Справа № 456/1109/20 Головуючий у 1 інстанції: Бораковський В.М.
Провадження № 22-ц/811/2793/22 Доповідач в 2-й інстанції: Бойко С. М.
Категорія: 76
02 травня 2023 року м.Львів
Львівський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ: головуючого - судді Бойко С.М.,
суддів: Копняк С.М., Ніткевича А.В.,
секретаря - Юзефович Ю.І.,
з участю: представника заявника - Яціва В.Р.,
представника заінтересованої особи - Маркіної Л.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі філії «Стрийський вагоноремонтний завод» акціонерного товариства «Українська залізниця» на ухвалу Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 18 жовтня 2022 року у справі за скаргою акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі філії «Стрийський вагоноремонтний завод» акціонерного товариства «Українська залізниця» на неправомірні дії, рішення відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України,
У червні 2022 року заявник акціонерне товариство (далі - АТ) «Українська залізниця» в особі філії «Стрийський вагоноремонтний завод» АТ «Українська залізниця» звернувся до суду із скаргою, в якій просив визнати незаконними та скасувати постанови відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про відкриття виконавчих проваджень від 23 травня 2022 року АСВП №69004245 та №69004435; визнати неправомірними дії відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо виставлення та направлення в банківські установи платіжної вимоги від 25.05.2022 року №65365075/1 про примусове списання грошових коштів з рахунків АТ «Українська залізниця» в сумі 1571754,54 грн. та усунути порушення шляхом зобов'язання відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції відізвати платіжні вимоги із банківських установ.
Свої вимоги заявник обґрунтовував тим, що на виконання постанови Львівського апеляційного суду від 21 лютого 2022 року, Стрийським міськрайонним судом Львівської області 28 березня 2022 року видано виконавчі листи №456/1109/20 про стягнення з АТ «Українська залізниця» на користь ОСОБА_1 грошових коштів у сумі 1382151,69 грн. та судових витрат у розмірі 45985,44 грн., які пред'явлено до примусового виконання у відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, однак, виходячи із суми стягнення, виконання цих виконавчих листів не підвідомче названому вище відділу державної виконавчої служби, оскільки за підвідомчістю підлягають виконанню Печерським відділом державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Зазначає, що назване порушення призвело до необґрунтованого та незаконного здійснення дій з примусового виконання виконавчих листів, зокрема, списання коштів з рахунку АТ «Українська залізниця» на виконання платіжних вимог стягувача, чим порушено законні права та інтереси АТ «Українська залізниця».
Ухвалою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 18 жовтня 2022 року в задоволені скарги АТ «Українська залізниця» в особі філії «Стрийський вагоноремонтний завод» АТ «Українська залізниця» відмовлено.
Ухвалу суду оскаржив заявник, просить її скасувати з підстав порушення норм матеріального та процесуального права і ухвалити нове судове рішення, яким заявлені у скарзі вимоги задовольнити в повному обсязі.
Зазначає, що оскаржувані постанови про відкриття виконавчих проваджень прийняті виконавцем з порушенням вимог Закону України «Про виконавче провадження» та Інструкції з організації примусового виконання рішень.
Звертає увагу, що загальна сума стягнення за виконавчими листами від 28.03.2022 року №456/1109/20 становить 1382151,69 грн та 45985,44 грн, що є значно меншим від суми, визначеної в абзаці 3 пункту 4 розділу І Інструкції з організації примусового виконання рішень.
Наголошує на тому, що пункт 4 розділу І Інструкції містить чітке визначення підвідомчості виконання рішення за сумою стягнення та зі змісту якого випливає, що виконання рішень із сумою меншою за двадцять п'ять мільйонів гривень або еквівалентну суму в іноземній валюті, належить виключно районному відділу державної виконавчої служби, в даному випадку -
Печерському відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіональному управління міністерства юстиції (м. Київ), тобто за місцем знаходження боржника.
Вважає, що дії державного виконавця щодо приєднання виконавчих проваджень №69004435 та №69004245 до зупинених зведених виконавчих проваджень №59378449 та №65365075 не відповідають вимогам Закону України «Про виконавче провадження» та були вчинені всупереч виконавчих дій за цими зведеними виконавчими провадженнями.
Разом з тим, зазначає, що зведене виконавче провадження станом на 23 травня 2022 року відновлене не було, з 24 жовтня 2022 року доступ до виконавчих проваджень був обмежений, постанови про відновлене виконавче провадження стороною не було отримано.
Вважає, що суд неправомірно долучив матеріали виконавчих проваджень до справи, оскільки вони не були належним чином завірені виконавцем.
Заслухавши пояснення представника заявника (боржника) в підтримання апеляційної скарги, заперечення представника заінтересованої особи, перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення відповідно до вимог статті 367 ЦПК України, колегія суддів дійшла висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою Львівського апеляційного суду від 21 лютого 2022 року стягнуто з АТ «Укрзалізниця» на користь ОСОБА_1 1382151,69 грн. Сума визначена без відрахування податків та зборів, які підлягають відрахуванню при виплаті та складається із суми вихідної допомоги - 165596,35 грн, виплати за сумлінну працю на залізничному транспорті, що відзначена нагородою «Почесний залізничник», в розмірі 82798,18 грн, середнього заробітку за весь час затримки розрахунку за період з 22.04.2019 року по 21.02.2022 року в розмірі 1126055,18 грн, утриманні профспілкових членських внесків - 7701,98 грн, та судових витратих: судового збору за подання позовної заяви - 10674,22 грн., судового збору за подання апеляційної скарги - 16011,22 грн., витрат на правову допомогу в розмірі 19300 грн.
На підставі постанови апеляційного суду, 28 березня 2022 року Стрийським міськрайонним судом Львівської області видано виконавчі листи №456/1109/20, які звернуті стягувачем ОСОБА_1 до виконання у відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, яким 23 травня 2022 року відкрито виконавчі провадження №69004245 та №69004435 та приєднано їх до зведеного виконавчого провадження, а 18 липня 2022 року прийнято постанови про закінчення виконавчого провадження у зв'язку із фактичним виконаннями рішення суду.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України «Про виконавче провадження», примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом (ч.1, п.2, ч.2 ст.18 Закону України «Про виконавче провадження»).
Згідно з п.1 ч.1 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Пунктом 10 частини четвертої статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо виконавчий документ пред'явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю.
Відповідно до пункту 3 розділу І Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України, за №512/5 від 02.04.2012 (далі-Інструкція), органами державної виконавчої служби є: Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України; відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України; управління забезпечення примусового виконання рішень в місті Києві Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України; відділи примусового виконання рішень в районах міста Києва управління забезпечення примусового виконання рішень в місті Києві; управління забезпечення примусового виконання рішень міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України (далі - управління забезпечення примусового виконання рішень); відділи примусового виконання рішень управлінь забезпечення примусового виконання рішень; районні, районні в містах, міські, міськрайонні, міжрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України (далі - відділи державної виконавчої служби).
Відповідно до пункту 4 розділу І Інструкції, відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України підвідомчі рішення, за якими: боржниками є Апарат Верховної Ради України, Офіс Президента України, Кабінет Міністрів України, центральні органи виконавчої влади, Конституційний Суд України, Верховний Суд, вищі спеціалізовані суди, апеляційні суди, Офіс Генерального прокурора, обласні прокуратури, Національне антикорупційне бюро України, Вища рада правосуддя, Національний банк України, Рахункова палата, Управління справами Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська і Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації та їх структурні підрозділи, інші органи державної влади та їх посадові особи, а також розташовані у місті Києві територіальні органи центральних органів виконавчої влади та їх структурні підрозділи, місцеві суди, районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, місцеві прокуратури, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи; сума зобов'язання становить п'ятдесят та більше мільйонів гривень чи еквівалентну суму в іноземній валюті або двадцять п'ять та більше мільйонів гривень чи еквівалентну суму в іноземній валюті, якщо місцем виконання рішення є місто Київ.
Відповідно пункту 3 розділу 3 Інструкції, стягувач може пред'явити до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень міжрегіонального управління Міністерства юстиції України виконавчий документ, сума зобов'язання за яким не підвідомча відповідному відділу примусового виконання рішень, у разі якщо на виконанні у цьому відділі перебуває виконавче провадження (зведене виконавче провадження) про стягнення коштів з боржника, визначеного цим виконавчим документом. У разі якщо на виконанні у відділі державної виконавчої служби перебуває зведене виконавче провадження, виконавчий документ про стягнення коштів з боржника, стосовно якого здійснюється зведене виконавче провадження, може бути пред'явлений до цього відділу.
Враховуючи наведені вище норми закону й те, що згідно інформації з АСВП, на момент пред'явлення до виконання спірних виконавчих листів на виконанні у відділі примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України також перебувало два зведених виконавчих провадження ЗВП №№59378449, 65365075 відносно АТ «Укрзалізниця», як боржника, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що виконавцем правомірно прийнято до виконання виконавчі листи Стрийського міськрайонного суду Львівської області по справі 456/1109/20, оскільки сам факт зупинення виконавчих проваджень не впливає на відкриття провадження відносно того ж боржника.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують правильних висновків суду по суті вирішення даного питання, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції - залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 367, 374 ч.1 п.1, 375, 381, 382, 384 ЦПК України, суд
апеляційну скаргу акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі філії «Стрийський вагоноремонтний завод» акціонерного товариства «Українська залізниця» залишити без задоволення.
Ухвалу Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 18 жовтня 2022 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови. Повний текст постанови складений 12 травня 2023 року.
Головуючий С.М. Бойко
Судді: С.М. Копняк
А.В. Ніткевич