Справа № 500/624/23
17 травня 2023 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фермерського господарства "Роксолана-2019" до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося Фермерське господарство "Роксолана-2019" з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області, як відокремлений підрозділ ДПС України, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головним управлінням Державної податкової служби у Тернопільській області (надалі - Відповідач 1) винесено рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8007215/43189843, №8007217/43189843, №8007214/43189843, №8007216/43189843, №8007219/43189843, №8007218/43189843 від 03.01.2023р. про відмову у реєстрації податкових накладних Фермерського господарства "Роксолана-2019" №8 від 24.10.2022р., №3,4,5 від 25.10.2022р., №6,7 від 26.10.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивач вважає, що рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8007215/43189843, №8007217/43189843, №8007214/43189843, №8007216/43189843, №8007219/43189843, №8007218/43189843 від 03.01.2023 року Відповідачів, щодо відмови у реєстрації податкових накладних №8 від 24.10.2022р., №3,4,5 від 25.10.2022р., №6,7 від 26.10.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних є неправомірними та такими, що підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 03.03.2023 позовну заяву було залишено без руху та надано строк, достатній для усунення недоліків позовної заяви, із зазначенням способу їх усунення. Недоліки позовної заяви усунуто позивачем у строк, встановлений судом.
Ухвалою від 20.03.2023 судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу надано п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідачі скористалися правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 10.04.2023. У відзиві відповідачі не погоджуються з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначають наступне.
Так, відповідно до Квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних вказано, що «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1201, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "D"= 16,2927%, "Р"=7122,81».
Таким чином, як зрозуміло зі змісту вказаних квитанцій, остання відповідає вимогам п.11 Постанови №1165, а саме у Квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних зазначено обов'язкові елементи.
1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування,
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної І розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку,
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації «Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Враховуючи зазначене, відповідачі вважають, що правова визначеність переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН передбачена чинним законодавством, а саме пунктом 5 Порядку №520, який в свою чергу кореспондує із статтею 19 Конституції України, п.201.16 ст.201 ПК України, п.26 Порядку №1165.
Крім того, помилковим є твердження позивача про необхідність чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів (за вичерпним переліком) для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючому органу не надано повноважень чинним законодавством щодо визначення таких документів (за вичерпним переліком).
Так, згідно п.85.1 ст.85 ПК України забороняється витребування документів від платника податків будь-якими посадовими (службовими) особами контролюючих органів у випадках, не передбачених цим Кодексом.
Відповідачі звертають увагу суду, що ФГ «Роксолана -2019» надали на розгляд комісії копії документів, що не є достатніми для прийняття комісією ДПС рішення про реєстрацію податкових накладних накладні №8 від 24.10.2022 року, №3, №4, №5 від 25.10.2022 року, №6, №7 від 26.10.2022 року, оскільки в сукупності вони дали підстави для висновку контролюючого органу про відмову у реєстрації зазначених податкових накладних Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з ненаданням ФГ «Роксолана-2019» усіх підтверджуючих документів, а саме, не доданок опій розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків, первинних документів щодо навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів.
Відповідно до чого, в оскаржуваних рішеннях комісії ГУ ДПС України у Тернопільській області №8117215/43189843, №8007217/43189843, №8007214/43189843, №8007216/43189843, №8007219/43189843, №8007218/43189843, про відмову у реєстрації податкових накладних №8 від 24.10.2022 року, №3, №4, №5 від 25.10.2022 року, №6, №7 від 26.10.2022 року в ЄРПН була зазначена причина відмови - ненадання платником податків розрахункових документів та банківських виписок.
Враховуючи вищенаведене, представник відповідачів вважає, що позивачем не подано контролюючому органу належні та достатні копії первинних документів для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних №8 від 24.10.2022 року, №3, №4, №5 від 25.10.2022 року, №6, №7 від 26.10.2022 року, а тому рішення комісії ГУ ДПС у Тернопільській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН №81 17215/43189843, №8007217/43189843, №8007214/43189843, №8007216/43189843, №8007219/43189843, №8007218/43189843, про відмову у реєстрації податкових накладних №8 від 24.10.2022 року, №3, №4, №5 від 25.10.2022 року, №6, №7 від 26.10.2022 року винесені правомірно, та відсутні правові підстави для зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні №8 від 24.10.2022 року, №3, №4, №5 від 25.10.2022 року, №6, №7 від 26.10.2022 року.
Ухвалою суду від 18.04.2023 ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання та призначено судове засідання на 17.05.2023 о 11:15 год.
Сторони в судове засідання з'явилися, однак в процесі розгляду справи перейшли до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підставний та підлягає до задоволення з наступних підстав та мотивів.
ФГ «Роксолана -2019» є юридичною особою, що створена 23.08.2019р. З 01.10.2019р. Позивач є платником податку на додану вартість. Основним видом економічної діяльності підприємства є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (код КВЕД 01.11). В межах зазначеного виду економічної діяльності позивачем здійснюється вирощування та продаж сої (код УКТЗЕД 1201).
У 2021 році Позивачем засіяно 68,52 га землі, з яких на 20 га було посіяно сою, що підтверджується звітом про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду форми №29-сг та квитанцією про його подачу. Саме з урожаю 2021 року отримано насіння для засівання сої в 2022 році.
У 2022 році позивачем використовувалися орендовані земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 68,5216 га, з яких на 39,5216 га посіяно сою, що підтверджується звітом платника єдиного податку 4-ї групи за 2022р. від 26.01.2022р., звітом про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2022 року форми 4-СГ та квитанціями про їх подачу.
Задля провадження господарської діяльності, позивач орендує трактор колісний саморобний реєстраційний номер НОМЕР_1 , трактор колісний марки Т-150К реєстраційний номер НОМЕР_2 , а також має на праві власності комбайн зернозбиральний марки Джон Дір реєстраційний номер НОМЕР_3 , трактор колісний Беларус-1221.2 реєстраційний номер НОМЕР_4 , та ємності для зберігання пального що підтверджується повідомленнями про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність формою 20-ОПП від 28.05.2020р., 15.10.2021р., 07.02.2022р. а також випискою по рахунку 10. В даній виписці міститься інформація і стосовно інших основних фондів Позивача, що використовуються для провадження господарської діяльності (обладнання до сільськогосподарської техніки і т.п.).
Для забезпечення ведення господарської діяльності між позивачем та громадянином ОСОБА_1 було укладено договір позички нерухомого майна від 30.09.2021р. згідно якого передано Позивачеві у безоплатне тимчасове користування приміщення (телятник) за адресою АДРЕСА_1 загальною площею 119,8 кв.м., що належить Позичкодавцеві на праві приватної власності на підставі витягу №29094714 від 23.02.2011р. Виконання даного договору підтверджується актом приймання-передачі майна від 30.09.2021р. та повідомленням про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність формою 20- ОПП від 01.10.2019р.
Між громадянином ОСОБА_1 та Позивачем було укладено ще один договір позички нерухомого майна від 30.09.2021р. згідно якого передано Позивачеві у безоплатне тимчасове користування приміщення (корівник) за адресою АДРЕСА_1 загальною площею 359,3 кв.м., що належить Позичкодавцеві на праві приватної власності на підставі витягу №29091706 від 22.02.2011р. Виконання даного договору підтверджується актом приймання-передачі майна від 30.09.2021р. та повідомленням про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність формою 20-ОПП від 01.10.2019р.
Для ведення господарської діяльності Позивачем укладено договір поставки нафтопродуктів №28-04-2022/Л-ДП-П від 28.04.2022р. з ТОВ «Поділляагрозахист», згідно якого останнє зобов'язується поставити у власність Позивача нафтопродукти, а саме паливо дизельне, бензини марки А-92, А-95, газ СПБТ (скраплений пропан-бутан технічний), а Позивач зобов'язується прийняти та оплатити вказаний товар. Виконання даного договору підтверджується видатковою накладною №4000407 від 29.04.2022р., товарно-транспортною накладною №Р4000407 від 29.04.2022р., платіжним дорученням №299 від 03.05.2022р., а також банківськими виписками за ці дати. Дана господарська операція відображена у оборотно-сальдовій відомості Позивача по рахунку 631.
Для забезпечення вирощування сільськогосподарських культур Позивачем укладено договір купівлі-продажу агрохімічної продукції, продукції виробничого призначення (засобів захисту рослин, насіння) №02-01-Л-33Р від 04.01.2022р. з ТОВ «Поділляагрозахист». Виконання даного договору підтверджується видатковими накладними №3000141 від 23.03.2022р., №5000056 від 09.05.2022р., №6000366 від 23.06.2022р., №6000423 від 23.06.2022р., товарно-транспортними накладними №Р3000141 від 23.03.2022р., №Р5000056 від 09.05.2022р, №6000423 від 23.06.2022р. платіжними дорученнями №306 від 03.05.2022р., №334 від 20.06.2022р., №413 від 03.11.2022р. та банківськими виписками за ці дати. Дана господарська операція відображена у оборотно-сальдовій відомості Позивача по рахунку 631.
Для проведення посівних робіт між Позивачем та ТОВ «Степ» був укладений договір надання послуг посіву сої на полях №1/05 від 23.05.2022р. на загальну суму 30 600,18 грн, у тому числі ПДВ, що підтверджується актом виконаних робіт від 23.05.2022р., платіжними дорученнями №316 від 23.05.2022р., №441 від 14.12.2022р., а також банківськими виписками за ці дати. Дана господарська операція відображена у оборотно-сальдовій відомості Позивача по рахунку 631.
Згідно звіту про збирання врожаю сільськогосподарських культур форми 37-сг на 01.11.2022р. та квитанцією про його здачу Позивачем зібрано 1470 центнерів сої.
Згідно звіту про збирання врожаю сільськогосподарських культур форми 37-сг на 01.12.2022р. та квитанцією про його здачу, Позивачем зібрано 2170,20 центнерів сої.
Позивач уклав договір поставки №ПА210121/1 від 21.01.2021р. з ТОВ «Цехаве протеїн», згідно якого Позивач зобов'язується поставити та передати у власність ТОВ «Цехаве протеїн» сою товарну (далі - Товар) на умовах визначених договором та специфікаціями/додатками до нього, а ТОВ «Цехове протеїн», у свою чергу, прийняти та оплатити Товар. Згідно п.3.3 Покупець зобов'язується здійснити оплату 80% вартості Товару протягом 3-х банківських днів, починаючи від дня наступного за днем надання Постачальником оригіналу договору і факсимільних копій рахунку-фактури, видаткових накладних та 20% вартості Товару протягом 3-х банківських днів, починаючи від дня наступного за днем надання Постачальником за місцезнаходженням Покупця оригіналів рахунку-фактури, видаткової накладної, а також податкової накладної зареєстрованої у Єдиному реєстрі податкових накладних у безготівковій формі шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Постачальника. Відповідно до п.3.5 договору, у випадку прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, 20% ціни Товару, що складає суму ПДВ по відповідній податковій накладній/розрахунку коригування, Покупцем не сплачується, а заборгованість у такому випадку відсутня.
На виконання договору поставки №ПА210121/1 від 21.01.2021р. Позивачем поставлено Товар у кількості 149,48 т на загальну суму 1 767 349,32 грн. у тому числі ПДВ, що підтверджується видатковими накладними №4,5,6,7 від 25.10.2022р., №8,9 від 26.10.2022р. та товарно-транспортними накладними від 24.10.2022р., 25.10.2022р.
ТОВ «Цехаве протеїн», у свою чергу, здійснило оплату Товару, що підтверджується платіжними дорученнями №7069 від 24.10.2022р., №7183 від 28.10.2022р., а також банківськими виписками за ці дати. Дана господарська операція відображена у оборотно-сальдовій відомості Позивача по рахунку 361.
З доданих документів вбачається, що позивач має в своєму розпорядженні орендовані сільськогосподарські землі, сільськогосподарську техніку, здійснює придбання добрив, нафтопродуктів, проводить оброблення земельних ділянок, засівання, вирощування та реалізацію сільськогосподарських культур, в тому числі сої.
Суд звертає увагу, що підстава для відмови, яка зазначена в рішеннях №8007215/43189843, №8007217/43189843, №8007214/43189843, №8007216/43189843, №8007219/43189843, №8007218/43189843 від 03.01.2023р., а саме ненадання платником податку копій розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків не відповідає дійсності, оскільки такі копії були додані, що підтверджується долученими до позовної заяви доказами.
Суд вважає, що подані документи складені без порушень чинного законодавства України, є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної та у повній мірі відображають, реальність господарських операцій здійснених Позивачем, а оскаржуване рішення є необґрунтованим та незаконним.
Не погодившись із винесеними рішеннями відповідача Головного управління ДПС у Тернопільській області, як відокремлений підрозділ ДПС України, про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідачів щодо відмови у реєстрації податкових накладних №8 від 24.10.2022р., №3,4,5 від 25.10.2022р., №6,7 від 26.10.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпунктів а, б пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів та послуг місце постачання яких розташоване на митній території України.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 201.7 статті 201 ПК України визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Пунктом 201.10 статті 201 ПК визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених КМУ.
Згідно пункту 5 постанови КМУ від 11.12.2019 №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165), платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку або ж здійснених ним операцій.
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Суд стверджує, що квитанції від 10.11.2022р. та від 11.11.2022р. про зупинення реєстрації податкових накладних №8 від 24.10.2022р., №3,4,5 від 25.10.2022р. та №6,7 від 26.10.2022р., не відповідають вимогам, що встановлені до них пунктом 11 Порядку №1165, адже у квитанціях не зазначено, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкової накладної стала можливою.
Статтею 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини №3477-IV від 23.02.2006, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права. Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі Суомінен проти Фінляндії (Suommen v. Fmland), №37801/97, п.36, від 01.07.2003, вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Неконкретизування податковим органом переліку документів, які необхідно надати позивачу, призвело до необґрунтованого обмеження права Позивача бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18 та від 04.12.2018 у справі №821/1173/17.
Таким чином, недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, які прийняті на наступному етапі, тобто рішення Комісії про відмову у реєстрації податкових накладних, також є протиправними. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.04.2020 у справі №819/330/18.
Відповідно до пунктів 4-7, 9, 11 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520, (далі - Порядок № 520) у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Згідно з Додатку до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (пункт 10) у рішенні про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Комісія зобов'язана, зокрема, підкреслювати або зазначати конкретні документи, які не надано платником податку для реєстрації податкової накладної.
Таким чином, рішення Комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної, однак в оскаржуваних рішеннях зазначені лише ненадання платником податку копій розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, що не відповідає дійсності та порушує Порядок №520.
Відповідно до пункту 56.23 статті 56 ПК України Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Згідно п.п.56.23.1 статті 56 ПК України скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Попри недотримання регіональною комісією встановленим вимог щодо акта індивідуальної дії, за результатами розгляду скарг №9001641421, №9001644992, №9001624772, №9001632140, №9001613089, №9001645519 від 12.01.2023р. поданих Позивачем у відповідності до Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019р. №1165 комісією центрального рівня, скарги було залишено без задоволення, а рішення регіональної комісії без змін.
Відповідачем не надано доказів, що первинні документи, складені у межах спірної господарської операції, не відповідають вимогам статті 9 Закону № 996-XIV. Відтак дана позовна вимога підлягає до задоволення.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання ДПС України (надалі - Відповідач 2) зареєструвати податкові накладні №8 від 24.10.2022р., №3,4,5 від 25.10.2022р., №6,7 від 26.10.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних в день її направлення.
У відповідності до п.28 Порядку №117, за яким податкова накладна/ розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; протягом п'яти робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить менше 30 млн. гривень; протягом семи робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 30 млн. гривень включно.
Відповідно до пункту 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється, зокрема, у день набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення).
Таким чином, порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання ДПС України зареєструвати зазначені податкові накладні у Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання.
Відтак приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податків на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.
Таким чином, враховуючи те, що податкові накладні №8 від 24.10.2022р., №3,4,5 від 25.10.2022р., №6,7 від 26.10.2022 року видані в межах операцій, які є об'єктом оподаткування, а також те, що Позивач надав всі необхідні документи, які підтверджують реальність здійснення господарської операції згідно податкових накладних №8 від 24.10.2022р., №3,4,5 від 25.10.2022р., №6,7 від 26.10.2022 року і оскаржуване рішення №7275501/41129405 від 31.08.2022 року Відповідач 1 та Відповідач 2 прийняли не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією, Податковим кодексом України та Порядком № 1165, а тому таке рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Отже, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч.1 ст.139 КАС України).
Отже, відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує на користь позивача здійснені ним та документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 16104,00 грн. відповідно до квитанції №496 від 06.02.2023 та у розмірі 2684,00 грн. відповідно до платіжного доручення №516 від 08.03.2023 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС України у Тернопільській області та ДПС України.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №8007215/43189843, №8007217/43189843, №8007214/43189843, №8007216/43189843, №8007219/43189843, №8007218/43189843 від 03.01.2023р. про відмову у реєстрації податкових накладних №8 від 24.10.2022р., №3,4,5 від 25.10.2022р., №6,7 від 26.10.2022р.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані фермерським господарством «Роксолана-2019» податкові накладні №8 від 24.10.2022р., №3,4,5 від 25.10.2022р., №6,7 від 26.10.2022р.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України в користь фермерського господарства «Роксолана-2019» понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в сумі 9394 (дев'ять тисяч триста дев'яносто чотири) грн. 00 копійок.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Тернопільській області в користь фермерського господарства «Роксолана-2019» понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в сумі 9394 (дев'ять тисяч триста дев'яносто чотири) грн. 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 19 травня 2023 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- Фермерське господарство "Роксолана-2019" (місцезнаходження/місце проживання: вул. Шевченка, 37,с. Заруддя,Тернопільський район, Тернопільська область,47243 код ЄДРПОУ/РНОКПП 43189843);
відповідач:
- Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Білецька, 1,м. Тернопіль,46003 код ЄДРПОУ/РНОКПП 44143637).
Головуючий суддя Подлісна І.М.