Справа № 442/2382/23
Провадження № 2-о/442/109/2023
Іменем України
30 травня 2023 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
в складі:
головуючої судді - Курус Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дрогобичі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, за участю заінтересованої особи: Дрогобицького відділу Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, -
з участю секретаря судового засідання - Федишина Б.І.,
заявника ОСОБА_1 , його представника - адвоката Шулак О.І.,
представника заінтересованої особи - ОСОБА_2 ,
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання на території України з часу його народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 по теперішній час, та встановлення факту, що він є громадянином України. Встановлення даного факту необхідне йому для отримання паспорта громадянина України.
Ухвалою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 10.04.2023 відкрито окреме провадження у справі та призначено судове засідання.
В судовому засіданні заявник та його представник заяву підтримали, вказали, що ОСОБА_1 у 2015 році звертався до Білгород-Дністровського РВ ГУ ДМС України в Одеській області з наміром оформити паспорт громадянина України, там було проведено перевірку та встановлено його особу, а також встановлено відсутність у нього громадянства будь-якої іншої держави. Проте, з невідомих йому причин, йому було усно відмовлено у видачі паспорта громадянина України. Не заперечив, що його батько був громадянином рф, проте, залишив його, як і мати, у малолітньому віці. Він виховувався з бабусею, проте остання не оформляла опікунства над ним, що унеможливило отримання ним паспорта громадянина України, оскільки для цього потрібно була присутність батьків, яких у нього не було. Обставин його проживання у малолітньому віці в рф він не пам'ятає, проте не заперечує, що такий факт міг мати місце.
Представник заінтересованої особи підтримав письмові пояснення, викладені ГУ ДМС України у Львівській області, де зазначено, що з питань набуття громадянства України ОСОБА_1 та його представник до Дрогобицького відділу не зверталися, а звернулися лише із заявою про видачу паспорта громадянина України. Питання громадянства України регламентуються Законом України "Про громадянство України" та Указом Президента України від 27.03.2001 №215 "Про деякі питання організації виконання Закону України "Про громадянство України", яким затверджено порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства та виконання прийнятих рішень. Крім цього, зазначив, що в Дрогобицькому відділі відсутні відомості про перебування батьків заявника в громадянстві України на момент його народження. На його переконання, дивним є той факт, що заявник у 2015 році звертався до Білгород-Дністровського РВ ГУ ДМС України в Одеській області, там було проведено перевірку та встановлено його особу, а також встановлено відсутність у нього громадянства будь-якої іншої держави. Проте, причин, які б унеможливили отримання ним паспорта громадянина України з поданої відповіді не вбачається і таких заявником не наведено, а відтак, а тому немає підстав вважати, що заявник має право на визнання його громадянином України та отримання паспорта громадянина України.
Вислухавши пояснення учасників справи, суд дійшов висновку, що заява підлягає залишенню без розгляду з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Постановою Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року, зі змінами, визначено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: 1) згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; 2) чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; 3) заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; 4) встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Порядок розгляду заяв щодо набуття громадянства України визначений Законом України «Про громадянство України», Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215, яким затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень.
Питання встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення, набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними врегульовано Законом України «Про громадянство України» (розділ ІІ) та Положенням про Комісію при Президентові України з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затверджених Указом Президента України № 215 від 27 березня 2001 року, зі змінами внесеними Указом Президента України від 27 червня 2006 року № 588 «Про внесення змін до Указу Президента України від 27 березня 2001 року № 215», яким затверджений Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень.
Згідно п. 4, 5 ст. 3 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 360 Державна міграційна служба України здійснює у межах компетенції провадження з питань прийняття до громадянства України і про припинення громадянства України та подає відповідні документи на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства, а також забезпечує виконання рішень Президента України з питань громадянства; приймає відповідно до законодавства рішення про встановлення належності до громадянства України, оформлення набуття громадянства України та їх скасування.
Відповідно до п.п. 89-90 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень для встановлення належності до громадянства України органи Державної міграційної служби України, до яких подані документи щодо встановлення або оформлення належності до громадянства України, перевіряють відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, органи Державної міграційної служби України не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертають їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник органу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якими закон пов'язує належність особи до громадянства України, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає рішення про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують наявність фактів, з якими пов'язує належність особи до громадянства України, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає вмотивоване рішення про відмову в задоволенні клопотання про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України.
Згідно статті 26 Закону України «Про громадянство України» визначено, що рішення з питань громадянства можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку до суду.
Тобто, Законом України «Про громадянство України», Указом Президента України «Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України» встановлений несудовий порядок оформлення громадянства України, передбачений інший (несудовий) порядок для встановлення фактів, які можуть бути наслідком надання заявнику громадянства України, а у разі незгоди заявника з рішенням органу, що уповноважений розглядати заяви про оформлення громадянства України, останнє може бути оскаржене до суду.
Отже, для встановлення належності до громадянства України або набуття громадянства встановлено інший позасудовий порядок.
Як вбачається із заяви ОСОБА_1 , встановлення факту проживання на території України та факту громадянства України, необхідно йому для видачі йому паспорта громадянина України.
Так, як вказали сторони і вказане підтверджено матеріалами справи, заявник 03.03.2023 звертався до Дрогобицького міського відділу ДМС України у Львівській області із заявою про видачу йому паспорта громадянина України, однак в цьому йому було відмовлено у зв'язку з тим, що ним не надано повний перелік необхідних документів (а.с. 19-21), зокрема, щодо підтвердження його громадянства, а також щодо підтвердження громадянства його батьків.
Крім цього, як вбачається з довідки №4641 від 24.12.2015, ОСОБА_1 у 2015 році звертався до Білгород-Дністровського РВ ГУ ДМС України в Одеській області з питання встановлення особистості та отримання паспорта. Проведеною перевіркою встановлено особу заявника та не встановлено належність до громадянства будь-якої країни.
Таким чином, в даному випадку вбачається спір про право, що виявлено під час розгляду справи, і який має розглядатися в порядку позовного провадження.
Відповідно до ч. 4ст. 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
З огляду на викладене, враховуючи, що встановлення факту, про який просить заявник, можливе в іншому (несудовому) порядку та пов'язане з наступним вирішенням спору про право, а тому відсутні підстави для розгляду даної заяви в окремому провадженні в порядку цивільного судочинства
За таких обставин, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ст.ст. 19, 260, 315 ЦПК України, суд
Цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, за участю заінтересованої особи: Дрогобицького відділу Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду, або в разі пропуску строку на апеляційне оскарження з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Повний текст ухвали виготовлено 30.05.2023.
Суддя Курус Р.І.