вул. Солом'янська, 2-а, м. Київ, 03110
факс 284-15-77 e-mail: inbox@kia.court.gov.ua
Унікальний номер справи № 760/17458/22 Апеляційне провадження № 33/824/1985/2023Головуючий у суді першої інстанції - Букіна О.М. Доповідач у суді апеляційної інстанції - Нежура В.А.
18 травня 2023 року суддя Київського апеляційного суду Нежура В.А. розглянув матеріали справи про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою Державної митної служби України Київська митниця на постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 27 січня 2023 року, якою закрито провадження відносно ОСОБА_1 у справі про порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 473 МК України, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення,
Постановою судді Солом'янського районного суду від 27.01.2023 закрито провадження відносно ОСОБА_1 в справі про порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення. (а.с. 52-53зв.).
Не погоджуючись із вказаною постановою суду, ОСОБА_2 оскаржило її в апеляційному порядку. Вказує, що громадянин ОСОБА_1 здійснив пересилання з України до Норвегії в міжнародному поштовому відправленні радіоламп «6С6Б-В» з наявним військовим прийманням (у формі ромбів) в кількості 12 шт., які мають ознаки спеціально призначених компонентів для електронного обладнання спеціально призначеного для військового використання зазначених в позиції МL11 Списку товарів військового призначення, без відповідних дозвільних документів, у зв'язку з чим, у діях ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України (а.с. 54-56).
В судове засідання учасники справи не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Суд апеляційної інстанції визнав за можливе розглянути справу за відсутності осіб, які не з'явились, оскільки їх неявка не перешкоджає апеляційному розгляду справи.
Перевіривши апеляційну скаргу, вивчивши матеріали справи, вважаю, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 31.08.2022 в зоні митного контролю Київської митниці на території ДОПП АТ «Укрпошта», під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення № RI061325487UA, яке пересилалося з України ( ОСОБА_1 ) до Норвегії (Matiju Tatomitovic) виявлено: радіолампи в кількості 12 шт.
У накладній на відправлену пошту форми Ф.16 вміст товару зазначено як «лампи 12 шт.».
05.10.2022 митницею здійснено взяття зразків з метою проведення експертного дослідження на предмет віднесення до товарів військового призначення та подвійного використання та листом Київської митниці від 10.10.2022 № 7.8-1/20/7/15875 зазначені вище зразки направлено до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (далі - СЛЕД Держмитслужби).
Відповідно до висновку експерта СЛЕД Держмитслужби від 21.10.2022 № 142000-3302-0280 надані на дослідження предмети ідентифіковано як радіолампи «6С6Б-В», що є надмініатюрними тріодами підвищеної надійності та механічної міцності у скляному оформленні, що призначені для посилення напруги низької частоти, генерування коливань високої частоти в діапазоні до 500 МГц та для роботи в імпульсному режимі релаксаційних схемах в радіотехнічних пристроях загального, спеціального, в тому числі і військового призначення.
Надані на дослідження 12 (дванадцять) радіоламп «6С6Б-В» мають ознаки спеціально призначених компонентів для електронного обладнання спеціально призначеного для військового використання, зазначених в позиції ML11 Списку товарів військового призначення, що є додатком до порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807.
Загальна вартість 12-ти радіоламп з «6С6Б-В» становить 972,00 грн.
При переміщенні даних товарів оригінал дозволу або висновку Держекспортконтролю до митного органу не надавався.
Стаття 473 МК України передбачає відповідальність особи за вчинення дій, спрямованих на пересилання через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання актами Всесвітнього поштового союзу, та тягне за собою конфіскацію цих товарів.
Відповідно до ст. 196 МК України не можуть бути пропущені через митний кордон України:
1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом;
2) товари, на пропуск яких відповідно до закону потрібні дозволи інших державних органів, за відсутності цих дозволів (крім алкогольних напоїв і тютюнових виробів, а також харчових продуктів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та в порядку, встановлених ст. 376 та ч. 2 ст. 378 цього Кодексу);
3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 235 МК України регламентується заборона щодо переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території (п.1.1), відправлених з порушенням митних правил (п.1.2) та товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (п.1.3).
Процедура здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення визначена Порядком здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення (далі - Порядок).
Пунктом 2 Порядку визначено, що у цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання».
Пунктом 3 Порядку передбачено, що міжнародна передача товарів може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб'єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю.
Дозвіл чи висновок Держекспортконтролю на право здійснення відповідної міжнародної передачі будь-якого виробу військового призначення є підставою для передачі імпортеру (кінцевому споживачеві) комплекту технічної документації (технічних даних), необхідної для налагодження, експлуатації та використання такого виробу за цільовим призначенням в обсягах, визначених цим дозволом чи висновком.
Порядком здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення визначено Список товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю та, зокрема, відповідно до розділу ML11 до даного Списку входить електронне обладнання, що не підлягає контролю згідно з іншими позиціями цього Списку, і «спеціально призначені» для нього «компоненти».
Відповідно до ст. 9 Закону Україну «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання», найменування та опис товарів, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю, вносяться до списків товарів, що підлягають державному експортному контролю (далі - списки).
Списки складаються за відповідними групами товарів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, із залученням заінтересованих центральних органів виконавчої влади. До складання списків можуть також залучатися представники підприємств, наукових установ, організацій, а також їх об'єднань.
Списки затверджуються Кабінетом Міністрів України.
У протоколі про порушення митних правил головний державний інспектор відділу протидії незаконному переміщенню наркотиків і зброї управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил ОСОБА_3 вказує, що громадянин ОСОБА_1 здійснив пересилання з України до Норвегії в міжнародному поштовому відправленні № RI061325487UA товару - радіоламп з «6С6Б-В» з наявним військовим прийманням (у формі ромбів) в кількості 12 шт., які мають ознаки спеціально призначених компонентів для електронного обладнання спеціально призначеного для військового використання зазначених в позиції ML11 Списку товарів військового призначення, без відповідних дозвільних документів.
В обґрунтування даних доводів головний державний інспектор посилається на висновок експерта СЛЕД Держмитслужби від 21.10.2022 № 142000-3302-0280 відповідно до якого надані на дослідження 12 (дванадцять) радіоламп «6С6Б-В» мають ознаки спеціально призначених компонентів для електронного обладнання спеціально призначеного для військового використання, зазначених в позиції ML11 Списку товарів військового призначення, що є додатком до порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807.
Висновком експерта СЛЕД Держмитслужби від 21.10.2022 № 142000-3302-0280 встановлено, що надані на дослідження 12 (дванадцять) радіоламп «6С6Б-В» мають ознаки спеціально призначених компонентів для електронного обладнання спеціально призначеного для військового використання, зазначених в позиції ML11 Списку товарів військового призначення, що є додатком до порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807.
Разом і тим, даним висновком не встановлено ту обставину, що надані на дослідження 12 (дванадцять) радіоламп «6С6Б-В є спеціально призначеними компонентами для електронного обладнання спеціально призначеного для військового використання, зазначених в позиції ML11 Списку товарів військового призначення, що є додатком до порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807.
Таким чином, митним органом не доведено ту обставину, що 12 (дванадцять) радіоламп «6С6Б-В» є компонентами для електронного обладнання спеціально призначеного для військового використання, зазначених в позиції ML11 Списку товарів військового призначення, що є додатком до порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807, оскільки висновком експерта СЛЕД Держмитслужби від 21.10.2022 № 142000-3302-0280 встановлено, що надані на дослідження 12 (дванадцять) радіоламп «6С6Б-В» лише мають ознаки спеціально призначених компонентів для електронного обладнання спеціально призначеного для військового використання, зазначених в позиції ML11 Списку товарів військового призначення, що є додатком до порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807.
Стаття 62 Конституції України закріплює принцип презумпції невинуватості, відповідно до якого особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином, матеріали справи про порушення митних правил не містять будь-яких відомостей та жодних доказів того, що громадянин ОСОБА_1 вчиняв будь-які умисні дії, спрямовані на пересилання через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання актами Всесвітнього поштового союзу, а тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 473 МК України.
Згідно зі ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Висновок суду про відсутність в діях ОСОБА_1 складу порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 473 МК України прийнятий за результатами повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, а викладене в постанові суду, відповідає фактичним обставинам справи та не спростовано, ані під час розгляду справи, ані в апеляційній скарзі митниці, відтак, підстави для скасування постанови відсутні.
За таких обставин, доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час вивчення матеріалів справи та дослідження їх в судовому засіданні, оскільки відсутні порушення, на які звертає увагу апелянт.
Згідно ч. 8 ст. 294 КУпАП за наслідками розгляду апеляційної скарги суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін.
Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про залишення апеляційної скарги ОСОБА_2 без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 294 КУпАП,
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 27 січня 2023 року, якою закрито провадження відносно ОСОБА_1 у справі про порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 473 МК України, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя
Київського апеляційного суду В.А. Нежура