Справа № 444/1561/23
Провадження № 2-о/444/60/2023
19 травня 2023 року м. Жовква
Жовківський районний суд Львівської області у складі:
головуючий суддя Зеліско Р. Й.
секретар судового засідання Мамедова Г.І.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в місті Жовква Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , заінтересована особа: Жовківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про встановлення факту смерті особи,-
Заявник звернулася в суд із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України. Обгрунтовує заяву тим, що її батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Тато, ОСОБА_2 помер у 2007 році і вона має його свідоцтво про смерть українського зразка. У зв'язку з розпочатими Російською Федерацією бойовими діями 24.02.2022 року м. Мелітополь, Запорізької області, її територія стала тимчасово окупованою територією України. Розпочалися бомбардування та обстріли, а тому 06.04.2022 року заявниця разом з дитиною покинули своє місце проживання АДРЕСА_1 і стали внутрішньо переміщеними особами в Україні. На даний час вона зареєстрована в АДРЕСА_2 залишилася проживати її мама - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка на час їхнього від'їзду була хвора, мала проблеми з хребтом та не ходила, а тому покидати місце проживання не могла. Проте згодом її стан здоров'я погіршився і ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померла власною смертю, ІНФОРМАЦІЯ_2 . Такий факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла, ІНФОРМАЦІЯ_2 , може підтвердити заявниці рідна сестра, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка була очевидцем подій так, як залишається проживати на окупованій території РФ в м. Мелітополь Запорізької області та безпосередньо здійснювала поховання їхньої мами. В зв'язку з тим, що м. Мелітополь Запорізької області перебуває на тимчасово окупованій території України, де продовжуються бойові дії, встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла, ІНФОРМАЦІЯ_2 та отримати свідоцтво про смерть Українського зразка неможливо. Однак, зазначає, що свідоцтво про смерть ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла, ІНФОРМАЦІЯ_2 видане окупаційною владою 04.10.2022 року, проте є нікчемне. Наголошує, що її мати - ОСОБА_3 має у власності частину квартири, яку заявниця бажає прийняти у спадщину, проте відсутність свідоцтва про смерть Українського зразка робить це неможливим. На підставі вищенаведененого просить суд, встановити факт смерті, а саме: що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженка село Лозуватка, Приморського району Запорізької області, громадянка України, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Мелітополь Запорізької області, Україна.
Заявник ОСОБА_1 в судове засіданння не прибула, однак 17.05.2023 року надала на адресу суду заяву з проханням слухати справу у її відсутності. Вимоги викладені в заяві підтримує в повному обсзі, просить такі задоволити.
Представник заінтересованої особи - Жовківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) в судове засідання не прибув, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Від нього на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи у відсутності представника відділу. Повідомив про відсутність заперечень щодо задоволення заяви та що покладається на думку суду при розгляді такої.
Свідок ОСОБА_4 в судове засіданння не прибула, однак 17.05.2023 року надала на адресу суду заяву з проханням слухати справу у її відсутності. Зазначила, що її мама - ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 власною смертю і похована на кладовищі в Мелітопольському районі.
Оскільки сторони в судове засідання не з'явились, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксація судового засідання з допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд враховує, що згідно ч. 2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Суд вважає за можливе розглянути справу без учасників, які не з'явилися, а саме без заявника та представника заінтересованої особи - Жовківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) зважаючи на те, що вони належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, беручи до уваги обмежені строки розгляду справи, а також зважаючи на подані ними письмові заяви.
Крім того, суд наголошує, що було дотримано вимог ЦПК України та повідомлено заявника та заінтересовану особу про дату, час та місце судового засідання, та представнику заінтересованої особи надіслано заяву про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України із додатками до неї.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до наступного висновку .
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно із ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до вимог п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, ч. 2 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно абзацу 2 частини 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Суд враховує, що заявник - ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Мелітополь Запорізької області та зареєстрована з 14.08.2004 року за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується викладеним у копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , який виданий Мелітопольським МВ ГУМВС України в Запорізькій області 25 жовтня 2011 року.
29.07.2022 року ОСОБА_1 взята на облік як внутрішньо переміщена особа та її фактичне місце проживння/перебування зазначено за адресою: АДРЕСА_1 , що вбачається із копії довідки від 29.07.2022 року № 1319-5001934226 виданої Управлінням соціального захисту населення Львівської районної державної адміністрації.
Із копії свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 вбачається, що батьками ОСОБА_5 записані ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
ОСОБА_5 (заявниця) уклала шлюб 16.09.2011 року у зв"язку з чим змінила своє дівоче прізвище з " ОСОБА_6 " на " ОСОБА_7 ", що вбачається із копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 .
Зважаючи на вищевикладене, заявник, як дочка померлої, враховуючи норми ч. 1 ст. 317 ЦПК України має право на звернення в суд із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території.
Суд враховує, що 24.02.2022 року війська РФ вторглися на територію України та у зв"язку із тим по всій території України було введено воєнний стан. Місто Мелітополь станом на сьогодні вважається тимчасово окупованим містом, де ведуться бої.
Заявником до заяви долучено фотокопії місця поховання матері - ОСОБА_3 , де на хресті зазначено дату її смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
Суд враховує, що заявниця зверталась у відповідні органи за місцем реєстрації та смерті матері для видачі свідоцтва про її смерть, однак таке видене окупаційною владою, що видно з його копії, тобто у порядку, не передбаченому законодавством України, а тому, видане даним органом свідоцтво про смерть є недійсним і не створює для неї правових наслідків.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦК Україна та ч. 2 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 р. № 2398-VІ державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені та смерть.
Згідно ст. 4 цього Закону органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 вище згаданого Закону, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до ст. 14 ЦПК України, судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
За змістом ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Таким чином, відповідний орган державної реєстрації актів цивільного стану України не має можливості, без судового рішення, зареєструвати смерть особи у відповідності до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/2 від 18 жовтня 2000 року.
Суд бере до уваги і на твердження заявника, що встановлення факту смерті її матері - ОСОБА_3 породжує юридичні наслідки для неї, при цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
Факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце народження: Україна, Запорізька область, Приморський район, с. Лозуватка, яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 та яка померла у місті Мелітополь, який на даний момент є тимчасово окупованою території України, підтверджується наданими суду доказами.
Окрім цього, суд враховує письмову заяву ОСОБА_4 (сестри заявниці) від 17.05.2023 року з якої вбачається, що вона засвідчує факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 своєї матері - ОСОБА_3 , 1949 року народження.
З огляду на зазначене в сукупності суд приходить до висновку, що зібрані у справі докази та їх оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви, бо законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись статтями 23, 258, 259, 264, 265, 315, 317, 319, 354, п. 8 ч. 1 ст. 430 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті, а саме, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженка село Лозуватка, Приморського району Запорізької області, громадянка України, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Мелітополь Запорізької області, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Львівського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне рішення складено 19.05.2023 року.
Суддя: Зеліско Р. Й.