Провадження № 11-сс/824/2874/2023 Категорія: ст. 303 КПК України
ЄУН 757/14745/23-к Суддя у І інстанції: ОСОБА_1
18 травня 2023 року м. Київ
Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду у складі:
головуючого судді - ОСОБА_2
суддів - ОСОБА_3
- ОСОБА_4
за участю секретаря - ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу з доповненнями ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 на ухвалу слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 21 квітня 2023 року,
за участю сторін апеляційного провадження:
особи, яка подала скаргу, - ОСОБА_8
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 21 квітня 2023 року відмовлено у задоволенні скарги ОСОБА_6 , ОСОБА_8 та ОСОБА_7 на бездіяльність уповноважених осіб Офісу Генерального прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою (повідомленням) про кримінальне правопорушення від 10 квітня 2023 року вх. №1.
Не погоджуючись з ухвалою слідчого судді, ОСОБА_6 , ОСОБА_8 та ОСОБА_7 подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати ухвалу слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 21 квітня 2023 року, як незаконну.
Апелянти зазначають, що до Офісу Генерального прокурора скаргою за № 951 подали заяву № 961 про групові резонансі злочини від 10 квітня 2023 року з відміткою про прийняття. Проте, прокурором відомості про вчинені кримінальні правопорушення в ЄРДР внесені не були, без внесення відомостей до ЄРДР пакет, без постанови про визначення підслідності документів був відправлений до ДБР, без видачі їм пам'яток про їхні права та обов'язки потерпілих. Як зазначають апелянти, відмовляючи їм у задоволенні скарги, слідчим суддею було проігноровано імперативні вимоги ст. 214 КПК України.
Також апелянти зазначають про те, що у день винесення оскаржуваної ухвали Шевченківським районним судом м. Києва за аналогічними скаргами на бездіяльність ДБР суддями зобов'язано ДБР по аналогічній заяві внести відомості про кримінальні правопорушення до ЄРДР.
ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , уповноважена особа Офісу Генерального прокурора, належним чином повідомлені про день та час апеляційного розгляду, до суду апеляційної інстанції не з'явились.
ОСОБА_6 до апеляційного суду подана заява про розгляд справи без його участі, а також зазначено, що у разі неявки ОСОБА_8 та ОСОБА_7 провести апеляційний розгляд за їх відсутності (за змістом заяви вказано, що за згодою ОСОБА_7 та ОСОБА_8 ).
З Офісу Генерального прокурора будь-яких заяв, клопотань, повідомлень не надходило.
Зважаючи на позицію ОСОБА_8 про можливість проведення апеляційного розгляду за відсутності вказаних осіб, з урахуванням положень ч. 4 ст. 405 КПК України, колегія суддів доходить висновку про проведення апеляційного розгляду за відсутності ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , уповноваженої особи Офісу Генерального прокурора.
Заслухавши доповідь судді, пояснення ОСОБА_8 , на підтримку доводів поданої апеляційної скарги, перевіривши матеріали кримінального провадження, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів доходить такого висновку.
Перевіркою матеріалів судового провадження встановлено, що 10 квітня 2023 року до Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 , ОСОБА_8 та ОСОБА_7 подана заява № 961, яка адресована Генеральному прокурору ОСОБА_9 , Директору ДБР ОСОБА_10 , т.в.о. Голови СБУ ОСОБА_11 , т.в.о. Директора НАБУ ОСОБА_12 , Президенту України ОСОБА_13 , Уповноваженому ВР України по правам людини в Україні ОСОБА_14 , про вчинення кримінальних правопорушень службовими особами Офісу Генерального прокурора, Київської міської прокуратури та ДБР (ас. 20-23).
12 квітня 2023 року до Печерського районного суду м. Києва надійшла спільна скарга ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та ОСОБА_7 на бездіяльність уповноважених осіб Офісу Генерального прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань заяву (повідомлення) про кримінальне правопорушення від 10 квітня 2023 року за вх. № 1 (ас. 1).
Відмовляючи у задоволенні скарги, слідчий суддя, посилаючись на положення ст. 214 КПК України, п. 3.6 Інструкції «Про порядок приймання, реєстрації та розгляду в органах прокуратури України заяв, повідомлень про вчинені правопорушення», затверджену наказом Генерального прокурора України від 3 грудня 2012 року № 125, зазначив про те, що заяви, повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення, що віднесені до підслідності органів прокуратури та надійшли на розгляд прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, спеціалізованих прокуратур на правах обласних, Генеральної прокуратури України, керівниками підрозділів апаратів направляються для організації досудового розслідування з дотриманням територіального принципу до прокуратури відповідного рівня.
Судовим розглядом встановлено, що вказана заява ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 відповідно до ст. 218 КПК України була скерована за належністю для організації розгляду в межах чинного законодавство до Державного бюро розслідувань, про що також повідомлено авторів звернення.
Таким чином, слідчий суддя дійшов висновку, що скарга ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 на бездіяльність уповноважених осіб Офісу Генерального прокурора щодо невнесення відомостей за їх заявою про кримінальне правопорушення є безпідставною, а дії уповноважених осіб Офісу Генерального прокурора щодо направлення звернення до Державного бюро розслідувань відповідають вимогам чинного законодавства.
Колегія суддів погоджується з таким висновком слідчого судді, з огляду на таке.
Згідно ст. 2 КПК України основним завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден не винуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Порядок внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань визначений у статті 214 КПК України.
Так, ч.1 ст.214 КПК України передбачено, що слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Частиною 2 цієї статті визначено, що досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. При цьому, в реєстрі, серед іншого, згідно з п.4, 5 ч. 5 ст. 214 КПК України, зазначається короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність. Аналогічні вимоги закріплені у Положенні про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженому Наказом Генерального прокурора від 30 червня 2020 року № 298.
Крім цього, наказом Генерального прокурора України від 3 грудня 2012 року № 125 затверджено Інструкцію про порядок приймання, реєстрації та розгляду в органах прокуратури України заяв, повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення.
Згідно з Розділом 3 Інструкції заяви, повідомлення про вчиненні кримінальні правопорушення, за винятком усних заяв, прийнятих на особистому прийомі, реєструються у книзі вхідної кореспонденції відповідно до вимог Інструкції з діловодства в органах прокуратури та цієї Інструкції, з присвоєнням індексу «ЗП».Зареєстровані у книзі вхідної кореспонденції заяви, повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення негайно передаються керівнику органу прокуратури районного рівня або його заступнику, керівнику структурного підрозділу прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, спеціалізованих прокуратур на правах обласних або Генеральної прокуратури згідно із встановленим розподілом обов'язків для визначення порядку розгляду. Керівник органу прокуратури районного рівня або його заступник вчиняє одну з таких дій:
- самостійно вносить відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявами, повідомленнями, що надійшли до органу прокуратури або на підставі рапорту, складеного за результатами наглядової перевірки;
- визначає у формі резолюції слідчого прокуратури або прокурора для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань та початку досудового розслідування або передачі з дотриманням правил підслідності наявних у нього матеріалів до органу досудового розслідування.
Відповідно до п. 3.6 вказаної Інструкції, заяви, повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення, що віднесені до підслідності органів прокуратури та надійшли на розгляд прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, спеціалізованих прокуратур на правах обласних, Генеральної прокуратури України, керівниками підрозділів апаратів направляються для організації досудового розслідування з дотриманням територіального принципу до прокуратури відповідного рівня.
Пунктом 3.7 цієї ж Інструкції передбачено, що за заявами, повідомленнями про вчинені кримінальні правопорушення, що не підслідні органам прокуратури, але надійшли на розгляд прокуратур обласного рівня чи Генеральної прокуратури України керівники структурних підрозділів апаратів організовують роботу щодо скерування їх відповідно до міських, районних, міжрайонних, районних у містах та прирівняних до них прокуратур, прокуратур обласного рівня за територіальною юрисдикцією.
Перевіркою матеріалів встановлено, що подана апелянтами заява про вчинення кримінальних правопорушень зареєстрована відповідно до положень Інструкції: у приймальні громадян за № 1 від 10 квітня 2023 року та у книзі вхідної кореспонденції за № 74832-23 від 10 квітня 2023 року.
Згідно з даними, наявними у матеріалах судового провадження, 14 квітня 2023 року з Офісу Генерального прокурора вказана заява направлена до ДБР у зв'язку з тим, що відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про Державне бюро розслідувань» з метою запобігання і виявлення правопорушень у діяльності працівників ДБР у складі центрального апарату ДБР та його територіальних управлінь діють підрозділи внутрішнього контролю, які мають обов'язки перевірки інформації, що міститься у зверненнях фізичних та юридичних осіб, засобах масової інформації, інших джерелах, у тому числі, отримано через спеціальну телефонну лінію, сторінку в мережі Інтернет, засобі електронного зв'язку ДБР, щодо причетності працівників ДБР до вчинення правопорушень.
Наведене свідчить, що подана ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 заява була предметом перевірки на наявність в ній відомостей про злочин, не була проігнорована чи іншим чином залишена без відповідного аналізу, і передана з дотриманням правил підслідності до органу досудового розслідування, що спростовує доводи апелянтів про бездіяльність прокурора по їхній заяві.
Окрім того, з наданих апелянтами матеріалів встановлено, що ухвалами слідчих суддів Шевченківського районного суду м. Києва відповідно від 21 квітня 2023 року та 28 квітня 2023 року за результатами розгляду скарг ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 на бездіяльність слідчого ДБР, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР за заявою № 961 від 10 квітня 2023 року зобов'язано уповноважену особу ДБР внести до ЄРДР відомості про кримінальні правопорушення, викладені у спільній заяві ОСОБА_6 , ОСОБА_8 і ОСОБА_7 за № 961 від 10 квітня 2023 року, розпочати досудового розслідування (ас. 59-61).
Відповідно до положень ст. 218 КПК України досудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення. На початку розслідування слідчий перевіряє наявність вже розпочатих досудових розслідувань щодо того ж кримінального правопорушення.
У разі якщо буде встановлено, що іншим слідчим органу досудового розслідування або слідчим іншого органу досудового розслідування розпочато кримінальне провадження щодо того ж кримінального правопорушення, слідчий передає слідчому, який здійснює досудове розслідування, наявні у нього матеріали та відомості, повідомляє про це прокурора, потерпілого або заявника та вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
З огляду на встановлені під час апеляційного розгляду обставини, колегія суддів доходить висновку, що уповноваженими особами Офісу Генерального прокурора не було допущено бездіяльності у розумінні ст. 214 КПК України, а, відтак, слідчим суддею обґрунтовано відмовлено у задоволенні скарги ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_7 ..
Підстав для скасування ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 21 квітня 2023 року колегією суддів не встановлено, у зв'язку з чим апеляційна скарга - без задоволення.
Керуючись ст.ст. 376, 404, 405, 407, 422 КПК України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 - залишити без задоволення, ухвалу слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 21 квітня 2023 року - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді:
_______________________ _________________________ _________________________
ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4