26 травня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/2266/23
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не нарахування і не виплати щомісячної доплати до її пенсії у розмірі 2000 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" №713 від 14.07.2021 року, з 01.04.2023 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нарахувати та виплатити з 01.04.2023 року щомісячну доплату у розмірі 2000 гривень до її пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Ухвалою судді від 27.04.2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що на виконання рішення суду позивачці з 01.12.2019 року проведено перерахунок її пенсії, внаслідок чого розмір пенсії зріс більше ніж на 2000 грн. Тож відповідно до абзацу 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" позивачка не має права на отримання передбаченої цим пунктом щомісячної доплати до пенсії. Стверджуючи також, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1279 від 16.12.2020 року "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги" з квітня 2021 року фінансування виплат пенсій здійснюється централізовано Пенсійним фондом України, а ГУ ПФУ в Кіровоградській області не має таких функцій, його представник просив суд у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Чоловік позивачки - ОСОБА_2 - проходив службу в органах внутрішніх справ, з якої був звільнений у 1988 році у спеціальному званні полковника внутрішньої служби.
Після звільнення зі служби йому призначено довічну пенсію за вислугу років на підставі статей 12, 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення.
У червні 2018 року УМВС України в Кіровоградській області у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців за постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з метою перерахунку пенсії ОСОБА_2 склало та направило до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідку №3881* від 25.06.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за відповідною посадою за нормами, чинними на 01.03.2018 року.
У липні 2018 року на підставі цієї довідки ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснило з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Після його смерті позивачці з 01.04.2019 року призначено пенсію у разі втрати годувальника на підставі статей 29, 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 30 % грошового забезпечення померлого годувальника, вказаного у довідці УМВС України в Кіровоградській області №3881* від 25.06.2018 року.
З 01.07.2021 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області встановило позивачці щомісячну доплату до пенсії у сумі 2000 грн., передбачену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Пізніше за заявою позивачки державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" оформила нову довідку №3881 від 24.11.2021 року нову довідку №3881 від 24.11.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними на 05.03.2019 року.
Оскільки відповідач відмовився провести перерахунок пенсії позивачки, та звернулася до суду з відповідним позовом.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.02.2022 року у справі №340/262/22 зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області провести з 01.12.2019 року перерахунок та виплату позивачці пенсії на підставі оновленої довідки та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.
У квітні 2022 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи це рішення суду, здійснило з 01.12.2019 року перерахунок пенсії позивачки у разі втрати годувальника, обчислило основний розмір пенсії, виходячи з 30 % відповідних сум грошового забезпечення, вказаних в оновленій довідці.
Тоді ж відповідач склав розрахунок заборгованості з виплати пенсії, у якому розраховуючи різницю між сумами пенсії, перерахованої на виконання судового рішення, та вже виплаченої пенсії, скоригував суми пенсії, належних до виплати за липень 2021 року - квітень 2022 року, зменшивши їх на суми щомісячної доплати, виплаченої позивачці згідно з постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" у ці місяці.
З травня 2022 року ця щомісячна доплата у складі пенсії позивачці не нараховується і не виплачується.
Позивачка у березні 2023 року звернулася до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою, у якій просила відновити виплату їй цієї щомісячної доплати.
Відповідач листом від 03.04.2023 року повідомив позивачку про те, що вона не має права на встановлення (продовження виплати) щомісячної доплати до пенсії.
Не погоджуючись з такою відповіддю, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII).
Преамбулою Закону №2262-XII передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною 3 статті 1 Закону №2262-XII передбачено, що члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Згідно зі статтею 8 Закону №2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Згідно з частиною 18 статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
За правилами статті 45 Закону №2262-XII сім'ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові.
Відповідно до частин 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Статтею 52 Закону №2262-XIІ передбачено, що виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
За правилами статті 55 Закону №2262-XIІ нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відповідно до частин 1, 2 статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (надалі - постанова КМУ №713), якою з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб постановив:
1. Установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
3. Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 1 липня 2021 р. виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, за матеріалами пенсійних справ.
4. Фінансування виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, що передбачені за програмою 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".
6. Ця постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування, та застосовується з 1 липня 2021 року.
Згідно з абзацом 3 пункту 1 постанови КМУ №713 (в редакції Змін, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №578 від 10.05.2022 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо виплати пенсій і грошової допомоги особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які застосовуються з 21.03.2022 року) особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. №2146-IX "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо пенсій в разі втрати годувальника"), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Суд установив, що годувальнику ОСОБА_2 основний розмір пенсії за вислугу років, призначеної йому за Законом №2262-XII, востаннє перераховано з 01.01.2018 року як особі начальницького складу органів внутрішніх справ, який на день звільнення мав спеціальне звання внутрішньої служби. З 01.04.2019 року позивачці призначено пенсію в разі втрати годувальника, основний розмір якої обчислено відповідно до статті 36 Закону №2262-XII з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 року, що склав 4666, 50 грн.
Керуючись пунктами 1, 3 постанови КМУ №713, відповідач за матеріалами пенсійної справи позивачки встановив їй з 01.07.2021 року щомісячну доплату в сумі 2000 грн.
Така доплата виплачувалася позивачці у складі пенсії за липень 2021 року - квітень 2022 року.
У квітні 2022 року відповідач, виконуючи рішення суду у справі №340/262/22, здійснив з 01.12.2019 року перерахунок основного розміру пенсії позивачки в разі втрати годувальника, на підставі оновленої довідки про збільшений розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, до якої додатково включено відсоткові надбавки, а також надбавка за особливості проходження служби та премія, визначені у середніх розмірах, що фактично виплачені за березень 2019 року військовослужбовцям за відповідними посадами.
У зв'язку з таким перерахунком основний розмір пенсії позивачки з 01.12.2019 року склав 8466, 60 грн.
Після цього перерахунку відповідач з березня 2022 року припинив нарахування та виплату позивачці щомісячної доплати до пенсії.
При цьому відповідач керувався абзацом 3 пункту 1 постанови КМУ №713 та виходив з того, що оскільки пенсія позивачки переглянута (перерахована) після 01.03.2018 року, а саме з 01.12.2019 року, і розмір пенсії позивачки після перегляду (перерахунку) зріс більше ніж на 2000 грн., тому позивачка не має права на щомісячну доплату, передбачену пунктом 1 постанови КМУ №713.
Суд відхиляє такі доводи та зазначає, що перерахунок пенсії позивачки, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного її права на належний розмір пенсії, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, тож позивачка має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до постанови КМУ №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття цієї постанови - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.
Такий висновок відповідає правовій позиції, наведеній у постановах Верховного Суду від 08.11.2022 року у справі №420/2473/22, від 02.03.2023 року у справі №600/870/22-а, від 04.04.2023 року у справі №380/25987/21, від 18.04.2023 року у справі №560/6528/22, від 26.04.2023 року у справі №380/14122/22.
Отже відповідач безпідставно припинив нарахування та виплату позивачці щомісячної доплати до пенсії, установленої пунктом 1 постанови КМУ №713.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідач допустив протиправну бездіяльність, оскільки всупереч пункту 1 постанови КМУ №713 не нараховує та не виплачує позивачці щомісячну доплату до пенсії у сумі 2000 грн., на яку та має право.
Визначаючи спосіб відновлення порушеного права позивачки, суд виходить з того, що цей спір не стосується виплати вже нарахованих сум пенсій на минулий час, а тому підстави для виплати доплати до пенсії без обмеження будь-яким строком відповідно до статті 55 Закону №2262-XIІ відсутні. До спірних правовідносин також не застосовуються норми частин 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII щодо періоду, за який можливий перерахунок раніше призначеної пенсії, та щодо перерахунку пенсії без обмеження строком, оскільки цей спір не пов'язаний з перерахунком пенсії при виникненні підстави для її підвищення, зокрема у зв'язку з поданням пенсіонером додаткових документів чи зміною складових грошового забезпечення.
Суд враховує правові позиції щодо застосування статті 122 КАС України у соціальних спорах, наведені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.12.2020 року у справі №510/1286/16-а, у постанові Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 31.03.2021 року у справі №240/12017/19, а також у постановах Верховного Суду від 09.02.2022 року у справі №460/8776/20, від 01.06.2022 року у справі №460/100/21, від 15.06.2022 року у справі №280/3045/19 щодо шестимісячного строку звернення до суду у спорах з приводу нарахування та виплати щомісячних підвищень, доплат, індексації до пенсії.
Суд вважає, що з огляду на строки виплати пенсій, установлені статтею 52 Закону №2262-XIІ (щомісяця, не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія), та строк звернення до адміністративного суду, установлений частиною 2 статті 122 КАС України, враховуючи, що позов подано до суду 23.04.2023 року, судовому захисту підлягають порушені права позивача у межах останніх шести місяців, що передують даті звернення до суду, тобто починаючи з 23.10.2022 року. Позовні вимоги про нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії з 01.04.2023 року заявлені у межах цього строку.
Тому порушене право позивачки слід захистити, зобов'язавши відповідача відновити нарахування та виплату їй щомісячної доплати до пенсії, починаючи з 01.04.2023 року.
Суд не приймає посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України №1279 від 16.12.2020 року "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги", якою визначено механізм фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України, та зазначає, що відповідно до статей 10, 52 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються саме територіальними органами Пенсійного фонду України.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відновити з 01.04.2023 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 1073,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ