Справа № 500/871/23
23 травня 2023 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Чепенюк О.В.,
за участю секретаря судового засідання Кухар О.Л.,
позивача ОСОБА_1 ,
представників відповідачів Грунди Р.П., Швеця М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Військово-лікарської комісії Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною та скасування постанови,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії при Тернопільському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки від 01.03.2023 №323/5 про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , «Обмежено придатним до військової служби. Непридатним до військової служби у високомобільних військах ДШВ, морській піхоті, спец, спорудах».
В обґрунтування позову вказує, що у вересні 2022 року переїхав з родиною з міста Краматорськ Донецької області до села Розгадів Зборівського району Тернопільської області, з 12.09.2022 взятий на облік як внутрішньо переміщена особа. Того ж дня прибув до Другого відділу Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для постановки на облік та уточнення даних.
У вересні 2022 року після вручення повістки пройшов медичне обстеження, додатково був направлений на обстеження до Тернопільської обласної клінічної психоневрологічної лікарні для додаткового обстеження на ЕЕГ і ТКДС, а потім на другий додатковий медичний огляд у лікаря кардіолога в Тернопільській обласній клінічній лікарні.
22.09.2022 після проходження додаткового медичного огляду в Тернопільській обласній клінічній лікарні отримав акт дослідження стану здоров'я від 22.09.2022 №151, відповідно до висновків якого ОСОБА_1 встановлено діагноз: «Гіпертонічна хвороба II cт. (І першого cт.). Гіпертрофія міжшлуночкової перетинки з діастолічною дисфункцією лівого шлуночка за релаксаційним типом СН0ст. Аневризма міжпередсердної перегородки без ознак проникнення». З урахування висновків цього акта, військово-лікарською комісією Другого відділу Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки було прийнято постанову у формі довідки військово-лікарської комісії від 26.09.2022 №935, згідно з якою на підставі статей 40 «а» та 39 «б» Розкладу хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби додатку №1 до Положення №402, позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Також 26.09.2022 позивач звернувся до Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу відновлення втраченого при переїзді військового квитка, або видачі тимчасового посвідчення. З цією метою неодноразово направлялися запити до Краматорського районного територіального центру комплектації та соціальної підтримки. 06.02.2023 телефонним зв'язком працівниками Другого відділу Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки повідомлено позивача про отримання документів від Краматорського районного територіального центру комплектації та соціальної підтримки, а в подальшому йому повідомили, що для завершення процесу відновлення військового квитка позивачу необхідно з документами про проходження медичного огляду прибути 01.03.2023 до Тернопільського обласного територіального центру комплектації та соціальної підтримки.
01.03.2023 ОСОБА_1 прибув до Тернопільського обласного територіального центру комплектації та соціальної підтримки та був направлений для проходження медичного огляду. Незважаючи на наявні у позивача серцеві хвороби, скарги на стан здоров'я та результати останнього медичного обстеження, військово-лікарська комісія Тернопільського обласного територіального центру комплектації та соціальної підтримки прийняла оскаржувану постанову від 01.03.2023 №323/5, відповідно до якої на підставі статей 39 «б», 22 «в», 51 «в» Розкладу хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби додатку №1 до Положення №402, ОСОБА_1 визнано «Обмежено придатним до військової служби. Непридатним до військової служби у високомобільних військах ДНІВ, морській піхоті, спец, спорудах».
Позивач вказує, що відповідачем проігноровані висновки лікарів та встановлений йому за результатами медичного обстеження діагноз, який підпадає під положення статті 40 Розкладу хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби додатку №1 до Положення №402, що в свою чергу призвело до прийняття необґрунтованої та протиправної постанови.
Також позивач зауважує, що 01.03.2023 відповідач протиправно призначив повторне медичне обстеження, постанова військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) від 26.09.2022 №935 є чинною, не оскаржувалась, не скасована; такий медичний огляд проведений повторно після виключення з військового обліку, у спосіб не передбачений Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення №402), проведений без належного медичного обстеження в порушення вимог пункту 3.4. глави 3 розділу II Положення, висновки зроблені за результатами медичного огляду не відповідають наявним у ВЛК висновкам медичних закладів, зроблених під час проходження медичного огляду у ВЛК Другого відділу Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки; ВЛК зроблено висновок, який не передбачений приписами абзацу 3 пункту 3.8. глави 3 розділу II Положення.
Ухвалою суду від 21.03.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та з урахуванням положень статей 257-262 КАС України.
Ухвалою суду від 21.04.2023 постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 03.05.2023.
Ухвалою суду від 03.05.2023, постановленою судом без виходу до нарадчої кімнати залучено до участі у справі співвідповідачем Військово-лікарську комісію Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у зв'язку з чим розгляд справи відкладено до 23.05.2023..
У судовому засіданні до матеріалів справи долучені пояснення представника Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Як пояснив представник відповідача такі направленні позивачу та до суду поштовим зв'язком, проте на дату судового засідання до суду не надійшли.
У письмових поясненнях представник Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки проти позову заперечив. Зазначив, що відповідно до пункту 2.10.3 розділу І Положення №402, ВЛК військового комісаріату області має право переглядати постанови ВЛК районного (міського) військового комісаріату. Відповідно до направлення начальника Другого відділу Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 28.02.2023 №753, виконуючи вимоги Командувача Медичних сил Збройних Сил України від 20.12.2022 №510/12/9558, яким зобов'язано ВЛК при обласних ТЦК та СП в обов'язковому порядку переглядати всі рішення районних ВЛК при районних ТЦК та СП, яким військовозобов'язаних визнано непридатними до військової служби, проведено медичний огляд ОСОБА_1 .
Представник відповідача вказує, що нормами пункту 2.10.3 розділу І Положення №402 не встановлено конкретний проміжок часу, протягом якого ВКЛ області чи ВЛК регіону має право переглядати рішення ВЛК, проте встановлено механізм перегляду постанов ВЛК. У випадку направлення на переогляд до ВЛК області постанов про визнання непридатним районних ВЛК, ВЛК вищого рівня можуть бути встановлені випадки порушень чи інших обставин, через які постанови ВЛК районного чи обласного рівня повинні бути скасовані чи змінені, тому термін направляння не встановлюється, оскільки тільки ВЛК гарнізону чи ЦВЛК виносить остаточне рішення. Вважає хибним твердження позивача про те, що постанова ВЛК від 26.09.2022 є чинною, бо вона була переоглянута ВЛК вищого рівня і в законодавчий спосіб змінена.
Також представник відповідача зазначає, що формулювання висновку в оскаржуваній постанові ВЛК області відповідає пункту 3.8 та пункту 20.3 розділу ІІ Положення №402, які, зокрема, передбачають прийняття висновку про обмеженість до військової служби у воєнний час при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК. Додатково розпорядженням ЦВЛК від 10.06.2022 №398/1151 визначено, що відповідно до абзацу 3 підпункту 3 пункту 20.3 розділу ІІ Положення №402 на воєнний час приймається постанова «обмежено придатний до військової служби» та одночасно з постановою ВЛК вказується про непридатність до військової служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спец спорудах.
Позивач в установленому порядку пройшов медичний огляд у ВЛК області, заперечень щодо проходження не висловив, інформацію про свій стан здоров'я надав у повному обсязі, про що свідчить особистий підпис за результатами медичного обстеження 01.03.2023. У разі наявності сумніву щодо правильності висновку ВЛК, позивач мав право звернутись до Центральної військово-лікарської комісії чи ВЛК регіону для перегляду відповідного висновку. Виключно на лікарські комісії покладений обов'язок щодо проведення військово-лікарської експертизи для визначання придатності за станом здоров'я до військової служби військовослужбовців та військовозобов'язаних. Лише постанова ВЛК регіонів та постанова ЦВЛК може бути оскаржена у судовому порядку.
Представник відповідача вважає постанову ВЛК Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки правомірною (а.с.40-43).
23.05.2023 позивачем подані до суду додаткові письмові пояснення про те, що повторний огляд проведений з порушенням порядку, визначеного Положенням №402, без направлення на амбулаторне або стаціонарне обстеження у лікувально-профілактичний заклад МОЗ України з подальшим оглядом ВЛК військового комісаріату. Фактично попередній діагноз скасовано, хоча такий визначений при проходженні огляду в спеціалізованих медичних закладах. Додаткового позивач наводить статті Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток №1 до Положення №402) з зазначенням поставлених йому діагнозів військово-лікарськими комісіями та можливих висновків за такими хворобами (а.с.68-71).
Інших заяв по суті справи від учасників справи не надходило.
У судовому засіданні 23.05.2023 позивач позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві та додаткових поясненнях, просив позов задовольнити.
Представник Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надав пояснення аналогічні тим, що викладені письмово, просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Голова Військово-лікарської комісії Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ОСОБА_2 позов не визнав. У судовому засідання пояснив, що здійснювався переогляд військовослужбовцями, який передбачає безпосередній його огляд та вивчення медичних документів спеціалістами ВЛК. Медичні документи в достатньому обсязі були надані позивачем, потреби направляти ОСОБА_1 для обстеження до лікувальних закладів не було. У спірному випадку з наданих позивачем медичних документів було встановлено відсутність підстав для висновку про непридатність позивача до військової служби, зробленого ВЛК Другого відділу Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, а тому було прийнято постанову від 01.03.2023 №323/5 про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , «Обмежено придатним до військової служби. Непридатним до військової служби у високомобільних військах ДШВ, морській піхоті, спец, спорудах». Відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю через його безпідставність.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи та перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи письмовими доказами, встановив такі обставини.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,12.09.2022 взятий на облік як внутрішньо переміщена особа, про що Центром надання адміністративних послуг Зборівської міської ради видано довідку №6107-7001499283 від 12.09.2022. За змістом довідки зареєстроване місце проживання позивача: АДРЕСА_1 , фактичне місцем проживання/перебування - АДРЕСА_2 .
З матеріалів справи вбачається, що позивач як військовозобов'язаний (військове звання солдат) 13.09.2022 проходив медичне обстеження для визначення придатності до військової служби, про що свідчить картка медичного обстеження та медичного огляду №935 КНП «Зборівської лікарні» Зборівсько міської ради (а.с.19-20). Картка містить інформацію про результати додатковим методів обстеження та заключення спеціалістів: терапевта, хірурга, невропатолога, офтальмолога, ЛОРа, дерматовенеролога, психіатра, стоматолога.
22.09.2022 за результатами додаткового медичного огляду в Тернопільській обласній клінічній лікарні ОСОБА_1 поставлений діагноз: «Гіпертонічна хвороба II cт. (І першого cт.). Гіпертрофія міжшлуночкової перетинки з діастолічною дисфункцією лівого шлуночка за релаксаційним типом СН0ст. Аневризма міжпередсердної перегородки без ознак проникнення», про що свідчить акт дослідження стану здоров'я від 22.09.2022 за №151 (вихідний номер №3619) (а.с.16-17).
Після проходження повного медичного огляду, з урахуванням висновків акта дослідження стану здоров'я від 22.09.2022 за №151, військово-лікарською комісією Другого відділу Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки прийнято постанову у формі довідки військово-лікарської комісії від 26.09.2022 №935 (вихідний номер №3787), відповідно до якої на підставі статей 40 «а» та 39 «б» Розкладу хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додатку №1 до Положення №402), ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (а.с.21).
01.03.2023 позивач за направленням Другого відділу Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки пройшов медичний огляд (переогляд) військово-лікарською комісією Тернопільського обласного територіального центру комплектації та соціальної підтримки. За результатами переогляду відповідачем прийнято оскаржувану постанову у формі довідки від 01.03.2023 за №323/5, відповідно до якої ОСОБА_1 поставлено діагноз: «Гіпертонічна хвороба II cт. 2 ст. СН0. Пароксизмальні стани. Викривлення носової перегородки». На підставі статей 39 «б», 22 «в», 51 «в» Розкладу хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби додатку №1 до Положення №402, позивача визнано «Обмежено придатним до військової служби. Непридатним до військової служби у високомобільних військах ДШВ, морській піхоті, спец, спорудах» (а.с.22).
Позивач не погоджується з рішенням відповідача, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі правові положення.
Розділом ІІ Конституції України передбачені основоположні права, свободи та обов'язки людини і громадянина, серед яких відповідно до статті 65 встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
У зв'язку з військовою агресією Російською Федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 14.03.2022 № 133/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, затвердженим Законом України від 15.03.2022 № 2119-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18.04.2022 № 2593/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, затвердженим Законом України від 21.04.2022 № 2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 17.05.2022 № 341/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України від 22.05.2022 № 2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб.
Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України від 12.08.2022 № 573/2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23.04.2022 строком на 90 діб.
Указом Президента України від 07.11.2022 № 757/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України від 07.11.2022 № 757/2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21.11.2022 строком на 90 діб.
Указом Президента України від 06.02.2023 № 58/2023 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України від 07.02.2023 № 2915-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19.02.2023 строком на 90 діб.
Указом Президента України від 01.05.2023 № 254/2023 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України № 3057-IX від 02.05.2023, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 20.05.2023 строком на 90 діб.
Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 “Про загальну мобілізацію” постановлено про оголошення та проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
22.02.2022 Президент України, Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України видав наказ №2 “Про призов резервістів на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період” відповідно до підпункту 3 пункту 1 визначено призов на військову службу резервістів здійснювати з обов'язковим проходженням медичних оглядів за спрощеною процедурою.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закону №3543-ХІІ).
Згідно із статтею 1 Закону №3543-ХІІ мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
З моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій (частина восьма статті 4 Закону №3543-ХІІ).
Абзацом другим частини першої статті 22 Закону №3543-ХІІ визначено, що громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту) (частина третя статті 22 Закону №3543-ХІІ).
Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України (частина п'ята статті 22 Закону №3543-ХІІ).
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України “Про військову службу і військовий обов'язок” від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).
Відповідно до статті 1 цього Закону захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (частини перша-третя статті 1 Закону).
Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) (частина сьома статті 1 Закону № 2232-XII).
Згідно з частиною дев'ятою статті 1 № 2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:
допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;
призовники - особи, приписані до призовних дільниць;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Відповідно до частини десятої статті 1 Закону № 2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України;
проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до частини десятої статті 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800.
Згідно з пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з пунктом 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402, військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;
установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Згідно з пунктом 1.3 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Пунктом 2.2 глави 2 розділу І Положення № 402 визначено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.
ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України підпункт 2.3.1 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402.
Відповідно до підпункту 2.3.3 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення №402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також, зокрема, контроль за лікувально-оздоровчою роботою серед допризовників, організація медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних та резервістів (кандидатів у резервісти); розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України; проведення спільно з МОЗ України аналізу та узагальнення результатів лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників і призовників, медичного огляду призовників та розроблення пропозицій щодо покращення цієї роботи.
ЦВЛК має право, серед іншого, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України (підпункт 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення №402).
Щодо ВЛК регіону, то пункт 2.4 глави 2 розділу І Положення №402 містить такі положення.
2.4.4. На ВЛК регіону покладаються, зокрема:
організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності;
контроль за організацією та проведенням медичного огляду осіб, визначених у пункті 1.2 розділу I Положення, поповнення, що прибуває для комплектування Збройних Сил України, з метою правильного розподілу його за родами військ, військовими частинами (кораблями), підрозділами та військовими спеціальностями, а також кандидатів на навчання за військовими спеціальностями з урахуванням стану здоров'я та фізичного розвитку;
розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.
2.4.6. Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.
2.4.10. Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.
Стосовно позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК), то пункт 2.6 глави 2 розділу І Положення №402 містить такі норми.
2.6.1. До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК високомобільних десантних військ; ВЛК військових комісаріатів; ВЛК територіального центру комплектування (далі - ВЛК ТЦК); ВЛК цивільного лікувального закладу з правами госпітальної ВЛК.
2.6.2. Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (у гарнізонних, госпітальних ВЛК не менше ніж три лікарі, в інших ВЛК і ЛЛК - терапевта, хірурга, невропатолога, окуліста, стоматолога, оториноларинголога, психіатра) і секретаря з середньою медичною освітою. До складу ВЛК (ЛЛК) можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.
2.6.3. До складу ВЛК (ЛЛК), що створюється у військовому комісаріаті, ТЦК, лікарі і секретар комісії залучаються з місцевих лікувально-профілактичних закладів рішенням голови районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради) за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону.
2.6.4. Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.
2.6.5. До участі в роботі позаштатних ВЛК на правах членів комісії залучаються головні (провідні) медичні спеціалісти, начальники відділень та інші лікарі-спеціалісти військових лікувальних закладів, начальники медичної служби та представники командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, та військові спеціалісти за клопотанням ВЛК.
Щодо ВЛК військового комісаріату, то пункт 2.10 глави 2 розділу І Положення №402 містить такі положення.
2.10.1. ВЛК військового комісаріату створюється у районному (міському) військовому комісаріаті в установленому законодавством порядку за узгодженням із заінтересованими органами.
Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій у військових комісаріатах Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва створюються відповідно Кримська республіканська, обласні та Київська міська ВЛК в установленому законодавством порядку за узгодженням із заінтересованими органами.
Головою ВЛК районного (міського) військового комісаріату призначається лікар, найбільш підготовлений та досвідчений з питань військово-лікарської експертизи, наказом районного військового комісара після погодження з головним лікарем районної (міської) лікарні, головою ВЛК обласного військового комісаріату, Автономної Республіки Крим, Київського міського військового комісаріату
Головою ВЛК обласного військового комісаріату (Автономної Республіки Крим або Київського міського військового комісаріату) призначається начальник медичного відділення цього військового комісаріату наказом військового комісара після погодження з начальником ВЛК регіону.
Персональний склад та порядок роботи ВЛК районного (міського), обласного військових комісаріатів визначаються наказами відповідних військових комісарів.
2.10.2. Роз'яснення ВЛК регіону з питань військово-лікарської експертизи є обов'язковими для виконання ВЛК військового комісаріату.
ВЛК військового комісаріату має право приймати постанови відповідно до цього Положення.
2.10.3. ВЛК військового комісаріату Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) військового комісаріату, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.
2.10.4. На ВЛК районного (міського) військового комісаріату покладається огляд контингентів відповідно до пункту 1.2 розділу І цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК військового комісаріату покладається огляд інших контингентів.
2.10.5. У порядку контролю на ВЛК військового комісаріату Автономної Республіки Крим, області, міста Києва покладається огляд (переогляд) контингентів відповідно до пункту 1.2 розділу I цього Положення.
У спірному випадку предметом оскарження є висновок прийнятий позаштатною постійно діючою військово-лікарською комісією при Тернопільському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки в порядку переогляду висновку ВЛК районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Таке право ВЛК області на переогляд постанови ВЛК нижчої ланки прямо передбачено у наведених вище нормах підпунктів 2.10.3 та 2.10.5 пункту 2.10 глави 2 розділу І Положення №402. Так, ВЛК військового комісаріату області має право переглядати постанови ВЛК районного (міського) військового комісаріату; у порядку контролю на ВЛК військового комісаріату області покладається огляд (переогляд) контингентів відповідно до пункту 1.2 розділу I цього Положення. У своє чергу пункт 1.2 розділу I Положення №402 передбачає, проведення медичного огляду, зокрема, військовозобов'язаних.
Крім того, судом встановлено, що командуванням Медичних сил Збройних Сил України листом №510/12/9558 від 20.12.202 від 28.11.2022 у межах повноважень, за результатами звіту Центрального юридичного управління Генерального штабу Збройних Сил України на виконання вимог доручення Головнокомандувача Збройних Сил України по опрацюванні аналітичного звіту Національного агентства з питань запобігання корупції “Корупційні схеми та ризики під час виїзду з України в умовах воєнного стану” надіслано пропозиції до Алгоритму роботи посадових осіб військово-лікарських комісій територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки щодо мінімізації корупційних ризиків. В одній з таких пропозицій звернута увага на право ВЛК при ТЦК та СП областей, міста Києва переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ВЛК регіону, шляхом проведення контрольного медичного огляду з метою визначення придатності до військової служби громадян, яких визнано районними (міськими) ВЛК непридатними до військової служби з зняттям з військового обліку, та громадян, які заявили про незгоду з результатами медичного огляду чи рішеннями районних (міських) ВЛК (а.с.51-52).
З пояснень представників відповідача вбачається, що після таких додаткових вказівок про контрольні заходи стосовно перегляду постанов ВЛК районного (міського) ТЦК та СП щодо громадян, яких визнано районними (міськими) ВЛК непридатними до військової служби зі зняттям з військового обліку, районними (міськими) ТЦК та СП направлялася відповідна категорія військовозобов'язаних для переогляду.
Відповідне направлення від 28.02.2023 за №753 на медичних огляд військово-лікарською комісією з метою визначення придатності до військової служби скероване Другим відділом Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки до Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки по солдату запасу ОСОБА_1 , який визнаний попередньо непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час (а.с.55).
Таким чином, наведені норми Положення №402 та встановлені обставини справи спростовують обґрунтування позову щодо протиправності дій Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в частині проведення повторного медичного огляду позивача ВЛК Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, бо такий переогляд осіб, які визнані непридатними до військової служби, ВЛК вищого рівня передбачений Положенням №402.
Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Згідно з пунктом 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Пунктом 1.4 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 визначено, що медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею, зокрема під №10: особи, які підлягають медичному огляду - військовозобов'язані, які призиваються та проходять воєнні навчальні (перевірочні) та спеціальні збори осіб рядового та офіцерського складу; призиваються та проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період; огляд проводиться ВЛК військових комісаріатів, гарнізонні (госпітальні) ВЛК; графа Розкладу хвороб, ТДВ, за якими проводиться медичний огляд, - II, III (залежно від військового звання), ТДВ "Б", "В", "Г".
Питання медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період регламентує глава 3 розділу II Положення №402, яка містить такі пункти.
3.1. Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.
3.2. Військовозобов'язані, залежно від категорії запасу, військово-облікової спеціальності та призначення, підлягають повторному огляду ВЛК військових комісаріатів. Крім того, офіцери запасу підлягають повторному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу ВЛК військових комісаріатів - у разі зміни призначення.
Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.
Повторний медичний огляд військовозобов'язаних, які перебувають у запасі 1 і 2 розрядів, раніше визнаних придатними до військової служби або непридатними до військової служби в мирний час за станом здоров'я, а також військовозобов'язаних плавскладу ВМС Збройних Сил України проводиться один раз на 5 років ВЛК військових комісаріатів, а льотного складу - ЛЛК військових комісаріатів.
3.3. Військовозобов'язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою ІІ Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою ІІІ цього Розкладу хвороб.
3.4. Перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки, загальний аналіз крові, визначаються група крові та резус-належність (особам, у яких немає відповідної відмітки у військовому квитку), ЕКГ, дослідження сечі. Особам, яким більше 40 років, обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор.
3.5. До початку огляду військовий комісаріат на всіх військовозобов'язаних отримує дані із психоневрологічних, протитуберкульозних, шкірно-венеричних диспансерів, наркологічних закладів (на тих, що перебувають на обліку у вказаних диспансерах, закладах, - витяг з історії хвороби), на осіб, що визнані інвалідами, - дані з органів соціального забезпечення, також медичну картку амбулаторного хворого (облікова форма МОЗ України № 025) з поліклінік та медико-санітарних частин за місцем проживання, роботи або навчання.
Зазначені документи з відомостями із вищевказаних диспансерів (закладів), а на офіцерів і прапорщиків (мічманів) запасу також особові справи військовий комісаріат до початку огляду подає для вивчення у ВЛК.
3.6. Картка обстеження та медичного огляду на солдатів, матросів, сержантів і старшин зберігається у військовому комісаріаті до чергового огляду, а на офіцерів, прапорщиків (мічманів) у їх особових справах - постійно.
3.7. Якщо офіцери запасу раніше служили у Збройних Силах України або інших військових формуваннях, тоді військовий комісаріат у направленні на огляд вказує, коли і з якої причини вони були звільнені у запас. На звільнених із військової служби за станом здоров'я у ВЛК обов'язково подається Свідоцтво про хворобу (додаток 11) або його копія.
3.8. За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:
"Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час";
"Обмежено придатний до військової служби";
"Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)";
"Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)";
"Придатний до військової служби".
Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:
"Придатний до військової служби";
"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";
"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".
3.9. За статтями Розкладу хвороб, що передбачають відпустку за станом здоров'я або необхідність у лікуванні, приймається постанова про надання офіцерам запасу відстрочки від прийняття на військову службу, а щодо тих військовозобов'язаних, яких викликають на збір, - про тимчасову непридатність для проходження збору. Щодо військовозобов'язаних, які знаходяться на зборі і потребують відпустки за станом здоров'я, приймається постанова про непридатність для подальшого проходження збору.
3.10. У воєнний час та під час мобілізації, на особливий період відстрочка від призову за станом здоров'я надається військовозобов'язаному на строк до 2 місяців. За медичними показаннями продовжується на строк до 2 місяців. Втретє продовження надається на такий самий строк. Після закінчення відстрочки військовозобов'язані оглядаються для вирішення питання про придатність до військової служби.
3.11. У разі коли лікарям ВЛК військового комісаріату важко остаточно визначити стан здоров'я військовозобов'язаного, він направляється на амбулаторне або стаціонарне обстеження у лікувально-профілактичний заклад МОЗ України з подальшим оглядом ВЛК військового комісаріату. Якщо обстеження проводилось у військовому лікувальному закладі, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.
3.12. Якщо військовозобов'язаний під час призову на військову службу, збір, а також чергового огляду з метою обліку визнаний таким, що потребує лікування (відстрочки від прийняття на військову службу, збір), то за поданням військового комісаріату місцеві органи охорони здоров'я направляють військовозобов'язаного на лікування до відповідного лікувального закладу. Після закінчення лікування військовозобов'язаний оглядається ВЛК військового комісаріату.
3.13. Громадяни, які звільнені з військової служби у запас або у відставку без проведення медичного огляду ВЛК або не згодні з постановою ВЛК про ступінь придатності до військової служби на період фактичного звільнення та ставлять питання про перегляд цієї постанови, оглядаються ВЛК госпіталів за узгодженням зі штатною ВЛК регіону за направленням військового комісара.
Цей медичний огляд проводиться незалежно від причини звільнення, але не пізніше ніж через п'ять років після звільнення.
У разі коли після звільнення пройшло більше п'яти років, медичний огляд ВЛК проводиться в облікових цілях із визначенням ступеня придатності до військової служби на теперішній час, при цьому причинний зв'язок захворювання, наслідків травми не встановлюється.
У спірних та складних випадках право на винесення остаточного рішення залишається за ЦВЛК.
Військовий комісаріат направляє в регіональну штатну ВЛК, на території якої проживає заявник, його заяву, медичні документи, які є в заявника або одержані військовим комісаріатом із цивільних (військових) лікувальних закладів, військовий квиток.
На офіцерів запасу та у відставці подається особова справа, а на звільнених з військової служби з психічними розладами - висновок спеціалізованого лікувального закладу про зміну або зняття раніше встановленого діагнозу, на підставі якого вони були ВЛК визнані непридатними (обмежено придатними) до військової служби. Штатна ВЛК за необхідності додатково запитує та спільно з головними (провідними) медичними фахівцями військово-медичних клінічних центрів вивчає всі медичні та інші документи, які характеризують стан здоров'я заявника у період проходження ним військової служби та після звільнення. Якщо при цьому буде встановлено, що є підстави задовольнити прохання заявника, штатна ВЛК через військового комісара направляє його на огляд ВЛК військового комісаріату, гарнізонною або госпітальною ВЛК (за рішенням штатної ВЛК) з метою визначення придатності до військової служби на теперішній час. Результати огляду колишнього військовослужбовця оформляються довідкою ВЛК або свідоцтвом про хворобу. Чотири примірники свідоцтва про хворобу (довідки ВЛК) направляються в штатну ВЛК. Після розгляду всіх документів штатна ВЛК подає у ЦВЛК свідоцтво про хворобу (довідку ВЛК) в трьох примірниках, на офіцерів запасу та у відставці - особову (на пенсіонерів Міністерства оборони України - і пенсійну) справу, історії хвороби за період служби і після звільнення з військової служби, медичну книжку, медичну картку амбулаторного хворого або докладні витяги з них, акти огляду МСЕК та інші необхідні документи з обґрунтуванням думки з цього питання для прийняття остаточної постанови, у тому числі про причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва).
Пунктом 20.1. глави 20 розділу ІІ Положення №402 визначено, що постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.
Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК (пункт 20.2. глави 20 розділу ІІ Положення №402)
Абзацом другим підпункту "г" пункту 20.3 глави 20 розділу ІІ цього ж Положення передбачено, що при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту, зокрема "Обмежено придатний до військової служби". Одночасно з постановою ВЛК в індивідуальному порядку з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку, роботи, що фактично виконується, пристосованості до неї того, хто пройшов медичний огляд, у постанові у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані цій особі. Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, - непридатні до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.
У спірному випадку ОСОБА_1 проходив повторний медичний огляд ВЛК Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та пройшов такий огляд лікарями-спеціалістами з винесенням відповідної постанови. Зі змісту довідки військово-лікарської комісії від 01.03.2023 №323/5 вбачається, що на підставі статей 39 “б”, 22 “в”, 51 “в” графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток №1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого, наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402) ОСОБА_1 визнано обмежено придатним до військової служби. Непридатним до військової служби у високомобільних військах ДШВ, морській піхоті, спец, спорудах.
Відповідно до картки обстеження та медичного огляду (за формою згідно з додатком 13 до Положення №402) ОСОБА_1 , останній під час медичного огляду 01.03.2023 та був оглянутий лікарями військово-лікарської комісії, а саме: терапевтом, хірургом, невропатологом, офтальмологом, ЛОРом, дерматовенерологом, психіатром, стоматологом і ортопедом. Під час медичного огляду були поставлені такі діагнози та висновки спеціалістів згідно з Розкладом хвороб:
терапевт: гіпертонічна хвороба II cт. 2-го ст.важкості СН0 ст. (стаття 39 “б”),
невропатолог: пароксизмальні стани (стаття 22 “в”), придатний до військової служби,
офтальмолог: захворювання сітківки очей,
стоматолог: відкритий прикус зубів.
решта спеціалістів визначили позивача придатним до військової служби.
У пункті 12 картки обстеження та медичного огляду та довідці, виданій військово-лікарською комісією Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки 01.03.2023, за № 323/5 щодо позивача зазначено діагноз та постанова ВЛК: гіпертонічна хвороба ІІ ст 2 ст. СН0; пароксизмальні стани; викривлення носової перегородки; обмежено придатний до військової служби. Непридатним до військової служби у високомобільних військах ДШВ, морській піхоті, спец, спорудах.
Кожний спеціаліст ВЛК записав в облікову картку позивача висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до військової служби, відповідну статтю розкладу хвороб, дату огляду та підписав висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріпив особистою печаткою.
Позивач вказує, що стан його здоров'я є незадовільним і це підтверджено первинним медичним обстеженням, яке проводилося у лікувальних медичних закладах, та довідкою ВЛК Другого відділу Тернопільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
З даного приводу суд зазначає, що у разі наявності сумніву щодо правильності висновку даної комісії щодо придатності до військової служби, позивач мав право звернутись до ВЛК регіону щодо перегляду рішення ВЛК Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки військової частини, яка наділена таким правом.
Суд ще раз акцентує увагу, що абзацом четвертим пункту 2.4.5 розділу І Положення №402 визначено, що ВЛК регіону має право: приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК. У разі незгоди з рішенням ВЛК регіону таке рішення може бути оскаржено до ЦВЛК.
Позивач своїм правом на звернення до ВЛК регіону щодо перегляду рішення ВЛК обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.03.2023 не скористався.
Суд зазначає, що надання оцінки стану здоров'я позивача та його діагнозам, що визначають ступінь придатності до військової служби, не входить до повноважень суду при вирішенні адміністративної справи.
Остаточне рішення про придатність чи непридатність військовослужбовця до військової служби може бути прийнято ЦВЛК.
Позивач, вважаючи неправильними висновки лікарів ВЛК обласного рівня про його придатність чи обмежено придатність до військової служби, вправі ініціювати їх перегляд відповідними штатними ВЛК, оскільки виключно на лікарські комісії покладений обов'язок щодо проведення військово-лікарської експертизи для визначання придатності за станом здоров'я до військової служби військовослужбовців та військовозобов'язаних.
Досліджуючи матеріали справи суд встановив, що позивач не звертався до військово-лікарської комісії регіону для перегляду висновку відповідача та не скористався своїм правом на проведення повторного медичного огляду щодо придатності чи непридатності до військової служби.
Тому, підстав вважати, що таке рішення ВЛК є протиправним чи за суттю, чи за процедурою його прийняття наразі суд не вбачає.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у своїй постанові від 30.11.2021 у справі №826/17175/18.
Також суд звертає увагу на правові висновки Верховного Суду у цій категорії справ. Так, Верховний Суд у постанові у постанові від 13.06.2018 у справі №806/526/16 зазначив, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі №810/5009/18, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як вище зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що непридатний до військової служби.
У будь-якому разі при наявності сумніву у позивача щодо правильності висновку стосовно ступеня його придатності до військової служби, він мав право звернутися до ВЛК вищого рівня, чи Центральної військово-лікарської комісії для перегляду відповідної постанови.
За наслідками розгляду даної справи, судом не встановлено протиправності дій військово-лікарської комісії під час складання висновку щодо обмежену придатність позивача до військової служби, а відтак у вимозі щодо визнання протиправною та скасування постанови, оформленої довідкою військово-лікарської комісії, необхідно відмовити.
Частинами першою, другою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості; суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до положень частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачі як суб'єкти владних повноважень довели правомірність своїх дій та рішення (постанови).
Відповідачі діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскаржуване рішення прийняте з дотриманням інших вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв'язку із чим у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови належить відмовити.
З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення відповідачем судових витрат, підстав для їх розподілу немає.
Керуючись статтями 72-77, 90, 241-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Військово-лікарської комісії Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною та скасування постанови відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 (адреса місця реєстрації: АДРЕСА_3 , адреса місця фактичного проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідачі:
Тернопільський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вулиця Січових Стрільців, 2, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46001, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 07704709).
Військово-лікарська комісії Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вулиця Січових Стрільців, 2, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46001, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 07704709).
Повний текст рішення складено та підписано 26 травня 2023 року.
Головуючий суддя Чепенюк О.В.