Справа № 216/3361/23
провадження 1-кс/216/1356/23
іменем України
29 травня 2023 року місто Кривий Ріг
Слідчий суддя Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника адвоката ОСОБА_4 ,(в режимі відеоконференції)
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі судових засідань №7 приміщення суду в м. Кривому Розі Дніпропетровської області кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за №42023230000000058 від 09.02.2023, за клопотанням слідчого третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Херсоні) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, ОСОБА_5 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно:
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Новоолексіївка Генічеського району Херсонської області, громадянина України, який має вищу освіту, офіційно не працевлаштований, у зареєстрованому шлюбі не перебуває, на утриманні неповнолітніх, малолітніх дітей та інших непрацездатних осіб не має, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимий,
підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, -
Третім слідчим відділом (з дислокацією у м. Херсоні) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, здійснюється розслідування кримінального провадження №42023230000000058, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.02.2023, за підозрою ОСОБА_6 у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 2 ст. 111 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до наказу начальника Головного управління Національної поліції в Херсонській області №12 ос від 19.01.2021 сержанта поліції ОСОБА_6 призначено на посаду поліцейського сектору реагування патрульної поліції Відділення поліції №1 Генічеського районного відділу поліції. Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», правоохоронні органи - це органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції. Наказом №419 ос від 22.06.2022 на підставі п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію», старшого сержанта поліції ОСОБА_6 , поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №1 Генічеського районного відділу поліції, звільнено зі служби у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби. Таким чином, ОСОБА_6 , до 22.06.2022 обіймав посаду працівника правоохоронного органу. Згідно зі ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Відповідно до ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський зобов'язаний: 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; 3) поважати і не порушувати прав і свобод людини; 4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я; 5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків; 6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді. Поліцейський на всій території України незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу доби в разі звернення до нього будь-якої особи із заявою чи повідомленням про події, що загрожують особистій чи публічній безпеці, або в разі безпосереднього виявлення таких подій зобов'язаний вжити необхідних заходів з метою рятування людей, надання допомоги особам, які її потребують, і повідомити про це найближчий орган поліції. Відповідно до ст. 63 Закону України «Про Національну поліцію» ОСОБА_6 , присягнув на вірність Українському народові та зобов'язався, усвідомлюючи свою високу відповідальність, вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки. Водночас, ОСОБА_6 , складеної ним присяги не дотримався та в умовах, коли Український народ героїчно протистоїть російському агресору, в порушення вимог ст. ст. 1, 2, 17 Конституції України, ст. ст. 2, 63 Закону України «Про Національну поліцію», зрадив українській державі та всьому Українському народові, вчинивши злочин проти основ національної безпеки України за наступних обставин. Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Всупереч нормам міжнародного гуманітарного права президент РФ ОСОБА_7 , а також інші представники влади РФ, діючи всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 №36/103, від 16.12.1970 №2734 (ХХV) від 21.12.1965 №2131 (ХХ), від 14.12.1974 №3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів Збройних Сил (далі - ЗС) РФ на територію України. Так, о 04 годині 30 хвилин 24.02.2022 ЗС РФ, діючи з метою фактичного знищення держави - Україна, зміни меж території та державного кордону України, вчинили військову агресію відносно народу України, безпосередньо акти насильства щодо цивільного населення, з метою тероризування населення та поєднані з убивствами цивільних осіб, а також напади на об'єкти військової та критичної інфраструктури держави. У зв'язку з цим, 24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Зазначений Указ затверджений прийнятим Верховною Радою України Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ. У подальшому, воєнний стан неодноразово продовжувався, останній раз Указом Президента від 06.02.2023 №58/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», який затверджено Законом України від 07.02.2023 №2915, продовжено дію воєнного стану з 5 год. 30 хв. 19.02.2023 строком на 90 діб. Так, 24.02.2022 військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин указаної території. З 24.02.2022 більшу частину території Херсонської області захоплено військовослужбовцями зс рф у томі числі м. Генічеськ, Херсонської області, яка знаходилась під окупацією держави-агресора.Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована рф територія України (далі - тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф. Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 всю територію Генічеського району включено до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією з 24.02.2022 по теперішній час. З метою встановлення контролю на території тимчасово окупованого міста Генічеськ, Херсонської області невстановлені особи з числа військових та представників спецслужб рф створили незаконний правоохоронний орган у місті Генічеськ, а саме - так званий « Генический районный отдел полиции Главного управления МВД Херсонской области», та почали підшукувати осіб з числа місцевого населення, у тому числі діючих та колишніх правоохоронців, які б співпрацювали з ними у вищевказаному новоствореному окупаційною владою незаконному правоохоронному органі. Достовірно знаючи про вищевказані обставини, які є загальновідомим фактом, ОСОБА_6 , являючись громадянином України, будучи працівником правоохоронного органу, займаючи посаду поліцейського сектору реагування патрульної поліції Відділення поліції №1 Генічеського районного відділу поліції, фактично проживаючи у Генічеському районі, Херсонської області з ідеологічних та корисливих мотивів, достеменно знаючи про факт захоплення міста Генічеськ, Херсонської області збройними формуваннями рф, діючи умисно, підтримуючи воєнну агресію рф на території України, у невстановлений досудовим розслідуванням час (точний час в ході досудового розслідування не встановлено, але не пізніше 17.05.2022), за невстановлених органом досудового розслідування обставин, погодився на пропозицію невстановлених осіб з числа представників окупаційної влади та добровільно зайняв посаду так званого «временно исполняющего обязанности инспектора отделения участковых инспекторов полиции Генического районного отдела полиции Главного управления МВД Херсонской области», тобто посаду у незаконно створеному окупаційною владою на тимчасово окупованій території Херсонської області правоохоронному органі. З моменту призначення на посаду по теперішній час, ОСОБА_6 , переслідуючи свої злочинні наміри та цілі, виконував покладені на нього службові завдання, обов'язки та повноваження в незаконно створеному правоохоронному органі.
Таким чином, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у державній зраді, а саме у діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України шляхом переходу на бік ворога в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України.
21.04.2023 року старшим слідчим третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Херсоні) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі ОСОБА_5 складено та прокурором відділу Херсонської обласної прокуратури погоджено повідомлення про підозру поліцейському сектору реагування патрульної поліції Відділення поліції №1 Генічеського районного відділу поліції ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчинені кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України. Проте вручити його у день складення, відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України, не представилось можливим у зв'язку з переховуванням ОСОБА_6 від органів досудового розслідування на окупованій території.
З огляду на викладене, письмове повідомлення про підозру, відповідно до вимог ч. 1 ст. 278 КПК України, 21.04.2023 вручене у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень. Зокрема, відповідно до вимог ст. ст. 111, 112, 135 та 136 КПК України, в номері газети Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр» №80 (7478) за 21.04.2023 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, в розділі «Повістки про виклик» опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_6 за ч. 2 ст. 111 КК України.
Крім того, у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень. Зокрема, відповідно до вимог ст. ст. 111, 112, 135 та 136 КПК України, в номері газети Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр» №80 (7478) за 21.04.2023 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, в розділі «Повістки про виклик» опубліковано три повістки про виклик ОСОБА_6 на 25.04.2023, 27.04.2023, 01.05.2023 для участі у проведенні слідчих дій у якості підозрюваного.
Однак, підозрюваний ОСОБА_6 на неоднорозові виклики, до слідчого не з'явився, про причини неявки не повідомляв. Вказані факти свідчать, що підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органу досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
04.05.2023 року до органу досудового розслідування надійшов лист №2016/42-21/01-2023 з Херсонського управління ДВБ НПУ відповідно до якого ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України - м. Генічеськ Херсонської області, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Проведені слідчі (розшукові) та процесуальні дії для встановлення місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_6 свідчать про те, що він переховується від органу досудового розслідування на тимчасово окупованій території м. Генічеськ Херсонської області.
Опубліковані в газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора повістки про виклик на 25.04.2023, 27.04.2023, 01.05.2023 підозрюваний ОСОБА_6 без поважних причин проігнорував та про причини своєї неявки до органу досудового розслідування не повідомив.
18 травня 2023 року до Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшло клопотання слідчого третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Херсоні) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, ОСОБА_5 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до підозрюваного ОСОБА_6 .
Клопотання мотивоване тим, що на думку слідства, підозрюваний ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, за який законом передбачена кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк п'ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацію майна, з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, враховуючи, що відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 183 КПК України під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених у п.п. 1, 2, 3, 5, ч.1 ст. 177 КПК України і в обґрунтування застосування запобіжного заходу щодо підозрюваного ОСОБА_6 є запобігання спробам:
- переховуватися від органів досудового розслідування та суду оскільки підозрюваний, під час дії на території України воєнного стану в Україні, з метою створення перешкод досудовому слідству, перебуває на території громади, яка відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 №1207-VII, постанови КМ України від 06.12.2022 №1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" та наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією») знаходиться на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України - м. Генічеськ Херсонської області, у зв'язку з цим, у правоохоронних органів України фактично не має можливості затримати підозрюваного та як наслідок, притягнути останнього до кримінальної відповідальності. Відповідно до вимог ст. ст. 111, 112, 135 та 136 КПК України, в номері газети Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр» № 80 (7478) за 21.04.2023 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, в розділі «Повістки про виклик» опубліковано три повістки про виклик ОСОБА_6 на 25.04.2023, 27.04.2023, 01.05.2023 для участі у проведенні слідчих дій у якості підозрюваного. Однак, підозрюваний ОСОБА_6 , на неоднорозові виклики протягом року, до слідчого не з'явився, про причини неявки не повідомляв. Вказані факти свідчать, що підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органу досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, тобто наявність ризику, передбаченого п. 1 ч.1 ст. 177 КПК України;
- знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, підозрюваний перебуваючи на волі, за допомогою інших осіб, або будь-яким іншим способом із застосуванням будь-яких засобів може знищити не вилучені матеріали, речові докази. Зокрема, підозрюваний ОСОБА_6 маючи доступ до документів щодо його призначення (наказів, витягів із наказів, контрактів, тощо), у незаконно створеному правоохоронному підрозділі окупаційної влади, а саме «Генический районный отдел полиции Главного управления МВД Херсонской области», перебуваючи на волі, може їх знищити, сховати або спотворити. Внаслідок таких дій, орган досудового розслідування не зможе отримати відповідні речові докази, які будуть вказувати на причетність підозрюваного ОСОБА_6 до вчинення вказаного кримінального правопорушення, тобто наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України;
- незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні, оскільки підозрюваний ОСОБА_6 , тривалий проміжок часу працював в системі Національної поліції України, має широке коло знайомств в правоохоронних органах. Перебуваючи на волі, самостійно або через інших осіб може перешкоджати встановленню істини у справі, здійснювати вплив на свідків у кримінальному провадженні, зокрема колишніх колег з сектору реагування патрульної поліції Відділення поліції №1 Генічеського районного відділу поліції. Узгоджувати свої показання з показаннями інших осіб, які визнані свідками у справі, надавати цим особам поради з урахуванням відомих йому обставин справи, схиляти їх до дачі завідомо неправдивих показань в ході досудового розслідування, з метою створення собі «алібі» щодо його непричетності до вчинення інкримінованого йому злочину, тим самим перешкодити встановленню істини в кримінальному провадженні, тобто наявність ризику, передбаченого п. 3 ч.1 ст. 177 КПК України;
- вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, оскільки дії підозрюваного під час вчинення кримінального правопорушення, у скоєнні якого він підозрюється, свідчать про наявність ризику повторного вчинення особливо тяжкого кримінального правопорушення, або продовжити вчиняти кримінальне правопорушення у якому він підозрюється. Так, під час досудового слідства встановлено, що підозрюваний вчинив державну зраду, а саме діяння на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України шляхом переходу на бік ворога в умовах воєнного стану, що свідчать про те, що підозрюваний може вчинити й інші кримінальні правопорушення, зокрема, будучи на стороні держави-агресора вчиняти злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку та/або державну зраду у всіх можливих її проявах, тобто наявність ризику, передбаченого п.5 ч.1 ст.177 КПК України.
Крім того, оскільки ОСОБА_6 оголошений у міжнародний розшук з метою його арешту, необхідно вжити заходів щодо обрання судом вказаній особі запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, в порядку визначеному ч. 6 ст. 193 КПК України, згідно якої суд приймає рішення про обрання зазначеного заходу за відсутності особи лише у разі оголошення її міжнародного розшуку.
Таким чином в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що з метою уникнення притягнення до кримінальної відповідальності підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органа досудового розслідування, офіційно оголошений у розшук, 04.05.2023 до органу досудового розслідування надійшов лист № 2016/42-21/01-2023 з Херсонського управління ДВБ НПУ відповідно до якого ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України - м. Генічеськ Херсонської області, чим намагається уникнути правосуддя за вчинене ним кримінальне правопорушення, що свідчить про неможливість запобігання ризикам шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів.
Слідчий суддя, заслухавши пояснення прокурора, який підтримав клопотання та просив його задовольнити, дослідивши матеріали клопотання та матеріали кримінального провадження, дійшов висновку про те, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно вимогам п.п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Згідно наданих матеріалів підозра у вчиненні ОСОБА_6 злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України повністю підтверджується зібраними доказами: рапортом старшого оперуповноваженого ВОР Херсонського управління ДВБ НП України № 11 від 08.02.2023; повідомленням про вчинення кримінального правопорушення №71/22/1/106-661 від 10.02.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 13.02.2023; протоколом огляду мережі інтернет за участю свідка ОСОБА_8 від 13.02.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 13.02.2023; протоколом огляду мережі інтернет за участю свідка ОСОБА_9 від 13.02.2023 року; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 13.02.2023; протоколом огляду мережі інтернет за участі свідка ОСОБА_10 від 13.02.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 13.02.2023; протоколом огляду мережі інтернет за участі свідка ОСОБА_11 від 13.02.2023; висновком службового розслідування за фактом порушення службової дисципліни окремими працівниками служб та підрозділів ГУНП в Херсонській області, зокрема ОСОБА_6 протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 15.03.2023; протоколом огляду мережі інтернет за участі свідка ОСОБА_12 від 15.03.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 15.03.2023; протоколом огляду мережі інтернет за участі свідка ОСОБА_13 від 15.03.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_14 від 07.04.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_15 від 06.04.2023; документами кримінального провадження №22022000000000211 від 12.05.2022, досудове розслідування у якому здійснюється слідчими ГСУ СБУ, отриманими в порядку ст. 93 КПК України щодо призначення та «проходження служби» у незаконно створеному правоохоронному органі ОСОБА_6 іншими матеріалами вказаного кримінального провадження, які у своїй сукупності обґрунтовують підозру, тому слідчий суддя вважає висновок органу досудового розслідування про обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні зазначеного злочину таким, що заслуговує на увагу.
При цьому при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: 1) вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; 3) вік та стан здоров'я підозрюваного, обвинуваченого; 4) міцність соціальних зв'язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; 5) наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; 6) репутацію підозрюваного, обвинуваченого; 7) майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; 8) наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; 9) дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; 10) наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; 11) розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини (ст. 178 КПК України).
Також за приписами п. 4 ч. 2 ст. 183 КПК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п'ять років, - виключно у разі, якщо прокурором, крім наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, буде доведено, що перебуваючи на волі, ця особа переховувалася від органу досудового розслідування чи суду, перешкоджала кримінальному провадженню або їй повідомлено про підозру у вчиненні іншого злочину.
Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні умисного особливо тяжкого злочину. Згідно даних, що характеризують його особу, підозрюваний офіційно не працевлаштований, не проживає за місцем реєстрації, у зареєстрованому шлюбі не перебуває, на утриманні неповнолітніх, малолітніх дітей та інших не працездатних осіб не має. Вказане з урахуванням інших обставин свідчить про відсутність у підозрюваного міцних соціальних зв'язків за місцем проживання.
Зазначені обставини, а також відомості про вік підозрюваного, стан його здоров'я, а також матеріальне положення дають достатні підстави вважати, що лише такий запобіжний захід, як тримання під вартою, може запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України, а також забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваної особи та створити необхідні умови для встановлення істини у вказаній кримінальній справі. При обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, суд згідно вимогам ст. 178 КПК України також враховує тяжкість злочину, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_6 його сімейний стан, рід занять, а також тяжкість вчиненого злочину.
Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.
Зазначені обставини, а також відомості про вік підозрюваного, стан його здоров'я, а також матеріальне положення дають достатні підстави вважати, що лише такий запобіжний захід, як тримання під вартою, може запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України, а також забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваної особи та створити необхідні умови для встановлення істини у вказаній кримінальній справі. При обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, суд згідно вимогам ст. 178 КПК України також враховує тяжкість злочину, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_6 його сімейний стан, рід занять.
Одночасно слід зазначити, що в силу вимог ч. 4 ст. 183 КПК України під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 Кримінального кодексу України.
З урахуванням того, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, у державній зраді, - з урахуванням статусу підозрюваного, який обіймав керівну посаду у системі правоохоронних органів, суспільного резонансу, пов'язаного з розглядом вказаного клопотання, а також з урахуванням встановлених фактичних обставин відсутні підстави для визначення слідчим суддею розміру застави для підозрюваного.
Додатково слід звернути увагу на те, що в силу вимог ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд може розглянути клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого, лише у разі, якщо прокурором, крім наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, буде доведено, що підозрюваний, обвинувачений оголошений у міжнародний розшук.
На підставі викладеного, керуючись ст. 29 Конституції України, ст.ст. 40, 131, 132, 176-178, 182, 183, 193, 194, 196, 395, 532 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання слідчого третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Херсоні) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, ОСОБА_5 по матеріалах досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023230000000058 від 09.02.2023, за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою - задовольнити.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який має вищу освіту, у зареєстрованому шлюбі не перебуває, на утриманні неповнолітніх, малолітніх дітей та інших непрацездатних осіб не має, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Строк дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою визначити до закінчення 60 (шістдесяти) днів з моменту затримання ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвала слідчого судді щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Копії ухвали для її виконання направити прокурору Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_3 та слідчому третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Херсоні) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, ОСОБА_5 та захиснику - для ознайомлення.
На ухвалу слідчого судді може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом 5-ти днів з дня її оголошення.
Ухвала слідчого судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвала слідчого судді, яка набрала законної сили, обов'язкова для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для усіх фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх службових осіб, і підлягає виконанню на всій території України.
Слідчий суддя ОСОБА_16