Рішення від 31.03.2023 по справі 160/1828/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2023 року Справа № 160/1828/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Жукової Є.О.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників (у письмовому провадженні) в місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

02 лютого 2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094), в якій позивач просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) щодо відмов перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_1 відповідно до вимог ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за періоді 29 листопада 2019 року по 01.04.2020 року та з 01.04.2020 року по 11.02.2022 року, включно; зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області (] ЄДРПОУ 21910427, 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) здійснити перерахунок виплату ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 ) пенсію, з урахуванням вимог «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за періоди: з 29 листопада 2019 р. по 01.04.2020 р. та з 01.04.2020 р. по 11.02.2022 р., включно.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.02.2023 р. відкрито провадження в адміністративній справі №160/1828/23. Призначено розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Позовні вимоги обґрунтовано наступним.

05.07.2022 (вхід. №20439/8) адвокат Пономаренко Вікторія Леонідівна звернулася до Головного управління в інтересах ОСОБА_1 з адвокатським запитом від 29.06.2022 з питань пенсійного забезпечення, на який Головним управлінням надано відповідь листом “Про надання інформації” від 28.07.2022 р. за вих. №0400-010304-8/76939. Такі дії відповідача позивач вважає протиправними та просить зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427, 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) здійснити перерахунок виплату ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 ) пенсію, з урахуванням вимог «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за періоди: з 29 листопада 2019 р. по 01.04.2020 р. та з 01.04.2020 р. по 11.02.2022 р., включно.

Представником відповідача було направлено на адресу суду відзив на позовну заяву, в тексті якого зазначено, щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії за період з 29 листопада 2019 року по 01.04.2020 року, слід зазначити наступне.

Відповідно до витягу з ППВП Електронна пенсійна справа позивачем до Головного управління були подані документи в наступній хронологічній послідовності: 04.12.2019 - заява про призначення пенсії, 14.01.2020 - довідка ОК-5, ЕЦП, виписки з акту огляду, паспорт, довідка із СПОВ, довідка про прийняття на роботу (навчання) (довідка від 06.12.2019 №144), довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, заява про спосіб виплати пенсії, 01.04.2020 були подані всі інші документи, що визначають право на призначення

пенсії на інших умовах, ніж пенсія по інвалідності, в тому числі трудова книжка, пільгова довідка, накази та розпорядження про проведення атестації робочих місць.

За документами що надходили до пенсійної справи в проміжок часу з 04.12.2019 по 14.01.2020 ОСОБА_1 була призначена пенсія по інвалідності виходячи з загального страхового стажу, обрахованого по 30.11.2019, який складав 40 років 3 місяці 11 днів , в тому числі страховий стаж - 20 років 10 місяців, додатковий стаж (період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого статтею 26 Закону №1058) - 19 років 5 місяців 11 днів, пільговий стаж відсутній (Розрахунок стажу додається).

Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % становив 0,40250. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії розрахований за період 01.07.2000 по 30.11.2019, складав 19684,57грн. (6188,89 грн - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016-2018 х 3,18063 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).

З 26.11.2019 розмір пенсії за віком становив 8001,24грн., де: 7923,04грн. - розмір пенсії за віком (19684,57грн. х 0,40250); 78,20грн. - доплата за понаднормативний стаж (за 5 років).

Отже, розмір пенсії по інвалідності складав 7201,12грн. (8001,24х 90%=7201,12).

01.04.2020 до електронної пенсійної справи надійшли додаткові документи.

На підставі додаткових документів, що підтверджують пільговий характер робіт, з 01.04.2020 позивачу проведено перерахунок пенсі.

Після проведеного перерахунку, загальний страховий стаж позивача обрахований по 30.11.2019, склав 59 років 3 місяці 13 днів, у тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 19 років, додатковий стаж (період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого статтею 26 Закону №1058) -19 років 5 місяців 11 днів.

Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% склав 0,59250.

Загальний розмір пенсії з 01.04.2020 складав 12038,47грн., а саме: 1663,11грн. - розмір пенсії за віком (19684,57грн. х 0,59250); 375,36грн. - доплата за понаднормативний стаж (за 24 роки).

Розмір пенсії по інвалідності складав 14172,89грн., де: 10834,62грн. (12038,47 х 90 %) - пенсія по інвалідності; 3338,27грн. - доплата до пенсії по Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Оскільки документи що визначають пільговий характер робіт були надані позивачем пізніше трьох місяців з дня настання такого права, відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії з 29 листопада 2019.

Щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії за період з 01.04.2020 року по 11.02.2022 року, представник відповідача зазначає, що наступне.

Відповідно до документів, що містяться в електронній пенсійній справі, 04.12.2019 до Головного управління надійшла заява Позивача в електронному вигляді про призначення пенсії по інвалідності. До заяви про призначення пенсії крім інших документів було додано титульну, першу та другу сторінку трудової книжки серії НОМЕР_3 , завірених підприємством.

Отже, на момент призначення пенсії по інвалідності надана, трудова книжка не містила сторінок, де була зазначена інформації про звільнення Позивача з роботи.

11.02.2022 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління з заявою про зміну виду розрахунку пенсії по інвалідності у зв'язку зі звільненням з роботи з 29.11.2019.

Відповідно до рішення Головного управління від 15.02.2022 ОСОБА_1 було змінено ознаку роботи на “не працює” та здійснено перерахунок пенсії по інвалідності з 11.02.2022.

Згідно п.2 ч.1 ст.45 Закону №1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: у разі коли вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані після призначення пенсії по інвалідності, пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком призначається з дня настання такого права, якщо звернення за призначенням пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого права.

Враховуючи вищевикладене, відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за період з 01.04.2020 по 11.02.2022.

Щодо перерахунку та виплати пенсії по інвалідності з 29 листопада 2019 року, представник відповідача посилається на шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як зазначено в Постанові Верховного Суду від 10.06.2021 року у справі №805/4179/18-а, поняття "повинен був дізнатися" необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав.

Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені (постанова Верховного Суду від 21.02.2020 №340/1019/19).

На підставі викладеного вище, суд розглянув справу відповідно до ст. 262 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, враховуючи строк розгляду справи, передбачений ст.258 КАС України.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач - ОСОБА_1 05.07.2022 (вхід. №20439/8) адвокат Пономаренко Вікторія Леонідівна звернулася до Головного управління в інтересах ОСОБА_1 з адвокатським запитом від 29.06.2022 з питань пенсійного забезпечення, на який Головним управлінням надано відповідь листом “Про надання інформації” від 28.07.2022 за вих. №0400-010304-8/76939.

ОСОБА_1 згідно особистої заяви про призначення пенсії по інвалідності від 04.12.2019, перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 26.11.2019 та відповідно до рішення від 17.01.2020 отримує пенсію по інвалідності, обраховану за нормами Закону №1058 в розмірі 90 % пенсії за віком. Пенсія по інвалідності призначена на підставі виписки з акту первинного огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААБ №626140 внаслідок трудового каліцтва (2 група).

01.04.2020 до електронної пенсійної справи надійшли додаткові документи.

На підставі додаткових документів, що підтверджують пільговий характер робіт, з 01.04.2020 позивачу проведено перерахунок пенсії.

Після проведеного перерахунку, загальний страховий стаж Позивача обрахований по 30.11.2019, склав 59 років 3 місяці 13 днів, у тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 19 років, додатковий стаж (період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого статтею 26 Закону №1058) - 19 років 5 місяців 11 днів.

Не погодившись з відмовою, ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до положення ст. 3 Конституції України, як Основного Закону України - людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ст.ст. 21, 22 Конституції України - усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Конституційні права і свободи людини і громадянина, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Так, відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема: основи соціального захисту.

У пункті 5 рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.

За приписами пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Згідно із п.1.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.2005 року № 22-1 (Далі Порядок 22-1) заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно ст. 10 Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Відповідно до ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.

Згідно із ч.2 ст.40 Закону заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до ч. 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Згідно із п.3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління ПФУ від 18.05.2018 року №10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:

1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;

2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.

Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Згідно ч.1 ст.6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Так, стаття 1 Першого протоколу до Конвенції визначає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які, на її думку, є необхідними для здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів. Отже, вищевказана норма гарантує захист права на мирне володіння майном особи, яка законним шляхом, добросовісно набула майно у власність, і в оцінці дотримання справедливого балансу в питаннях позбавлення майна мають значення обставини, за яких майно було набуте у власність, поведінка особи, з власності якої майно витребовується.

Відповідно до ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Відповідно до вимог ст.14 Конвенції, користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь - якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою.

Згідно з усталеною практикою ЄСПЛ Конвенція призначена для гарантування не теоретичних або примарних прав, а прав практичних та ефективних (рішення від 9 жовтня 1979 року в справі Ейрі (пункт 24), рішення від 30 травня 2013 року в справі Наталія Михайленко проти України (пункт 32). У розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції майном визнаються активи, включаючи права вимоги, стосовно яких заявник може стверджувати, що він має принаймні законне сподівання на отримання можливості ефективно здійснити майнове право (рішення ЄСПЛ у справі Стретч проти Сполученого Королівства (пункт 32)), а також право на певні суми соціальних виплат , у тому числі, у разі їх невиплаті є втручанням у право на мирне володіння майном (п.34. рішення ЄСПЛ по справі Суханов та Ільченко проти України (заяви № 68385/10 та 71378/10), рішення набуло статусу остаточного від 26 вересня 2014 року. Законне сподівання на отримання активу також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має законне сподівання, якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування (див. рішення у справі Копецький проти Словаччини (Kopecky v. Slovakia) [ВП], заява № 44912/98, п. 52, ЄСПЛ 2004-IX). Проте не можна стверджувати про наявність законного сподівання, якщо існує спір щодо правильного тлумачення та застосування національного законодавства і вимоги заявника згодом відхиляються національними судами (див. вищенаведене рішення у справі Копецький проти Словаччини (Кореску v. Slovakia), п. 50; Anheuser-Busch Inc. проти Португалії (Anheuser-Busch Inc. v. Portugal) [ВП], заява № 73049/01, п. 65, ЄСПЛ 2007-І).

Відповідно до статті 1 Першого протоколу будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету в інтересах суспільства. Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено справедливий баланс між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар (див., серед багатьох інших джерел, рішення у справі Колишній Король Греції та інші проти Греції (Former King of Greece and Others v. Greece) [ВП], заява № 25701/94, пп. 79 та 82, ЄСПЛ 2000-XII).

Тлумачення та застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, в який тлумачиться і застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних з принципами Конвенції з точки зору тлумачення їх у світлі практики Суду (див. рішення у справі Скордіно проти Італії (Scordino v. Italy) (№ 1) [ВП], № 36813/97, пункти 190 та 191, ECHR 2006-V та п.52 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі Щокін проти України (заяви №№ 23759/03 та 37943/06), від 14 жовтня 2010року, яке набуло статусу остаточного 14 січня 2011 року).

Відповідно до п.1.9. Порядку №22-1, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Представник відповідача зазначає, що оскільки документи що визначають пільговий характер робіт були надані позивачем пізніше трьох місяців з дня настання такого права, відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії з 29 листопада 2019 р., що порушує право позивача на соціальний захист останнього.

При цьому, суд відхиляє доводи відповідача щодо пропущеного позивачем шестимісячного строку звернення до суду, та зазначає, що відповідно до частини 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Аналіз даної статті дає підстави дійти до висновку, що, за загальним правилом, не існує строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини відповідного суб'єкта владних повноважень.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 25.05.2016 року у справі № 164/1904/14-ц, у постановах Верховного Суду від 30.10.2018 року у справі № 493/1867/17, від 19.03.2019 року у справі № 806/1952/18, від 16.03.2023 р. у справі № №420/7835/19.

Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 1 ст. 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи викладене вище, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Статтею 139 КАС України визначено порядок розподілу судових витрат.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.

Керуючись ст. ст. 242-244, 246, 250, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_1 відповідно до вимог ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за періоді 29 листопада 2019 року по 01.04.2020 року та з 01.04.2020 року по 11.02.2022 року, включно протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427, 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) здійснити перерахунок ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 ) пенсії, з урахуванням вимог «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за періоди: з 29 листопада 2019 р. по 01.04.2020 р. та з 01.04.2020 р. по 11.02.2022 р., включно.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.295,297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.О. Жукова