про відмову у відкритті касаційного провадження
25 травня 2023 року
м. Київ
справа № 380/16414/22
адміністративне провадження № К/990/16528/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,
перевірив касаційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1
на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2022 року (суддя Гулкевич І.З.) та
постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2023 року (колегія у складі суддів Затолочного В.С., Большакової О.О., Качмара В.Я.)
у справі № 380/16414/22
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії.
У листопаді 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_1 ), у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиготовлення та ненаправлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФ України у Львівській області) та йому нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 на підставі ст. 8, 10, 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII) з урахуванням змін у грошовому забезпеченні передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 704);
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 скласти та направити до ГУ ПФ України у Львівській області та на його адресу довідку про розмір грошового забезпечення станом 01.03.2018, включивши в таку основні та додаткові види грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років) та додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених Постановою КМУ № 704 для перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 на підставі ст. 8, 10, 43 і 63 Закону № 2262-XII.
Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 15.12.2022, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.04.2023, задовольнив позов.
03.05.2023 ГУ ПФ України в Хмельницькій області подало касаційну скаргу, що 08.05.2023 надійшло до Верховного Суду, у якій, із посиланням на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просило скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08.05.2023 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.04.2023, залишити позов без розгляду.
Як на підставу касаційного оскарження покликається на те, що суди попередніх інстанції вирішили спір без врахування висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 15.06.2022 у справі № 520/5225/19, від 09.04.2020 у справі № 640/19928/18, від 11.08.2020 у справі № 1440/2248/18. У відповідача відсутні правові підстави для підготовки ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення.
Перевіряючи наявність підстав для відкриття касаційного провадження, Суд виходить з такого.
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Згідно із п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
У цій справі оскаржуються відмова територіального центру комплектування та соціальної підтримки здійснити перерахунок пенсії військовослужбовця з 01.01.2018.
Львівський окружний адміністративний суд в ухвалі від 16.11.2022 про відкриття провадження вирішив питання про розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження.
У такому разі, ухвалені у цій справі судові рішення відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Доведення зазначених обставин та, відповідно, права на касаційне оскарження судових рішень у справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження, покладається на особу, яка подає касаційну скаргу.
Для підтвердження фундаментального значення для формування єдиної правозастосовної практики скаржник має сформулювати проблемне правове питання, вирішення якого у випадку відкриття Верховним Судом касаційного провадження, впливатиме на широку масу спорів, створюючи тривалий у часі, відмінний від минулого підхід до вирішення актуальної правової проблеми.
Між тим, Львівський ОТЦК та СП не визначає у касаційній скарзі таке проблемне правове питання, не обґрунтовує, у чому саме полягає фундаментальне значення розгляду цієї справи для формування єдиної правозастосовної практики, не вказує приклади неоднакового застосування судами у інших справах у подібних правовідносинах Закону № 2262-XII, Постанови КМУ № 704, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103), інших норм матеріального чи процесуального права.
Тому, Суд вважає, що перегляд цієї справи у касаційному порядку не матиме фундаментального значення для формування єдиної правозастосовної практики та Суд не вбачає інших обставин, визначених у п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, які могли б слугувати підставою для відкриття касаційного провадження у справі, розглянутій за правилами спрощеного позовного провадження.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 09.06.2022 у аналогічній справі № 520/2098/19 сформулювала висновок щодо застосування Закону № 2262-XII, Постанови КМУ № 704, ст. 7 КАС України у питанні перерахунку пенсій військовослужбовців з 01.01.2018, який зводиться до того, що:
« пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон № 2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин».
Суд апеляційної інстанції переглянув рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08.05.2023 відповідно до такого висновку Великої Палати Верховного Суду, виходив з того, що Львівський ОТЦК та СП неправомірно відмовив ОСОБА_1 в оформленні нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених Постановою № 704, для проведення з 01.01.2018 перерахунку основного розміру пенсії.
Щодо покликань скаржника на постанови Верховного Суду та необхідність формування єдиної правозастосовної практики.
У силу приписів п. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII «Про судоустрій та статус суддів» Велика Палата Верховного Суду здійснює перегляд судових рішень у касаційному порядку з метою забезпечення однакового застосування судами норм права.
Тому, під час розгляду цієї справи мають враховуватися висновки Верховного Суду, висловлені саме у складі Великої Палати.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
За викладених обставин, ІНФОРМАЦІЯ_1 слід відмовити у відкритті касаційного провадження.
Керуючись ст. 328, 333, 359 КАС України, Суд,-
1 Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2022 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2023 року у справі № 380/16414/22.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами надіслати скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя О.П. Стародуб