Ухвала від 25.05.2023 по справі 215/728/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

25 травня 2023 р. Справа № 215/728/23

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Прудник Сергій Володимирович, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро питання щодо закриття провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача-1: завідувача сектору прийому громадян грошових виплат і компенсацій Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Ігошиної Маргарити Альбертівни, відповідача-2: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради про встановлення наявності компетенції (повноважень), зобов'язання вчинити певні дії та визнання відмови протиправною,-

ВСТАНОВИВ:

17.02.2023 року ОСОБА_1 звернулася до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з адміністративним позовом до завідувача сектору прийому громадян грошових виплат і компенсацій Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Ігошиної Маргарити Альбертівни, в якому просить суд:

- встановити наявність компетенції (повноважень) завідувача сектору прийому громадян грошових виплат і компенсацій Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_2 у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 12.07.2022 року вх198, забезпечити право на соціальні послуги з догляду на професійній основі особі з інвалідністю в межах гарантій ст. ст. 46, 92 Конституції України чим спряти виконанню методики Постанови КМУ від 06.10.2021 року №1040 та визнати відмову від такої процедури протиправною діяльністю, зобов'язати таку процедуру виконати;

- встановити наявність компетенції (повноважень) завідувача сектору прийому громадян грошових виплат і компенсацій Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_2 у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 12.07.2022 року вх198, заявити про необхідність включити ОСОБА_3 до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі особі з інвалідністю та одночасно подати направлення до організацій міста, які здійснюють навчання для надання соціальної послуги з догляду на професійній основі та визнати відмову від такої процедури протиправною діяльністю, та зобов'язати таку процедуру виконати.

Означені позовні вимоги вмотивовані встановленням наявності компетенції (повноважень) завідувача сектору прийому громадян грошових виплат і компенсацій Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_2 у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 12.07.2022 року вх198 та безпідставністю та необґрунтованістю прийняття Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради рішення від 13.07.2022 року щодо відмови у наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі.

20.04.2023 року від Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Також, у даному відзиві містилось клопотання про заміну неналежного відповідача. Аргументи означеного відзиву зводяться до наступного.

12.07.2022 року позивач звернулася до управління з заявою про потребу в наданні соціальних послуг, яка була зареєстрована за вх. № 832, та надала як додаток до звернення заяву про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі, яка була зареєстрована від 12.07.2022 року за вх. № 198, копію довідки МСЕК, довідку про перебування на обліку в управління, копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, медичний висновок №13 форми №080-4/о. Стаття 18 Закону України “Про звернення громадян” передбачає право бути присутнім при розгляді заяви чи скарги. Стаття 19 Закону України “Про звернення громадян” передбачає на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу. В заяві від 12.07.2022 року за вх. № 832 позивач не зазначила про бажання бути присутнім при розгляді заяви, тому розгляд відбувався без присутності позивача. Заява позивача від 12.07.2022 року за вх. № 832 до управління розглянута відповідно до Закону України “Про звернення громадян”. Підготовлена письмова відповідь з вичерпними роз'ясненнями щодо порушених позивачем у зверненні питань з посиланням на нормативно- правові акти та направлена листом на поштову адресу позивача. Заява про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі від 12.07.2022 року за вх. № 198, яка була надана як додаток до звернення від 12.07.2022 року за вх. № 832, була розглянута управлінням відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06.10.2021 №1040 “Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі”, яка не передбачає повідомлення позивача про час, день та місце розгляду заяви, тому надати докази не можливо.

Після розгляду заяви управлінням було прийнято рішення про відмову у наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі від 13.07.2022 та направлено на поштову адресу позивача. Позивачу було роз'яснено, що відповідно до п.5 Порядку особи, які потребують надання соціальних послуг з догляду на професійній основі можуть обрати фізичну особу, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі, із переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі.Станом на 13.07.2022року гр. ОСОБА_3 , якого обрала позивач не перебуває в переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, тому обрати його позивач не може. Станом на 13.07.2022 року до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі включено 1 особу.

Позивачу станом на 13.07.2022 року надаються соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг її сином ОСОБА_3 , який щомісячно у період з 01.01.2020 року по 31.12.2022 року отримує компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі” від 23.09.2020 року № 859 та ст.13 Закону України “Про соціальні послуги”. Відповідно до інформації Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивач отримуєте пенсію в разі втрати годувальника згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-VІ та надбавку на догляд, як особа з інвалідністю І групи в розмірі 50,00 грн. відповідно до п.4.4. Постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян” від 16 липня 2008 року № 654. Підпунктом 4 пункту 4 Постанови 654 установлено, що з 01.09.2008 особам з інвалідністю І групи, одиноким особам з інвалідністю II групи, які потребують постійного стороннього догляду або досягли пенсійного віку, одиноким особам з інвалідністю III групи, які досягли пенсійного віку, одиноким одержувачам пенсій за віком та за вислугу років, які потребують постійного стороннього догляду, та які отримують пенсію відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) і "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) (крім осіб, які отримують державну соціальну допомогу на догляд відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю" (1727-15), виплачується надбавка на догляд у розмірі 50 гривень. Позивачем в заяві від 12.07.2022 року за вх. № 198 була зазначена завідома неправдива інформація щодо неотримання виплат на догляд. Відповідь від 20.07.2022 року за вих. 2474 та рішення управління від 13.07.2022 року за вих. 2385 направлені позивачу, на адресу управління не поверталися, тому Управління вважає їх як отримані.

Стосовно включення її сина ОСОБА_3 до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі та надання направлення до організацій місті, які здійснюють навчання для надання соціальних послуги з догляду на професійній основі, позивачу у відповіді на її звернення були надані наступні роз'яснення . Відповідно до Порядку підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності, затвердженого постановою КМУ від 01.06.2020 № 430 “Про затвердження Порядку підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності” (далі - Постанова № 430) існує процедура внесення інформації до переліку фізичних осіб, а саме: п. 6. Постанови № 430 фізичні особи звертаються за місцем проживання/перебування до управління із заявою в довільній формі про включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі. Разом із заявою фізична особа, яка планує надавати послуги з догляду, повинна подати копії документа, що посвідчує особу, реєстраційного номера облікової картки платника податків та документа, що підтверджує реєстрацію місця проживання; п.7 Постанови № 430 управління приймає документи та надає фізичній особі перелік організацій, які здійснюють навчання фізичних осіб. Фізичні особи вибирають організацію з наданого переліку та отримують направлення на навчання. Якщо протягом шести календарних місяців після подання заяви фізичною особою не подано копію довідки про проходження навчання, уповноважений орган відмовляє фізичній особі у включенні до переліку; п.8 Постанови № 430 фізичні особи, які мають документ про медичну освіту, вважаються такими, що пройшли навчання і можуть надавати соціальні послуги з догляду. Такі особи додатково подають копію документа про медичну освіту; надавати послуги з догляду без проходження навчання, але склавши в організації, яка здійснює навчання фізичних осіб, іспит з основ догляду, може: непрацююча фізична особа, яка протягом не менше ніж три місяці до дня звернення із заявою постійно надавала соціальні послуги і якій призначалася щомісячна компенсація; п.9 Постанови № 430 після проходження навчання та/або складення іспиту в організації, яка здійснює навчання фізичних осіб, фізичні особи отримують довідку. Після отримання довідки про проходження навчання/перенавчання фізичні особи протягом п'яти робочих днів надсилають копію такої довідки до управління для включення такої особи до переліку; п.10 Постанови № 430 управління веде облік фізичних осіб, які надають послуги з догляду та мають довідку про проходження навчання та/або складення іспиту, для подальшого залучення їх до надання послуг з догляду. Отже, включення особи до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі передбачено Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2022 року № 430.

04.01.2022 року гр. ОСОБА_3 звернувся до начальника управління з заявою в довільній формі про включення його до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі без здійснення підприємницької діяльності. Разом із заявою він надав копії паспорта та реєстраційного номера облікової картки платника податків. В заяві гр. ОСОБА_3 зазначив адресу проживання: АДРЕСА_1 , а в паспорті зазначена реєстрація місця проживання: АДРЕСА_2 . З 1 грудня 2021 року набрав чинності Закон України №1871-IX від 05.11.2021 “Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні” (далі Закон), який встановив” новий порядок реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб. Серед основних змін - відмінено проставлення штампу про реєстрацію місця проживання фізичної особи до документів. Відповідно до розділу VI Закону для підтвердження інформації про місце проживання (перебування), зареєстроване до набрання чинності цим Законом, особа може подавати відомості про місце проживання, що були внесені до: 1) паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки; 2) паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон; 3) витягу з реєстру територіальної громади. У разі необхідності підтвердження відомостей про зареєстроване місце проживання органи державної влади, органи місцевого самоврядування з дня запровадження доступу до відомчої інформаційної системи зобов'язані здійснювати перевірку таких відомостей, що внесені до паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки. Управління має можливість отримувати інформацію щодо місця реєстрації безпосередньо з інформаційної системи “Реєстр територіальної громади міста Кривого Рогу”. При перевірці відомостей реєстру територіальної громади міста Кривого Рогу про зареєстроване місце проживання було встановлено, що по АДРЕСА_2 , гр. ОСОБА_3 знятий з реєстрації місця проживання 08.11.2013, за адресою АДРЕСА_1 не зареєстрований. Тож, 11.01.2022 року управлінням за вих. № 102 гр. ОСОБА_3 було підготовлено письмову відповідь та направлено поштою за адресою: АДРЕСА_1 в якій рекомендовано надати документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання для можливості отримання направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі. З даного питання гр. ОСОБА_3 неодноразово надавались відповіді на його звернення до різних організацій, а саме: 23.12.2021 року, 26.01.2022 року, 27.01.2022 року, 18.02.2022 року, 12.04.2022 року, 02.05.2022 року, 11.05.2022 року, 01.06.2022 року, 21.06.2022 року до начальника управління; 31.12.2021 року, 04.01.2022 року, 10.01.2022 року, 12.01.2022 року, 03.02.2022 року до контакт-центру “Гаряча лінія голови облдержадміністрації”; 31.12.2021 року, 10.01.2022 року, 11.01.2022 року, 20.01.2022 року, 28.01.2022 року до державної установи “Урядова гаряча лінія”; 05.01.2022 року до департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації; 17.01.2022 року до контакт-центру м. Кривого Рогу.

ОСОБА_3 не надано документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання, що унеможливлює видати направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі для подальшого залучення до надання послуг з догляду. Отже, гр. ОСОБА_3 не включено до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі. Гр. ОСОБА_3 неодноразово надавались рекомендації звернутися до управління з вище переліченими документами для можливості надання йому направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі. У разі надання гр. ОСОБА_3 довідки про проходження навчання та/або складення іспиту його буде включено до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі про що позивачку буде письмово повідомлено. Відповідно до Постанови № 430 організації, які планують здійснювати навчання фізичних осіб, звертаються до управління із заявою в довільній формі про можливість здійснення навчання. Управління приймає документи та надає фізичній особі перелік організацій, які здійснюють навчання фізичних осіб. Фізичні особи вибирають організацію з наданого переліку та отримують направлення на навчання. Іншого чинним законодавством не передбачено. Тож, 16.02.2022 року управлінням отримано лист від Дніпропетровського обласного центру соціальних служб про можливість навчання фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності за адресою: АДРЕСА_3 . тел. НОМЕР_1 , контактна особа ОСОБА_4 . Навчання проводиться в онлай або офлайн форматі, безкоштовно. Термін навчання: базовий курс 15 академічних годин, повторний курс 8 академічних годин. Фізичні особи які мають право на складання іспиту без навчання, складають тест під час навчання групи згідно графіка. До управління не надходили повідомлення щодо здійснення навчання фізичних осіб від інших організацій, які здійснюють навчання в м. Кривому Розі. Відтак, позовні вимоги є необґрунтованими, недоведеними та безпідставними.

28.04.2023 року та 15.05.2023 року від Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач-2 просив відмовити у задоволенні позовних вимог. В мотивування своєї правової позиції відповідач-2 зазначив наступне. Заява позивача від 12.07.2022 за вх. № 832 до управління розглянута відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Підготовлена письмова відповідь з вичерпними роз'ясненнями щодо порушених позивачем у зверненні питань з посиланням на нормативно-правові акти та направлена листом на поштову адресу позивача. Заява про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі від 12.07.2022 року за вх. № 198, яка була надана як додаток до звернення від 12.07.2022 року за вх. № 832, була розглянута управлінням відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06.10.2021 року №1040 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі», яка не передбачає повідомлення позивача про час, день та місце розгляду заяви, тому надати докази не можливо. Після розгляду заяви управлінням було прийнято рішення про відмову у наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі від 13.07.2022 року та направлено на поштовх адресу позивача. Позивачу було роз'яснено, що відповідно до п.5 Порядку особи, які потребують надання соціальних послуг з догляду на професійній основі можуть обрати фізичну особу, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі, із переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі. Станом на 13.07.2022 року гр. ОСОБА_3 , якого обрала позивач не перебуває в переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, тому обрати його позивач не може. Станом на 13.07.2022 року до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі включено 1 особу. Позивачу станом на 13.07.2022 року надаються соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг її сином ОСОБА_3 , який щомісячно у період з 01.01.2020 року по 31.12.2022 року отримує компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги З догляду на непрофесійній основі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» від 23.09.2020 року № 859 та ст. 13 Закону України «Про соціальні послуги». Відповідно до інформації Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивач отримуєте пенсію в разі втрати годувальника згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-VI та надбавку на догляд, як особа з інвалідністю І групи в розмірі 50,00 грн. відповідно до п.4.4. Постанови Кабінету Міністрів України « Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» від 16 липня 2008 року № 654 позивачем в заяві від 12.07.2022 року за вх. № 198 була зазначена завідома неправдива інформація щодо неотримання виплат на догляд. Відповідь від 20.07.2022 року за вих. 2474 та рішення управління від 13.07.2022 року за вих. 2385 направлені позивачу, на адресу управління не поверталися, тому останні вважаються як отримані.

Стосовно включення її сина ОСОБА_3 до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі та надання направлення до організацій місті, які здійснюють навчання для надання соціальних послуги з догляду на професійній основі, повивачу у відповіді на її звернення були надані наступні роз'яснення. 04.01.2022 року гр. ОСОБА_3 звернувся до начальника управління з заявою в довільній формі про включення його до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги і догляду на професійній основі без здійснення підприємницької діяльності. Разом із заявою він надав копії паспорта та реєстраційного номера облікової картки платника податків. В заяві гр. ОСОБА_3 зазначив адресу проживання: АДРЕСА_1 , а в паспорті зазначена реєстрація місця проживання: АДРЕСА_2 . З 1 грудня 2021 року набрав чинності Закон України №1871 - IX від 05.11.2021 року «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», який встановив новий порядок реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб. Серед основних змін - відмінено проставлення штампу про реєстрацію місця проживання фізичної особи до документів. При перевірці відомостей реєстру територіальної громади міста Кривого Рогу про зареєстроване місце проживання було встановлено, що по АДРЕСА_2 , гр. ОСОБА_3 знятий з реєстрації місця проживання 08.11.2013, за адресою АДРЕСА_1 не зареєстрований. Тож, 11.01.2022 року управлінням за вих. № 102 гр. ОСОБА_3 було підготовлено письмову відповідь та направлено поштою за адресою: АДРЕСА_1 в якій рекомендовано надати документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання для можливості отримання направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі. З даного питання гр. ОСОБА_3 неодноразово надавались відповіді на його звернення до різних організацій, а саме: 23.12.2021 року, 26.01.2022 року, 27.01.2022 року, 18.02.2022 року, 12.04.2022 року, 02.05.2022 року, 11.05.2022 року, 01.06.2022 року, 21.06.2022 року до начальника управління; 31.12.2021 року, 04.01.2022 року, 10.01.2022 року, 12.01.2022 року, 03.02.2022 року до контакт-центру “Гаряча лінія голови облдержадміністрації”; 31.12.2021 року, 10.01.2022 року, 11.01.2022 року, 20.01.2022 року, 28.01.2022 року до державної установи “Урядова гаряча лінія”; 05.01.2022 року до департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації; 17.01.2022 року до контакт-центру м. Кривого Рогу. ОСОБА_3 не надано документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання, що унеможливлює видати направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі для подальшого залучення до надання послуг з догляду. Отже, гр. ОСОБА_3 не включено до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі. Гр. ОСОБА_3 неодноразово надавались рекомендації звернутися до управління з вище переліченими документами для можливості надання йому направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі. У разі надання гр. ОСОБА_3 довідки про проходження навчання та/або складення іспиту його буде включено до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі про що позивачку буде письмово повідомлено. 16.02.2022 року управлінням отримано лист від Дніпропетровського обласного центру соціальних служб про можливість навчання фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності за адресою: АДРЕСА_3 . тел. НОМЕР_1 , контактна особа ОСОБА_4 . Навчання проводиться в онлай або офлайн форматі, безкоштовно. Термін навчання: базовий курс 15 академічних годин, повторний курс 8 академічних годин. Фізичні особи які мають право на складання іспиту без навчання, складають тест під час навчання групи згідно графіка. До управління не надходили повідомлення щодо здійснення навчання фізичних осіб від інших організацій, які здійснюють навчання в м. Кривому Розі. Відтак, позовні вимоги є необґрунтованими, недоведеними та безпідставними.

Щодо клопотання ОСОБА_1 , яке надійшло до суду 12.05.2023 року про повернення відзиву Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради на позовну заяву від 26.04.2023 року №997 в порядку ст. 162 КАС України, оскільки підписано не упоноваженою на це особою, суд зазначає, таке клопотання не підлягає до задоволення, оскільки ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.04.2023 року у задоволенні клопотання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради про заміну неналежного відповідача у справі №215/728/23 відмовлено. Залучено Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради до участі у справі №215/728/23 у якості другого відповідача. Розпочато спочатку розгляд адміністративної справи №215/728/23.

Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 20.02.2023 року адміністративну справу №215/728/23 за вказаним позовом передано за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду виходячи із приписів ст. ст. 20, 29 КАС України.

16.03.2023 року справа №215/728/23 надійшла на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.03.2023 року зазначена вище справа розподілена та передана судді Пруднику С.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.03.2023 року прийнято справу №215/728/23 до свого провадження та відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду. У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про прийняття судом окремої ухвали суду відмовлено. Заяву ОСОБА_1 про витребування доказів задоволено. Витребувано та зобов'язано подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (також шляхом направлення на електронну адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду (adm.dp.court.gov.ua) ) у строк до 13 квітня 2023 року від Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради засвідчені належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України: рішення (або інший документ), який прийнято Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.07.2022 року вх198; докази щодо отримання або неотримання ОСОБА_1 рішення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради від 13.07.2022 року про відмову у наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі, яке прийнято на підставі заяви ОСОБА_1 від 12.07.2022 року вх198; вихідний номер та дату направлення ОСОБА_1 повідомлення про день, час і місце розгляду її заяви від 12.07.2022 року вх198 та поштове повідомлення про вручання поштового відправлення або інший доказ, що позивач таке повідомлення отримала; документ, де зазначено особи, час, день, місце де розглядалася заява ОСОБА_1 від 12.07.2022 року вх198, а за його відсутності зазначити причини; рішення від 13.07.2022 року, яке прийняте за наслідками розгляду заява ОСОБА_1 від 12.07.2022 року вх198; копію паспорту з довідкою про призначення реєстраційного номеру облікової картки платника податку № НОМЕР_2 , копію заяви від 12.07.2022 року вх198, медичний висновок №13 форми № 080-4\о, довідку МСЕК; положення про Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради; посадову інструкцію завідувача сектору прийому громадян грошових виплат і компенсацій Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_2 з датою її ознайомлення. Судом попереджено Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про можливість застосування судом заходів процесуального примусу, зокрема накладення штрафу та винесення окремої ухвали у разі невиконання вимог даної ухвали суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.04.2023 року у задоволенні клопотання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради про заміну неналежного відповідача у справі №215/728/23 відмовлено. Залучено Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради до участі у справі №215/728/23 у якості другого відповідача. Розпочато спочатку розгляд адміністративної справи №215/728/23.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, судом встановлено таке.

Судом установлено, матеріалами справи підтверджено, що 12.07.2022 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради із заявою про потребу в наданні соціальних послуг, у якій просила:

1. включити її сина ОСОБА_3 до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послу з догляду на професійній основі особі з інвалідністю, який вже надає послуги з догляду на не професійній основі і ви маєте акт обстеження його побутових умов від 06.01.2022 року, 21.01.2022 року, 09.06.2022 року.

2. надати належно завірені дві копії цієї заяви від 12.07.2022 року з додатками, з реєстраційними номерами Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради.

3. частково загладити моральні страждання позивача сумою у 1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 2481 грн. х 1000 = 2 481 000 грн.

4. вчасно надіслати письмове повідомлення ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_4 про вибір позивача, його для надання соціальних послуг з догляду на професійній основі особі з інвалідністю.

5. звернутися до Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради для прийняття рішення по цій заяві до правового порядку ст. 144 Конституції України, для забезпечення соціального захисту для позивача як ОНКО хворої.

6. ініціювати відкриття філії організації у м. Кривий Ріг, які здійснюють навчання для надання соціальної послуги з догляду на професійній основі.

7. прийняти рішення по цій заяві до правового порядку ст. 144 Конституції України, ст. 13 ЗУ Про соціальні послуги, Постанови КМУ від 06.10.21р №1040 та забезпечити соціальний захист.

8. надати належно завірені 10 копій акту обстеження побутових умов сина від 09.06.2022 року.

9. надати належно завірені дві копії рішення виконкому Криворізької міської ради від 23.03.2022 року №135.

Заяву було прийнято 12.07.2022 року Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради та присвоєно вхідний номер № 832.

До означеної заяви позивач надала як додаток копію довідки МСЕК, довідку про перебування на обліку в управління, копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, медичний висновок №13 форми №080-4/о.

Листом від 20.07.2022 року за вих. №2244 відповідачем-2 ОСОБА_1 повідомлено наступне. Звернення позивача були розглянуті управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради (далі - управління) відповідно до ст. 20 Закону України «Про звернення громадян», підготовлені письмові відповіді та направлені за адресою вказаною у зверненнях рекомендованим листом, а саме на звернення: від 07.02.2022 року за вх. № 92 відповідь надана 09.02.2022 року за вих. № 524, яка була повернута до управління АТ «Укрпошта» та повторно направлена на Вашу поштову адресу рекомендованим листом; від 18.02.2022 року за вх. № 116 відповідь надана 01.03.2022 року за вих. № 699; від 02.03.2022 року за вх. № 136 відповідь надана 09.03.2022 року за вих. № 746; від 22.04.2022 року за вх. № 239 відповідь надана 29.04.2022 року за вих. №1120; від 07.04.2022 року звернення до управління не надходило; від 03.05.2022 року за вх. № 266 відповідь надана 11.05.2022 з року а вих. № 1237; від 01.06.2022 року за вх. № 425 відповідь надана 13.06.2022 року за вих. № 1812; від 21.06.2022 року за вх. № 916 відповідь надана 01.07.2022 за вих. № 2108, від 04.07.2022 року відповідь надана 07.07.2022 року за вих. 2254. Позивачу надаються соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг сином позивача ОСОБА_3 , який щомісячно у період з 01.01.2020 року по 31.12.2022 року отримує компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» від 23.09.2020 № 859 (далі - Постанова № 859), чим гарантовано соціальний захист відповідно до ст. 46 Конституції України. Стосовно включення сина ОСОБА_3 до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі то, включення особи до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі передбачено Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2022 року № 430. 04.01.2022 року гр. ОСОБА_3 звернувся до начальника управління з заявою в довільній формі про включення його до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі без здійснення підприємницької діяльності. Разом із заявою ОСОБА_3 надав копії паспорта та реєстраційного номера облікової картки платника податків. В заяві гр. ОСОБА_3 зазначив адресу проживання: АДРЕСА_1 , а в паспорті зазначена реєстрація місця проживання: АДРЕСА_2 . При перевірці відомостей реєстру територіальної громади міста Кривого Рогу про зареєстроване місце проживання було встановлено, що по АДРЕСА_5 гр. ОСОБА_3 знятий з реєстрації місця проживання 08.11.2013 року, за адресою АДРЕСА_1 не зареєстрований. 11.01.2022 року Управлінням за вих. № 102 гр. ОСОБА_3 було підготовлю письмову відповідь та направлено поштою за адресою: АДРЕСА_1 в якій рекомендовано надати документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання для можливості отримання направлення для проходження навчала або складання іспиту подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі. З даного питання гр. ОСОБА_3 неодноразово надавались відповіді на його звернення до різних організацій, а саме: 23.12.2021 року, 26.01.2022 року, 27.01.2022 року, 18.02.2022 року, 12.04.2022 року, 02.05.2022 року, 11.05.2022 року, 01.06.2022 року, 21.06.2022 року до начальника управління; 31.12.2021 року, 04.01.2022 року, 10.01.2022 року, 12.01.2022 року, 03.02.2022 року до контакт-центру «Гаряча лінія голови облдержадміністрації»; 31.12.2021 року, 10.01.2022 року, 11.01.2022 року, 20.01.2022 року, 28.01.2022 року до державної установи «Урядова гаряча лінія»; 05.01.2022 до департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації; 17.01.2022 року до контакт-центру м. Кривого Рогу. Станом на 20.07.2022 року гр. ОСОБА_3 не надано документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання, що унеможливлює видати направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі для подальшого залучення до надання послуг з догляду. Отже, станом на 20.07.2022 року гр. ОСОБА_3 не включено до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі. Відповідач-2 рекомендував повторно звернутися гр. ОСОБА_3 до управління з означеними переліченими документами для можливості надання йому направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі. У разі надання гр. ОСОБА_3 довідки про проходження навчання та/або складення іспиту його буде включено до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі про що позивача то його буде письмово повідомлено. Гр. ОСОБА_3 є отримувачем компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за позивачем з 01.01.2020 року по 31.12.2022 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» від 23.09.2020 № 859. Відповідно до п. 14 Постанови № 859 для підтвердження факту спільного проживання з особою, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та догляду за нею, складається акт про проведення обстеження сім'ї фахівцями управління. Форма акта про проведення обстеження сім'ї затвержена наказом Міністерства соціальної політики України 29 січня 2021 року № 37. В особовій оправі гр. ОСОБА_3 міститься акт проведення обстеження сім'ї від 06.01.2022 року № 3, який не є документом, що підтверджує реєстрацію місця проживання.

Гр. ОСОБА_3 21.01.2022 року та 09.06.2022 року через управління надав заяву та пакет документів до департаменту соціальної політики Криворізької міської ради щодо надання одноразової матеріальної допомоги за рахунок бюджетних коштів. На підставі поданих заяв були складено акти обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 21.09.2022 року та 09.06.2022 року. Акти були направлені разом з пакетом документів до департаменту. Розрахунки щодо визначення моральної шкоди в розмірі 2481000 є необґрунтованими та безпідставними. Відповідно до п.5 Порядку 1040 особи або законні представники осіб, які потребують надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, можуть обрати фізичну особу, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі, із переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, який веде управління. Станом на 20.07.2022 гр. ОСОБА_3 не перебуває в переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, тому позивач не може його обрати. Тож, відповідач-2 рекомендував повторно звернутися гр. ОСОБА_3 до управління з означеними переліченими документами для можливості надання йому направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі для подальшого залучення до надання послуг з догляду. У разі надання гр. ОСОБА_3 довідки про проходження навчання та/або складення іспиту його буде включено переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі про що позивача та його буде письмово повідомлено. Станом на 20.07.2022 року до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, який веде управління включена одна особа. Заява позивача від 12.07.2022 року за вх. № 832 розглянута управлінням відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Підготовлена письмова відповідь, яка буде направлена листом на адресу зазначену у заяві: АДРЕСА_1 . Позивачу надаються соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг сином ОСОБА_3 , який щомісячно у період з 01.01.2010 по 31.12.2022 отримує компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі відповідно до постанови Постанови № 859. 21.01.2022 року позивачем через управління було надано заяву та пакет документів для отримання одноразової матеріальної допомоги за рахунок бюджетних коштів у зв'язку зі складною життєвою ситуацією. Відповідно до діючого у місті Кривому Розі порядку надання одноразової матеріальної допомоги, затвердженого рішенням міської ради від 29.07.2020 року №4859, сформований пакет документів на матеріальну допомогу згідно з реєстром прийому-передачі передано до департаменту соціальної політики виконкому міської ради. Згідно з рішенням виконкому Криворізької міської ради від 23.03.2022 року № 135 позивачу надано одноразову матеріальну допомогу у зв'язку зі складною життєвою ситуацією у розмірі 2000,00 грн. Відповідно до наданих повноважень, з метою забезпечення основ соціальної захищеності осіб з інвалідністю та відповідно до Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні та інші засоби реабілітації, затвердженим Постановою КМУ від 05.04.2012 № 321, управлінням проведена робота по забезпеченню позивача технічними та іншими засобами реабілітації, згідно діагнозу зазначеному в індивідуальній програмі реабілітації від 12.12.2013 року № 1878. Станом на 20.07.2022 року у користуванні позивача знаходяться: стіл приліжковий з терміном використання до 30.10.2023 року, ліжко ортопедичне функціональне з терміном використання пожиттєво; поручень з терміном використання до 05.11.2022 року, крісло стілець з терміном використання до 20.04.2026 року, табурет стілець з терміном використання до 08.04.2026 року. 22.09.2021 року управлінням від позивача прийнято заяви на забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації, а саме: матрацем протипролежневим, сидінням для ванни. Відповідно до даних Централізованого банку даних з проблем інвалідності установлено, що Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю із заводами-виробниками укладено договорена виготовлення необхідних засобів реабілітації. Крім того для забезпечення позивача технічними та іншими засобами реабілітації управлінням прийнято: 29.12.2021 року заяву та пакет документів на отримання компенсацій за самостійно придбаний мобільний телефон; 07.04.2022 року заяви на забезпечення кріслом-каталкою та протипролежневою подушкою. Відповідно до означеного Порядку заяви направлено до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. Порядком виплати одноразової матеріальної допомоги непрацюючим малозабезпеченим особам, особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2017 № 256, передбачено надання матеріальної допомоги за рахунок коштів Державного бюджету у разі тривалої хвороби, смерті близьких родичів (одного з подружжя, батьків, дітей), стихійного лиха та інших особливих обставин особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю та непрацюючим малозабезпеченим особам. Також позивач має право звернутися за означеною допомогою у разі, якщо розмір виплат у місяці, що передує місяцю звернення, не перевищує двох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. Для отримання допомоги, до особистої заяви додаються копії паспорта, реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органові і мають про це відмітку в паспорті), пенсійного посвідчення. До повноважень управління не належить функція звертатись від імені позивача до вищестоящих організацій щодо вирішення будь-яких питань. Жоден нормативно правовий акт не зобов'язує управління на здійснення подібних діянь. Право на звернення є невід'ємним правом фізичної особи, яке може бути реалізоване особисто, або через уповноважених за довіреністю представників. Заява позивача про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі від 12.07.2022 року за вх. №198, яка була надана як додаток до звернення позивача від 12.07.2022 року за вх. №832 була розглянута відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06.10.2021 року №1040 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі». Відповідно до Порядку 1040 позивачу було направлено рішення управління про відмову у наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі. Відповідно до Постанови - 430 організації, які планують здійснювати навчання фізичних осіб, звертаються до управління із заявою в довільній формі про можливість здійснення навчання. Управління приймає документи та надає фізичній особі перелік організацій, які здійснюють навчання фізичних осіб. Фізичні особи вибирають організацію з наданого переліку та отримують направлення на навчання. Іншого чинним законодавством не передбачено. 16.02.2022 року управлінням отримано лист від Дніпропетровського обласного центру соціальних служб про можливість навчання фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності за адресою: 49054 м. Дніпро, проспект Олександра Поля 83/2, тел. НОМЕР_1 , контактна особа ОСОБА_4 . На теперішній час інформація щодо організацій, які здійснюють навчання в м. Кривому Розі в управлінні відсутня. До делегованих повноважень управління не належить відкриття філій організацій у м. Кривому Розі, які здійснюють навчання для надання соціальних послуг на професійній основі.

Заява позивача від 12.07.2022 року за вх. №832 розглянута управлінням, відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Позивачу надаються соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг сином позивача ОСОБА_3 , який щомісячно у період з 01.01.2020 року по 31.12.2022 року отримує компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги відповідно до постанови №859 та ст. 13 Закону України «Про соціальні послуги». Отже, управлінням було прийнято рішення про призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі гр. ОСОБА_3 від 10.01.2022 року. За інформацією Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, позивач отримує пенсію в разі втрати годувальника згідно Закону України №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та надбавку на догляд, як особа з інвалідністю І групи в розмірі 50,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654 п.4.4. Гр . ОСОБА_3 09.06.2022 року через управління надав заяву та пакет документів до департаменту щодо надання одноразової матеріальної допомоги за рахунок бюджетних коштів. На підставі поданої заяви було проведено та складено акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 09.06.2022 року. Акт був переданий разом з пакетом документів до департаменту. Отже, надати копію акту від 09.06.2022 року в управлінні не має можливості. Для отримання копій акта відповідач-2 рекомендував звернутися до департаменту. До того ж, рішення Криворізької міської ради «Про надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям міста» від 23.03.2022 № 135 не було створене в управлінні, тому відповідач-2 рекомендував позивачу звернутись з даним питанням безпосередньо до виконкому Криворізької міської ради.

До означеного листа від 20.07.2022 року за вих. №2474 відповідачем долучено ксерокопії заяви від 12.07.2022 року вх. 832 та додаток в кількості 8 шт.

Також, як убачається із матеріалів справи, 12.07.2022 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради із заявою №198 про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі.

Заява позивача про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі, яка була надана додатком до звернення, зареєстрована за вх. № 198 та розглянута відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06.10.2021 року №1040 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі».

Судом встановлено, що 13.07.2022 року Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради прийнято рішення про відмову у наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі (номер особового рахунку НОМЕР_3 , заявник: ОСОБА_1 , адреса (проживання/перебування): АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

В даному рішенні йдеться мова про наступне. Розглянувши заяви позивача про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі від 04.07.2022 за вх. № 794, яка була надана як додаток до звернення позивача від 04.07.2022 вх.785 та від 12.07.2022 вх.198 управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради повідомляє наступне. Відповідно до п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 06.10.2021 року №1040 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі» (далі Порядок) особи, які потребують надання соціальних послуг з догляду на професійній основі можуть обрати фізичну особу, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі, із переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі. Станом на 13.07.2022 року гр. ОСОБА_3 не включений до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, тому обрати його позивач не має законних підстав. Станом на 13.07.2022 року до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі включено 1 особу. Відповідно до п. 3 Порядку компенсація не призначається фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, особам, якщо такі особи отримують виплати на догляд відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військово служби, та деяких інших осіб», «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» (крім осіб з інвалідністю з дитинства І групи) та отримують компенсацію за надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основ відповідно до Закону України “Про соціальні послуги”. Відповідно до інформації Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.07.2022 № 315, позивач отримує пенсію в разі втрати годувальника згідно Закон України №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та надбавку на догляд, як особа з інвалідністю І групи в розмірі 50,00 грн. відповідно д постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року № 654 п.4.4. Станом на 13.07.2022 року гр. ОСОБА_3 отримує компенсацію фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за позивачем з 01.01.2020 року по 31.12.2022 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги догляду на непрофесійній основі» від 23.09.2020 року № 859.

Позивач, вважаючи порушеними її права, задля встановлення наявності компетенції (повноважень) завідувача сектору прийому громадян грошових виплат і компенсацій Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_2 у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 12.07.2022 року вх198, звернулася з даним позовом до суду.

При вирішенні питання про закриття провадження у справі суд виходить з такого.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 20 липня 2006 року у справі "Сокуренко і Стригун проти України" вказав, що фраза "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Термін "судом, встановленим законом" у пункті 1 статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з … питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів …". Суд дійшов висновку, що національний суд не мав юрисдикції судити деяких заявників, керуючись практикою, яка не мала регулювання законом, і, таким чином, не міг вважатися судом, "встановленим законом".

Отже, поняття "суду, встановленого законом" зводиться не лише до правової основи самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність, тобто охоплює всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.

Статтею 55 Конституції України передбачено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Вирішуючи питання щодо визначення юрисдикції, в межах якої має розглядатись ця справа, суд виходить з такого.

Правилами частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За визначенням частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Пунктами 1, 2 частини 1 статті 4 КАС України встановлено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Компетенція - це сукупність повноважень, прав та обов'язків державного органу, установи або посадової особи, які вони зобов'язані використовувати для виконання своїх функціональних завдань.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13 березня 2019 року у справі № 820/3713/17 звернула увагу, що компетенційними є спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління (публічної адміністрації), у тому числі делегованих повноважень. Особливістю таких спорів є те, що сторонами у них - як позивачем, так і відповідачем - є суб'єкти владних повноважень. Тобто позивачем у компетенційних спорах є суб'єкт владних повноважень, якщо він вважає, що інший суб'єкт владних повноважень - відповідач своїм рішенням або діями втрутився у його компетенцію або що прийняття такого рішення чи вчинення дій є його прерогативою.

Аналогічна позиція викладена також у постановах Верховного Суду від 14 березня 2018 року у справі № 800/566/17, від 10 липня 2018 року у справі № 825/1808/17, від 5 липня 2019 року у справі № 802/833/17-а, від 18.03.2020 у справі № 461/10234/15-а, від 26.05.2020 у справі № 808/4327/15, від 18.11.2021 у справі № 280/9295/20.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як встановлено судом, позивач у цій справі не є суб'єктом владних повноважень, а, отже, остання не наділена адміністративною процесуальною дієздатністю в частині пред'явлення позову щодо визнання наявності чи відсутність компетенції (повноважень) у відповідача.

Таким чином, спір між позивачем та відповідачем у цій справі про встановлення наявності компетенції не є компетенційним, можливість його вирішення адміністративним судом КАС України не передбачена.

При цьому суд зазначає, що розгляд спору про встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) у відповідача з урахуванням його предмету і суб'єктивного складу перебуває поза межами не лише юрисдикції адміністративних судів, а й не належить до юрисдикції жодного іншого суду.

Відповідна правова позиція узгоджується із позицією, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2019 року у справі № 820/3713/17 та у постанові Верховного Суду від 18.11.2021 у справі № 280/9295/20.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Відтак провадження у справі слід закрити.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 180-189, 238, 241-243, 248, 256,295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Закрити провадження в адміністративній справі №215/728/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача-1: завідувача сектору прийому громадян грошових виплат і компенсацій Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Ігошиної Маргарити Альбертівни, відповідача-2: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради про встановлення наявності компетенції (повноважень), зобов'язання вчинити певні дії та визнання відмови протиправною.

При цьому, також роз'яснити, що повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С. В. Прудник