Рішення від 26.05.2023 по справі 420/7913/23

Справа № 420/7913/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 74 % відповідних сум грошового забезпечення до 70 % відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови КМ України № 103 від 21.02.2018 р. та проведення перерахунку з 01.04.2019 р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № ЮО102056 вiд 13 серпня 2021 року, виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, з основним розміром 70 %;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення та з 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № ЮО102056 вiд 13 серпня 2021 року, виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, у розмірі 74 % грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі із врахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги мотивує тим, що ГУ ПФУ в Одеській області позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 74 % суми грошового забезпечення. Здійснюючи перерахунок пенсії відповідно до Постанови № 103, основний розмір пенсії позивача був визначений у розмірі 70 % грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 р. В подальшому, на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.12.2021 р. у справі № 420/21768/21 позивачу перерахована пенсія на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та положень Постанови № 704 з основним розміром пенсії 70 %. Вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки зміна відсоткового значення пенсії відбулася після призначення пенсії позивачу, а тому не може застосовуватися до нього

Ухвалою від 13.04.2023 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк на усунення недоліків.

У встановлений суддею строк позивач усунув недоліки позовної заяви і ухвалою від 03.05.2023 р. визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновлено позивачу строк звернення до суду, відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.

18.05.2023 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що позивачу було призначено пенсію за вислугу років у розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення. На виконання вимог Постанови № 103 та на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату, Головним управлінням у 2018 році проведено перерахунок пенсії з урахуванням вимог ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ, згідно якої максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Зменшенням максимального розміру пенсії до 70 % грошового забезпечення право позивача на пенсію не скасоване, тоді як обмеження максимального розміру пенсії було закладено у ст.13 Закону № 2262-ХІІ і в первинній редакції. Після перерахунку розмір пенсії не зменшився, а навпаки збільшився. Тому перерахунок пенсії позивача здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства. Також вказує на порушення позивачем строку звернення до суду.

З урахуванням п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 19.12.2002 р. у розмірі 74 % грошового забезпечення (вислуга років 28).

На виконання вимог Постанови № 103 та довідки Одеського обласного військового комісаріату від квітня 2018 р. № ЮО102058 ГУ ПФУ в Одеській області здійснено перерахунок позивачу з 01.01.2018 р. з розрахунку 70 % грошового забезпечення.

13.08.2021 р. Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки виготовлено довідку № ЮО102056 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 р., яку направлено відповідачу для здійснення перерахунку.

У зв'язку з відмовою у здійсненні перерахунку на підставі довідки від 13.08.2021 р. № ЮО102058, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Згідно даних КП "ДСС" рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.12.2021 р. у справі № 420/21768/21, яке набрало законної сили 28.01.2022 р., визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 р. на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ЮО102056 вiд 13 серпня 2021 року, виданої станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців начальницького складу та деяких інших осіб"; зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.04.2019 р. перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ЮО102056 вiд 13 серпня 2021 року, виданої станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог ст.43 i 63 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", та здійснити виплату різниці i між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019 р. по день проведення перерахунку.

На виконання вказаного судового рішення, ГУ ПФУ в Одеській області здійснено відповідний перерахунок пенсії позивача та визначено відсоткове значення розміру пенсії 70 %.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового розміру пенсії з 74 % до 70 %, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 p. № 2262-XII (далі - Закону № 2262-ХІІ).

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист (абз.3 преамбули до Закону № 2262-ХІІ).

Право на пенсійне забезпечення на умовах Закону № 2262-ХІІ мають особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугою строків служби (ст.1 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу).

Як встановлено судом, ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років 19.12.2002 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з вислуги 28 років, у розмірі 74 % від суми грошового забезпечення.

Відповідно до ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

В подальшому до ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ було внесено зміни згідно із Законами від 08.07.2011 р. № 3668-VI, від 27.03.2014 р. № 1166-VII, якими цифру "90" замінено цифрою "80" та цифру "80" замінено цифрою "70" відповідно.

Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (до 70 % сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії.

Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, зміна розміру пенсії позивача з 74 % до 70 % суми грошового забезпечення, що відбулася відповідно до положень ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ після призначення пенсії позивачу, не може бути підставою для зменшення розміру вже призначеної пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.

Внесені Законом № 1166-VІІ зміни до ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при первинному призначенні пенсій. Тому відповідач при перерахунку пенсії позивача повинен був застосувати норми ч.2 ст.13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії встановлювався не більше 90 % від розміру грошового забезпечення.

Аналогічні висновки щодо протиправності зменшення відсоткового значення розміру грошового забезпечення при перерахунку пенсії викладені в рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 р. у зразковій справі № 240/5401/18.

Положеннями ч.5 ст.242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 74 % на 70 % при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 р. на виконання вимог Постанови № 103, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині підлягають задоволенню.

Між тим, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 74 % до 70 % з 01.04.2019 р. під час перерахунку на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.08.2021 р. № ЮО102056 задоволенню не підлягають, оскільки таких відомостей пенсійна справа позивача № ЮО102056-Міноборони не містить, а позивач доказів такого зменшення не надав.

Суд зазначає, що зменшення відсоткового розміру пенсії з 74 % до 70 % здійснено ГУ ПФУ в Одеській області з 01.01.2018 р. під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання вимог Постанови № 103 та на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату від квітня 2018 р. № ЮО102058, про що зазначено судом вище.

З огляду на викладене суд приходить до висновку що належним способом поновлення порушених прав позивача є визнання протиправним дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення з 01.01.2018 р. відсоткового розміру пенсії з 74 % до 70 % грошового забезпечення та зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2018 р. перерахунок та виплату пенсії позивача у розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення.

Стосовно доводів відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду та залишення позову без розгляду, суд зазначає наступне.

Ухвалою від 03.05.2023 р. задоволено клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду з позовною заявою та поновлено такий строк на подачу позовної заяви.

Відповідно до ч.4 ст.123 КАС України якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Оцінивши доводи відповідача щодо визнання причин пропуску строку звернення до суду неповажними та підстави поновлення позивачу строку звернення до суду, суд не знайшов підстав вважати, що викладений в ухвалі висновок про визнання поважними причини пропуску строку звернення був передчасним, а тому відсутні правові підстави для розгляду питання про залишення позову без розгляду.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

З огляду на викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною 3 статті 139 КАС України встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки за результатами розгляду справи суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог, то з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 536,80 грн.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) щодо зменшення з 01.01.2018 р. розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) з 74 % до 70 % грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) здійснити з 01.01.2018 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) у розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.13, код ЄДРПОУ 20987385) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко