18.05.2023м. СумиСправа № 920/1018/22
Господарський суд Сумської області у складі головуючого судді Яковенка В.В., за участю секретаря судового засідання Балицького В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Сумської області матеріали справи № 920/1018/22
за позовом: Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз" (40021, м. Суми, вул. Лебединська, 13; код ЄДРПОУ 03352432)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітчизна" (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Євгена Коновальця, 6; код ЄДРПОУ 30490299)
про стягнення 173 209,46 грн,
представники учасників справи:
позивача - Сіденко Л.В.;
відповідача - Кучменко С.В.
Позивач подав позовну заяву, в якій просить суд стягнути з відповідача 173 209,46 грн вартості необлікованого об'єму природного газу.
Ухвалою від 09.12.2022 суд постановив прийняти позовну заяву, відкрити провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 10.01.2023.
09.01.2023 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що заявлений позов вважає необґрунтованим та безпідставним, у зв'язку з чим просить суд відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою від 10.01.2023 суд постановив клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та продовження строку подання відзиву задовольнити; розгляд справи № 920/1018/22 здійснювати за правилами загального позовного провадження та замінити засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням; призначити підготовче засідання на 07.02.2023.
27.01.2023 позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій просить суд задовольнити позов у повному обсязі, оскільки вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними та такими, що не спростовані відповідачем.
Ухвалою від 07.02.2023 суд постановив відкласти підготовче засідання на 28.02.2023.
14.02.2023 представник відповідача подав до суду заперечення, в яких зазначив, що заявлений позов є необґрунтованим та безпідставним, а тому просить суд відмовити в його задоволенні.
27.02.2023 представник позивача подав до суду письмові пояснення по суті справи з урахуванням заперечень відповідача.
Ухвалою від 28.02.2023 суд постановив продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів - до 10.04.2023 та відкласти підготовче засідання на 14.03.2023.
09.03.2023 представник відповідача подав до суду додаткове обґрунтування позиції по справі, в яких, посилаючись на наведені факти, зазначив, що відповідач зробив всі залежні від нього заходи для достовірного комерційного обліку отримуваного природного газу приладами належної якості та відповідно належного виконання свого зобов'язання.
14.03.2023 представник позивача подав до суду додаткові письмові пояснення, в яких просить суд позов задовольнити у повному обсязі, зазначивши про те, що у матеріалах справи наявні звіти коректору об'єму природного газу позивача за січень 2022 року, які містять системні діагностичні повідомлення про позаштатні ситуації, отже як лічильник, так і коректор працювали в позаштатному режимі; відсутні підстави для застосування заохочувальної норми та звільнення відповідача від відповідальності.
Ухвалою від 14.03.2023 суд постановив закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 04.04.2023.
31.03.2023 представник відповідача подав до суду додаткові пояснення по справі, в яких зазначив, що витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ в ТОВ «Вітчизна» при збої в роботі коректора (позаштатного його режиму роботи) обліковувались належним чином справним, повіреним та придатним до експлуатації лічильником, а отже відсутні правові підстави для притягнення відповідача до відповідальності за порушення, встановлене підпунктом 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС.
У судовому засіданні 04.04.2023 оголошено перерву до 27.04.2023.
25.04.2023 представник відповідача подав до суду додаткове обґрунтування позиції по справі, в якому посилається на висновки Верховного Суду, викладені у подібних, на його думку, справах.
У судовому засіданні 27.04.2023 оголошено перерву до 18.05.2023.
17.05.2023 представник відповідача подав до суду додаткові пояснення, в яких зазначив, що відповідач фактично споживав природний газ, при цьому інформація зафіксована у звіті коректора за січень 2022 та акті приймання-передачі природного газу в січні 2022 року підтверджує той факт, що покази лічильника та коректора змінювались, і за результатами цих змін було визначено обсяг отриманого відповідачем природного газу у вказаний період.
Згідно зі статтею 194 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) завданням розгляду справи по суті є розгляд та вирішення спору на підставі зібраних у підготовчому провадженні матеріалів, а також розподіл судових витрат.
Статтею 114 ГПК України визначено, що суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.
Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подачі доказів в обґрунтування своїх позицій по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом у межах наданих йому повноважень створено належні умови для реалізації учасниками процесу своїх прав.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши та дослідивши докази в справі, суд установив наступне.
AT «Сумигаз» є оператором газорозподільних систем та здійснює свою діяльність з розподілу природного газу в межах території міста Суми, Сумської області та села Мойка Краснокутського району Харківської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації на підставі ліцензії на розподіл природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ, виданої за рішенням НКРЕКП № 814 від 19.06.2017.
Відповідно до Статуту AT «Сумигаз» предметом діяльності Товариства, зокрема, є: надання послуг з розподілу природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ; розподіл природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ; створення, технічне обслуговування і експлуатація газових мереж, споруд, обладнання і приладів для газопостачання природного і скрапленого газу; виконання ремонтів газопроводів, газових приладів і пристроїв; локалізація і ліквідація аварійних ситуацій.
Відповідно до вимог глави 3 розділу V Кодексу газорозподільних систем (далі Кодекс ГРМ), договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об'єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ.
01 січня 2016 року між AT «Сумигаз» і ТОВ «Вітчизна» було укладено договір розподілу природного газу шляхом підписання Заяви-приєднання № 09420UDM8BBP016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) на умовах Типового договору, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498. Цей Договір укладається на невизначений строк (п. 12.1 договору) та сторонами не заперечується.
Договір розподілу природного газу, який є договором приєднання та у відповідності до п. 1.1 якого зазначений типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
За цим Договором Сторони наділені взаємними правами та обов'язками.
Згідно зі ст. 18 Закону «Про ринок природного газу» приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання. Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу.
Вимоги до складових частин вузла обліку природного газу, правил експлуатації приладів обліку, порядку вимірювання обсягів та визначення якості природного газу визначаються технічними регламентами та нормами, правилами і стандартами, що встановлюються і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в нафтогазовому комплексі (ч.2 ст.18 Закону).
Обов'язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. У споживача (ТОВ «Вітчизна») встановлено комерційний вузол обліку газу (лічильник Курс -01Б -G-650, заводський номер №12326, коректор ВЕГА -1.01, заводський номер № 07275).
Пунктом 7.2. Типового договору визначено, що оператор ГРМ має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.
03.02.2022 працівниками AT «Сумигаз» під час контрольного огляду вузла обліку природного газу було виявлено роботу комерційного вузла обліку газу в позаштатному режимі, внаслідок чого споживання природного газу не обліковувалося, а саме: розбіжність показів лічильника та коректора. В період проведення контрольного огляду було виявлено розбіжність показів в робочих умовах на лічильнику та коректорі. Лічильник відображав 226 4870,9 м3, а коректор 226 3863,0 м3.
Відповідно до пункту 6 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:
1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;
2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу:
3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;
4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;
5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;
6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
До відновлення роботи комерційного ВОГ або його складових в нормальному режимі за бажанням споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути припинено газопостачання на його об'єкт.
Позивач звертає увагу на те, що відсутність зміни показань коректора свідчить про те, що облік спожитого Товариством природного газу здійснювався із збоями. При цьому звіти коректора засвідчували нульові показники протягом січня 2022 року. У той же час, лічильник газу та коректор обсягів газу в своїй сукупності є приладами обліку природного газу, які в комплексі складають вузол обліку газу.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу X Кодексу ГРМ приладовий облік природного газу в точці вимірювання може складатися з:
- комерційного ВОГ з використанням звужуючого пристрою з обчислювачем об'єму газу; комерційного ВОГ з використанням лічильника газу в комплекті з вбудованим чи окремим коректором або обчислювачем об'єму газу;
- комерційного ВОГ з використанням побутового лічильника газу.
Згідно з п. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ:
- вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ - сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством;
- комерційний вузол обліку/комерційний ВОГ - вузол обліку природного газу, організований відповідно до вимог цього Кодексу для комерційного обліку природного газу при визначенні об'єму (обсягу) передачі та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точці комерційного обліку;
- комерційний облік природного газу - визначення об'ємів (обсягів) передачі та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точках комерційного обліку на підставі даних комерційних вузлів обліку та інших регламентних процедур у передбачених цим Кодексом випадках;
- коректор об'єму газу - сукупність засобів вимірювальної техніки, які вимірюють тиск і температуру газу, що протікає у вимірювальному трубопроводі, обчислюють об'єм газу за стандартних умов, перетворюючи вихідні сигнали від лічильника газу;
- лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам'ятовування та відображення об'єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку.
З вказаних визначень слідує, що показання коректора об'єму газу перебувають в прямій безпосередній залежності від даних, які отримані від лічильника газу.
Пунктом 6 глави 2 розділу 9 кодексу ГРМ передбачено, що вимірювання об'єму природного газу повинні проводитись тільки з використанням електронних обчислювачів/коректорів газу. Програмне забезпечення обчислювача/коректора газу і накопичені в його пам'яті результати вимірювання об'єму газу повинні бути захищені від несанкціонованого втручання.
Пунктом 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем передбачено, що до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать:
1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;
2) фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об'єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.
Пунктами 1, 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку до цього Кодексу. Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Згідно з п. 8, 9 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:
1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;
2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;
3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії). До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.
Пунктом 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
Згідно з п. 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі. Якщо об'єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу не вважається простроченою.
Відповідно до додатка до заяви-приєднання №09420UDM8BBP016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) від 01.01.2016 на об'єкті відповідача (Питомник, вул. Батуринський шлях, 7) встановлений лічильник Курс - 01Б № 12326 та коректор ВЕГА-1.01 № 07275.
Враховуючи той факт, що комерційний вузол обліку Відповідача включає лічильник газу та коректор об'єму газу, вони в сукупності є єдиним вузлом, який здійснює комерційний облік природного газу. Як зазначає позивач, дані коректора ВЕГА, які дорівнювали нульовим значенням і зафіксовані у звітах за січень 2022 року, не можуть бути використані для визначення використаного об'єму газу як достовірного.
Матеріали справи свідчать, що наявність позаштатного режиму роботи лічильника газу була вичявлена сторонами шляхом отримання Звіту коректора ВЕГА- 1.01 від 01.02.2022, про що зазначено в таблиці "Діагностичні повідомлення про позаштатні ситуаціїї" (а.с.27).
Згадане зафіксовано в Акті про порушення від 03.02.2022 № SM000135, в якому зазначено: виявлено роботу комерційного вузла обліку газу чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого споживання природного газу не обліковувалося, а саме: виявлено розбіжність показів в робочих умовах на лічильнику та коректорі.
Лічильник відображав 226 4870,9 м3, а коректор 226 386,30 м3, різниця 1 007 м3. Також вказано про необхідність провести позачергову повірку.
Тому відповідно до акта про порушення мало місце порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, передбачені підпунктом 1 пунктом 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем («робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі»).
Для забезпечення усунення виявленого 03.02.2022 порушення Кодексу ГРМ лічильник Курс-01 G650 Б, зав № 12326 припинено газопостачання відповідно до акту № 3.02.22 про пломбування вузла обліку газу. У подальшому ЗВТ (лічильник та коректор) знятий на повірку, про що складено протокол щодо направлення ЗВТ позачергову або експертну повірку №б/н від 23.02.2022р., який також був підписаний представником Споживача Кабенок М.І.
За результатами повірки лічильника від 09.05.2022, відповідно до протоколу повірки № 140, лічильник Курс-01 G650 Б, зав № 12326 визнано придатним, коректор ВЕГА -1.01 зав.№07275 - визнаний придатним до експлуатації.
Відтак визначення необлікованих об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим, було здійснено з урахуванням п.5 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ та п.11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ наступним чином.
У разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, несправності датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, що сталася внаслідок їх пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ проводяться перерахунки об'єму розподіленого (спожитого) природного газу, зокрема, у таких випадках:
визнання непридатним до застосування за результатами періодичної, позачергової, експертної повірки або за результатами перевірки технічного стану комерційного ВОГ;
робота поза межами вимірювання або в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність).
Об'єм газу, порахований комерційним ВОГ за робочих умов, зводять до стандартних умов із застосуванням коефіцієнта приведення відповідно до вимог державних стандартів, виходячи з таких значень величини тиску та температури:
за значення тиску газу береться значення, що дорівнює максимальному тиску для відповідної категорії газопроводів, але не більше ніж значення тиску, яке дорівнює вихідному тиску на ГРО за період, з якого безпосередньо подається газ на комерційний ВОГ;
за значення температури газу береться значення, що дорівнює температурі найбільш холодної п'ятиденки для відповідного регіону згідно з будівельними нормами, якщо протягом минулого року мінімальне значення температури газу не було нижчим. В іншому разі за значення температури газу береться мінімальне значення температури газу за минулий рік.
При розрахунках ураховується, за яким саме каналом виміру тиску або температури відсутні достовірні результати виміру.
Акт про порушення від 03.02.2022 № SM000135 був складений у присутності представника споживача, відповідального за газове господарство ТОВ «Вітчизна» Кабенок М.І., про що свідчить підпис у цьому Акті.
Відповідно до абз.2 п.2 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
За приписами п.8 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, зокрема, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо нього відповідне рішення.
При складанні акта про порушення представник оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:
1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;
2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;
3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Пунктом 8 гл.5 розділу XI Кодексу ГРМ передбачено, що акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Пунктом 10 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ визначено, що споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з огляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Під час складання Акта представник Споживача не зробив до нього будь-яких зауважень чи заперечень. Про дату та час розгляду Акта на засіданні комісії Оператора ГРМ Споживача було повідомлено належним чином шляхом внесення відповідного запису до Акта, а саме: засідання комісії було заплановане на 24.03.2022 о 10.00 за адресою: м.Суми, вул. Береста, буд.21, зазначено номер телефона (067-545-07-01). Проте засідання комісії не відбулось у призначену дату через військову агресію Російської Федерації проти України та введення воєнного стану в Україні з 24.02.2022.
AT «Сумигаз» листом від 06.07.2022 № 400-Сл-5719-0722 запросило ТОВ «Вітчизна» на засідання комісії з розгляду акта про порушення від 03.02.2022 № SM000135, яке відбудеться 27.07.2022 об 10-50 за адресою: м.Суми, вул.Береста, 21, каб. № 208.
27.07.2022 за результатами розгляду комісією з розгляду актів про порушення, яке проводилось без участі представника ТОВ «Вітчизна», було прийняте рішення про визнання акта про порушення від 03.02.2022 № SM000135 правомірним та таким, що підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до пункту 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Якщо об'єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу не вважається простроченою.
Таким чином, Кодекс ГРМ передбачає право споживача на оскарження об'єму та/або вартості не облікованого (донарахованого) природного газу.
Позивачем на адресу Відповідача листом від 26.08.2022 за вих. № 400- Сл-7612-0822 було направлено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості та рахунок на оплату № 62015587 від 25.08.2022 на суму 173 209,46 грн.
Відповідно до пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як не з вини споживача), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать, у тому числі пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Наслідком виявленого порушення, зокрема, некоректної роботи коректора, є перерахунок споживачу розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, що передбачено імперативною нормою закону, а саме: п.5 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ, що і було здійснено Позивачем та складено внаслідок такого перерахунку акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості та рахунок на оплату № 62015587 від 25.08.2021 на суму 173209,46 грн.
Тому перерахунок розподіленого (спожитого) споживачу об'єму природного газу був здійснений правомірно за вищезазначеною нормою Кодексу ГРМ у разі виявлення позаштатної роботи ВОГ, незалежно від того відповідає коректор за результатами повірки вимогам нормативної документації чи ні, оскільки це порушення й кваліфікується як не з вини споживача.
З урахуванням прийнятого комісією з розгляду актів про порушення рішення відносно ТОВ «Вітчизна» було проведено нарахування необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу: різниця показів між лічильником газу Курс -01Б - G-650, заводський номер №12326 та коректором ВЕГА 1.01 заводський номер 074275 склала 1 007,9 м3. Об'єм газу порахований ВОГ за робочих умов приводиться до стандартних умов із застосуванням коефіцієнту 3,4962, що дорівнює 3 523,82 м3.
Проте відповідач станом на час розгляду справи в суді вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 173209,46 грн не сплатив.
Матеріали справи не містять доказів оскарження відповідачем у судовому порядку акта про порушення № SM 000135 від 03.02.2022 та протоколу засідання постійно діючої комісії від 27.07.2022, спростування правильності даних Звіту коректора ВЕГА- 1.01 від 01.02.2022.
Унаслідок задоволення комісією акта про порушення визначена у направленому відповідачу рахунку вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, зважаючи на відсутність доказів оскарження споживачем (відповідачем) акта про порушення № SM 000135 та протоколу засідання постійно діючої комісії від 27.07.2022 у судовому порядку, є заборгованістю за необлікований (донарахований) об'єм природного газу та вважається простроченою.
З огляду на вищевикладене у сукупності та враховуючи встановлені позивачем розбіжності показів лічильника та коректора, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, що свідчить про відсутність правильного здійснення обліку обсягу природного газу за допомогою коректора та як результат підтверджує наявність позаштатного режиму роботи вузла обліку газу, наявні обґрунтовані підстави для перерахунку позивачем розподіленого відповідачу природного газу за спірний період.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили згідно вимог ч. 2 статті 86 ГПК України. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідач докази оплати рахунку на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу від 25.08.2022 в розмірі 173209,46 грн або оскарження акта про порушення № SM 000135 від 03.02.2022 та протоколу засідання постійно діючої комісії від 27.07.2022 не надав.
За таких обставин позовні вимоги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Сумигаз» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вітчизна» про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в розмірі 173209,46 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
З приводу тверджень відповідача про те, що з його сторони відсутні порушення при експлуатації лічильника газу, оскільки при повірці газового лічильника та коректора, останні визнавалися придатними до експлуатації, суд вважає за необхідне зазначити, що підставою для нарахування позивачем вартості необлікованого природного газу у цій справі є порушення, а саме: робота комерційного вузла обліку газу в позаштатному режимі (розбіжність показів лічильника та коректора), а не придатність технічного стану комерційного ВОГ. Вказане підтверджується Звітом коректора ВЕГА- 1.01 від 01.02.2022 і витягом з протоколу засідання постійно діючої комісії АТ «Сумигаз» з розгляду актів про порушення від 27.07.2022. Кодекс ГРМ розмежовує несправність лічильника, що сталася внаслідок його пошкодження, та несправність лічильника, що сталася внаслідок позаштатного режиму роботи.
Такий підхід дозволяє кваліфікувати пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботу комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, як порушення «не з вини споживача», оскільки хоча споживач у цих випадках не здійснював несанкціонованого втручання, водночас міг виявити пошкодження ЗВТ/лічильника газу (механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання) або позаштатний режим роботи, що за пунктом 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ охоплює ситуації, які споживач може виявити.
Виходячи з наведеного, суд погоджується з твердженнями позивача та відхиляє мотиви і заперечення відповідача, оскільки останні не спростовують правомірності та обґрунтованості позовних вимог.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір у розмірі 2598,15 грн покладається на відповідача.
Керуючись статтями 73, 74, 76-79, 123, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітчизна" (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Євгена Коновальця, 6; код ЄДРПОУ 30490299) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз" (40021, м. Суми, вул. Лебединська, 13; код ЄДРПОУ 03352432) 173209 грн 46 коп. (сто сімдесят три тисячі двісті дев'ять гривень 46 копійок) вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу та 2598 грн 15 коп. (дві тисячі п'ятсот дев'яносто вісім гривень 15 копійок) судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Згідно зі статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 261 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 24.05.2023.
Суддя В.В. Яковенко