Рішення від 24.05.2023 по справі 240/5002/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2023 року м. Житомир справа № 240/5002/23

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України у Вінницькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Служби безпеки України у Вінницькій області щодо не нарахування та невиплати йому індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 31.03.2017 року, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, та з урахуванням абзацу 5 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078;

- зобов'язати Службу безпеки України у Вінницькій області нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 31.03.2017 року, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, з урахуванням абзацу 5 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

Позовні вимоги Позивача мотивовані тим, що за вказаний період проходження військової служби Позивачу не нараховувалася в повному обсязі та не виплачувалася індексація його грошового забезпечення. На звернення свого представника щодо такої індексації Позивач отримав відмову, викладену в листі від 20.01.2023року. Таку відмову Позивач вважає протиправною, так як Позивач має законне право на індексацію грошового забезпечення за вказаний період незалежно від стану бюджетного фінансування Відповідача.

Ухвалою суду від 28.02.2023року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Представник Відповідача, Управління Служби безпеки України у Вінницькій області, направив до суду відзив на позовну заяву, в якій проти позову заперечив і зазначив, що Позивачу за вказаний період нараховувалася індексація грошового забезпечення в повному обсязі, але по причині відсутності належного бюджетного фінансування така індексація не була виплачена при звільненні Позивача зі служби. Відповідно до роз'яснень Міністерства соціальної політики України, як зазначено у відзиві, на даний час відсутній механізм щодо нарахування та виплати спірної індексації за попередні періоди.

Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав для проведення індексації грошових доходів громадян, в тому числі військовослужбовців, регулюються правовими нормами Закону України від 3 липня 1991 року N1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон N1282-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що Позивач протягом спірного періоду з 01.01.2016року по 31.03.2017року проходив службу в Управлінні Служби безпеки України у Вінницькій області.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що індексація грошового забезпечення Позивача за спірний період з 01.01.2016року по 31.03.2017року нараховувалася, але не виплачувалася. Вказані обставини підтверджуються листом Відповідача від 20.01.2023року та довідкою від 20.01.2023року, копії яких долучено до позову та досліджено судом (а.с.11-12).

Суть спору між сторонами в даній справі зведена виключно до наявності у Позивача права на індексацію грошового забезпечення за спірний період з 01.01.2016року по 31.03.2017року, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 р.

Суд враховує, що індексація заробітної плати - це механізм її підвищення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону N1282-XII).

Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 (надалі - Порядок № 1078.

Розрахунок самої індексації, оскільки вона покликана захистити доходи населення від інфляції, ґрунтується на індексі споживчих цін (індексі інфляції), який щомісяця публікується Держстатом України.

Доводи Позивача щодо наявності у нього права на індексацію грошового забезпечення за спірний період з 01.01.2016року по 31.03.2017року, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 р., узгоджуються із вимогами чинного законодавства з огляду на таке.

Так, в розумінні вимог Закону N1282-XII та Порядку № 1078 для індексації заробітної плати необхідно визначити два показники: базовий місяць та коефіцієнт індексації.

Базовий місяць - це місяць останнього підвищення окладів.

Коефіцієнт індексації обчислюється на базі щомісячних індексів інфляції. Розрахунок ведеться зростаючим підсумком шляхом перемноження індексів інфляції (поділених на 100), починаючи з місяця, наступного за базовим - до перевищення порогу індексації.

Згідно з пунктом 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Суд враховує, що до підвищення з 01.01.2018року схеми посадових окладів осіб офіцерського складу СБУ були затверджені постановою КМ України від 7 листопада 2007 р. N1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", що набрала чинності з 01.01.2008року.

Таким чином, в розумінні вимог п.5 Порядку №1078 саме січень 2008року є базовим місяцем для обчислення індексації грошового забезпечення Позивачу за період з 01.01.2016 року по 31.03.2017 року.

Зазначене свідчить про наявність порушеного права Позивача при проведенні індексації його грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 31.03.2017 року.

Порушене право Позивача в цій частині позовних вимог підлягає судовому захисту виключно шляхом зобов'язання Управління Служби безпеки України у Вінницькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 31.03.2017 року, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.

Підстави, передбачені ст.ст.139-143 КАС України для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити. Визнати протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України у Вінницькій області щодо не нарахування ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016року по 31.03.2017 року виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.

Зобов'язати Управління Служби безпеки України у Вінницькій області (вул. Грушевського,27 м.Вінниця, 21050, код ЄДРПОУ 20001473) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016року по 31.03.2017 року виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк