Справа № 420/8848/23
26 травня 2023 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Вовченко О.А.,
секретар судового засіданні Іщенко С.О.,
за участю:
представника позивача - Мастістого І.А. (згідно ордеру),
представника відповідача - Короткова С.О. (за довіреністю),
представника третьої особи - Балана В.Ф. (згідно витягу),
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду клопотання представника державного підприємства «Національні інформаційні системи» про скасування заходів забезпечення позову по справі №420/8848/23, -
До Одеського окружного адміністративного суду 21.04.2023 надійшла позовна заява приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Журавель Миколи Володимировича до Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача державне підприємство «Національні інформаційні системи» Міністерства юстиції України, в якій позивач просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати Наказ Міністерства юстиції України № 1290/5 від 10 квітня 2023 року про виключення приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_1 з переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 03 травня 2022 року № 1760/5 (зі змінами);
2. Визнати протиправним та скасувати Подання до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю № 7268, виданого Міністерством юстиції України 04.02.2009 року на ім'я ОСОБА_1 .
Ухвалою від 25.04.2023 позов залишено без руху та встановлено позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
05.05.2023 ухвалою суду: заяву представника приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Журавель Миколи Володимировича про забезпечення позову по справі №420/8848/23 задоволено; зупинено дію наказу Міністерства юстиції України № 1290/5 від 10 квітня 2023 року про внесення змін до переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна - до набрання законної сили рішенням суду у даній справі; заборонено державному підприємству “Національні інформаційні системи” анулювати приватному нотаріусу Одеського міського нотаріального округу Журавлю Миколі Володимировичу доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.
Ухвалою від 15.05.2023 прийнято до розгляду позовну заяву приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Журавель Миколи Володимировича, відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
15.05.2023 ухвалами суду відмовлено у задоволенні заяв представників Міністерства юстиції України та державного підприємства «Національні інформаційні системи» про роз'яснення ухвали суду від 05.05.2023 про забезпечення позову по справі №420/8848/23.
Ухвалою суду від 22.05.2023: заяву представника Міністерстві юстиції України про скасування заходів забезпечення позову задоволено частково; скасовано заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05.05.2023 у справі №420/8848/23, в частині зупинення пункту 2 наказу Міністерства юстиції України № 1290/5 від 10 квітня 2023 року «Про внесення змін до переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна» до набрання законної сили рішенням суду у даній справі, в частині внесення змін до переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна в частині Дніпропетровської, Київської, Рівненської, Харківської, Херсонської, Черкаської областей та викладення його в частині Дніпропетровської, Київської, Рівненської, Харківської, Херсонської, Черкаської областей у новій редакції; скасовано заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05.05.2023 у справі №420/8848/23, в частині зупинення пунктів 3 та 4 наказу Міністерства юстиції України № 1290/5 від 10 квітня 2023 року «Про внесення змін до переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна» до набрання законної сили рішенням суду у даній справі; відмовлено у задоволенні заяви представника Міністерстві юстиції України про скасування заходів забезпечення позову, вжиті ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05.05.2023 у справі №420/8848/23, в частині: зупинення пункту 1 наказу Міністерства юстиції України № 1290/5 від 10 квітня 2023 року «Про внесення змін до переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна» щодо виключення з переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 03 травня 2022 року № 1760/5 (зі змінами), у зв'язку з невідповідністю критерію, визначеному абзацом шостим підпункту 9 пункту 1 постанови, приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Журавля Миколу Володимировича (свідоцтво про право на зайняття нотаріального діяльністю № 7268) - до набрання законної сили рішенням суду у даній справі; зупинення пункту 2 наказу Міністерства юстиції України № 1290/5 від 10 квітня 2023 року «Про внесення змін до переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна» в частині внесення змін до переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна в частині Одеської області та викладення його в частині Одеської області у новій редакції - до набрання законної сили рішенням суду у даній справі; заборони державному підприємству «Національні інформаційні системи» анулювати приватному нотаріусу Одеського міського нотаріального округу Журавлю Миколі Володимировичу доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, до набрання законної сили рішенням суду у даній справі; встановлено порядок виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 05.05.2023 у справі №420/8848/23 в частині заборони державному підприємству «Національні інформаційні системи» анулювати приватному нотаріусу Одеського міського нотаріального округу Журавлю Миколі Володимировичу доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - до набрання законної сили рішенням суду у даній справі, а саме що державному підприємству «Національні інформаційні системи» забезпечити відновлення приватному нотаріусу Одеського міського нотаріального округу Журавлю Миколі Володимировичу доступу до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.
До суду від представника державного підприємства «Національні інформаційні системи» 23.05.2023 за вх №16648/23 надійшло клопотання про скасування забезпечення позову, яка обґрунтована тим, що положення про виключення позивача з переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна,, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 03.05.2022 № 1760/5 (зі змінами) було викладено лише у пункті 1 оскаржуваного наказу, натомість, пункти 2 та 3 Наказу № 1290/5 не стосуються предмету спору у справі № 420/8848/23 та не стосуються прав та інтересів позивача взагалі, що не було взято до уваги судом при вжитті заходів забезпечення позову. Вказує, що суд в абзаці другому резолютивної частини ухвали зупинив дію наказу № 1290/5 в цілому, а не в частині пункту 1 Наказу № 1290/5 щодо виключення позивача з переліку. В той же час, пунктами 2 та 3 Наказу № 1290/5 внесено зміни до переліку, виклавши його в частині Дніпропетровської, Київської, Одеської, Рівненської, Харківської, Херсонської, Черкаської областей у новій редакції, та наказано державному підприємству «Національні інформаційні системи» забезпечити доступ нотаріусів, включених до переліку, до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України. Згідно даних Міністерства юстиції України, наданих у клопотанні про скасування заходів забезпечення позову, зміни стосувалися 17 приватних нотаріусів, що не мають жодного юридичного відношення до позивача та спірних правовідносин. Таким чином, зазначає представник третьої особи, зупиняючи наказ № 1290/5 в цілому, судом було порушено вимоги ч.2 ст. 151 КАСУ щодо співмірності заходів забезпечення позову із заявленими позивачем вимогами. Вказує, що судом було забезпечено позов шляхом зупинення дії індивідуального акту, який вичерпав свою дію як на момент винесення ухвали так і на момент подання заяви про забезпечення позову. Зазначає, що між позивачем та ДП «НАІС» не виникло публічно-правового спору в розумінні КАС України, оскільки надання/блокування/анулювання доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно здійснюється ДП «НАІС» на підставі рішення суб'єкта владних повноважень - Міністерства юстиції України про включення відповідного нотаріуса до затвердженого переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна. При цьому функція з надання, блокування та анулювання доступу до Державного реєстру прав є за своє суттю технічною, яка полягає в адмініструванні відповідного реєстру.
У судовому засіданні представник позивача щодо скасування заходів забезпечення позову заперечував.
Представники відповідача та третьої особи просили скасувати заходи забезпечення позову.
Розглянувши заяву представника третьої особи про скасування заходів забезпечення позову суд дійшов такого.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 157 КАС України суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи. Клопотання про скасування заходів забезпечення позову розглядається в судовому засіданні не пізніше п'яти днів з дня надходження його до суду.
Щодо доводів заявника про те, що вжиті заходи забезпечення позову виходять за межі позовних вимог ОСОБА_1 , оскільки суд в абзаці другому резолютивної частини ухвали зупинив дію наказу № 1290/5 в цілому, а не в частині пункту 1 Наказу № 1290/5 щодо виключення позивача з переліку, суд зазначає, що аналогічні доводи буди викладені представником відповідача у клопотанні про скасування заходів забезпечення позову, та відповідно такі доводи були прийняті судом до уваги шляхом прийняття ухвали суду від 22.05.2023, яку представником третьої особи отримано 22.05.2023, що підтверджується розпискою про отримання.
Щодо доводів представника третьої особи про невідповідність застосованих заходів забезпечення позову вимогам адекватності та ефективності, оскільки між позивачем та ДП «НАІС» не виникло публічно-правового спору в розумінні КАС України, суд зазначає, що пунктом 4 частини 1 статті 151 КАС України передбачено такий захід забезпечення позову як заборону іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору, а відтак вжитий судом захід забезпечення позову шляхом заборони державному підприємству «Національні інформаційні системи» анулювати приватному нотаріусу Одеського міського нотаріального округу Журавлю Миколі Володимировичу доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, до набрання законної сили рішенням суду у даній справі не суперечить вимогам КАС України та на думку суду є адекватним та співмірним.
Щодо доводів представника третьої особи, що на момент винесення ухвали від 05.05.2023 наказ № 1290/5 був виконаний, а його дія була вичерпана внаслідок його виконання суд зазначає, що дана обставина може бути перевірена судом лише під час розгляду справи по суті та відповідно вона не може бути підставою для скасування забезпечення позову.
Отже, на підставі викладеного вище, суд вважає клопотання представника державного підприємства «Національні інформаційні системи» про скасування заходів забезпечення позову необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 157, 248, 254, 256, 295, 297 КАС України, -
У задоволенні клопотання представника державного підприємства «Національні інформаційні системи» про скасування заходів забезпечення позову - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Вовченко