про відкриття провадження у справі
29 травня 2023 року м. ТернопільСправа №921/367/23
Суддя Гирила І.М.
розглянув матеріали позовної заяви № 50-86-5087ВИХ-23 від 23.05.2023 (вх. № 400 від 23.05.2022) керівника Тернопільської окружної прокуратури, бульвар Т. Шевченка, 7, м. Тернопіль, 46000 в інтересах держави в особі Західного офісу Держаудитслужби, вул. Костюшка, 8, м. Львів, 79007, Міністерства охорони здоров'я України, вул. Грушевського, 7, м. Київ, 01601, Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров'я України, майдан Волі, 1, м. Тернопіль, 46001
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджі Трейд Груп", вул. Івана Мазепи, 6, м. Київ, 01010
про визнання недійсними додаткових угод та стягнення коштів в сумі 155 671, 18 грн
Встановив:
23.05.2023 керівник Тернопільської окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовом в інтересах держави в особі Західного офісу Держаудитслужби, Міністерства охорони здоров'я України, Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров'я України до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджі Трейд Груп", про визнання недійсними Додаткових угод № 4 від 09.03.2021, № 5 від 17.05.2021, № 6 від 25.08.2021, № 7 від 27.09.2011, № 8 від 28.09.2021, № 9 від 28.10.2021, № 10 від 12.11.2021, які укладені між Товариством з обмеженою відповідальністю "Енерджі Трейд Груп" та Тернопільським національним медичним університетом імені І. Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров'я України до Договору № ВРЕ-164-2020 від 21.12.2020, та стягнення грошових коштів в сумі 155 671, 18 грн.
Щодо необхідності звернення з даним позовом прокурор вказує те, що правовідносини, пов'язані з використанням бюджетних коштів, становлять суспільний інтерес, а незаконність (якщо така буде доведена) додаткових угод до договору, на підставі якого ці кошти витрачаються, такому суспільному інтересу, на думку прокурора, не відповідає. Поряд з цим, звертає увагу суду на те, що шляхом укладення недійсних додаткових угод порушені вимоги чинного законодавства, принципи максимальної ефективності та економії, які призвели до безпідставної зміни істотних умов договору та зростання ціни за одиницю товару та покладення на бюджетну установу економічно невигідних зобов'язань щодо витрачання бюджетних коштів в сумі 155 671, 18 грн.
Зміна ціни договору внаслідок недобросовісної конкуренції та зловживань, на думку прокурора, робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що також є очевидним порушенням принципів процедури закупівлі, а дотримання у цій сфері суспільних відносин законодавства становить суспільний інтерес.
Ч. 1 ст. 7 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що державне регулювання та контроль у сфері закупівель здійснюють Уповноважений орган та інші органи відповідно до їх компетенції.
Згідно з ч. 4 ст. 7 Закону України "Про публічні закупівлі" контроль у сфері закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України, здійснює рахункова палата, Антимонопольний комітет України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про публічні закупівлі" моніторинг закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю та його територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю). Моніторинг закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладання договору про закупівлю та його виконання.
При цьому прокурор зазначає, що головними завданнями органу державного фінансового контролю, серед іншого, є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, ефективним використанням коштів і майна у бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні". Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Згідно з положенням про Державну аудиторську службу України, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43, Державна аудиторська служба є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Державна аудиторська служба України, як орган, який здійснює фінансовий контроль, при моніторингу публічних закупівель має право при виявлені випадків недотримання законодавства про державні закупівлі та не виконанні підконтрольною установою вимог до усунення відповідних порушень звернутися до суду в інтересах держави.
Західний офіс Держаудитслужби є органом, уповноваженим державою на здійснення захисту інтересів держави у спірних правовідносинах на території Тернопільської області.
Поряд з цим, вказує, що Тернопільською окружною прокуратурою у листі № 50-86-297 ВИХ-23 від 10.01.2023, адресованому начальнику Західного офісу Держаудитслужби та начальнику управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області, було наведено допущені порушення при укладенні додаткових угод до Договору на постачання електричної енергії споживачу №ВРЕ-164-2020 від 21.12.2020 та звернуто увагу на необхідність вжиття заходів по усуненню порушень в межах визначених законодавством повноважень.
Листом від 19.01.2023 № 131913-17/173-2023 Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області повідомило Тернопільську окружну прокуратуру про відсутність правових підстав для звернення до суду з позовом.
Згідно з Положенням про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України (п. 1) від 2.11.2006 № 1542, Міністерство охорони здоров'я України (далі - МОЗ) є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони здоров'я, санітарного та епідемічного благополуччя населення, створення, виробництва, контролю якості та реалізації лікарських засобів і виробів медичного призначення.
Відповідно до п. 4 Статуту розділу "Загальна частина" Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого Міністерством охорони здоров'я України 12.06.2019 № 1353, Університет заснований на державній формі власності. Органом управління Університету є Міністерство охорони здоров'я України. Університет, як суб'єкт господарювання, діє в статусі бюджетної установи на засадах неприбутковості. Майно Університету є державною власністю.
Університет підпорядкований Міністерству охорони здоров'я України (п. 1 Статуту).
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів є, зокрема, міністерства.
В силу приписів ч. 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник коштів здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі тощо.
Таким чином, Міністерство охорони здоров'я України є суб'єктом владних повноважень, приймає участь у формуванні бюджету та забезпечує його виконання, а також зобов'язується забезпечувати раціональне та максимально ефективне використання державних бюджетних коштів, приймає рішення про використання виділених коштів, контролює належне і своєчасне відшкодування шкоди, заподіяні державі, а тому, на думку прокурора, є органом , уповноваженим у даних правовідносинах на захист інтересів держави в розумінні ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".
Окрім того, вказує, що Тернопільською окружною прокуратурою у листі 50-86-296ВИХ-23 від 10.01.2023, адресованому Міністерству охорони здоров'я України, було наведено виявлені порушення вимог законодавства про публічні закупівлі та викладено прохання про надання останнім інформації з приводу вжиття заходів на усунення порушення законодавства, у тому числі звернення до суду із відповідним позовом.
Листом №10-14/2358/2-23 від 31.01.2023 Міністерство охорони здоров'я України повідомило прокуратуру про те, що у МОЗ відсутні повноваження для визначення розміру збитків, завданих підприємствами, установами, організаціями, що належить до сфери його управління, а тому заходи спрямовані на дотримання вимог чинного законодавства ним не вживались.
П. 47 ст. 2 Бюджетного кодексу України встановлено, що розпорядник бюджетних коштів - бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань, довгострокових зобов'язань за енергосервісом, довгострокових зобов'язань у рамках державно-приватного партнерства, середньострокових зобов'язань у сфері охорони здоров'я та здійснення витрат бюджету.
Державна бюджетна установа - Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров'я України є учасником бюджетного процесу, а саме: розпорядником бюджетних коштів за відповідними бюджетними призначеннями та асигнуваннями. Тобто, суб'єктом, якому Міністерство охорони здоров'я України передані відповідні владні повноваження щодо розпорядження бюджетними коштами.
Вказує, що Тернопільською окружною прокуратурою у листі № 50-86-298 ВИХ-23 від 10.01.2023, адресованому Тернопільському національному медичному університету імені І. Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров'я України, було наведено допущенні порушення при укладенні додаткових угод до Договору на постачання електричної енергії споживачу №ВРЕ-164-2020 від 21.12.2020 та звернуто увагу на необхідність вжиття заходів по усунення порушень в межах визначених законодавством повноважень.
Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров'я України у листі № 19-5/300 від 02.02.2023 повідомив прокуратуру про те, що ним, з метою вжиття заходів щодо стягнення коштів, надіслано Товариству з обмеженою відповідальністю "Енерджі Трейд Груп" вимогу (претензію) № 19-5/3391 від 06.12.2022 про повернення зайво сплачених коштів в сумі 239, 79 тис. грн в добровільному порядку. Однак, листом за № вих./19 від 06.01.2023 ТзОВ Енерджі Трейд Груп" зазначило, що повернення сплачених коштів є неможливим. Окрім того, у згаданому вище листі Університет вказав, що у нього немає підстав для самостійного звернення до суду.
Наведені вище обставини, на думку прокурора, свідчать про не здійснення відповідними суб'єктами визначених законодавством повноважень щодо захисту інтересів держави, а отже, наявність підстав для звернення прокурора з даним позовом до суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 23.05.2023 головуючим суддею для розгляду справи №921/367/23 визначено суддю Гирилу І.М.
Подана позовна заява відповідає вимогам, викладеним у статтях 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України). Підстави для залишення без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження відсутні.
Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
За відсутності встановлених главою 10 розділу ІІІ ГПК України обставин в сукупності, справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до ст. 53, 165-167, 169, 176, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі 921/367/23.
2. Здійснювати розгляд справи 921/367/23 за правилами загального позовного провадження.
3. Призначити у справі № 921/367/23 підготовче засідання на 09:05 год. 21.06.2023.
Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Тернопільської області за адресою: вул. Кн. Острозького, 14 А, м. Тернопіль, 46000, зал судових засідань № 3 (5-поверх).
4. Запропонувати учасникам справи подати/надіслати суду:
Відповідачу:
- відзив на позов, оформлений згідно з вимогами ст. 165 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких він ґрунтується, якщо такі докази не надані до позовної заяви, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам судового процесу, протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі;
- заперечення на відповіді на відзиви (у разі отримання), протягом 5 днів з дня їх отримання, оформлені згідно з вимогами ст. 167 ГПК України, разом із документами, що підтверджують їх надіслання (надання) учасникам справи;
- заяви з процесуальних питань (при наявності).
Прокурору:
- відповідь на відзив (у разі отримання), протягом 5 днів з дня його отримання, оформлену згідно з вимогами ст. 166 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вона ґрунтується, якщо такі докази не надані відповідачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до неї доказів іншим учасникам справи;
- заяви з процесуальних питань (при наявності).
Позивачам:
- письмово викладену позицію щодо позовних вимог разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вони ґрунтуються, якщо такі докази не надані учасниками, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) зазначених пояснень іншим учасникам справи;
- відповіді на відзив (у разі отримання), протягом 5 днів з дня його отримання, оформлені згідно з вимогами ст. 166 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вони ґрунтуються, якщо такі докази не надані відповідачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відповідей на відзив і доданих до них доказів іншим учасникам справи;
- заяви з процесуальних питань (при наявності).
5. Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання (29.05.2023) та оскарженню не підлягає.
6. Копію ухвали направити: Тернопільській окружній прокуратурі, бульвар Т. Шевченка, 7, м. Тернопіль, 46000, Тернопільській обласній прокуратурі, вул. Листопадова, 4, м. Тернопіль, 46002, Західному офісу Держаудитслужби, вул. Костюшка, 8, м. Львів, 79007, Міністерству охорони здоров'я України, вул. Грушевського, 7, м. Київ, 01601, Тернопільському національному медичному університету імені І.Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров'я України, майдан Волі, 1, м. Тернопіль, 46001 та Товариству з обмеженою відповідальністю "Енерджі Трейд Груп", вул. Івана Мазепи, 6, м. Київ, 01010 рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
Суддя І.М. Гирила