Номер справи 220/486/23
Номер провадження 3/220/192/23
29 травня 2023 року Суддя Великоновосілківського районного суду Донецької області Якішина О.М., розглянувши матеріали, що надійшли з Волноваського районного відділу поліції ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , громадянина України, фізична особа - підприємець, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 164 ч.1 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 078927 від 16.05.2023 року, 16.05.2023 р. о 12 год.05 хв. був встановлений ФОП ОСОБА_1 , який у магазині за адресою: АДРЕСА_2 здійснив роздрібну торгівлю тютюновими виробами, а саме продав дві пачки цигарок «Rotmans-Demi» військовослужбовцю ОСОБА_2 без наявності відповідної ліцензії. Своїми діями ОСОБА_1 порушив ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №481/95-ВР від 19.12.1995 року (зі змінами) та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 164 ч.1 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 , якому було повідомлено про день та час розгляду справи, що підтверджується його підписом в протоколі про адміністративне правопорушення, а також шляхом направлення йому телефонограми на номер телефону, зазначений у протоколі, яка ним була отримана, в судове засідання не з'явився. Суд вважає можливим відповідно до ст.268 КУпАП розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Представник ОСОБА_1 - адвокат Довженко В.І. подав до суду письмове клопотання про закриття провадження по справі, в якому зазначив, щодо незаконності притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності і невідповідності викладених в протоколі про адміністративне правопорушення відомостей про здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами без ліцензії. Зазначив, що в письмових поясненнях правопорушника ОСОБА_1 від 16.05.2023 р., він пояснив, що в нього є ліцензія на здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами, строк дії якої закінчився у 2022 році. До даного письмового пояснення ОСОБА_1 додав копію ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, в якій зазначений строк дії ліцензії з 28.06.2021р. по 28.06.2022р., про що в протоколі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 не зазначено. Відповідно до пп. 4) п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.2022 р. № 532 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2022 р. № 314», підпункт 5 викладений в такій редакції: «5) строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються на період воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування, а періодичні, чергові платежі за ними відстрочуються на строк, зазначений у цьому підпункті». 24.02.2022 р. в Україні на підставі указу Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України введено воєнний стан. Після цього воєнний стан в України неодноразово продовжувався та триває до теперішнього часу. З наведеного вбачається, що строк дії наданої ОСОБА_1 ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами ще не сплив і продовжений до 20.08.2023р. + 90 днів після закінчення воєнного стану зазначеною вище постановою Кабінету Міністрів України № 532 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2022 р. № 314» від 03.05.2022 р. Крім того, в матеріалах справи відсутні будь-які фінансові документи, які підтверджували факт реалізації ФОП ОСОБА_1 тютюнових виробів у встановленому законом порядку. Грошові кошти, отримані ОСОБА_1 за реалізацію тютюнових виробів також в матеріалах справи відсутні і під час складання протоколу не вилучалися, що також свідчить про відсутність допустимих доказів факту реалізації даних виробів. Також диспозиція ч. 1 ст. 164 КУпАП є бланкетною, а спеціальна заборона зайняттям видами господарської діяльності, передбачена положеннями Законів України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" та "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального". У зв'язку з чим, в протоколі про адміністративне правопорушення має бути чітко зазначено, яким саме законом встановлена спеціальна заборона для зайняття спеціальними видами господарської діяльності, положення якого були порушені. В протоколі про адміністративне правопорушення є посилання на ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", яка містить 64 абзаци, кожний з яких містить окрему норму щодо імпорту, експерту, оптової і роздрібної торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберіганням пального. Однак, в протоколі про адміністративне правопорушення не вказано, якою саме нормою права (статтею закону) встановлюється заборона провадження господарської діяльності без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, що є обов'язковою складовою об'єктивної сторони правопорушення. Просить суд про закриття адміністративного провадження щодо ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП. В судове засідання не з'явився.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, вважає що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Приписами ст. 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненій та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Частина 1 ст. 164 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Склад адміністративного правопорушення це - сукупність законодавчо-визначених ознак, наявність яких дає підстави дійти висновку у кожному конкретному випадку щодо належної правової кваліфікації дій особи, та як наслідок прийняти рішення щодо можливості притягнення такої особи до юридичної відповідальності.
Відсутність (недоведеність) хоча б однієї із ознак складу адміністративного правопорушення унеможливлює прийняття рішення про притягнення особи до відповідальності та застосування щодо неї заходів державного примусу, зокрема накладення стягнення у виді штрафу.
Суб'єктом даного адміністративного правопорушення можуть бути фізичні особи, які досягли 18-літнього віку і зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяльності, а також посадові особи юридичних осіб, які здійснюють діяльність без реєстрації або без відповідного дозволу (ліцензії).
Об'єктивна сторона вказаного правопорушення полягає у діяльності, що містить ознаки господарської діяльності, без державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, або здійсненні без одержання ліцензії видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.
24.02.2022 р. в Україні на підставі указу Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України введено воєнний стан. Після цього воєнний стан в України неодноразово продовжувався та триває до теперішнього часу.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 № 2120-IX до Податкового кодексу України було внесено такі зміни: статтю 18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» доповнено п'ятьма новими частинами, зокрема, такого змісту:
«Вважаються діючими ліцензії, за якими до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України або за наявності обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії на право: - виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах; - виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.
Обов'язки щодо сплати чергових платежів/дії щодо продовження ліцензії мають бути виконані суб'єктом господарювання протягом 30 днів, наступних за днем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану в Україні».
Відповідно до підпункту 5 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18.03.2022 року № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану», установлено, строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються на період воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування, а періодичні, чергові платежі за ними відстрочуються на строк, зазначений у цьому підпункті.
В матеріалах справи міститься копія ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами на період з 28.06.2021 р. до 28.06.2022 р., видана фізичній особі підприємцю ОСОБА_1 , адреса місця торгівлі: АДРЕСА_2 (магазин-закусочна).
Таким чином, ОСОБА_1 , який мав ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами і термін дії якої закінчився в період воєнного стану 28.06.2022 р., не порушив норми діючого законодавства щодо провадження господарської діяльності без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП.
Крім того, з огляду на зміст протоколу про адміністративне правопорушення від 16.05.2023 року серії ВАВ № 078927, складеного відносно ОСОБА_1 та долучених до нього матеріалів, посадові особи ВП №1 Волноваського РВП ГУМВС повинні довести факт реалізації фізичною особою підприємцем тютюнових виробів без відповідної ліцензії.
Протокол про адміністративне правопорушення сам по собі не може бути визнаний достатнім доказом вини особи у цій справі в розумінні ст.251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини, викладені в ньому, повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, котра притягується до адміністративної відповідальності, і не викликали сумнівів у судді.
Проте матеріали справи не містять доказів реалізації в магазині тютюнових виробів, а також факт отримання грошей за здійснення реалізації тютюнових виробів та систематичность таких дій. Не було зафіксовано факту реалізації вказаних товарів, не отримано чеків з РРО про таку реалізацію, грошові кошти, отримані ОСОБА_1 за реалізацію тютюнових виробів в матеріалах справи відсутні і під час складання протоколу не вилучалися. Надані до суду фотографії тютюнкових виробів не доводять вини ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення.
Також суд звертає увагу, що диспозиція ч.1 ст. 164 КУпАП є бланкетною, а тому серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов'язково повинно бути посилання на конкретний нормативно-правовий акт, яким встановлюються відповідні правила та якого не дотрималась особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, порушивши тим самим законодавчі приписи.
В протоколі про адміністративне правопорушення правопорушення містить посилання на ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», яка містить 64 абзаци, кожний з яких містить окрему норму щодо імпорту, експерту, оптової і роздрібної торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберіганням пального.
Однак, розкриваючи склад адміністративного правопорушення, поліцейський не навів, якою саме нормою права (статтею закону) встановлюється заборона провадження господарської діяльності без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, що є обов'язковою складовою об'єктивної сторони правопорушення.
При цьому суд наголошує, що не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, не може перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що призведе до порушення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
В силу статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановленому законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі додержання законності.
Отже, під час розгляду справи судом не отримано будь-яких доказів, в розумінні ст. 251 КУпАП, на підтвердженні винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП України провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю складу і події адміністративного правопорушення.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.164 КУпАП підлягає закриттю за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 265 КУпАП, речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про закриття провадження по справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, речі, вилучені під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, підлягають поверненню власнику.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.245, 280, 256, 247 ч.1 п.1, 265, 284 п.3, 164 ч.1 КпАП України, суд -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вилучені у ОСОБА_1 на тимчасове зберігання тютюнові вироби, згідно протоколу огляду та вилучення від 16.05.2023 р., а саме 7 пачок цигарок марки «Rothmans Demi Click»; 2 пачки цигарок марки «Rotmans Demі Silver»; 6 пачок цигарок марки «Davidoff Reach Purple»; 7 пачок цигарок марки «Compliment Blue», які вилучені капітаном поліції ВП №1 Волноваського РВП ГУНП в Донецькій області Демура Є.М. - повернути ОСОБА_1 .
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з моменту винесення постанови. Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя О.М. Якішина