29 травня 2023 року Справа № 480/513/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/513/23 за позовом ОСОБА_1 до Шосткинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 просить суд:
- визнати неправомірними дії Шосткинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) по відмові у внесенні змін до актового запису про її народження щодо відомостей про батька, на підставі рішення Шосткинського міськрайонного суду у справі № 589/2822/22 від 21.11.2022;
- зобов'язати Шосткинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) внести зміни на підставі рішення Шосткинського міськрайсуду у справі № 589/2822/22 від 21.11.2022 до актового запису про її народження ( ОСОБА_1 ) № 38 від 03 жовтня 1994 року шляхом зазначення її батьком громадянина України ОСОБА_2 , з подальшою видачею на її ім'я Свідоцтва про народження зі зміненими відомостями.
Свої вимоги мотивує тим, що вона народилася в селищі Вороніж Шосткинського району Сумської області ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до свідоцтва про народження, як видане Воронізькою селищною радою 03.10.1994, актовий запис про народження № 38. її матір'ю є ОСОБА_3 .
Згідно довідки відділу РАГСу Шосткинського районного управління юстиції від 02.08.2002 № 52-03-53, відомості про її батька в актовий запис про народження записані за вказівкою матері відповідно до ч. 2 ст.55 КпШС України.
Як зазначає позивачка, її біологічним батьком був ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який 08 липня 2022 року виконуючи обов'язки військової служби у складі військової частини НОМЕР_1 , загинув в районі села Спірне Донецької області під час виконання бойових завдань по захисту Батьківщини від російських загарбників.
Рішенням Шосткинського міськрайонного суду у справі № 589/2822/22 від 21.11.2022 встановлено факт батьківства ОСОБА_2 , померлого (загиблого) ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Спірне Донецької області відносно ОСОБА_1 , народженої ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дане судове рішення набрало законної сили 22.12.2022.
28.12.2022 позивачка звернулась до Шосткинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) з заявою, в якій просила внести зміни до актового запису про її народження № 38 від 03.10.1994 - зазначивши на підставі рішення Шосткинського міськрайонного суду у справі № 589/2822/22 батьком ОСОБА_2 .
Однак, за результатами розгляду даної заяви від 28.12.2022, відповідачем було прийнято рішення, яким позивачці відмовлено у внесенні змін до актового запису про її народження на підставі рішення Шосткинського міськрайонного суду у справі № 589/2822/22 від 21.11.2022, у зв'язку із тим, що самим судовим рішенням відповідача не зобов'язано вчинити дії по внесенню змін до актового запису про її народження.
Вважаючи таке рішення протиправним та таким, що порушує її права позивачка звернулася до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою від 26.01.2023 відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Вказаною ухвалою встановлено відповідачу 15-денний строк для подання заяви із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Ухвалою суду від 03.04.2023 зобов'язано відповідача протягом 5 днів з дня отримання копії даної ухвали надати суду письмові пояснення щодо позовних вимог та завірені належним чином докази по справі.
12.05.2023 відповідачем надано суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та зазначає, що 28.12.2022 до Шосткинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану звернулась ОСОБА_1 із заявою (вх. № 774-24-22-21.17), до якої додала рішення Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 21.11.2022 по справі № 589/2822/22 про встановлення факту батьківства.
За результатами розгляду вищевказаної заяви та рішення суду Шосткинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану було встановлено, що в резолютивній частині рішення Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 21.11.2022 відсутнє зобов'язання внесення органом державної реєстрації актів цивільного стану будь-яких змін до актового запису про народження ОСОБА_1 , що суперечить вимогам підпунктів 2.13.1, 2.13.2 пункту 2.13 розділу ІІ Правил внесення змін.
Також у рішенні Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 21.11.2022 третіми особами, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору зазначені: Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області та Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Шосткинському відділу державної реєстрації актів цивільного стану не було повідомлено про розгляд справи за заявою ОСОБА_1 та представники відділу до суду не викликалися.
Враховуючи вищевикладене, дії Шосткинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану щодо надання відмови ОСОБА_1 є правомірними, так як у рішенні Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 21.11.2022 не було зазначено про необхідність внесення конкретних змін до актового запису про народження № 38 від 03.10.1994, складеного виконавчим комітетом Воронізької селищної ради Шосткинського району Сумської області відносно ОСОБА_1 , у зв'язку з чим, виконати дане рішення Шосткинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану не вбачалось за можливе.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішенням Шосткинського міськрайонного суду у справі № 589/2822/22 від 21.11.2022 встановлено факт батьківства ОСОБА_2 , померлого (загиблого) ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Спірне Донецької області відносно ОСОБА_1 , народженої ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дане судове рішення набрало законної сили 22.12.2022.
28.12.2022 ОСОБА_1 звернулась до Шосткинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою вх. № 774-24-22-21.17 та рішенням Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 21.11.2022 по справі № 589/2822/22 про встановлення факту батьківства.
За результатами розгляду вищевказаного рішення суду Шосткинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану було встановлено, що в резолютивній частині рішення Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 21.11.2022 відсутнє зобов'язання внесення органом державної реєстрації актів цивільного стану будь-яких змін до актового запису про народження ОСОБА_1 , що суперечить вимогам підпунктів 2.13.1, 2.13.2 пункту 2.13 розділу ІІ Правил внесення змін.
Також у рішенні Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 21.11.2022 третіми особами, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору зазначені: Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області та Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Шосткинському відділу державної реєстрації актів цивільного стану не було повідомлено про розгляд справи за заявою ОСОБА_1 та представники відділу до суду не викликалися.
Вважаючи вищевказану відмову протиправною та такою, що порушує її законні права та інтереси, позивачка звернулася з відповідним позовом до суду за захистом порушених прав та інтересів зі сторони суб'єкта владних повноважень.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.10.2010 № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VI), Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5.
За змістом ст. 1 Закону № 2398-VІ, цей Закон визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану та не поширюється на порядок проведення реєстрації громадянства України.
Частиною 1 ст. 6 Закону № 2398-VІ передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 9 Закону № 2398-VІ, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація, що міститься в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Порядок внесення змін до актових записів передбачений статтею 22 Закону № 2398-VІ та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 (далі - Правила).
За змістом ч. 1 ст. 22 Закону № 2398-VІ, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Пунктом 2.1 Правил визначено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
Відповідно до пункту 2.6 Правил № 96/5, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються:
- свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні;
- інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Відповідно до п. 2.12 Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Таким чином орган державної реєстрації актів цивільного стану зобов'язаний прийняти заяву про внесення змін до актового запису цивільного стану, розглянути її у спосіб та в порядку, визначеному законодавством, та за результатами такого розгляду скласти письмовий висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
Перелік підстав для внесення змін в актові записи цивільного стану визначений пунктом 2.13. Правил. Згідно з підпункту 2.13.3 пункту 2.13 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану районного, районного в місті, міського (міст обласного значення), міськрайонного, міжрайонного управління юстиції або дипломатичного представництва чи консульської установи України.
Пунктом 2.15 Правил встановлені випадки, коли висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається, зокрема, відповідно до підпункту 2.15.9 цього пункту, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
Абзац п'ятий пункту 1.5 Правил закріплює, зокрема, що працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником.
Таким чином, на відповідача покладається обов'язок детального вивчення документів, наданих позивачем для внесення змін до актового запису цивільного стану окремо та у їх сукупності.
Відповідно до п.п. 2.13.2 п. 2.13 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Згідно п. 2.16 Правил, зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Відповідно до пункту 2.16.4. розділу II Правил внесення змін, на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов'язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Підпунктом 2.16.7 п. 2.16 Правил зазначено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Відповідно до п. 2.18 Правил, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану.
Висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва чи консульської установи України про внесення змін до актового запису цивільного стану складається у двох примірниках, з яких один разом із зібраними документами не пізніше наступного робочого дня надсилається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису цивільного стану, до якого вносяться зміни. Другий примірник залишається у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичному представництві чи консульській установі України за місцем його складання. Якщо актовий запис цивільного стану, у який потрібно внести зміни, міститься в даному відділі державної реєстрації актів цивільного стану, висновок складається в одному примірнику (п. 2.19 Правил).
Отже, внесення змін до актового запису цивільного стану передбачає певний алгоритм дій, а саме: звернення особи з відповідною заявою (за місцем проживання) про внесення змін до актового запису цивільного стану особисто або через представника; прийняття відділом державної реєстрації актів цивільного стану вказаної заяви шляхом її формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян; складання відділом державної реєстрації актів цивільного стану обґрунтованого висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. Зміни до актового запису вносяться також на підставі постанови адміністративного суду.
Пунктом 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів № 3 від 15 травня 2006 року" встановлено, що рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім'я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).
Відповідно до п. 2.22. Розділу ІІ Правил, після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану. На свідоцтві проставляється штамп "Повторно".
Системний аналіз вказаних положень дає підстави для висновку, що орган реєстрації актів цивільного стану вправі внести зміни до актового запису цивільного стану тільки у випадку, коли для цього наявні підстави та достатні докази.
Суд зазначає, що в даній справі перевіряється правомірність прийнятого відповідачем спірного висновку та його відповідність вимогам чинного законодавства.
Спірні правовідносини виникли внаслідок розбіжностей, що вказані у актовому записі про народження ОСОБА_1 та свідоцтві про її народження за вказівкою матері, які відповідно до частини 2 ст.55 КпШС України унеможливлювали доведення факту батьківства ОСОБА_2 щодо позивачки та зумовили її звернення до Шосткинського міськрайонного суду з позовом про встановлення юридичного факту.
Вказані обставини стали підставою для звернення до відповідача з заявою про внесення змін до актового запису про народження № 38 від 03.10.1994 - зазначивши на підставі рішення Шосткинського міськрайонного суду у справі № 589/2822/22 батьком позивачки - ОСОБА_2 .
Проте, відповідачем винесено відмову у внесенні змін до акту запису про народження, оскільки в резолютивній частині рішення Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 21.11.2022 відсутнє зобов'язання внесення органом державної реєстрації актів цивільного стану будь-яких змін до актового запису про народження ОСОБА_1 , що суперечить вимогам підпунктів 2.13.1, 2.13.2 пункту 2.13 розділу ІІ Правил внесення змін.
Із тексту рішення Шосткинського міськрайонного суду у справі № 589/2822/22 від 21.11.2022 року слідує, що позовна заява була задоволена - встановлено факт батьківства ОСОБА_2 , померлого (загиблого) ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Спірне Донецької області відносно, ОСОБА_1 , народженої ІНФОРМАЦІЯ_1 . Судове рішення набрало законної сили 22.12.2022.
Вказана справа Шосткинським міськрайонним судом розглядалася за правилами позовного провадження, учасниками її розгляду були: відповідачами - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , які є членами сім'ї загиблого ОСОБА_2 , і які в своїх письмових відзивах на позов визнавали вимоги ОСОБА_1 .
В резолютивній частині рішення Шосткинського міськрайонного суду у справі № 589/2822/22 від 21.11.2022 року зазначено - "встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Спірне Донецької області, доводився за життя батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Таким чином, вказаним судовим рішенням повністю підтверджується батьківство ОСОБА_2 відносно позивачки ОСОБА_1 , що є підставою для внесення змін до актового запису про народження позивачки і тому дії відповідача про відмову в цьому є протипривними.
Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2 статті 77 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з приписами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
Позов ОСОБА_1 до Шосткинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Шосткинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) у відмові у внесенні змін до актового запису про народження ОСОБА_1 щодо відомостей про батька, на підставі рішення Шосткинського міськрайонного суду у справі № 589/2822/22 від 21 листопада 2022 року.
Зобов'язати Шосткинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) внести зміни на підставі рішення Шосткинського міськрайсуду у справі № 589/2822/22 від 21 листопада 2022 року до актового запису про народження ( ОСОБА_1 ) № 38 від 03 жовтня 1994 року шляхом зазначення її батьком громадянина України ОСОБА_2 , з подальшою видачею на її ім'я Свідоцтва про народження зі зміненими відомостями.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Шосткинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) на користь ОСОБА_1 витрати, що пов'язані зі сплатою судового збору, в сумі 1073,60 гривень.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал