26 травня 2023 року Справа № 480/931/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Бондаря С.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу №480/931/23 за позовом ОСОБА_1 до Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян Сумської обласної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України, третя особа: Управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян Сумської обласної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення у вигляді протоколу № 3 Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 04 серпня 2021 року в частині відсутності правових підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 та вилучення посвідчення;
- зобов'язати Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян Сумської обласної державної адміністрації прийняти рішення щодо визначення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорія "2" та видачі відповідного посвідчення.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що позивач є особою з числа учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 2-ої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Оскаржуваним рішенням Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної і політики України, оформленим витягом з протоколу №3 від 04.08.2021, позивачу не підтверджено статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. ОСОБА_1 вважає таке рішення протиправним, оскільки факт виконання ним робіт в зоні відчуження в 1987 році більше 14 днів підтверджується відповідними документами, а тому він підпадає під 2 категорію учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Також зазначає, що за наявності підтверджуючих документів, при зміні посвідчення старого зразка на новий, він не зобов'язаний повторно підтверджувати такий статус.
Ухвалою суду від 23.02.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідачі не надали відзиву на позов без поважних причин.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об'єктивно оцінивши докази в їх сукупності, встановив такі обставини.
28.12.1993 Сумською облдержадміністрацією на ім'я ОСОБА_1 було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році серіїА № 226832 (а.с. 14).
Рішенням Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформленим протоколом № 3 від 04.08.2021, позивачу не підтверджено статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, оскільки надані документи не підтверджують факт виконання робіт у визначений законодавством термін (а.с. 12).
Вважаючи таке рішення протиправним позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон), який також створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до ст. 9 Закону особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.
На підставі ст. 10 Закону учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються, зокрема, громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів, належать до 2 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами (ч. 1 ст. 15 Закону).
Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи регулює Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України 25 серпня 1992 р. № 501 (чинний, на час видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 р., далі - Порядок).
На підставі даного Порядку учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС видаються посвідчення.
Відповідно до п.п. 2, 10 Порядку посвідчення є документом, є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства України.
Посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів:
а) посвідчення про відрядження в зону відчуження;
б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження;
в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
г) рішення суду про встановлення факту перебування в зоні відчуження;
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 551 "Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян" установлено, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 2 та 3), видані за зразками, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1992 р. № 501 "Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", від 20 січня 1997 р. № 51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та від 21 серпня 2001 р. № 1105 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. N 51", є дійсними до заміни їх в установленому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_1 від 28.12.1993 позивач визнаний учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та йому встановлена 2 категорія учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 14).
Згідно з листом Центрального архіву Міністерства оборони України від 23.12.1993 № 51/22086 ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС при військовій частині НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ). Прибув згідно наказу № (480)243 від 22 серпня 1987 року, вибув згідно наказу № (546)300 від 27 жовтня 1987 року. Отримав сумарну кількість радіації 0,407 бор (а.с. 15).
З довідки Ямпільського автотранспортного підприємства 15945 від 27.08.1997 № 6 вбачається, що ОСОБА_1 за основним місцем роботи в Ямпільському автопідприємстві 15945 виплачена заробітна плата з 22 червня 1987 року по 27 жовтня 1987 року 424 карбованця 80 копійок з урахуванням коефіцієнту 3 за роботу в населеному пункті Лельово в зоні відчуження (а.с. 16).
В довідці військової частини НОМЕР_2 від 27.10.1987 № 215 вказано, що ОСОБА_1 з 22 серпня 1987 року по 27 жовтня 1987 року приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 17);
Згідно записів в військовому квитку серія НОМЕР_3 , виданого 13 листопада 1973 року вбачається, що ОСОБА_1 з 22 серпня 1987 року по 27 жовтня 1987 року приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 19).
В довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.12.2019 № 75 вказано, що ОСОБА_1 з 22 серпня 1987 року по 27 жовтня 1987 року приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 20).
Експертним висновком № 3539 від 23.12.2020 ОСОБА_1 встановлено захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 21).
Згідно з довідкою МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках від 09.02.2021 серія 12 ААА№ 080763 ступінь втрати працездатності ОСОБА_1 становить 60% (а.с. 22).
Таким чином, факт виконання позивачем робіт в зоні відчуження підтверджений належними та допустимими доказами.
При цьому названими документами підтверджено перебування позивача та виконання ним робіт у зоні відчуження у 1987 році більше 14 календарних днів, що доводить необгрунтованість висновку відповідача про відсутність підстав для підтвердження позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.
Отже, позивачем підтверджено факт виконання робіт в зоні відчуження строком понад 14 днів, що відповідає критеріям належності до 2 категорії учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, відмовивши позивачу у підтвердженні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, не дотримався вимог Закону України Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", таке рішення не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов'язання Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, прийняти рішення щодо визначення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 2, та видачі відповідного посвідчення є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян Сумської обласної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України, третя особа: Управління соціального захисту населення Шосткинської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом № 3 від 04.08.2021, в частині не підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 ОСОБА_1 .
Зобов'язати Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України (01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10, код ЄДРПОУ 37567866) прийняти рішення щодо визначення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , і.н. НОМЕР_4 ) статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія "2", та видачі відповідного посвідчення.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар