. В разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_1