Рішення від 29.05.2023 по справі 500/634/23

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/634/23

29 травня 2023 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якій просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови у призначенні пенсії державного службовця відповідно до Закону України №3723-ХІІ.

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити призначення та виплату пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 з дати звернення 24.01.2023 відповідно до поданої довідки Головного управління ДПС у Тернопільській області про складові заробітної плати для призначення пенсії особи, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців і ка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 24.01.2023 №36/10/19-00-10-31 та довідки Головного управління ДПС у Тернопільській області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця /посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років/ від 24.01.2023 №35/10/19-00-10-31.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільської області та з червня 2021 року отримую пенсію за віком, а 24.01.2023 звернулася із заявою щодо перерахунку пенсії - перехід на інший вид пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

Листом від 14.02.2023 за №47.3-415/Р-02/8-1900/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Тернопільській області відмовлено позивачу у призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з тих підстав, що рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.12.2021 у справі №500/4804/21 лише зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати до стажу державної служби періоди роботи з 28.04.1997 по 29.06.2021 і подані до заяви довідки ГУ ДІІС у Тернопільській області від 24.01.2023 №35/10/19-00-10-31 та №36/10/19-00-10-31 про складові заробітної плати, видані на посаді головного державного інспектора ГУ ДПС у Тернопільській області, яка не належить до категорій посад державної служби, тому відсутні правові підстави для врахування вищезазначених довідок для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" і порядку призначення таких пенсій, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2016 №622 за відсутності у позивача станом на 01.05.2016 стажу державної служби 20 років.

Дану відмову позивач вважає неправомірною, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

06.03.2023 ухвалу суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, у якій зазначено строк подання відзиву на позовну заяву.

10.03.2023 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Вказує, що 24.01.2023 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про перехід з пенсії за віком па пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу".

Для прийняття рішення за результатами поданої заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 30.01.2023 №192350004274 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", про що повідомлено позивача листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №473-415/Р-02/8-1900/23 від 14.02.2023.

З 13.06.2021 позивачу призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Станом на 01.05.2016 позивач займала посаду головного державного інспектора Підволочиського відділення Збаразької ОДПІ Головного управління ДФС у Тернопільській області.

Періоди роботи ОСОБА_1 з 31.08.1990 по 20.02.1997, та 21.02.1997 по 27.04.1997 можуть бути зараховані до стажу державної служби, а періоди починаючи з 28.04.1997 до стажу державної служби не зараховуються, оскільки позивачу присвоювались спеціальні звання.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.12.2021 у справі №500/4804/21 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю.

Судом визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 у відмові зарахувати періоди роботи з 28.04.1997 по 29.06.2021 до стажу державної служби, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди з 28.04.1997 по 29.06.2021, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу".

Звертає увагу на той факт, що зазначеним рішенням суду не зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням складових заробітної плати.

З посиланням на норми чинного законодавства вважає, що довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №36/10/19-00-10-31, №35/10/19-00-10-31 від 23.01.2023, видані Головним управлінням ДПС України у Тернопільській області на посаді головного державного інспектора, не відповідають нормам, передбаченим Постановою №622 та не можуть бути враховані при обчисленні розміру пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

24.03.2023 позивачем подано до суду заперечення на відзив, де спростовуються вищевикладені твердження відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

Ухвалою суду від 24.03.2023 залучено до участі у справі №500/634/23 в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: вулиця Набережна Перемоги, 26, Дніпро, Дніпропетровська область, 49000, код ЄДРПОУ: 21910427).

Продовжено процесуальний строк розгляду адміністративної справи №500/634/23.

Надіслано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області копію позовної заяви з додатками та встановлено строк для подання відзиву на позов.

Відповідач своїм правом не скористався та відзиву на позов не подав.

Ухвалою суду від 09.05.2023 визначено розгляд справи №500/634/23 проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Призначено у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії судове засідання на 24.05.2023.

16.05.2023 позивач подала до суду заяву про розгляд справи без її участі в порядку письмового провадження. Позовні вимоги просить задовольнити в повному обсязі.

В судове засідання, призначене на 24.05.2023 сторони не з'явилися.

Ухвалою суду від 24.05.2023 вирішено перейти до розгляду адміністративної справи №500/634/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті спору, суд встановив наступні обставини.

Позивач ОСОБА_1 з 13.06.2021 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

24.01.2023 позивач звернулася до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" та до заяви додала довідки про складові заробітної плати №36/10/19-00-10-31, №35/10/19-00-10-31 від 23.01.2023, видані Головним управлінням ДПС України у Тернопільській області .

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.12.2021 у справі №500/4804/21, яке набрало законної сили, визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 , у відмові зарахувати періоди роботи з 28.04.1997 по 29.06.2021 до стажу державної служби, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи з 28.04.1997 по 29.06.2021, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 30.01.2023 №192350004274 ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за віком згідно поданої заяви від 24.01.2023, оскільки відповідно до п. 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII та порядку призначення таких пенсій, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", заявниця на 01.05.2016 немає стажу державної служби 20 років.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 14.02.2023 №473-415/Р-02/8-1900/23 повідомлено позивача про вказане рішення.

Одночасно зазначено, що рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.12.2021 у справі №500/4804/21 зобов'язано зарахувати період проходження служби в податкових органах з 28.04.1997 по 29.06.2021 до стажу державної служби.

Однак зазначеним рішенням суду не зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити позивачу пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням складових заробітної плати, надані довідки від 24.01.2023 №35/10/19-00-10-31 та №36/10/19-00-10-31, видані по посаді головного державного інспектора ГУ ДПС у Тернопільській області, яка не належить до категорій посад державної служби, тому відсутні правові підстави для врахування вищезазначених довідок.

Не погоджуючись з таким діями суб'єкта владних повноважень, позивач звернулася до суду з вказаним позовом.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість дій, рішень відповідача на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд виходить з наступного.

Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ (далі Закон №889-VІІІ), який набув чинності 01.05.2016, визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців.

Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, до 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII) право на пенсію державного службовця мали особи, які:

а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;

б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 1 травня 2016 року, відповідно до статті 90 Закону №889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, а саме віку, страхового стажу та стажу державної служби.

Право ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ підтверджено рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.12.2021 у справі №500/4804/21.

Важливим є те, що судове рішення є обов'язковим до виконання, тому суд не може повторно досліджувати та вирішувати питання про призначення позивачу пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

Суд принагідно зазначає, що чинне законодавство допускає примусове виконання рішення суду, відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".

Вказане судове рішення набрало законної сили та є обов'язковим для виконання та врахування пенсійним органом, відтак в силу вимог частини четвертої статті 78 КАС України такі обставини не підлягають доказуванню у цій справі.

Тому суд вважає, що прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення від 30.01.2023 №1923500004274 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно поданої заяви від 24.01.2023 відповідно до Закону України "Про державну службу" через відсутність станом на 01.05.2016 необхідного стажу державної служби є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Згідно з приписами частини першої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Фактично суд зв'язаний предметом і розміром заявлених особою вимог, проте може вийти за межі вимог адміністративного позову у випадках, якщо обраний позивачем спосіб захисту є недостатнім для повного захисту його прав, свобод та інтересів або якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Вихід за межі позовних вимог можливий у випадку помилкового обрання особою неналежного способу захисту порушеного права, у цьому випадку можливо на підставі частини другої статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та застосувати той спосіб захисту порушеного права позивача, який відповідає фактичним обставинам справи і відновлює порушене право особи. Фактично, необхідною передумовою застосування частини другої статті 9 КАС України є саме порушення прав позивача та необхідність захисту порушеного права шляхом його відновлення.

Таким чином суд вважає за необхідне, застосовуючи частину другої статті 9 КАС України, вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 30.01.2023 №1923500004274 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно поданої заяви від 24.01.2023 відповідно до Закону України "Про державну службу".

Разом з тим, як слідує з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 14.02.2023 №473-415/Р-02/8-1900/23 судовим рішенням від 20.12.2021 у справі №500/4804/21 не зобов'язано призначити ОСОБА_1 пенсію державного службовця з урахуванням довідок про складові заробітної плати.

З цього приводу суд зазначає, що порядок призначення пенсій згідно із Законом №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб".

Пунктом 4 вказаного Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктами 5 та 6 Порядку №622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048.

Такими довідками є:

про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Судом встановлено, що довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №35/10/19-00-10-31 від 24.01.2023 на суму 12800,00 грн, видана Головним управлінням ДПС у Тернопільській області за займаною ОСОБА_1 посадою головного державного інспектора станом на січень 2023 року.

Довідка складена за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", та містить відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У затвердженій постановою правління Пенсійного фонду України формі довідки складові заробітної плати складаються з: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особи, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №36/10/19-00-10-31 від 24.01.2023, видана Головним управлінням ДПС у Тернопільській області, відповідає формі довідки, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", та містить про розмір місячної премії та інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю.

На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином всі відображені в довідках види оплати праці є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.

Такий висновок суду узгоджується з положеннями пункту 1 частини першої статті 41 Закону №1058-ІV, відповідно до якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Водночас, відповідачем не здійснено належного обґрунтування підстав для не врахування вказаних довідок про складові заробітної плати позивача.

До того ж, Верховний Суд, зокрема, у постанові від 21.02.2020 у справі №291/99/17 дійшов висновку про те, що "перевірка достовірності виданих документів покладається на Пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії". Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 24.06.2021 у справі №233/179/17.

Обираючи спосіб захисту, суд враховує, що відповідач фактично вчинив протиправні дії щодо відмови у переведенні позивача на пенсію державного службовця, через неврахування довідок про складові заробітної плати.

Водночас, суд зауважує, що право позивача на переведення на пенсію державного службовця уже вирішене судом, однак відповідач відмовився його виконувати з 24.01.2023 з урахуванням поданих довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, пославшись на їх невідповідність вимогам актів Кабінету Міністрів України.

Оцінюючи викладені обставини у їх сукупності та наведені норми чинного законодавства, оскільки, при переведені позивача на пенсію за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ на підставі рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.12.2021 у справі №500/4804/21, відповідачем безпідставно не враховано довідки про складові заробітної плати, суд вважає за необхідне визнати протиправними, в контексті частини другої статті 2 КАС України, такі дії та зобов'язати Головне управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області врахувати при переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ з 24.01.2023 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №35/10/19-00-10-31 від 24.01.2023 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №36/10/19-00-10-31 від 24.01.2023, які видані Головним управлінням ДПС у Тернопільській області.

Адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб'єктами, і вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення з урахуванням обставин конкретної справи.

При цьому суд враховує, що Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Суд зауважує, що саме Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області є суб'єктом владних повноважень, що зобов'язаний вчинити дії на виконання рішення суду, оскільки відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 25.11.2005 №22-1 за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу

Як випливає із пунктом 4.10 Порядку, після прийняття відповідного рішення електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Оскільки позивач зареєстрований та проживає у межах територіальної юрисдикції Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, то саме цей пенсійний орган зобов'язаний на виконання рішення суду розглянути заяву позивача про переведення її на пенсію державного службовця з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних дій.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами статті 90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позов підлягає до задоволення, то до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 1073,60 грн відповідно до квитанції №0.0.2879650191.1 від 27.02.2023 пропорційно до задоволених позовних вимог у сумі 536,80 грн з кожного.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №192350004274 від 30.01.2023 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно заяви від 24.01.2023 відповідно до Закону України "Про державну службу".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області перевести і виплачувати з 24.01.2023 ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 24.01.2023 №36/10/19-00-10-31 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №35/10/19-00-10-31 від 24.01.2023, видані Головним управлінням ДПС у Тернопільській області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області судовий збір в сумі 536,80 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 536,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено і підписано 29 травня 2023 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );

відповідачі:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ: 14035769).

- Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ: 21910427).

Головуючий суддя Мартиць О.І.