Рішення від 25.05.2023 по справі 560/3513/23

Справа № 560/3513/23

РІШЕННЯ

іменем України

25 травня 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Шепетівської районної військової адміністрації Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Шепетівської районної військової адміністрації Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що відмова відповідача у встановленні їй статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" є протиправною.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.03.2023 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідачем 29.03.2023 подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач в задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що ОСОБА_2 звернулася із заявою для отримання статусу "член сім'ї загиблого". Відповідно до наданою нею витягу з протоколу засідання 11 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв, встановлено причинний зв'язок смерті її сина ОСОБА_3 , а саме - "травма, одержана в результаті нещасного випадку та причина смерті Так, пов'язана з проходженням військової служби". Відповідно до підпункту "в" пункту 21.5 глави 21 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України вказане формулювання застосовується за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, або одержане внаслідок правопорушення та відповідно "посвідчення члена сім'ї загиблого" у такому випадку не видається.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Шепетівської районної військової адміністрації Хмельницької області із заявою про надання статусу "член сім'ї загиблого". До заяви нею було додано, серед іншого, витяг з протоколу засідання 11 Регіональної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв, як встановлено причинний зв'язок смерті її сина ОСОБА_3 , а саме - "травма, одержана в результаті нещасного випадку та причина смерті Так, пов'язана з проходженням військової служби".

Листом від 07.09.2022 №02-1105 Управління соціального захисту населення Шепетівської районної військової адміністрації Хмельницької області відмовлено у видачі відповідного посвідчення, рекомендовано звернутися до військового комісаріату.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

У преамбулі Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII (далі - Закон №3551-XII) зазначено, що цей закон визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

У розумінні ст. 4 Закону №3551-XII ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Статтями 10 та 10-1 Закону №3551-XII визначено критерії встановлення статусів членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України.

Відповідно Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.93 №379 "Про посвідчення на право користування пільгами членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби" передбачено, що посвідчення на право користування пільгами членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби видається територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

В свою чергу Постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2015 №740 було затверджено "Порядок надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України" (далі - Порядок №740).

Пунктом 5 Порядку №740 передбачено, що для встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, членам сімей загиблих, померлих (тих, що пропали безвісти) осіб, зазначених у пункті 2 цього Порядку, необхідно подати структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради (далі - орган соціального захисту населення) заяву і документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку.

Згідно п. 6 Порядку №740 встановлено, що рішення про встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, приймається органами соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання у місячний строк з дати подання документів.

Відсутність документів, визначених пунктом 4 цього Порядку, та їх недостовірність є підставою для відмови в наданні статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що обов'язком органів соціального захисту населення при вирішенні питання щодо можливості встановлення особі статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України є прийняття рішення про надання або відмову у наданні такого статусу.

Однак, за наслідками розгляду звернення позивача від 02.09.2022, в якому вона просила розглянути надані копії документів для призначення їй статусу "Член сім'ї загиблого" відповідачем рішення про встановлення або відмову у встановленні ОСОБА_1 статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України не приймалося, що є порушенням вимог п. 6 Порядку №740.

Отже, судом встановлено порушення вищенаведеною бездіяльністю відповідача прав та інтересів позивача на належний розгляд її звернення, які підлягають судовому захисту шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не прийняття рішення про встановлення або відмову у встановленні статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України за зверненням позивача від 23.09.2022 р., вийшовши таким чином за межі позовних вимог позивача, з урахуванням повноважень адміністративного суду, встановлених ст. ст. 9, 245 Кодексу адміністративного судочинства України.

За таких обставин найбільш ефективним із можливих способів захисту порушеного права за умови визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не прийняття рішення про встановлення або відмову у встановленні статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України за зверненням позивача від 02.09.2022 р., буде зобов'язання відповідача розглянути звернення позивача щодо встановлення їй статусу "Член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни" та прийняття рішення з урахуванням висновків, викладених у цьому судовому рішенні та вимог Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2015 р. №740.

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для часткового задоволення позовних вимог позивача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Шепетівської районної військової адміністрації Хмельницької області щодо не прийняття рішення про встановлення або відмову у встановленні статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України за зверненням ОСОБА_1 від 02.09.2022.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Шепетівської районної військової адміністрації Хмельницької області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 02.09.2022 прийняти рішення з урахуванням висновків, викладених у цьому судовому рішенні та вимог Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і Постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2015 р. №740.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Управління соціального захисту населення Шепетівської районної військової адміністрації Хмельницької області (вул. Героїв Небесної Сотні, 47, м.Шепетівка, Шепетівський район, Хмельницька область, 30400 , код ЄДРПОУ - 03198540)

Головуючий суддя О.О. Михайлов