Справа № 305/1088/23
Номер провадження 3/305/628/23
29.05.2023. Суддя Рахівського районного суду Закарпатської області Марусяк М.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , тимчасово непрацюючого, -
за ч.1 ст.204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Від відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_4 надійшов протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 , про вчинення ним адміністративного правопорушення відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.204-1 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №005647 від 25.05.2023, ОСОБА_1 , 24 травня 2023 року, близько 19 години 20 хвилин, був виявлений та в подальшому затриманий на околиці населеного пункту Кваси, в районі прикордонного знаку №400, близько 10000 м., від лінії державного кордону (територія Ясінянської селищної громади Рахівського району Закарпатської області), при спробі незаконного перетинання державного кордону з України до Румунії, поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України. Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.204-1 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив. Про день, час та місце розгляду адміністративних матеріалів повідомлений належним чином, шляхом надсилання електронного повідомлення про виклик на номер телефону, вказаний у матеріалах справи. Клопотань про відкладення розгляду справи чи про свою обов'язкову участь ОСОБА_1 також не подав.
Суд, з урахуванням вищенаведеного, а також приписів ст.268 КУпАП, вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить до наступних висновків.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Підставою притягнення суб'єкта правопорушення до юридичної відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення.
Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення.
Як вбачається з вищезазначеного протоколу ЗхРУ №005647 від 25.05.2023 ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, за яке передбачена відповідальність за ч.1 ст.204-1 КУпАП.
Так, відповідно до ч.1 ст.204-1 КУпАП перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади, тягне за собою накладення штрафу від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.
Виходячи з положень частини 1 статті 204-1 КУпАП вбачається, що об'єктивну сторону даного правопорушення складає саме перетинання або спроба перетинання державного кордону будь-яким способом поза пунктами пропуску.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , був затриманий у прикордонній смузі контрольованого прикордонного району при спробі незаконного перетину державного кордону України поза пунктами пропуску.
На підтвердження зазначених вище обставин, до протоколу про адміністративне правопорушення надано протокол про адміністративне затримання ОСОБА_1 у якому вказано, що його затримано в районі прикордонного знаку №400, близько 10000 м. від лінії державного кордону, при спробі незаконного перетинання державного кордону з України до Румунії, поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України; протокол особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів, відповідно до якого, під час огляду у ОСОБА_1 виявлено та вилучено для тимчасового зберігання: паспорт громадянина України № НОМЕР_1 ; паспорт громадянина України для виїзду за кордон; посвідчення водія НОМЕР_2 ; свідоцтво про народження № НОМЕР_3 ; грошові кошти номіналом 200 євро в кількості 1 купюра на загальну суму 200 євро, грошові кошти номіналом 50 євро в кількості 4 купюри на загальну суму 200 євро, грошові кошти номіналом 20 євро в кількості 2 купюри на загальну суму 40 євро, грошові кошти номіналом 10 євро в кількості 1 купюра на загальну суму 10 євро, грошові кошти номіналом 500 гривень в кількості 2 купюри на загальну суму 1000 гривень (загальна сума коштів 450 євро, 1000 гривень); мобільний телефон марки iPhone 7 чорного кольору; пояснення ОСОБА_1 з приводу обставин адміністративного правопорушення, відповідно до яких, ОСОБА_1 , хотів перетнути нелегально кордон, в чому йому мав допомогти громадянин ОСОБА_2 . Під час перебування у відділі прикордонної служби, йому зателефонував ОСОБА_2 та повідомив що перетин кордону буде через річку Тиса; пояснення Заступника начальника відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_5 " ОСОБА_3 , згідно якого, в період з 19.20 год. 24.05.2023 по 20.50 год. 24.05.2023 року спільно із молодшим сержантом ОСОБА_4 , старшим солдатом ОСОБА_5 та майором ОСОБА_6 організував несення служби та особисто очолив п/н «Адміністративно-оперативнагрупа» з метою доставки затриманого громадянина ОСОБА_1 із місця несення служби п/н «Контрольний пост» (околиці н.п. Кваси) до відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В) з метою проведення фільтраційних заходів.Службу організував шляхом огляду місцевості, прилеглої до ділянки державного кордону на вказаному напрямку. Огляд проводився в світлий час доби при природному освітленні та при температурі повітря + 13° С. Огляду підлягала територія, прилегла до місця несення служби прикордонного наряду «КрП» на напрямку прикордонного знаку №400 (околиця н.п. Кваси). Під час огляду ділянки місцевості заборонених предмети, та таких, які б можливо належали затриманому громадянину України не виявлено. При спілкуванні ОСОБА_1 помітно нервував та не міг чітко пояснити мету свого перебування у контрольованому прикордоннорму районі.
Будь-яких інших доказів на підтвердження чи спростування наявності чи відсутності адміністративного правопорушення, а також винності ОСОБА_1 у його вчиненні, суду не надано.
Однак, з наданих до суду доказів неможливо встановити наявність у діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП, оскільки суду не надано жодного доказу (фото-, відеофіксації) того, що останній 24 травня 2023 року намагався незаконно перетнути державний кордон України.
Так, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 було затримано при спробі незаконного перетину державного кордону. Разом з цим, матеріали справи не містять жодного доказу того, що ОСОБА_1 було затримано при безпосередній спробі незаконного перетину державного кордону.
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 був затриманий у світлу пору доби на відстані близько 10000 метрів від державного кордону.
Також суддя критично ставиться до пояснень ОСОБА_1 , які надані працівникам прикордонної служби, оскільки, як вбачається з матеріалів справи вони відібрані одразу після його затримання, що ставить під сумнів їх об'єктивність.
З огляду на викладене, вбачається сумнівним той факт, що ОСОБА_1 , знаходячись близько 10000 м., від лінії державного кордону (територія Ясінянської селищної громади Рахівського району Закарпатської області), намагався незаконно перетнути кордон.
У відповідності до положень ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні та інше.
Виходячи з вище викладеного, суд вважає, що доданими до даного протоколу про адміністративне правопорушення матеріалами вина ОСОБА_1 , яка є складовою частиною будь-якого складу правопорушення і має бути обов'язково встановлена при розгляді адміністративних матеріалів, недоведена та не може бути встановлена судом.
Отже, враховуючи зазначене, приймаючи до уваги, що вина ОСОБА_1 є недоведеною та не встановленою, відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, суд вважає, що у діях останнього відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП, а тому, у відповідності до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.
Враховуючи вимоги ст.40-1 КУпАП судовий збір в сумі 536 гривень 80 копійок слід віднести за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 10, 172-15, 247, 251, 252, 280, 284 КУпАП, суддя,-
Справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , за частиною 1 статті 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Судовий збір у сумі 536 гривень 80 копійок віднести за рахунок держави.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Рахівський районний суд Закарпатської області протягом 10 діб з дня її проголошення.
Суддя Рахівського районного суду: М.О. Марусяк