Справа № 575/317/23
Провадження № 3/575/218/23
24 травня 2023 року смт. Велика Писарівка
Суддя Великописарівського районного суду Сумської області В'юник Н.Г., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від відділу поліцейської діяльності №1 (с.Велика Писарівка) Охтирського районного відділу поліції ГУ НП в Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
громадянина України, проживаючого в АДРЕСА_1 , непрацевлаштованого,
за ст.130 ч.1 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №166426 від 10 квітня 2023 року складеного о 15 годині 55 хвилин ОСОБА_1 20 березня 2023 року о 16 годині 54 хвилини в смт. Велика Писарівка Охтирського району Сумської області по вул. Коцюбинського керував автомобілем ВАЗ 2101 державний номерний знак НОМЕР_1 в стані наркотичного сп'яніння згідно висновку КНП Великописарівської лікарні, чим порушив вимоги п.2.9 Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
До протоколу про адміністративне правопорушення додано відеозапис.
Крім того згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №166422 від 10 квітня 2023 року складеного о 15 годині 40 хвилин ОСОБА_1 10 квітня 2023 року о 15 годині 35 хвилин керував автомобілем ВАЗ 2101 державний номерний знак НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння: порушення мови, координація рухів від проходження медичного огляду відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Зазначено, що до протоколу додано акт медичного огляду та відео з нагрудної камери.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №166420 від 02 травня 2023 року ОСОБА_1 16 квітня 2023 року о 13 годині 32 хвилини в смт Велика Писарівка Охтирського району Сумської області по вул. Ярослава Мудрого керував автомобілем ВАЗ 2101 державний номерний знак НОМЕР_1 в стані наркотичного сп'яніння, чим порушив вимоги п.2.9 Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
До протоколу про адміністративне правопорушення додано відеозапис.
У відповідності до ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Таким чином, справа про адміністративне правопорушення №575/317/23 (провадження №3/575/218/23) об'єднана зі справою про адміністративне правопорушення №575/317/23 (провадження № 3/575/219/23) та зі справою про адміністративне правопорушення №575/317/23 (провадження №3/575/281/23).
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що він працює в ТОВ «Компанія «Суми-Агро» водієм, наркотичні засоби не вживає. Чому у працівників поліції виникає підозра, що він знаходиться в стані наркотичного сп'яніння пояснити не може. Також зауважив, що на вимогу працівників поліції здавав на аналіз в лабораторію КНП Великописарівської лікарні сечу. В присутності його аналіз не проводили. Після здачі аналізу він їхав по своїх справах, а через декілька днів до його приїжджали працівники поліції та складали протоколи про адміністративне правопорушення. Вважає, що висновок лікаря про стан наркотичного сп'яніння не відповідає дійсності, оскільки в його присутності аналіз не проводили. Просить закрити провадження у справах про адміністративне правопорушення.
Так, з відеозапису долученого до протоколу від 10 квітня 2023 року слідує, що 20 березня 2023 року працівником поліції було зупинено автомобіль під керуванням ОСОБА_1 - причина зупинки різний протектор резини на колесах та запропоновано здати аналіз сечі для встановлення стану наркотичного сп'яніння. ОСОБА_1 здав сечу в лабораторію КНП «Великописарівська лікарня» Великописарівської селищної ради. Аналіз в його присутності не проводився.
З висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 20 березня 2023 року слідує, що ОСОБА_1 перебуває в стані наркотичного сп'яніння викликаного марихуаною. Огляд проведено 20 березня 2023 року о 17 годині 50 хвилин.
З акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, без номера від 20 березня 2023 року о 17 годині 55 хвилин, витребуваного за клопотанням ОСОБА_1 слідує, що о 17 годині 30 хвилин 20 березня було відібрано сечу для дослідження і в результаті проведеного лабораторного тестування - швидкі тести на вміст наркотичних речовин встановлено марихуана - позитивний. Заключний діагноз - наркотичне сп'яніння викликане марихуаною.
З долученого до протоколу від 10 квітня 2023 року відеозапису слідує, що стосовно ОСОБА_1 складається протокол про перебування останнього в стані наркотичного сп'яніння. До протоколу долучено направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції датованого 10 квітня 2023 року о 15 годині 45 хвилин, яке за поясненням ОСОБА_1 йому не вручали.
З долученого до протоколу про адміністративне правопорушення висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 16 квітня 2023 року слідує, що ОСОБА_1 перебуває в стані наркотичного сп'яніння викликаного марихуаною. Огляд проведено 16 квітня 2023 року о 14 годині 00 хвилин.
З акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції за № 30 від 16 квітня 2023 року о 14 годині 00 хвилин, витребуваного за клопотання ОСОБА_1 слідує, що о 14 годині 05 хвилин 16 квітня 2023 року було відібрано сечу для дослідження. Заключний діагноз - наркотичне сп'яніння викликане марихуаною.
Відповідно до ч.1 ст. 130 КУпАП відповідальність настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Статтями 245, 251 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Докази та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами тощо.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колектив, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Із змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 10 квітня 2023 року та 02 травня 2023 року ОСОБА_1 відповідно 20 березня 2023 року та 16 квітня 2023 року в смт. Велика Писарівка Охтирського району Сумської області керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніня. Огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку проводився у лікарями, в приміщенні КНП «Великописарівська лікарня» Великописарівської селищної ради, чим порушив вимоги п.2.9 (а) ПДР України.
Згідно п. 2.9 (а) ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Згідно з ч.6 ст.266 КУпАП направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедура направлення поліцейськими водія для проведення огляду з метою виявлення стану сп'яніння визначена Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року № 1103 (далі- Порядок). На виконання вказаної постанови Кабінету Міністрів України з метою створення нормативно-правового підґрунтя діяльності патрульної поліції та закладів охорони здоров'я наказом МВС України та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015 року була затверджена Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - Інструкція).
Відповідно до п. п. 12 розділу ІІ Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно зо ознаками, визначеними в п.4 розділу І цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Згідно з п.п. 7-8, 15 розділу III вказаної інструкції проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове.
Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.
За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду.
Згідно п. 13 Порядку лікар, що проводив у закладі охорони здоров'я огляд водія транспортного засобу, складає за його результатами висновок за формою, яка затверджується МОЗ.
Так, згідно з висновком та актом КНП «Великописарівська лікарня» Великописарівської селищної ради, щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 20 березня 2023 року ОСОБА_1 на момент огляду перебував у стані наркотичного сп'яніння - позитивний тест - марихуана
Згідно з висновком та актом КНП «Великописарівська лікарня» Великописарівської селищної ради, щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 16 квітня 2023 року ОСОБА_1 на момент огляду перебував у стані наркотичного сп'яніння - викликане марихуаною.
Разом з тим огляд ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння був проведений з порушенням встановленого порядку.
Згідно з п.п. 9-10 Інструкції використання в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Зразки біологічного середовища для лабораторного дослідження відбираються у дві ємності. Вміст однієї ємності використовується для первинного дослідження, вміст другої ємності зберігається протягом 90 днів.
Однак, при проведенні огляду ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння 23 березня 2023 року та 16 квітня 2023 року вимоги зазначеного нормативного акту дотримані не були.
В ході розгляду встановлено, що зразки біологічного середовища (сечі) у ОСОБА_1 було відібрано лише в 1 ємність.
Крім того, з дослідженого і акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 23 березня 2023 року вбачається, що огляд ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння проводився в КНП «Великописарівська лікарня» Великописарівської селищної ради з використанням тесту для виявлення наркотиків у сечі, за допомогою якого визначається попередній результат, а з акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 16 квітня 2023 року метод дослідження в результаті якого було встановлено перебуванння ОСОБА_1 в стані наркотичного сп'яніння викликане марихуаною встановити не можливо, оскільки в акті не зазначено.
Так, відповідно до Інструкції до застосування експрес тесту «SNIPER-5», встановлено наступне:"SNIPER-5" - являє собою якісний імунохроматографічний тест для виявлення наркотичних речовин або їх метаболітів у сечі людини, а саме: морфіну, кокаїну, амфетаміну, метамфетаміну та маріхуани.
Відсутність лінії в зоні Т при наявності її в зоні С є позитивним результатом на даний наркотик.
Дані отримані в результаті тестування є лише попереднім якісним результатом. Зразки із позитивним результатом повинні бути підтверджені більш специфічним методом. Перевагу віддають газовій хроматографії/мас-спектрофотометрії або високоефективній рідинній хроматографії.
Для отримання заключного результату необхідно використовувати більш специфічний альтернативний метод. Заключний діагноз повинен бути встановлений лікарем після оцінки всіх клінічних та лабораторних даних.
Таким чином, зважаючи на те, що ОСОБА_1 не погоджувався з результатами проведених досліджень та заперечував вживання наркотиків, необхідно було провести лабораторне дослідження сечі ОСОБА_1 за допомогою більш досконалого методу (газова хроматографія, масс/спектрометрія), чого зроблено не було.
Крім того відповідно дост. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Так, як слідує з висновку медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції він складений 23 березня 2023 року та 16 квітня 2023 року. В той же час протоколи про адміністративне правопорушенння складені відповідно 10 квітня 2023 року та 05 травня 2023 року.
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами ( ст.256 КУпАП)
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 166422 від 10 квітня 2023 року складеного о 15 годині 40 хвилин не зазначено місце вчинення адміністративного правопорушення. На відеозаписі до протоколу зафіксовано лише факт складання протоколу про адміністративне правопорушення .
Крім того аналіз складання даного протоколу про адміністративне правопорушення та протоколу адміністративне правопорушення серії ААД № 166426 від 10 квітня 2023 року майже збігається за часом - 15 година 55 хвилин.
З огляду на наведене можна дійти висновку про порушення під час складання відносно ОСОБА_1 протоколів про адміністративне правопорушення, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП, законодавчо врегульованого порядку організації та проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан наркотичного сп'яніння, з приводу чого, за положеннями ч.5 ст.266 КУпАП такий огляд є недійсним.
.Згідно ч.1 ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Проте, матеріали справи та самі протоколи про адміністративне правопорушення не містить будь-яких доказів відсторонення ОСОБА_1 від керування автомобілем, та передачі цього автомобіля для керування іншій особі.
За таких обставин, докази, які б прямо підтверджували винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, в матеріалах справи про адміністративне правопорушення, відсутні.
Судовий розгляд справ повинен відповідати загальним принципам, а саме: верховенство права, законність, рівність перед законом і судом, повага до людської гідності, забезпечення права на свободу та особисту недоторканість, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості, тощо.
Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом.
Згідно ч.2 ст.62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Суд вправі обґрунтовувати свої висновки про винуватість лише доказами, що випливають із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа "Коробов проти України" № 39598/03 від 21.07.2011), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування "поза розумним сумнівом" (рішення від 18 січня 1978 року у справі "Ірландія проти Сполученого Королівства" (Ireland v. the UnitedKingdom), п. 161, Series A заява № 25).
За таких обставин, враховуючи вище викладене, вважаю, що у діях особи, що притягається до адміністративної відповідальності відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.1 ст.130 КУпАП, так як його вину працівниками поліції не доведено належними та допустимими доказами, що суперечить, нормам чинного законодавства, а тому всі сумніви щодо доведеності вини ОСОБА_1 у вчиненні даного правопорушення слід тлумачити на його користь.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю через відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Тому вважаю за необхідне провадження по справі закрити за відсутності події та складу вказаного адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 7, 130 ч.1, 221, 245, 247 п.1, 251, 252, 255, 266, 280, 283, 294 КУпАП,
Провадження по справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 закрити на підставі ст.247 п.1 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Великописарівський районний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Н.Г. В'юник