Справа № 523/10740/22
Провадження №2-а/523/29/23
"18" травня 2023 р. м.Одеса
Суворовський районний суд міста Одеси, в складі:
головуючого - судді Аліної С.С.
за участю секретаря судового засідання - Сервачук О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Інспектора ТОР роти №1 батальйону Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції капрала поліції Грачова Олександра Вікторовича, Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про адміністративне правопорушення та закриття провадження по справі, -
До Суворовського районного суду м. Одеси надійшов позов ОСОБА_1 до Інспектора ТОР роти №1 батальйону Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції капрал поліції Грачова Олександра Вікторовича, Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції, в якому просив:
- скасувати постанову серія ЕАР №5850451 від 04.09.2022 року про притягнення до адміністративної відповідальності;
- закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення.
Обґрунтовує вимоги тим, що 04.09.2022 року поліцейським Грачовим О.В. складено постанову про адміністративне правопорушення серія ЕАР №5850451 відносно ОСОБА_1 за скоєння правопорушення передбаченого ч.6 ст. 121 КУпАП про накладення штрафу у розмірі 850 грн.
Однак, позивач вважає, що постанову винесено з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до постанови про адміністративне правопорушення, 04.09.2022 року о 21 год. 21 хв. в м. Одесі по вул. С. Палія, керуючи транспортним засобом «BMW 530D», номерний знак НОМЕР_1 , порушив вимоги п. 2.9.в ПДР України, а саме - керування водієм транспортним засобом з номерним знаком, закритим іншими предметами чи забрудненим, що не дозволяє чітко визначити символди номерного знака з відстані 20 метрів.
Позивач вважає, що постанова інспектора ДПП була винесена без будь-яких доказів щодо його винуватості у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст.121 КУпАП. При цьому всі його пояснення поліцейським були проігноровані. Постанова була складена без допиту та пояснень свідків.
Тому, позивач вважає постанову серія ЕАР №5850451 від 04.09.2022 року необгрунтованою та такою, що підлягає скасуванню.
Дані обставини стали підставою для звернення до суду.
Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 25.10.2022 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 06.03.2023 року закрито підготовче провадження та призначено адміністративну справу до судового розгляду по суті.
У судове засідання з'явився позивач ОСОБА_1 , позовні вимоги підтримав просив іх задовольнити.
У судове засідання відповідач ОСОБА_2 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, про причини неявки суду не повідомив.
У судове засідання представник відповідача УПП в Одеській області не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином.
В матеріалах справи міститься письмовий відзив, в якому позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити у їх задоволенні (арк.сп.33-39, 40-48).
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, про те, що позовні вимоги є доказаними, є обґрунтованими, тому підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Судом встановлено, про те що відповідно до постанови про адміністративне правопорушення ЕАР №5850451 від 04.09.2022 року, 04.09.2022 року о 21 год. 21 хв., позивач ОСОБА_1 рухаючись в м. Одесі по вул. С. Палія, керуючи транспортним засобом «BMW 530D», номерний знак НОМЕР_1 , порушив вимоги п.п 2.9 ПДР України, а саме - керування водієм транспортним засобом з номерним знаком, закритим іншими предметами чи забрудненим, що не дозволяє чітко визначити символди номерного знака з відстані 20 метрів, вчинивши адміністративне правопорушення, передбачене ст. 121 ч. 6 КУпАП, за що його притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 850 грн. (арк.сп.7).
Відповідно до статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях.
У відповідності до її. 1.3 ПДР України, учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Згідно з ч. 5 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Відповідно до ст. 52 Закону України «Про дорожній рух» контроль у сфері безпеки дорожнього руху здійснюється Кабінетом Міністрів України, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, Національною поліцією, іншими спеціально уповноваженими на те державними органами (державний контроль), а також міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади (відомчий контроль).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі порушення Правил дорожнього руху.
За змістом статті 222 Кодексу України про адміністративні правопорушення органи Національної поліції розглядають, зокрема, справи про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (в тому числі й щодо порушення частини шостої статті 121 КУпАП).
Відповідно до частини 2 статті 222 Кодексу України про адміністративні правопорушення від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Згідно ст. 37 Закону України «Про дорожній рух» забороняється експлуатація незареєстрованих (не перереєстрованих) транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах, знищені чи підроблені, без номерного знака, або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерними знаками, які закріплені у не встановлених для цього місцях, закриті іншими предметами чи забруднені, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 метрів, перевернуті чи не освітлені, а також транспортних засобів, що підлягають обов'язковому технічному контролю, але не пройшли його, та у випадках, передбачених законодавством, без чинного на території України поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка").
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За правилами ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
За приписами ст.222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення, у тому числі за ч.6 ст.121 цього Кодексу.
Відповідно до п.4 розділу 1 Інструкції №1395 у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу. Постанова виноситься у разі виявлення адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, передбачених, зокрема, ч.6 ст.121 КУпАП.
Відповідно до п.2.9 в ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом з номерним знаком, що неосвітлений (у темну пору доби або в умовах недостатньої видимості). Відповідальність за керування водієм транспортним засобом з неосвітленим номерним знаком передбачена ч.6 ст.121 КУпАП.
Частиною 6 статті 121 КУпАП (редакція станом на 04.09.2022 року КУпАП) передбачена відповідальність за: керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку, його експлуатація без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерним знаком, закріпленим у не встановленому для цього місці, закритим іншими предметами, у т.ч. з нанесенням покриття або застосуванням матеріалів, що перешкоджають чи ускладнюють його ідентифікацію, чи забрудненим, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані двадцяти метрів, перевернутим чи неосвітленим, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до вимог ч.1 ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення відповідно до ст.251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, та іншими документами.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий,Я^цо вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAV1N AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСГІЛ, від 10 лютого 2010 року).
Судом встановлено, про те, що позивач ОСОБА_1 не надав суду доказів в обґрунтування позовних вимог.
Також, суд вважає, що позивач не довів суду ті обставини, на які він посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, тому враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 до Інспектора ТОР роти №1 батальйону Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції капрал поліції Грачова О.В., Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про адміністративне правопорушення, про закриття провадження по справі не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст. 19, 63 Конституції України, ст.ст. 121,251, 252, 258. 268, 278, 280 КУпАП, ст.ст. 49, 51, 71, 72, 160, 161 КАС України, суд,-
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Інспектора ТОР роти №1 батальйону Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції капрала поліції Грачова Олександра Вікторовича, Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про адміністративне правопорушення та закриття провадження по справі - відмовити.
Копію рішення направити сторонам по справі.
Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днівз дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 25.05.2023 року.
Суддя: Аліна С.С.