Постанова від 24.05.2023 по справі 360/714/22

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2023 року справа №360/714/22

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Казначеєва Е.Г., Сіваченка І.В., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2022 року у справі № 360/714/22 (головуючий І інстанції Шембелян В.С.) за позовом Юрко Олени Григорівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому просила:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення з 1 січня 2018 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області перерахувати пенсію позивача, виходячи з розрахунку 90% сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року з урахуванням компенсації, передбаченої Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» за період з 01.01.2018 по дату фактичної виплати, і здійснити виплату позивачу перерахованої суми пенсії з 01 січня 2018 року єдиним платежем з урахуванням раніше отриманих сум;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення позивачу перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року за довідкою Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФХ 87520 від 09.11.2021, що складена на виконання розпорядження Командування Сухопутних Військ від 29.06.2021 року №116/14/2/614 та заяви позивача;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області перерахувати пенсію позивачу з 1 квітня 2019 року, виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення, зазначених в довідці Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФХ 87520 від 09.11.2021, і здійснити виплату позивачу з 1 квітня 2019 року, виходячи зі 100% підвищення перерахованої суми пенсії, єдиним платежем, з урахуванням компенсації, передбаченої Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» за період з 01.04.2019 по дату фактичної виплати.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2022 року позов задоволено:

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року в розмірі 90% складових грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року, а також з 01.04.2019 року в розмірі 90% всіх складових грошового забезпечення, визначеного на підставі довідки Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФХ 87520 від 09.11.2021 року станом на 05.03.2019 року та з виплатою 100% підвищення перерахованої пенсії з 01.04.2019 року;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року в розмірі 90% складових грошового забезпечення, визначених станом на 01.03.2018 року, з 01.04.2019 року в розмірі 90% всіх складових грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019 року на підставі довідки Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФХ 87520 від 09.11.2021 року та з виплатою 100% підвищення перерахованої пенсії з 01.04.2019 року по 01.01.2020 року, а також сплатити заборгованість за минулий час без обмеження строком та з одночасним нарахуванням та виплатою сум компенсації, передбаченої Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування доводів посилався на те, що відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу у розмірі 90% сум грошового забезпечення, враховуючи вимоги ст. 13 Закону № 2262. Скасування в судовому порядку п.п. 1, 2 Постанови КМУ № 103 призвело до відсутності підстав для перерахунку пенсії. Крім того, апелянт вважає передчасними вимоги про нарахування компенсації втрати частини доходів.

Апеляційним судом витребувано у Луганського окружного адміністративного суду справу № 360/714/22, який листом повідомив, що всі документи у цій справі, що надійшли в паперовому вигляді або через офіційну електронну пошту суду скановано та експортовано в КП «Діловодство спеціалізованого суду».

За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).

Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).

За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області як отримувач пенсії за Законом № 2262, розмір пенсії 90% сум грошового забезпечення.

Згідно з розрахунком пенсії за вислугу років станом на 01.01.2018 року в пенсійній справі ФЕ 1201011416 розмір пенсії позивача обраховувався таким чином: із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3520 грн, оклад за військове звання - 1270 грн, надбавка за вислугу років 50% - 2395 грн, премія 0% - 0 грн, всього: 7185 грн; основний розмір пенсії 70% (вислуга років 34 роки) - 5029,50 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 2343,60 грн (попередній розмір пенсії) + 1342,95 грн (50% підвищення: 5029,50 грн (новий розмір пенсії) - 2343,60 грн (попередній розмір пенсії) = 2685,90 грн х 50%) = 3686,55 грн. Згідно з постановою КМУ № 103 підвищення складає 2685,90 грн, з них виплачується щомісячно: з 01.01.2018 - 50% підвищення в сумі 1342,95 грн, з 01.01.2019 - 75% підвищення в сумі 2014,43 грн, з 01.01.2020 - 100% підвищення в сумі 2685,90 грн.

Відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років станом на 01.04.2019 року в пенсійній справі ФЕ 1201011416, розмір пенсії позивача обраховувався таким чином: із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3520 грн, оклад за військове звання - 1270 грн, надбавка за вислугу років 50% - 2395 грн, премія 0% - 0 грн, всього: 7185 грн; основний розмір пенсії 70% (вислуга років 34 роки) - 5029,50 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 2343,60 грн (попередній розмір пенсії) + 2014,43 грн (75% підвищення: 5029,50 грн (новий розмір пенсії) - 2343,60 грн (попередній розмір пенсії) = 2685,90 грн х 75%) = 4358,03 грн. Згідно з постановою КМУ № 103 підвищення складає 2685,90 грн, з них виплачується щомісячно: з 01.01.2018 - 50% підвищення в сумі 1342,95 грн, з 01.01.2019 року - 75% підвищення в сумі 2014,43 грн, з 01.01.2020 року - 100% підвищення в сумі 2685,90 грн.

Згідно з розрахунком пенсії за вислугу років станом на 01.02.2020 року в пенсійній справі ФЕ 1201011416, розмір пенсії позивача обраховувався таким чином: із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3520 грн, оклад за військове звання - 1270 грн, надбавка за вислугу років 50% - 2395 грн, премія 0% - 0 грн, всього: 7185 грн; основний розмір пенсії 70% (вислуга років 34 роки) - 5029,50 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 2343,60 грн (попередній розмір пенсії) + 2685,90 грн (100% підвищення: 2685,90 грн х 100%) = 5029,50 грн.

Відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років станом на 01.10.2021 року в пенсійній справі ФЕ 1201011416, розмір пенсії позивача обраховувався таким чином: із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3520 грн, оклад за військове звання - 1270 грн, надбавка за вислугу років 50% - 2395 грн, премія 0% - 0 грн, всього: 7185 грн; основний розмір пенсії 70% (вислуга років 34 роки) - 5029,50 грн + 2000 грн щомісячна доплата (Постанова КМУ № 713 від 14.07.2021 від суми основного розміру пенсії станом на 01.03.2018) = 7029,50 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 2343,60 грн (попередній розмір пенсії) + 2685,90 грн (100% підвищення: 2685,90 грн х 100%) = 7029,50 грн.

Відповідно до атестату від 25.08.2020 року позивача знято з обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у зв'язку зі зміною місця проживання та взято на облік Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, яке з 01.09.2020 року нараховує та виплачує пенсію позивачу.

На звернення позивача Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки листом від 15.11.2021 року № ФХ-87520/7872 повідомив позивача про направлення довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії останньому на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

22.11.2021 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою про перенаправлення до ГУ ПФУ в Луганській області довідки про розмір та складові його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення для проведення перерахунку його пенсії з 01.04.2019 року, що була складена Харківським ОТЦК та СП.

Листом від 21.12.2021 року вих. № 17376-26782/Ш-03/8-2000-21 ГУ ПФУ в Харківській області повідомило позивача, що довідка Харківського ОТЦК та СП від 09.11.2021 року № ФХ87520 про розмір та складові його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року листом 21.12.2021 направлена за належністю до ГУ ПФУ в Луганській області.

Листом ГУПФУ від 10.01.2022 року № 1200-0202-8/1250 повідомлено, що умови проведення перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» були передбачені пунктами 1, 2 Постанови № 103. Зазначений перерахунок пенсії ОСОБА_1 було проведено з 01.01.2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 21.03.2018 № ФХ87520, виданої Харківським обласним військовим комісаріатом (на час проведення перерахунку перебував в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області), та встановлено збільшений розмір пенсії з 01.01.2018 року. Інших нормативно-правових актів, що стосуються перерахунку пенсій, призначених за Законом № 2262, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення Кабінетом Міністрів України до цього часу не прийнято. Також зазначено, що законні підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за довідкою про розмір грошового забезпечення від 09.11.2021 № ФХ87520, виданою Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, відсутні.

Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видана довідка від № ФХ 87520 від 09.11.2021 року про грошове забезпечення позивача відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017 № 704 станом на 05.03.2019 року за відповідною посадою.

Зазначена довідка направлена на адресу позивача та відповідача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області листом від 21.12.2021.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, та прирівняних до них інших осіб визначається Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон).

За ст. 13 Закону (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Матеріалами справи встановлено, що пенсію позивачу призначено згідно із Законом України № 2262-ХІІ, у розмірі 90% грошового забезпечення.

Згідно з вимогами ч.3 ст.63 Закону України № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" за чинною на час перерахунку пенсії редакцією ст.13 Закону, якою визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Суд вважає помилковим посилання відповідача при перерахунку пенсії позивача на редакцію ст. 13 Закону, яка була чинною на день перерахунку пенсії, з таких підстав.

Так, у рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсії та здійснюється на підставі ст. 63 Закону № 2262-ХІІ у зв'язку із зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, при визначенні її розміру не може застосовуватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Такий правовий висновок зроблено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 03 березня 2018 року у справі №564/2288/16-а (адміністративне провадження № К/9901/23573/18).

Отже, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 90 відсотків від грошового забезпечення.

Верховний Суд в постанові від 04.02.2019 року по справі №240/5401/18 зазначив обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права: а) позивач є особою, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ; б) відповідачем є відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач; в) предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 1 січня 2018 року на підставі Постанови КМУ №103 у зв'язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704.

Правові висновки Верховного Суду в постанові від 04.02.2019 у зразковій справі №240/5401/18 полягають в наступному.

Стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до ст.63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Постанова КМУ №45 і Постанова КМУ №103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VI та Законом №1166-VII зміни до ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми ст.63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VI та Закону №1166-VII не зазнала.

З урахуванням викладеного, Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до ст.63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч.2ст.13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Велика Палата Верховного Суду, залишаючи без змін постанову від 04.02.2019 Верховного Суду в зразковій справі №240/5401/18, в постанові від 16.10.2019 зазначила, що погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову та підтримує висновок про те, що при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

За таких обставин, судом встановлено, що у пенсійного органу були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивача при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018, а тому право позивача на отримання пенсії в більшому розмірі дійсно порушене, отже позовні вимоги в цій частині слід задовольнити.

З урахуванням викладеного, приймаючи до уваги вимоги ст. 51 Закону № 2262-XII встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що позивач має право на такий перерахунок пенсії саме з 01.01.2018 з розрахунку 90% розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні, та виплати заборгованості за минулий час без обмеження строком.

Щодо перерахунку пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФХ 87520 від 09.11.2021 року.

За ч.3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідач на вимоги ухвали суду разом з клопотанням вх. від 08.02.2022 надав суду копію свого листа на адресу Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 30.12.2021 №1200-0306-8/61927, в якому просить зазначену установу підтвердити наявність первинних документів та обґрунтувати підстави збільшення процентного розміру додаткових видів грошового забезпечення позивача для обчислення пенсії, що вказані в довідці Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФХ 87520 від 09.11.2021 року. Чи отримана відповідачем була відповідь на вказаний лист, суду відповідач не повідомив.

При цьому, очевидним є факт, що відсотковий розмір додаткових видів грошового забезпечення позивача, з урахуванням яких йому пенсія була призначена та виплачувалася до 01.01.2018 (в розрахунку станом на 01.12.2017 зазначені: надбавка за роботу з таємними документами 15% - 127,50 грн, надбавка за особливо важливі завдання 50% - 679 грн, премія 10% - 85 грн), та їх розмір в довідці Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФХ 87520 від 09.11.2021 станом на 05.03.2019 (надбавка за особливості проходження служби (65%) - 4670,25 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 528,00 грн; премія (84%) - 2956,80 грн) є різними.

Отже, для сторін є спірним як саме право на перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі довідки відповідної установи з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, так і розмір додаткових видів грошового забезпечення, зазначений в довідці Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФХ 87520 від 09.11.2021, що має бути врахований для обчислення розміру пенсії позивача.

За ч. 4 статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон - № 2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

За ст. 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

За п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 в редакції Постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Отже до компетенції Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.

Проте, зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

За п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

За правовою позицією в постановах Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а, від 15 липня 2020 року у справі № 520/3360/19, від 21 вересня 2020 року у справі № 520/2990/19 підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути, як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Приписи пункту 24 Порядку № 3-1 не передбачають повноважень пенсійного органу перевіряти наявність підстав для зміни відсоткового значення складових грошового забезпечення пенсіонера, зазначених в довідці, яка формується уповноваженими структурними підрозділами. Навпаки, надходження до пенсійного органу такої довідки із зазначенням складових грошового забезпечення, які зазнали зміни відповідно до вимог чинного законодавства, зобов'язує його здійснити перерахунок призначеної пенсії на підставі такої довідки.

За матеріалами справи на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов лист від Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, до якого була додана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФХ 87520 від 09.11.2021 року. Крім того 22.11.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про направлення зазначеної довідки до ГУ ПФУ в Луганській області.

Розмір відсоткового розміру складових, зазначених в довідці Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФХ 87520 від 09.11.2021 року, відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі постанова №704), якою і були визначені нові розміри основних видів грошового забезпечення військовослужбовців: посадових окладів, окладів за військове звання, відсоткового розміру надбавки за вислугу років; а також введені нові види і розміри додаткових видів грошового забезпечення замість тих, що існували раніше. Саме зміна складових грошового забезпечення постанова №704, які були введені з 01.01.2018 і стала підставою для прийняття постанови №103, що визначала порядок здійснення такого перерахунку.

Підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача в листі від 10.01.2022 року № 1200-0202-8/1250 відповідач зазначив ті обставини, що після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, яким визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови № 103, інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії Урядом не приймалось.

Однак зазначені твердження відповідача повністю спростовуються висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними в постанові від 24 червня 2020 року у справі № 160/8324/19.

Тому за результатом аналізу вказаних норм правового регулювання та встановлених у справі обставин суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно не здійснив перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФХ 87520 від 09.11.2021, з урахуванням визначеного нею грошового забезпечення станом на 05.03.2019, яке включає і додаткові види грошового забезпечення в розмірах, введені постановою №704 замість тих, що існували раніше, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача щодо здійснення такого перерахунку.

Щодо наявності підстав для здійснення виплати позивачу з 01.04.2019 року сум перерахованої пенсії в розмірі 100% її підвищення.

За п. 1 Постанови № 103 перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

Згідно п. 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом,) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеному без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Отже, пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262 втратили чинність з 5 березня 2019 року.

Оскільки з 05.03.2019 року пункти 1 та 2 Постанови № 103 та внесені цією постановою зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку визнано протиправними та нечинними рішенням суду, що набрало законної сили, тому з 05.03.2019 року в Постанові № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відсутні вимоги щодо виплати 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Таких висновків дійшов Верховний Суд у зразковій справі № 160/3586/19.

Тому суд при вирішенні цієї справи в межах позовних вимог, керуючись правовою позицією Верховного суду, дійшов висновку, що позивач у дійсно з 05.03.2019 має право на виплату перерахованої пенсії на підставі оновленої довідки, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, визначених згідно з постановою №704, в повному обсязі, отже в розмірі 100% її підвищення.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З урахуванням викладеного, приймаючи до уваги вимоги ст. 51 Закону № 2262-XII встановлені обставини справи, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позивач має право на такий перерахунок пенсії саме з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки в розмірі 100% її підвищення та виплати заборгованості за минулий час без обмеження строком.

Щодо компенсації, передбаченої Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.

Внаслідок бездіяльності відповідача щодо здійснення такого перерахунку порушено законні сподівання позивача на своєчасне отримання його доходів у вигляді пенсії в належному розмірі на підставі вимог чинного законодавства.

Відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» 19 жовтня 2000 року № 2050-III (надалі - Закон № 2050) у разі їх несвоєчасної виплати громадянам здійснюється компенсація доходів.

Згідно з вимогами статті 1 Закону № 2050 підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Статтею 2 вищевказаного Закону передбачено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться) (ст. 3 Закону).

Відповідно до пункту 2 "Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159, компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01.01.2001 року.

Також відповідно до п. З даного Порядку, компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення).

Пунктом 4 порядку визначено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100. Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом.

Наведене нормативне регулювання не встановлює першочерговості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов'язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.

Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Використане у ст. 3 Закону № 2050 та п. 4 Порядку формулювання, що компенсація обчислюється як добуток «нарахованого, але не виплаченого грошового доходу» за відповідний місяць, означає, що має існувати обов'язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.

Водночас, зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень ст. 1-3 Закону № 2050, окремих положень Порядку дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але невиплачені.

Судом враховано правові висновки Верховного суду в постанові від 18.07.2018 року у справі № 185/515/16-а.

На підставі викладеного, апеляційний суд погоджує висновок суду першої інстанції про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 року в розмірі 90% складових грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року, а також з 01.04.2019 року в розмірі 90% всіх складових грошового забезпечення, визначеного на підставі довідки Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФХ 87520 від 09.11.2021 року станом на 05.03.2019 року та з виплатою 100% підвищення перерахованої пенсії з 01.04.2019 року; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року в розмірі 90% складових грошового забезпечення, визначених станом на 01.03.2018 року, з 01.04.2019 року в розмірі 90% всіх складових грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019 року на підставі довідки Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФХ 87520 від 09.11.2021 року та з виплатою 100% підвищення перерахованої пенсії з 01.04.2019 року по 01.01.2020 року, а також сплатити заборгованість за минулий час без обмеження строком та з одночасним нарахуванням та виплатою сум компенсації, передбаченої Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».

Отже, суд першої інстанції правильно вирішив справу що суті спору, внаслідок чого апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2022 року у справі № 360/714/22 за позовом ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 24 травня 2023 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: Е.Г. Казначеєв

І.В. Сіваченко