Рішення від 17.05.2023 по справі 521/10502/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 521/10502/23

провадження №2-а/521/122/23

17 травня 2023 року м. Одеса

Малиновський районний суд міста Одеси

в складі головуючого судді Михайлюка О.А.,

при секретарі Жезняк Т.А.,

розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов про притягнення до адміністративної відповідальності, -

Встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов про притягнення до адміністративної відповідальності, посилаючись на те, що Державною службою України з безпеки на транспорті винесено постанови серії АА №00004623 від 01 лютого 2023 року, №00004761 від 06 лютого 2023 року, №00004858 від 07 лютого 2023 року, №00004870 від 07 лютого 2023 року, №00005163 від 15 лютого 2023 року, №00006176 від 10 березня 2023 року, №00006177 від 10 березня 2023 року, №00006218 від 10 березня 2023 року та №00000165 від 28 липня 2022 року, які позивач вважає необґрунтованими та безпідставними.

Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, його представник ОСОБА_2 подала до суду заяву, відповідно до якої просить суд розглянути справу у письмовому провадженні без участі сторони позивача, позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, подала до суду відзив, відповідно до якого вважає доводи позивача необґрунтованими, просила суд у задоволенні позову відмовити та заяву, відповідно до якої просила справу розглянути в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з огляду на наступне.

В судовому засіданні встановлено, що відповідно до постанови серії АА №00004623 від 01 лютого 2023 року відповідальна особа 21 грудня 2022 року о 10:06 годин за адресою М-19, км 404+577, Тернопільська область, допустила рух транспортного засобу DAF XF 105.460 реєстраційний номер НОМЕР_1 із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме: перевищення загальної маси транспортного засобу на 8,113 % (3,245 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, чим скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 132-1 КУпАП. Відповідно до вказаної постанови до позивача застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500,00 грн.

У постанові серії АА № 00004761 від 06 лютого 2023 року вказано, що відповідальна особа 07 грудня 2022 року о 10:08 годин за адресою М-12, км 208+505, Хмельницька область, допустила рух транспортного засобу DAF XF реєстраційний номер НОМЕР_2 із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме: перевищення загальної маси транспортного засобу на 11,247 % (4,499 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, навантаження на строєні осі транспортного засобу на 10,652 % (2,237 тон) при дозволеному максимальному навантаженні на строєні осі 21 тона та відстані між осями 1,3 м. або менше, чим скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 132-1 КУпАП. Відповідно до вказаної постанови до позивача застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн.

Відповідно до постанови серії АА № 00004858 від 07 лютого 2023 року відповідальна особа 27 грудня 2022 року о 12:57 годин за адресою М-19, км 404+577, Тернопільська область, допустила рух транспортного засобу DAF XF реєстраційний номер НОМЕР_1 із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме: перевищення загальної маси транспортного засобу на 6,313 % (2,525 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, чим скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 132-1 КУпАП. Відповідно до вказаної постанови до позивача застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500,00 грн.

Згідно із постановою серії АА № 00004870 від 07 лютого 2023 року відповідальна особа 27 грудня 2022 року о 15:10 годин за адресою М-12, км 208+505, Хмельницька область, допустила рух транспортного засобу DAF XF реєстраційний номер НОМЕР_1 із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме: перевищення загальної маси транспортного засобу на 12,597 % (5,039 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, чим скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 132-1 КУпАП. Відповідно до вказаної постанови до позивача застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн.

Відповідно до постанови серії АА № 00005163 від 15 лютого 2023 року відповідальна особа 06 січня 2023 року о 15:17 годин за адресою М-19, км 404+577, Тернопільська область, допустила рух транспортного засобу DAF XF реєстраційний номер НОМЕР_1 із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме: перевищення загальної маси транспортного засобу на 6,088 % (2,435 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, чим скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 132-1 КУпАП. Відповідно до вказаної постанови до позивача застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500,00 грн.

Відповідно до постанови серії АА № 00006176 від 10 березня 2023 року відповідальна особа 13 лютого 2023 року о 17:39 годин за адресою М-30, км 277+450, Хмельницька область, допустила рух транспортного засобу DAF XF реєстраційний номер НОМЕР_3 із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме: перевищення загальної маси транспортного засобу на 12,073 % (4,829 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, чим скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 132-1 КУпАП. Відповідно до вказаної постанови до позивача застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн.

Згідно із постановою серії АА № 00006177 від 10 березня 2023 року відповідальна особа 13 лютого 2023 року о 17:39 годин за адресою М-30, км 277+450, Хмельницька область, допустила рух транспортного засобу DAF XF реєстраційний номер НОМЕР_4 із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме: перевищення загальної маси транспортного засобу на 5,3 % (2,12 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, чим скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 132-1 КУпАП. Відповідно до вказаної постанови до позивача застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500,00 грн.

Згідно із постановою серії АА № 00006218 від 10 березня 2023 року відповідальна особа 14 лютого 2023 року о 20:33 годин за адресою М-12, км 208+505, Хмельницька область, допустила рух транспортного засобу DAF XF реєстраційний номер НОМЕР_5 із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме: перевищення загальної маси транспортного засобу на 6,043 % (2,417 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, чим скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 132-1 КУпАП. Відповідно до вказаної постанови до позивача застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500,00 грн.

Відповідно до постанови серії АА № 00000165 від 28 липня 2022 року відповідальна особа 31 травня 2022 року о 06:26 годин за адресою Н-03, км 210+500, Хмельницька область, допустила рух транспортного засобу DAF XF реєстраційний номер НОМЕР_2 із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме: перевищення загальної маси транспортного засобу на 6,3 % (2,547 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, чим скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 132-1 КУпАП. Відповідно до вказаної постанови до позивача застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500,00 грн.

Згідно з ч.2 ст. 1321 КУпАП перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами -тягне за собою накладення штрафу в розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30%.

Статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Відповідно до ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про дорожній рух», учасниками дорожнього руху є особи, які використовують автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди або інші місця, призначені для пересування людей та перевезення вантажів за допомогою транспортних засобів. До учасників дорожнього руху належать водії та пасажири транспортних засобів, пішоходи, особи, які рухаються в кріслах колісних, велосипедисти, погоничі тварин. Учасники дорожнього руху зобов'язані, у тому числі, знати і неухильно дотримуватись вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативно-правових актів з питань безпеки дорожнього руху.

Частиною 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги», рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року №30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306, встановлено, що рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують: а) зовнішніх габаритів:

Зовнішній габаритМаксимальне значення параметра, метрів

Ширина:2,6

сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, без винесення габариту на смугу зустрічного руху3,75

Висота від поверхні дороги:4

транспортних засобів спеціалізованого призначення (контейнеровозів), що здійснюють перевезення одного або більше контейнерів, на маршрутах, встановлених Укравтодором, Укртрансбезпекою, Національною поліцією4,35

Довжина:

вантажного автомобіля12

автопоїзда22

автомобіля (тягача) з напівпричепом18,75

маршрутного транспортного засобу18,75

Виступ вантажу за задній габарит транспортного засобу2;

б) фактичної маси:

Тип транспортного засобуМаксимальне значення для автомобільних доріг

державного значення, тоннмісцевого значення, тонн

Вантажні автомобілі:

двовісний автомобіль1814

трьохвісний автомобіль25 (26)*21

чотирьохвісний автомобіль3224

чотирьохвісний автомобіль з двома рульовими вісями та ведучими вісями, оснащеними спареними колесами3824

Комбіновані транспортні засоби:

двовісний автомобіль (тягач) з двовісним напівпричепом3624

двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом4024

трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом4024

двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра4224

трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра4424

Автопоїзди:

двовісний або трьохвісний автомобіль з двовісним або трьохвісним причепом4024

* Для трьохвісних автомобілів, якщо ведуча вісь обладнана здвоєними колесами та максимальне навантаження на кожну вісь не перевищує 9,5 тонни;

в) навантаження на вісь:

Кількість осейМаксимальне значення для автомобільних доріг

державного значення, тоннмісцевого значення, тонн

На одинарну вісь11,57

На здвоєні осі, якщо відстань між осями:

менш як 1 метр11,57

від 1 до 1,3 метра1610

від 1,3 до 1,8 метра при неспарених колесах1810,5

від 1,3 до 1,8 метра при спарених колесах, за умови, що навантаження на кожну вісь не перевищує 9,5 тонни1911,5

від 1,3 до 1,8 метра чотирьохвісних автомобілів, ведучі вісі яких оснащені спареними колесами, за умови, що навантаження на кожну ведучу вісь не перевищує 11,5 тонни2311,5

від 1,8 до 2,5 метра для причепів та напівпричепів2011,5

На строєні осі, в тому числі транспортних засобів спеціалізованого призначення (контейнеровозів), що здійснюють перевезення одного або більше контейнерів, якщо відстань між осями:

1,3 метра або менше2113

понад 1,3 до 1,4 метра2414.

Рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. № 30 «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами».

Згідно із п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Слід враховувати, що механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначає Порядок фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 року №1174.

За визначенням, наведеним у п. 2 Порядку від 27.12.2019 року №1174, автоматичний пункт фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті - комплекс технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу в русі, визначених пунктом 12 цього Порядку, з одночасною його фотозйомкою, відеозаписом (за наявністю) та ідентифікацією за державним реєстраційним номером.

Пунктом 8 Порядку від 27.12.2019 року №1174 передбачено, що вимоги до технічних засобів автоматичних пунктів визначаються Технічним регламентом засобів вимірювальної техніки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року №163.

Згідно із п.п. 11, 12 Порядку від 27.12.2019 року №1174, автоматичними пунктами фіксуються правопорушення, передбачені КУпАП.

Автоматичний пункт може забезпечувати: вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу; вимірювання загальної маси транспортного засобу; визначення кількості осей транспортного засобу та віднесення транспортного засобу до однієї із відповідних категорій; вимірювання міжосьових відстаней транспортного засобу; визначення кількості коліс (скатності) на осях транспортного засобу; вимірювання габаритів транспортного засобу; фіксацію та розпізнавання державних номерних знаків транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу); фіксацію фронтального зображення транспортного засобу; фіксацію загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) в момент проїзду через автоматичний пункт (оглядова фотографія транспортного засобу, на якій відображені його контури та кількість осей); первинне оброблення зібраних даних та передачу інформації до інформаційно-телекомунікаційної системи за допомогою засобів захищених каналів зв'язку із використанням наскрізного шифрування; автентифікацію автоматичного пункту, контроль цілісності, авторства, доступності, а також неспростовності дій щодо інформації, що передається від автоматичного пункту до інформаційно-телекомунікаційної системи.

Відповідно до п.п. 13, 14, 15 Порядку від 27.12.2019 року №1174, під час вимірювання габаритно-вагових параметрів транспортних засобів застосовуються засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність.

Інформація від автоматичних пунктів передається до інформаційно-телекомунікаційної системи у вигляді метаданих.

Метадані повинні містити дані про: засоби вимірювальної техніки - назва засобу вимірювальної техніки та його умовне позначення, серійний номер, найменування виробника, рік виготовлення, метрологічні характеристики, найменування власника засобу вимірювальної техніки, документи про відповідність та/або результати повірки (дата повірки, строк дії повірки); місце фіксації (кілометр + метр, географічні координати); найменування автомобільної дороги загального користування, вулиць і доріг міст та інших населених пунктів; дату і час фіксації здійснення вимірювання, смугу руху, напрямок руху, максимальне дозволене навантаження на вісь, державний номерний знак транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу), категорію транспортного засобу, тип транспортного засобу згідно з пунктом Г.2 додатка Г ДСТУ 8824:2019 «Автомобільні дороги. Визначення інтенсивності руху та складу транспортного потоку», повну масу транспортного засобу, ширину, висоту, довжину, розподіл навантаження за вісями транспортного засобу (номер вісі, фактичне навантаження на вісь, сумарне фактичне навантаження на осі, сукупність осей, фактичну міжосьову відстань, фактичну шинність (кількість коліс) на вісі); фотографії транспортного засобу - фронтальна, фотографія державного номерного знака транспортного засобу, фотографія державного номерного знака причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу), оглядова фотографія із зображенням розпізнаного державного номерного знака; відеозапис руху транспортного засобу через автоматичний пункт (за наявності).

За правилами п.п. 16, 17 Порядку від 27.12.2019 року №1174, посадові особи Укртрансбезпеки, уповноважені розглядати справи про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, під час їх розгляду використовують інформаційні файли.

Рішення посадової особи Укртрансбезпеки, прийняті під час розгляду справ про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, підтверджуються шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису та створення кваліфікованої електронної печатки із використанням засобів кваліфікованого електронного підпису, що мають вбудовані апаратно-програмні засоби, що забезпечують захист записаних на них даних від несанкціонованого доступу, від безпосереднього ознайомлення із значенням параметрів особистих ключів та їх копіювання.

У постанові про накладення адміністративного стягнення за правопорушення, зафіксоване в автоматичному режимі, зазначаються виміряні з урахуванням похибки вагові та габаритні параметри транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові та/або габаритні параметри транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги, а також нормативні габаритно-вагові параметри транспортних засобів на даній ділянці автомобільної дороги.

Інформаційні файли з винесеними постановами передаються до Реєстру адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху.

Суд враховує, що підставою для винесення оспорюваних постанов про застосування адміністративного стягнення (штрафів) стали результати автоматичного вимірювання загальної маси транспортного засобу, визначення кількостей осей транспортного засобу та вимірювання навантаження, що припадабть на кожну вісь транспортного засобу.

Відповідно до постанови АА 00004623 фактичні зафіксовані параметри ТЗ DAF XF реєстраційний номер НОМЕР_1 : кількість вісей - 6 шт.; відстань між вісями 1-2: 2825 мм, 2-3: 1100 мм, 3-4: 5796 мм, 4-5: 1334 мм; 5-6: 1308 мм; навантаження на вісь 1 - 6351 кг, 2 - 4347 кг, 3 - 11533 кг, 4 - 8801 кг, 5 - 8345 кг;6 - 8683 кг; загальна маса - 48050 кг. Виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу загальна маса - 43245 кг. Розрахунок перевищення виглядає наступним чином: *% перевищення=((48050кг-40000кг -10%*48050кг)/40000кг)*100%= ((8050 кг-4805 кг)/40000 кг)*100%= (3245 кг/40000кг)*100% =8,113 %. Таким чином вірно встановлено перенавантаження в 3.245 тон, що становить 8,113%.

Відповідно до постанови АА 00004761 фактичні зафіксовані параметри ТЗ DAF XF реєстраційний номер НОМЕР_6 : кількість вісей - 6 шт.; відстань між вісями 1-2: 2650 мм, 2-3: 1310 мм, 3-4: 5610 мм, 4-5: 1280 мм; 5-6: 1300 мм; навантаження на вісь 1 - 6419 кг, 2 - 5638 кг, 3 - 9723 кг, 4 - 8099 кг, 5 - 9547 кг; 6 - 10017 кг; загальна маса - 49443 кг. Виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу загальна маса - 44498.7 кг, навантаження на строєні вісі - 23236.92 кг. Розрахунок перевищення навантаження на строєні осі виглядає наступним чином: *% перевищення=((27663кг-21000кг-16%*27663кг)/21000кг)*100%== ((6663кг-4426,08 кг)/21000 кг)*100%= (2237 кг/21000кг)*100% =10,652 %. Таким чином вірно встановлено перенавантаження в 2.237 тон, що становить 10,652%.

Відповідно до постанови АА 00004858 фактичні зафіксовані параметри ТЗ DAF XF реєстраційний номер НОМЕР_1 : кількість вісей - 6 шт.; спарені колеса - 3 вісь; відстань між вісями 1-2: 2819 мм, 2-3: 1101 мм, 3-4: 5790 мм, 4-5: 1344 мм; 5-6:1314 мм; навантаження на вісь 1 - 6384 кг, 2 - 4732 кг, 3 - 11982 кг, 4 - 7837 кг, 5 - 8223 кг; 6 - 8134 кг; загальна маса - 47250 кг. Виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу загальна маса - 42525 кг. Розрахунок перевищення виглядає наступним чином:*%перевищення =((47250кг-40000кг-10%*47250кг) /40000кг)*100%==((7250 кг-4725 кг)/40000 кг)*100%= (2525 кг/40000кг)*100% =6,313 %. Таким чином вірно встановлено перенавантаження в 2.525 тон, що становить 6,313%.

Відповідно до постанови АА 00004870 фактичні зафіксовані параметри ТЗ DAF XF реєстраційний номер НОМЕР_1 : кількість вісей - 6 шт.; відстань між вісями 1-2: 2770 мм, 2-3: 1070 мм, 3-4: 5660 мм, 4-5: 1320 мм; 5-6: 1290 мм; навантаження на вісь 1 - 7105 кг, 2 - 5155 кг, 3 - 12462 кг, 4 - 7354 кг, 5 - 8970 кг; 6 - 8997 кг; загальна маса - 50043 кг. Виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу загальна маса - 45038.7 кг. Розрахунок перевищення виглядає наступним чином *%перевищення=((50043кг-40000кг-10%*50043кг)/40000кг)*100%= =((10043 кг-5004.3 кг)/40000 кг)*100%= (5039 кг/40000кг)*100% =12,597 %. Таким чином вірно встановлено перенавантаження в 5.039 тон, що становить 12,597%.

Відповідно до постанови АА 00005163 фактичні зафіксовані параметри ТЗ DAF XF реєстраційний номер НОМЕР_1 : кількість вісей - 6 шт.; спарені колеса - 3 вісь; відстань між вісями 1-2: 2828 мм, 2-3: 1101 мм, 3-4: 5793 мм, 4-5: 1328 мм; 5-6: 1310 мм; навантаження на вісь 1 - 6282 кг, 2 - 4411 кг, 3 - 11888 кг, 4 - 8092 кг, 5 - 8281 кг; 6 - 8228 кг; загальна маса - 47150 кг. Виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу загальна маса - 42435 кг. Розрахунок перевищення виглядає наступним чином:*%перевищення =((47150кг-40000кг-10%*47150кг) /40000кг)*100%==((7150 кг-4715 кг)/40000 кг)*100%= (2435 кг/40000кг)*100% =6,088 %. Таким чином вірно встановлено перенавантаження в 2.435 тон, що становить 6,088%.

Відповідно до постанови АА 00006176 фактичні зафіксовані параметри ТЗ DAF XF реєстраційний номер НОМЕР_3 : кількість вісей - 6 шт.; спарені колеса - 2 вісь; відстань між вісями 1-2: 2660 мм, 2-3: 1320 мм, 3-4: 5650 мм, 4-5: 1310 мм; 5-6: 1320 мм; навантаження на вісь 1 - 5670 кг, 2 - 5759 кг, 3 - 10892 кг, 4 - 7887 кг, 5 - 9584 кг; 6 - 10018 кг; загальна маса - 49810 кг. Виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу загальна маса - 44829 кг. Розрахунок перевищення виглядає наступним чином: *%перевищення=((49810кг-40000кг-10%*49810кг)/40000кг)*100%= =((9810 кг-4981 кг)/40000 кг)*100%= (4829 кг/40000кг)*100% =12,073 %. Таким чином вірно встановлено перенавантаження в 4.829 тон, що становить 12,073%.

Відповідно до постанови АА 00006177 фактичні зафіксовані параметри ТЗ DAF XF реєстраційний номер НОМЕР_4 : кількість вісей - 6 шт.; спарені колеса - 2 вісь;4 вісь; відстань між вісями 1-2: 2690 мм, 2-3: 1320 мм, 3-4: 5720 мм, 4-5: 1350 мм; 5-6: 1320 мм; навантаження на вісь 1 - 5924 кг, 2 - 6477 кг, 3 - 10123 кг, 4 - 8040 кг, 5 - 8018 кг; 6 - 8218 кг; загальна маса - 46800 кг. Виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу загальна маса - 42120 кг. Розрахунок перевищення виглядає наступним чином: *%перевищення=((46800кг-40000кг-10%*46800кг)/40000кг) *100%==((6800 кг-4680 кг)/40000 кг)*100%= (2120 кг/40000кг)*100% =5,3 %. Таким чином вірно встановлено перенавантаження в 2.12 тон, що становить 5,3%.

Відповідно до постанови АА 00006218 фактичні зафіксовані параметри ТЗ DAF XF реєстраційний номер НОМЕР_5 : кількість вісей - 6 шт.; спарені колеса - 3 вісь; відстань між вісями 1-2: 2650 мм, 2-3: 1310 мм, 3-4: 5690 мм, 4-5: 1320 мм; 5-6: 1290 мм; навантаження на вісь 1 - 6339 кг, 2 - 6660 кг, 3 - 11338 кг, 4 - 6998 кг, 5 - 7795 кг; 6 - 8000 кг; загальна маса - 47130 кг. Виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу загальна маса - 42417 кг. Розрахунок перевищення виглядає наступним чином: *%перевищення=((47130кг-40000кг-10%*47130кг)/40000кг)*100%= =((7130 кг-4713 кг)/40000 кг)*100%= (2417 кг/40000кг)*100% =6,043 %. Таким чином вірно встановлено перенавантаження в 2.417 кг, що становить 6,043%.

Відповідно до постанови АА 00000165 фактичні зафіксовані параметри ТЗ DAF XF реєстраційний номер НОМЕР_2 : кількість вісей - 6 шт.; відстань між вісями 1-2: 2670 мм, 2-3: 1290 мм, 3-4: 5630 мм, 4-5: 1290 мм; 5-6: 1320 мм; навантаження на вісь 1 - 5918 кг, 2 - 5787 кг, 3 - 9111 кг, 4 - 8773 кг, 5 - 8921 кг; 6 - 8761 кг; загальна маса - 47271 кг. Розрахунок перевищення виглядає наступним чином: *%перевищення=((47271кг-40000кг-10%*47271кг)/40000кг)*100%= =((7271 кг-4727,1 кг)/40000 кг)*100%= (2544 кг/40000кг)*100% =6,3 %. Таким чином вірно встановлено перенавантаження в 2.544 тон, що становить 6,3%.

Відповідно до ст. 14-3 КУпАП, адміністративну відповідальність несе відповідальна особа-фізична особа або керівник юридичної особи ,за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесені відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.

За запитом уповноваженої на те посадової особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті (у тому числі за умови ідентифікації такої посадової особи за допомогою електронного цифрового підпису), відповідні органи (підрозділи) Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України зобов'язані надавати відомості про належного користувача транспортного засобу, фізичну особу, керівника юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, особу, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи, з обов'язковим дотриманням Закону України «Про захист персональних даних».

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_7 , власником транспортного засобу DAF XF реєстраційний номер НОМЕР_1 , є ОСОБА_1 , відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_8 , власником транспортного засобу DAF XF реєстраційний номер НОМЕР_4 є ОСОБА_1 , відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_9 , власником транспортного засобу DAF XF реєстраційний номер НОМЕР_2 , є ОСОБА_1 , відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_10 , власником транспортного засобу DAF XF реєстраційний номер НОМЕР_3 , є ОСОБА_1 , відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_11 , власником транспортного засобу DAF XF реєстраційний номер НОМЕР_5 , є ОСОБА_1 .

До посилань позивача, що у даній справі за кермом транспортних засобів, які належать позивачу знаходився не їх власник, а інші особи - водії автомобільних перевізників, суд ставиться критично, адже невнесення відомостей до Реєстру щодо належного користувача транспортного засобу, незалежно від підстав такого невнесення викликає автоматичне визначення відповідальною особою за вчинення адміністративних правопорушень саме на особу, за якою зареєстрований транспортний засіб.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст. 251 КУпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються постановою про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, дослідивши зібрані по справі докази з урахуванням встановленого КАС України обов'язку доведення правомірності рішення суб'єктом владних повноважень, суд вважає доведеним факт вчинення позивачем правопорушення у сфері забезпечення безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі.

Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

На підставі викладеного, керуючись ЗУ «Про дорожній рух», ЗУ «Про автомобільні дороги», ст.ст. 14-3, 1321, 247, 251 КУпАП, ст. ст. 5, 8, 9, 72-74, 77, 90, 241-246, 250, 255, 286, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов про притягнення до адміністративної відповідальності - відмовити.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга в строк визначений ст. 295 КАС України.

Суддя: О.Михайлюк

17.05.23