Рішення від 26.05.2023 по справі 520/4981/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

26 травня 2023 р. справа №520/4981/23

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Бідонька А.В. розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Метрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд, з урахуванням уточнених позовних вимог:

1. Визнати дії Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 15.02.1983 по 11.04.1984, з 04.06.1984 по 22.04.1985, з 24.01.1993 по 01.06.1993 року, який працював в Рибгоспі «Заветы Ильича», Рибгоспі ім. В.И Леніна, у ПП ОСОБА_2 неправомірними.

2. Зобов?язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового стажу періоди роботи з 15.02.1983 по 11.04.1984, з 04.06.1984 по 22.04.1985, з 24.01.1993 по 01.06.1993 року згідно із записами трудової книжки серія НОМЕР_2 до страхового стажу ОСОБА_1 та здійснити нарахування та виплату пенсії з моменту первинного звернення позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивач, ОСОБА_1 , звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про призначення пенсії за віком. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №205150011008 від 19.09.2022 відповідач відмовив позивачеві в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи. Одночасно повідомлено, що до страхового стажу не були враховані періоди роботи з 15.02.1983 по 11.04.1984, 04.06.1984 по 22.04.1985 згідно трудової книжки НОМЕР_2 , оскільки відсутня інформація про встановлений мінімум та фактично відпрацьовані дні у колгоспі. Для зарахування даного періоду необхідно долучити уточнюючу довідку де зазначено фактично відпрацьовані дні та встановлений мінімум, видану на підставі первинних документів; з 24.01.1993 по 01.06.1993 роки згідно трудової книжки НОМЕР_2 , оскільки відсутній трудовий договір та інформація про реєстрацію трудового договору в центрі зайнятості. Для зарахування даного періоду необхідно долучити трудовий договір. Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, та звернувся до суду за захистом свої прав.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження в порядку передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, не скористався своїм правом подати відзив, причин неможливості надання відзиву та доказів суду не повідомив.

Згідно з ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи та вказані заяви, суд встановив наступне.

З позовної заяви встановлено, що позивач, ОСОБА_1 , звертався 13.09.2022 до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №205150011008 від 19.09.2022 відповідач відмовив позивачеві в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не зарахування частини страхового стажу, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (частина третя статті 46 Конституції України).

Тобто, право на отримання пенсії в Україні є конституційним правом громадянина України.

Пенсійні правовідносини регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV), який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Статтею 1 Закону № 1058-ІV встановлено, що пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Статтею 5 Закону № 1058-IV передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, визначених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Частиною першої статті 24 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності), допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

Згідно з частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Частиною 3 статті 24 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч.4 ст.24 Закону №1058-IV).

У Законі № 1788-XII йдеться про стаж роботи, що дає право на призначення трудових пенсій (загальний трудовий стаж).

Відповідно до частини першої статті 56 Закону № 1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Суд зазначає, що в матеріалах справи наявна копія трудової книжки, яку позивачем було надано відповідачу для призначення пенсії за віком щодо спірних періодів з 15.02.1983 по 11.04.1984, з 04.06.1984 по 22.04.1985, з 24.01.1993 по 01.06.1993 року.

У спірному рішенні відповідача зазначено, що пенсійним фондом не зараховано періоди роботи ОСОБА_1 з 15.02.1983 по 11.04.1984, з 04.06.1984 по 22.04.1985, з 24.01.1993 по 01.06.1993 року, оскільки відсутня інформація про встановлений мінімум та фактично відпрацьовані дні у колгоспі. Для зарахування даного періоду необхідно долучити уточнюючу довідку де зазначено фактично відпрацьовані дні та встановлений мінімум, видану на підставі первинних документів; з 24.01.1993 по 01.06.1993 роки згідно трудової книжки НОМЕР_2 , оскільки відсутній трудовий договір та інформація про реєстрацію трудового договору в центрі зайнятості. Для зарахування даного періоду необхідно долучити трудовий договір. Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, та звернувся до суду за захистом свої прав.

Щодо позиції відповідача про долучення уточнюючої довідки та трудового договору суд зазначає, що трудова книжка - це основний документ про трудову діяльність працівника, що підтверджує стаж роботи, уточнюючі довідки з трудовим договором надаються заявником у тому випадку, коли відсутня трудова книжка з підтвердженням необхідного стажу, в даному випадку в матеріалах справи наявна копія трудової книжки позивача, яка підтверджує, що позивач дійсно працював в спірні періоди роботи.

З поданих позивачем документів вбачається, що позивач дійсно працював в періоди з 15.02.1983 по 11.04.1984 у «Завети Ильича», з 04.06.1984 по 22.04.1985 у Рибгоспі ім. В.И Леніна, з 24.01.1993 по 01.06.1993 року у ПП ОСОБА_2 , що підтверджено копією трудової книжки, яка була надана також відповідачу разом з заявою про призначення пенсії за віком.

Отже, суд приходить до висновку, що поданих позивачем документів достатньо для відповідача для прийняття рішення про призначення пенсії за віком, оскільки з поданих документів позивачем фактично доведено його трудову діяльність з 15.02.1983 по 11.04.1984 у Рибгоспі «Заветы Ильича», з 04.06.1984 по 22.04.1985 у рибгоспі ім. В.И Леніна, з 24.01.1993 по 01.06.1993 року у ПП ОСОБА_2 .

Позивачем в прохальній частині позову обрано такий спосіб захисту свого порушеного права як зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити нарахування та виплату пенсії з моменту первинного звернення позивача.

Вирішуючи питання про обрання способу захисту порушеного права позивача суд виходить із такого.

Завданням адміністративного судочинства, відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом справ.

Тобто, за змістом вказаної правової норми, адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями визначеними статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення.

Отже, вищевказана позовна вимога є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За таких підстав, з метою належного захисту прав позивача, виходячи за межі позовних вимог, суд приходить до висновку про скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 № НОМЕР_3 від 19.09.2022, визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 15.02.1983 по 11.04.1984 у Рибгоспі «Заветы Ильича», з 04.06.1984 по 22.04.1985 у Рибгоспі ім. В.И Леніна, з 24.01.1993 по 01.06.1993 року у ПП ОСОБА_2 , зобов?язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового стажу з 15.02.1983 по 11.04.1984 у Рибгоспі «Заветы Ильича», з 04.06.1984 по 22.04.1985 у Рибгоспі ім. В.И Леніна, з 24.01.1993 по 01.06.1993 року у ПП ОСОБА_2 згідно із записами трудової книжки серія НОМЕР_2 до страхового стажу ОСОБА_1 .

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Питання щодо розподілу судових витрат вирішується на підставі положень ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Метрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 № НОМЕР_3 від 19.09.2022.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 15.02.1983 по 11.04.1984 у Рибгоспі «Заветы Ильича», з 04.06.1984 по 22.04.1985 у Рибгоспі ім. В.И Леніна, з 24.01.1993 по 01.06.1993 року у ПП ОСОБА_2 .

Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового стажу періоди роботи з 15.02.1983 по 11.04.1984 у Рибгоспі «Заветы Ильича», з 04.06.1984 по 22.04.1985 у Рибгоспі ім. В.И Леніна, з 24.01.1993 по 01.06.1993 року у ПП ОСОБА_2 згідно із записами трудової книжки серія НОМЕР_2 до страхового стажу ОСОБА_1 .

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Метрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 536,80 грн. (п'ятсот тридцять шість гривень 80 копійок) .

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Бідонько А.В.