Рішення від 26.05.2023 по справі 520/19672/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

26 травня 2023 року Справа № 520/19672/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сагайдака В.В., розглянувши матеріали позовної заяви Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (просп. Науки, буд. 40, 6 поверх, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 40324829) до Фізичної особи - підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) про стягнення штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- стягнути з фізичної особи підприємець ОСОБА_1 ( код РНОКПП: НОМЕР_1 ) штраф за порушення Закону України «Про рекламу» у розмірі 52 547,00 грн. (п'ятдесят дві тисячі п'ятсот сорок сім) до державного бюджету України для зарахування надходжень за реквізитами: отримувач: ГУК Харківська область., Ізумський район, м. Ізюм; код отримувача (ЄДРГІОУ): 37874947; банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); номер рахунку:UА618999980314070542000020259; код класифікації доходів бюджету: 21081100; символ звітності 106; найменування платежу: «Адміністративні штрафи та інші санкції»;

В обґрунтування позову суб'єкт владних повноважень зазначив, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Харківській області виявлено розміщення зовнішньої реклами щит на фасаді інформаційним полем. Посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області встановлено порушення законодавства. На підставі викладеного просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Відповідач, до суду відзив не надав.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що виконання листа Держпродспоживслужби вих. №Д-154/5180 від 02.04.2019 року щодо посилення контролю за дотриманням рекламодавцями, виробниками та розповсюджувачами реклами вимог Закону України «Про рекламу» в частині лікарських Засобів, медичних виробів та методи профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, було виявлено розміщення зовнішньої реклами щити на фасаді з інформаційним полем: «контактні лінзи...», «ОПТИКА...», «БЕЗКОШТОВНА...», КОНТАКТНІ ЛІНЗИ», «СЛУХОВІ АПАРАТИ» за адресою: АДРЕСА_2 з ознаками порушення вимог Закону України «Про рекламу».

Головним управлінням Держпродспоживслуби в Харківській області було надіслано запит до виконавчого комітету Харківської міської ради від 16.02.2021 року №5.2-057/2/2384-21 щодо надання відомостей про суб'єкт господарювання, яким розміщено зовнішню рекламу та наявність дозвільних документів для розміщення зовнішньої реклами.

Листом від 05.03.2021 року № Вх-057/01-05/4770-21 повідомлено Головне управління, що за результатами перевірки було виявлено спеціальні конструкції з інформаційним полем «Оптика...», «оптика», «безкоштовна комп'ютерна діагностика зору», «контактні лінзи...», «KLEIMAN», які розміщуються фізичною особою) - підприємцем ОСОБА_1 (ШН НОМЕР_1 ) по АДРЕСА_2 з порушенням вимог чинного законодавства України в' сфері реклами та благоустрою населених пунктів.

З вищенаведеного вбачається, що суб'єктом правопорушення являється фізична особа - підприємець ОСОБА_1 .

Одночасно, листом від 18.03.2021 року №271/2/172-21 виконавчий комітет Департаменту контролю Харківської міської ради, повідомив, що в ході перевірки законності розміщення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами на території міста Харкова, за адресою: АДРЕСА_2 спеціалістами відділу реклами Департаменту контролю Харківської місцевої ради виявлено спеціальні конструкції, а саме: кронштейн на фасаді (0,70 х 0,70 х2) «ОПТИКА», щит на фасаді (3,00 х 2,00 х 1) - «контактні лінзи», щит на фасаді (10,00 х 0,60 х 1) - «оптика», щит на фасаді (1,50 х 0,30 х 1) - «КЬЕЇМАМ», щит на фасаді (2,50 х 1,50 х 1) - «безкоштовно», які були розміщені з порушенням вимог ч.І ст. 16 Закону України «Про рекламу».

16.03.2021 року Головним управлінням складено протоколи про порушення законодавства про рекламу №21, №22, №23, №24, №25 та прийняті рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу від 19.03.2021 року №38, №39, №40,№41, №42.

ФОП ОСОБА_1 листом І№Вх.-057/01-05/5905-21 від 26.03.2021 року на вимогу від 15.03.2021 року №5.2-057/2/3878-21 повідомив Головне управління, що будуть усунуті недоліки та вжиті заходи в найближчий строк.

16.03.2021 року Головним управлінням складено протоколи про порушення законодавства про рекламу №21, №22, №23, №24, №25 та прийняті рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу від 19.03.2021 року №38, №39, №40,№41, №42.

Листом №5.2-057/2/4397-21 від 22,03.2021 Головним управлінням було повідомлено ФОП ОСОБА_1 про засідання щодо розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, лист отримано особисто 26.03.2021 року.

Запитані документи були надані до Головного управління та надано інформацію щодо відсутності документів, що підтверджують вартість розміщеної реклами.

07.04.2021 року складено протоколи засідання стосовно справ про порушення законодавства про рекламу №58, №59, №60, №61, №62, винесено рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №52, №53, №54, №55, №56 та приписи про усунення порушень №36 №37, №38, за №39, 40.

На підставі матеріалів справи та протоколів засідання від 07.04.2021 року встановлено, що рекламодавцем ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 розміщувалась зовнішня реклама щит на фасаді з інформаційним полем з ознаками порушення вимог чинного законодавства, а саме:

1) за рішенням про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №52 за розміщення реклами з інформаційним полем «СЛУХОВІ АПАРАТИ» не дотримано абз. 2, абз. 5 ч. 4 ст. 21 Закону України «Про рекламу», реклама лікарських засобів медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації повинна містити об'єктивну інформацію про лікарський засіб. Медичний вибір, метод профілактики, діагностики, лікування, реабілітації і здійснювати так, щоб було зрозуміло, що наведене повідомлення є рекламою, а рекламний товар є лікарським засобом, медичним виробом, методом профілактики, діагностики, лікування, реабілітації, вимогу про необхідність консультації з лікарем перед застосуванням лікарського засобу чи медичного виробу та текст попередження такого змісту: «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я», що займає не менше 15 відсотків площі (тривалості) всієї реклами, у відповідності до ч. 7 ст.27 Закону України «Про рекламу»;

2) за рішенням про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №53 за розміщення реклами з інформаційним полем «КОНТАКТНІ ЛІНЗИ» не дотримано абз. 2, абз. 5 ч. 4 ст. 21 Закону України «Про рекламу», реклама лікарських засобів медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації повинна містити об'єктивну інформацію про лікарський засіб. Медичний вибір, метод профілактики, діагностики, лікування, реабілітації і здійснювати так, щоб було зрозуміло, що наведена повідомлення є рекламою, а рекламний товар є лікарським засобом, медичним виробом, методом профілактики, діагностики, лікування, реабілітації, вимогу про необхідність консультації з лікарем перед застосуванням лікарського засобу чи медичного виробу ;га текст попередження такого змісту: «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я», що займає не менше 15 відсотків площі (тривалості) всієї реклами, у відповідності до ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу»;

3) за рішенням про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №54 за розміщення реклами з інформаційним полем «БЕЗКОШТОВНА...» не дотримано абз. 5 ч. 4 ст. 21 Закону України «Про рекламу», реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації повинна містити текст попередження такого змісту: «Самолікування мож;е бути шкідливим для вашого здоров'я», що займає не менше 15 відсотків площі (тривалості) всієї реклами, у відповідності до ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу»;

4) за рішенням про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №55 за розміщення реклами з інформаційним полем «контактні лінзи...» не дотримано п. 8 ч. 1 ст. 8, абз. 2, абз. З ч. 4 ст. 21 Закону України «Про рекламу», у рекламі забороняється вміщувати зображення фізичної особи або використовувати її ім'я без письмової згоди цієї особи. Реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації повинна містити об'єктивну інформацію про лікарський засіб, медичний виріб, метод профілактики, діагностики, лікування, реабілітації ї здійснювати так, щоб було зрозуміло, що наведене повідомлення є рекламою, а рекламований товар є лікарським засобом, медичним виробом, методом профілактики , діагностики, лікування, реабілітації, вимогу про необхідність консультації з лікарем перед застосуванням лікарського засобу чи медичного виробу, у відповідності до ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу»;

5) за рішенням про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №56 за розміщення реклами з інформаційним полем «ОПТИКА...» не дотримано абз. 2, абз. З, абз. 5 ч. 4 ст. 21 Закону України «Про рекламу», реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації повинна містити об'єктивну інформацію про лікарський засіб, медичний вибір, метод профілактики, діагностики, лікування, реабілітації і здійснювати так, щоб було зрозуміло, що наведене повідомлення є рекламою, а рекламований товар є лікарським засобом, медичним вибором, методом профілактики, діагностики, лікування, реабілітації, вимогу про необхідність консультації з лікарем перед застосування лікарського засобу чи медичного вибору та текст попередження такого змісту: «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я», що займає не менше 15 відсотків площі (тривалості) всієї реклами, у відповідності до ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу».

Листом Головного управління від 08.04.2021 року №5.2-057/2/5503-21 направлено примірники протоколів засідання стосовно справ про порушення законодавства про рекламу №58, №59, №60, №61, №62., примірники рішень про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №52, №53, №54, №55, №56 та примірники приписів про усунення порушень №36 №37, №38, №39, 40.

Факт існування розміщення зовнішньої реклами позивачем не спростовувався, а навпаки листом від 26.03.2021 року №Вх.-057/01-05/5905-21 на вимогу від 15.03.2021 року №5.2-57/2/3878-21 повідомив Головне управління, що будуть усунуті недоліки та вжиті заходи в найближчий строк.

Паралельно у зв'язку з виявленим правопорушення Харківською міською радою за ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу», з метою усунення порушень законодавства про рекламу спеціалістами відділу реклами Департаменту контролю було направлено на адресу власників встановлених з порушенням законодавства спеціальних конструкцій зовнішньої реклами припис від 03.03.2021 року №1/28 з вимогами усунення порушень шляхом демонтажу рекламних засобів.

Припис від 03.03.2021 року №1/28 отримано особисто фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 09.03.2021 року та надалі суб'єктом господарювання не виконано вимоги щодо усунення порушень у визначений строк.

Тому, Головним управлінням направлено вимогу від 24.03.2021 року №5.2-057/2/4529-21 про надання документів, усних та/або письмових пояснень, необхідних для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, а також інформації щодо вартості реклами (вимога отримана засобами поштового зв'язку 26.03.2021 року).

Складено 25.03.2021 року протоколи про порушення законодавства про рекламу №38, №39, №40, №41, а також прийнято рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу від 06.04.2021 №51, №52, №53, №54.

Повторно надіслано вимоги від 06.04.2021 року №5.2-057/2/5402-21 (вимога отримана засобами поштового зв'язку 27.04.2021 року) та від

21.04.2021 року № 5.2-057/2/6200-21 (вимога отримана засобами поштового зв'язку 29.04.2021 року). і

20.05.2021 року прийняті рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу №114, №115, №116, №117, протоколи засідання стосовно справи №81, №82, №83, №84, №85, №86, №87, №88., протоколи про порушення законодавства про рекламу №100, №101, №102, №103., рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №75, №76, №77, №78, №79, №80, №81, №82 та приписи про усунення порушень №57, №58, №59, № 60.

Рішенням про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №75 від 20.05.2021 року, вирішено накласти штраф за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами щит на фасаді з інформаційним полем «контактні лінзи...» центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених Законом повноважень, у відповідності до ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу».

Рішенням про накладення і штрафу за порушення законодавства про рекламу №76 від 20.05.2021 року, вирішено накласти штраф за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами щит на фасаді з інформаційним полем «ОПТИКА» центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів , необхідної для здійснення ними передбачених Законом повноважень, у відповідності до ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу».

Рішенням про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №77 від 20.05.2021 року, вирішено накласти штраф за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами щит на фасаді з інформаційним полем «KLEIMAN» центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів , необхідної для здійснення ними передбачених Законом повноважень, у відповідності до ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу».

Рішенням про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №78 від 20.05.2021 року, вирішено накласти штраф за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами щит на фасаді з інформаційним полем «ОПТИКА» центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів , необхідної для здійснення ними передбачених Законом повноважень, у відповідності до ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу».

Рішенням про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №79 від 20.05.2021 року, вирішено накласти штраф за недотримання ст. 16 Закону України «Про рекламу», а саме: розміщення реклами без наявності дозволу Харківської міськбї ради на розміщення зовнішньо реклами щит на фасаді з інформаційним полем «контактні лінзи...», у відповідності до ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу».

Рішенням про накладення штрафу за порушення законодавства про реклам №80 від 20.05.2021 року, вирішено накласти штраф за недотримання ст. 16 Закону України «Про рекламу», а саме: розміщення реклами без наявності дозволу Харківської міської ради на розміщення зовнішньо реклами щит на фасаді з інформаційним полем «ОПТИКА», у відповідності до ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу».

Рішенням про накладення штрафу за порушення законодавства про реклам №81 від 20.05.2021 року, вирішено накласти штраф за недотримання ст. 16 Закону України «Про рекламу», а саме: розміщення реклами без наявності дозволу Харківської міської ради на розміщення зовнішньо реклами щит на фасаді з інформаційним полем «KLEIMAN», у відповідності до ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу».

Рішенням про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №82 від 20.05.2021 року, вирішено накласти штраф за недотримання ст. 16 Закону України «Про рекламу», а саме: розміщення реклами без наявності дозволу Харківської міської ради на розміщення зовнішньо реклами щит на фасаді з інформаційним полем «ОПТИКА», у відповідності до ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу».

Листом Головного управління від 24.05.2021 року №5.2-057/2/7435-21 направлено примірники рішень про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 20.05.2021 року №75, №76, №77, № 78, №79, №80, №81, №82., примірники протоколів засідання стосовно справи від

20.05.2021 року №81, №82, №83, №84, №85, №86, №87, №88 та примірники приписів від 20.05.2021 року 57, №58, 59, 60.

Загальна сума за рішеннями про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №52;, (5083,00 грн), №53 (5083,00 грн), №54 (5083,00 грн), №55 (5083,00 грн), №56 (5083,00 грн), №75 (1700,00 грн), №76 (1700,00 грн), №77 (1700,00 грн), №78 (1700,00 грн), №79 (5083,00 грн), №80 (5083,00 грн), №81 (5083,00 грн)^ 82 (5083,00 грн) всього складає 52 547,00 грн.

На даний час вищевказані рішення Головного управління відповідачем не оскаржено, в добровільному порядку штраф не сплачено, що змушує звернутись до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Засади рекламної діяльності в Україні, відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами визначає Закон України "Про рекламу".

Так, відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про рекламу", реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.

Приписами ч. 1 ст. 3 Закону України "Про рекламу" встановлено, що законодавство України про рекламу складається з цього Закону та інших нормативних актів, які регулюють відносини у сфері реклами.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України "Про рекламу", розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

За вимогами пп.1 п.1 ст.26 Закону України "Про рекламу", контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів щодо захисту прав споживачів реклами.

Суд зазначає, що пунктом 1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 21.07.2017 №579 визначено, що Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області є територіальним органом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Згідно з вимогами ст. 26 Закону України "Про рекламу" Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу.

Частиною 1 ст. 27 Закону України "Про рекламу" передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Згідно ч.5-7 ст.27 Закону України "Про рекламу", вартість розповсюдженої реклами визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості без урахування суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов'язкових платежів), які встановлені Податковим кодексом України. За неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Пунктом 1 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 передбачено, що цей Порядок регулює питання накладення уповноваженими особами штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав).

Пунктом 2 Порядку № 693 передбачено, що штрафи відповідно до статті 27 Закону України "Про рекламу" накладаються у таких розмірах, зокрема, сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за неподання або подання свідомо неправдивої інформації щодо вартості розповсюдженої реклами, її виготовлення та/або розповсюдження.

Суд зауважує, що на час розгляду справи, рішення про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу не оскаржуються відповідачем або доказів про їх скасування до суду не надано.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (просп. Науки, буд. 40, 6 поверх, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 40324829) до Фізичної особи - підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) про стягнення штрафу,- задовольнити.

Стягнути з фізичної особи підприємець ОСОБА_1 ( код РНОКПП: НОМЕР_1 ) штраф за порушення Закону України «Про рекламу» у розмірі 52 547,00 грн. (п'ятдесят дві тисячі п'ятсот сорок сім) до державного бюджету України для зарахування надходжень за реквізитами: отримувач: ГУК Харківська область., Ізумський район, м. Ізюм; код отримувача (ЄДРГІОУ): 37874947; банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); номер рахунку:UА618999980314070542000020259; код класифікації доходів бюджету: 21081100; символ звітності 106; найменування платежу: «Адміністративні штрафи та інші санкції».

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 26 травня 2023 року.

Суддя Сагайдак В.В.