Постанова від 29.05.2023 по справі 299/3320/23

Виноградівський районний суд Закарпатської області

_______________________________________________________________ Справа № 299/3320/23

ПОСТАНОВА

29.05.2023 року м.Виноградів

Суддя Виноградівського районного суду Закарпатської області Трагнюк В.Р., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп, мешканця АДРЕСА_1 , за ч.1 ст. 164 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

За змістом протоколу серії ВАВ № 283230 від 08.05.2023 року про адміністративне правопорушення, 08.05.2023 р. о 13.00 год. ОСОБА_1 на автомобілі марки Mercedes-Benz Vito, д.н.з. НОМЕР_1 , надавав послуги з перевезення пасажирів, без відповідних документів провадження господарської діяльності.

В ході розгляду зазначеної справи було встановлено, що остання підлягає поверненню на доопрацювання для усунення недоліків, виходячи з наступних підстав.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до положень ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Так, внутрішній опис справи складений інспектором СРПП Турок Ю.Ю. містить запис про направлення до суду протоколу та DVD+R з відеозаписом, однак матеріали справи такого не містять (акт від 25.05.2023 року). Відсутнє обґрунтування порушення ч. 1 ст. 164 КУпАП, а саме, систематичної діяльності ОСОБА_1 спрямованої на отримання доходу.

При цьому, суд зауважує, що санкція ч. 1 ст. 164 КУпАП передбачає накладення штрафу разом з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.

В протоколі відсутні дані про прибуток, одержаний ОСОБА_1 внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення

Також до протоколу не додано відомостей, отриманих від компетентного органу, про факт наявності чи відсутності у ОСОБА_1 державної реєстрації як суб'єкта господарювання.

Також, відповідно до п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 25 квітня 2003 року «Про застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності» господарська діяльність це діяльність фізичних і юридичних осіб, пов'язана з виробництвом чи реалізацією продукції (товарів), виконанням робіт чи наданням послуг з метою одержання прибутку (комерційна господарська діяльність) або без такої мети (некомерційна господарська діяльність). Підприємницька діяльність є одним із видів господарської діяльності, обов'язкові ознаки якої - безпосередність, систематичність її здійснення, з метою отримання прибутку.

З аналізу вказаних правових норм слідує, що відповідальність за ч. 1 ст. 164 КУпАП настає у разі доведення систематичної діяльності особи, спрямованої на отримання доходу, зокрема, від продажу товарів, при цьому, така діяльність повинна містити саме ознаки господарської (підприємницької) діяльності в розумінні чинного законодавства.

Будь-яких достатніх та допустимих доказів того, що ОСОБА_1 систематично здійснює господарську діяльність з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку, до протоколу про адміністративне правопорушення не додано.

Крім того не зазначено у якій кількості пасажирів перевозив, відомості про них, пояснення, не зазначено прізвища, адреси свідків, тощо.

Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

В даному випадку справа складається із протоколу та супровідного листа, яким даний протокол направлено до суду, тобто в обґрунтування суті правопорушення, викладеного в протоколі, не наданого жодного доказу.

Відповідно до ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка по суті становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді. Суддя також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином суддя неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Таким чином матеріали справи про адміністративне правопорушення запроваджені відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП слід повернути для належного оформлення органу від якого протокол поступив до суду.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст.245, 256, 268, 278 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.164 КУпАП, - повернути до відділення поліції № 1 Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області, для виконання вимог ст. 256 КУпАП.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя В. Р. Трагнюк