Ухвала від 23.05.2023 по справі 487/2756/23

Справа № 487/2756/23

Провадження № 2/487/1500/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2023 року м. Миколаїв

Заводський районний суд м. Миколаєва у складі головуючого судді Сухаревич З.М., вивчивши матеріали заяви ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, третя особа: ОСОБА_2 , про визнання особою, яка надає послуги з постійного догляду, визнання дій та рішення незаконними,

ВСТАНОВИВ:

18 травня 2023 року до Заводського районного суду м. Миколаєва надійшла заява ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, третя особа: ОСОБА_2 , в якій позивач просить:

1. Визнати ОСОБА_2 особою, яка надає послуги з постійного догляду ОСОБА_1 як особі, яка за висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, в умовах відсутності в неї родичів, тобто інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

2. Визнати дії та рішення Управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради такими, що не відповідають законним інтересам ОСОБА_1 , як людини похилого віку, яка потребує постійного догляду.

22 травня 2023 року вказану заяву передано судді Сухаревич З.М.

Вивчивши подану заяву, додані до неї документи, вважаю, що слід відмовити у відкритті провадження у справі, виходячи з такого.

Вимоги ОСОБА_1 пов'язані з доведенням наявності підстав для визнання ОСОБА_2 особою, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та перевірки правомірності рішення про відмову в наданні соціальних послуг.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 19 Закону України «Про соціальні послуги», підставою для розгляду питання надання соціальних послуг за рахунок бюджетних коштів є подання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчого органу міської ради міст обласного значення, ради об'єднаної територіальної громади за місцем проживання/перебування особи:

1) заяви особи або її законного представника про надання соціальних послуг;

2) звернення, повідомлення інших осіб в інтересах осіб/сімей, які потребують соціальних послуг.

Підставою для розгляду питання про надання соціальних послуг надавачами соціальних послуг недержавного сектору (крім соціальних послуг, що надаються за рахунок бюджетних коштів) є подані їм заява, звернення, повідомлення про надання соціальних послуг, передбачені частиною першою цієї статті.

Забезпечення реалізації державної політики з питань соціальної підтримки та надання послуг вразливим верствам населення, зокрема особам похилого віку, є основним завданням Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (п. 2.1.1. Положення про департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, затвердженого рішення міської ради від 14 грудня 2021 № 12/166).

В матеріалах справи міститься повідомлення ОСОБА_2 про відмову в наданні соціальних послуг ОСОБА_1 за заявою від 27.02.2023.

Механізм призначення і виплати компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім'ї, визначено Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженим постановою КМУ від 23 вересня 2020 року за №859.

Пунктом 7 цього Порядку визначено, що призначення і виплата компенсації здійснюються уповноваженим органом з місяця подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, таких документів: заяв а про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі; заява про згоду отримувати соціальні послуги; копії свідоцтва про народження дитини (уразі надання дитині соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі); висновку лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді громадян похилого віку внаслідок когнітивних порушень за формою, затвердженою МОЗ.

Компенсація призначається і виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (далі - уповноважені органи) за місцем проживання / перебування осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (пункт 3 Порядку).

Відтак, норми чинного законодавства не вимагають для надання соціальних послуг та призначення виплат особі, що здійснює догляд, визнання в судовому порядку особою, яка надає послуги постійного догляду. Необхідність такого догляду та сам факт його здійснення певною особою, встановлюється уповноваженим органом на підставі поданих документів.

З вказаного вбачається, що законодавство передбачає позасудовий порядок визнання особою, яка здійснює постійний догляд за особою, яка потребує такого догляду.

Окрім цього, виходячи зі змісту позову, позивач фактично оскаржує рішення Управління соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про відмову у наданні соціальних послуг, від 27.02.2023 №685.

За предметом та можливими правовими наслідками цей спір існуватиме у сфері публічно-правових відносин.

У спірних правовідносинах суд повинен врахувати правову мету звернення заявниці до суду, яка полягає у підтвердженні її певного соціального статусу. Такий статус має правове значення виключно у публічно-правових відносинах, оскільки впливає на підтвердження та можливість реалізації прав у сфері соціального забезпечення.

Виходячи з пункту 3 частини 1 статті 19 КАС України, на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень поширюється юрисдикція адміністративних судів.

У порядку ж цивільного судочинства суди розглядають справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства (ч. 1 ст.19 ЦПК України).

Отже, спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення, належать до компетенції адміністративних судів.

В даному випадку наявний спір між фізичною особою та суб'єктом владних повноважень, який виникає з приводу оскарження його рішення.

Виходячи з викладеного суд вважає, що позовні вимоги випливають із публічно-правових відносин, що склалися між сторонами, спір є адміністративним, а не цивільним, тому не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства і може бути вирішений в порядку адміністративного судочинства.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

З урахуванням вищевикладеного, вважаю, що відповідно до ст. 186 ЦПК України у відкритті провадження по справі слід відмовити, а позовну заяву разом зі всіма доданими до неї документами повернути позивачу.

Керуючись ст.ст. 186, 260-261, 293-294, 353-355 ЦПК України, суддя

УХВАЛИВ:

У відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, третя особа: ОСОБА_2 , про визнання особою, яка надає послуги з постійного догляду, визнання дій та рішення незаконними - відмовити.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що розгляд даної справи віднесений до юрисдикції адміністративного суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом 15 днів з дня складення повного судового рішення.

Ухвала складена 23 травня 2023 року.

Суддя: З.М. Сухаревич