Ухвала від 23.05.2023 по справі 380/9537/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/9537/21

УХВАЛА

з питань заміни боржника

23 травня 2023 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Потабенко В.А., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

у провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії.

Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 13.09.2021 у справі №380/9537/21 адміністративний позов задовольнив частково. Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 30.04.2021 №С/706 про розмір грошового забезпечення відповідно до статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) провести з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 30.04.2021 №С/706 про розмір грошового забезпечення, виданої станом на 05.03.2019 року відповідно до вимог до статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням вже виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог відмовив.

21.10.2021 Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист у справі.

01.05.2023 від ОСОБА_1 надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження 9вх.330641). В обґрунтування заяви заявник зазначає, що ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 . ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_3 . Під час життя ОСОБА_2 . ГУ ПФУ у Львівській області рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 у справі 3380/9537/21 не виконало. Оскільки заявник - ОСОБА_1 - є донькою померлого ОСОБА_2 , прийняла спадщину, то відповідно до ст. 1227 Цивільного кодексу України та ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», набула право на отримання суми пенсії, нарахованих ОСОБА_2 на виконання рішення суду, проте не виплачених за життя. Відповідно до ст. 91 Закону України від 05.11.1991 за №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини. При цьому, заявник, вважаючи себе правонаступником ОСОБА_2 у адміністративній справі №380/9537/21, наполягає на одночасному застосуванні положень як ст. 52 так і ч. 4 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України), та просить суд замінити сторону стягувача у адміністративній справі.

Учасники розгляду заяви були належним чином повідомлені про час, дату та місце проведення судового засідання, однак в судове засідання не прибули.

Враховуючи положення ч. 9 ст. 205 та ч. 2 ст. 379 КАС України, розгляд заяви здійснено судом без участі представників учасників розгляду заяви у порядку письмового провадження.

Як вже відзначено вище, у своїй заяві ОСОБА_1 не ставить питання щодо "заміни сторони у справі", "заміни стягувача у виконавчому провадженні" чи "заміни стягувача у виконавчому листі", а просить суд "замінити стягувача у справі".

Суд, дослідивши наявні матеріали справи в частині поданої заяви, встановив таке.

Згідно з ч. 1 ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Частиною 1 ст. 379 КАС України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Відповідно до ч. 4 ст. 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

За визначенням частини першої статті 1 Закону України від 02 червня 2016 року №1404 VIII «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Отже, заміна сторони у відносинах, щодо яких виник спір (процесуальне правонаступництво) можлива на будь-якій стадії адміністративного процесу - як на стадії розгляду справи, так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної сили.

Відповідно до положень частини першої статті 52, частини першої статті 379 КАС України необхідною передумовою для заміни сторони у справі або сторони виконавчого провадження є існування правонаступництва між позивачем як учасником суспільних відносин та зацікавленою особою, унаслідок якого належні першому права набуваються останнім.

Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Ухвалу суду за результатами вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

При цьому варто мати заявнику на увазі, що замінити сторону у виконавчому листі можливо лише у випадку видачі такого виконавчого листа, а замінити сторону виконавчого провадження лише за умови відкритого виконавчого провадження.

Розглянувши заяву про заміну сторони у виконавчому листі, дослідивши матеріали справи, судом встановлено таке.

Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 13.09.2021 у справі №380/9537/21 адміністративний позов задовольнив частково. Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2019 на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 30.04.2021 №С/706 про розмір грошового забезпечення відповідно до статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) провести з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 30.04.2021 №С/706 про розмір грошового забезпечення, виданої станом на 05.03.2019 року відповідно до вимог до статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням вже виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог відмовив.

21.10.2021 Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист у справі.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 ОСОБА_3 є донькою ОСОБА_2 .

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 05.11.2021 №1300-5308-8/99944 повідомила ОСОБА_4 що доплата пенсії на виконання судового рішення за період з 01.04.2019 по 31.10.2021 становить 164433,54 грн.

Суд зазначає, що згідно з позицією Верховного Суду від 31.10.2022 по справі №640/20737/20 відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).

При цьому, ст. 1219 ЦК України визначені права та обов'язки особи, які не входять до складу спадщини, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема:

- особисті немайнові права; право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;

- права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом;

- права та обов'язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 ЦК України.

Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування":

- сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали (частина 1);

- члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну (частина 2);

- у разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини (частина 3).

Суд звертає увагу на те, що Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Сфера дії Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначена статтею 5. Так, згідно з частиною першою та другою статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування.

Частиною 1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Натомість в рішенні від 13.09.2021 у справі №380/9537/21 суд встановив, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, ОСОБА_2 отримував пенсію за вислугу років, виплата якої регламентована Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а не Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Так, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Виплата пенсії та допомоги в разі смерті пенсіонера регламентована ст. 61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Статтею 61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що:

- суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника (частина 1).

- при зверненні кількох членів сім'ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну (ч. 2).

- зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера (ч. 3).

Таким чином, ст. 61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено спеціальний механізм виплати пенсії в разі смерті пенсіонера, який отримував пенсію за вислугу років згідно цього Закону, і залишилися недоодержаними.

Вказана норма закону є спеціальної щодо інших норм законодавства України (наприклад, ст. 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 91 Закону України "Про пенсійне забезпечення" тощо), і виключно вказаною нормою регламентовано порядок виплати сум пенсії за вислугу років, які залишилися недоодержаними у зв'язку з смертю пенсіонера з числа військовослужбовців, членам його сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті.

Така процедура не підлягає вирішенню в порядку заміни сторони у справі чи стягувача у виконавчому листі за рішенням суду, за яким пенсіонеру нараховано відповідні суми пенсійних виплат, та залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю.

Суд звертає увагу на те, що важливим елементом диспозиції норми статті 61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є те, що суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини.

Суд наголошує, що у даному разі питання виплати ОСОБА_1 сум пенсії має вирішуватися виключно відповідно до спеціального законодавства (ст. 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») щодо отримання сум пенсій, які належали ОСОБА_2 .

По при вказане, як вже згадував суд вище, суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини.

Отже, за умови відсутності в спірному випадку відносин спадкування щодо неотриманих сум пенсії померлого ОСОБА_2 немає й підстав для заміни сторони відповідно до ст. 379 КАС України у справі №380/9537/21 в порядку правонаступництва.

При цьому, суд роз'яснює, що у разі незгоди ОСОБА_1 із рішеннями, діями або бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в частині виплати сум пенсії, які належали ОСОБА_2 , в порядку ст. 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», вона має право звернутися до суду з позовом про оскарження таких рішень, дій або бездіяльності.

Підсумовуючи, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_5 від 19.02.2023 про заміну сторони стягувача у виконавчому провадженні в адміністративній справі №380/9537/21.

Керуючись ст. 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

у задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну стягувача у виконавчому провадженні з виконання судового рішення в адміністративній справі №380/9537/21 відмовити.

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали складено та підписано 23.05.2023.

Суддя Потабенко В.А.