Справа № 367/2505/21
Провадження №2/367/1444/2023
Іменем України
25 травня 2023 року Ірпінський міський суд Київської області в складі
головуючого судді - Карабаза Н.Ф. ,
при секретарі - Шемігон В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державного агентства України з питань кіно про стягнення заробітної плати , виплат невиплачених працівнику при звільненні та середнього заробітку за затримку розрахунку при звільненні,
У квітні 2021 року позивач звернулась до суду з вищевказаним позовом, в якому просила стягнути з Державного агентства України з питань кіно не виплачену їй заробітну плату за січень 2021 року окладу - 447,37 грн., доплати за ранг 26,32 грн., вислуги років (д/с) 134,21 грн., компенсації за невикористану відпустку - 4480,00 грн. та середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні у сумі 9 823,33 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 18.09.2020 року, згідно наказу № 104-К позивач була прийнята на роботу у Державне агентство України з питань кіно на посаду Головного спеціаліста фінансово-економічного відділу. Також, між сторонами по справі 18.09.2020 року укладено контракт № 10 від 18.09.2020 року про проходження державної служби на період дії карантину. 11.01.2021 року на підставі наказу № 165-к/тр від 28.12.2020 року позивача звільнено у зв'язку з припиненням дії контракту № 10 від 18.01.2020 року. За весь час роботи у відповідача заробітна плата виплачена не в повному обсязі. На звернення позивача відповідачем надано із супровідним листом № 156/5/15-21 від 05.02.2021 року копію наказу № 165-к/тр від 28.12.2020 року та довідку про заробітну плату (б/н, б/д). Згідно з довідкою про заробітну плату б/н, б/д позивачу нараховувалась заробітна плата в такому розмірі: за вересень 2020 року - 4200,00 грн.; за жовтень 2020 року - 19 200,00 грн.; за листопад 2020 року - 19 200,00грн.; за грудень 2020 року - 21 120,00 грн. Всього за весь час роботи у відповідача позивачу нарахована заробітна плата у сумі 63 720,00 грн. Заробітна плата, за відрахуванням передбачених чинним законодавством податків виплачувалась позивачу шляхом перерахування коштів на картковий рахунок, відкритий у ПАТ КБ «Приватбанк». За весь час роботи, згідно виписки по картковому рахунку ПАТ КБ «Приватбанк» від 02.03.2021 року їй виплачено: за вересень 2020 року - 3381,00 грн.; за жовтень 2020 року - 15 454,00 грн.; за листопад 2020 року - 15 456,00 грн.; за грудень 2020 року - 17 001,60 грн. Таким чином, всього за період роботи з вересня 2020 року по грудень 2020 року позивачу виплачено 51 294,60 грн. Також за січень 2021 року позивачу нараховані кошти у сумі 5 087,90 грн, а виплачені кошти у сумі 4 095,76 грн., згідно з розрахунковим листом. Кошти виплачені шляхом зарахування на картковий рахунок відкритий у ПАТ КБ «Приватбанк» 22.01.2021 року, згідно виписки по картковому рахунку ПАТ КБ «Приватбанк» від 02.03.2021 року. Сума невиплати становить: виплати за січень 2021 року згідно розрахункового листа складаються: оклад - 447,37 грн.; доплата за ранг - 26,32 грн; вислуга років (д/с) 134,21 грн.; компенсація відпусток - 4 480,00 грн. Таким чином, позивачу не виплачено при звільненні 5 087,90 грн. Сума невиплат за січень 2021 року складається з окладу - 447,37 грн.; доплати за ранг - 26,32 грн.; вислуги років (д/с) - 134,21 грн. та компенсації за невикористану відпустку - 4 480,00 грн. У день звільнення позивач працювала.
Через канцелярію суду 20.05.2021 року надійшов відзив від відповідача, в якому просили в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В судовому засідання позивач ОСОБА_1 позов підтримала, просила задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача Державного агентства України з питань кіно - Команський Олександр-Арманд Сергійович просив закрити провадження по справі на підставі п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України, як таке, що не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Згідно запису в трудовій книжці, 18.09.2020 року, згідно наказу № 104-К позивач була прийнята на роботу у Державне агентство України з питань кіно на посаду головного спеціаліста фінансово-економічного відділу шляхом укладання контракту про проходження державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19; спричиненої корона-вірусом SARS-CoV-2 та до дня визначення керівником державної служби переможця за результатами конкурсного відбору відповідно до законодавства.
Згідно запису в трудовій книжці, 11.01.2021 року на підставі наказу № 165-к/тр від 28.12.2020 року припинено дію контракту № 10 від 18.09.2020 року. Звільнено із займаної посади за власним бажанням відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 83, ч.3 ст.86 ЗУ «Про державну службу».
Відповідно до ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Публічно-правовий спір - це спір, у якому, зокрема хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Публічна служба - діяльність на політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування (п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Таким чином, працюючи у Державному агентстві України з питань кіно, особа проходить службу, яка відповідно до зазначених норм КАС України вважається публічною службою.
Отже, спори щодо проходження публічної служби від моменту прийняття особи на посаду і до її звільнення, зокрема й питання відповідальності за невиконання договору підготовки фахівців, що зумовлює відшкодування фактичних витрат, пов'язаних з утриманням у навчальному закладі, навіть якщо подання відповідного позову про відшкодування витрат відбулося після її звільнення з публічної служби, підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства.
Такий правовий висновок викладений в постановах Великої Палати Верховного Суду від 11.04.2018 року у справі № 333/298/16-ц, від 12.12.2018 року у справі №804/285/16, від 30.01.2019 року у справі №810/2610/16, від 13.03.2019 року у справі № 761/27364/17, від 13.03.2019 року у справі № 723/18/17, від 10.04.2019 року у справі № 705/1664/17, від 29.06.2021 року у справі № 357/7779/20.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно з ч. 1 ст. 256 ЦПК України якщо провадження у справі закривається з підстави, визначеної п. 1 ч. 1 ст. 255 цього Кодексу, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
З наведених обставин даної справи вбачається, що спір виник з приводу проходження (публічної) служби, а саме з приводу невиплаченої заробітної плати Державним агентством України з питань кіно, а тому розгляд цієї справи віднесений до компетенції адміністративного суду.
Слід звернути увагу, що поняття «суд, встановлений законом» включає в себе, зокрема таку складову, як дотримання правил юрисдикції та підсудності.
Критеріями розмежування судової юрисдикції є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ. В порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства, а предметом позову є цивільні права, які, на думку позивача, є порушеними, оспореними чи невизнаними.
Оскільки спір у даній справі віднесений до компетенції адміністративного суду, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі з вищенаведених мотивів.
Керуючись ст. 255, 256, 260 ЦПК України, суд
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Державного агентства України з питань кіно про стягнення заробітної плати , виплат невиплачених працівнику при звільненні та середнього заробітку за затримку розрахунку при звільненні - закрити.
Роз'яснити позивачу право на звернення з даним позовом в порядку адміністративного судочинства до Київського міського окружного адміністративного суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - https://court.gov.ua/sud1013/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням - http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя: Н.Ф. Карабаза