Справа № 161/6728/23
Провадження № 3/161/2379/23
м.Луцьк 22 травня 2023 року
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Гринь Олександр Миколайович, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця,
- за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
З ІНФОРМАЦІЯ_2 до Луцького міськрайонного суду Волинської області надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 288495 від 13 квітня 2023 року вбачається, що 12 квітня 2023 року близько 19:00 на території управління ІНФОРМАЦІЯ_2 було виявлено старшого сержанта ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння згідно консультаційного висновку спеціаліста КП «Волинський медичний центр терапії залежностей» №157 від 12 квітня 2023 року.
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.3 ст.172-20 КУпАП.
До судового засідання ОСОБА_1 подав пояснення, що він вживає ряд ліків, які могли вплинути на результат висновку спеціаліста, просив взяти до уваги, що алкоголю не вживав.
Суд такі пояснення ОСОБА_1 до уваги не бере, оскільки з наданого рецепта вбачається, що він вживає: Золофт 50 мг (сертралін), сульпірид 100 мг (в капсулах), галара 75 мг. Дані препарати згідно їх інструкцій, які наявні у вільному доступі в мережі інтернет, є по своїй формі тверді таблетки та капсули, які не містять алкоголю.
Проте, оскільки згідно письмових пояснень від 13 квітня 2023 року ОСОБА_1 частково визнає свою вину та просить врахувати при ухваленні рішення його пояснення, суд дослідивши матеріали справи вважає вину ОСОБА_1 доведеною та приходить до наступних висновків.
Відповідно до вимог ст. 245, 280 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.
Згідно до диспозиції ч. 1 ст. 172-20 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмову таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відповідно до ч. 3 статті 172-20 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Визначення «особливого періоду» міститься в абзаці 11 статті 1 ЗУ «Про оборону України», у якому передбачено, що особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
24 лютого 2022 року Президентом України підписано Указ « Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Законом України «Про затвердження указу Президента України « Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року.
24 лютого 2022 року Президентом України підписано Указ «Про загальну мобілізацію» № 69/2022, який затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію».Згідно ст.251КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Таким чином, на час скоєння адміністративного правопорушення, яке розглядається, діяв особливий період.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП підтверджується:
протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 288495 від 13 квітня 2023 року вбачається, що 12 квітня 2023 року;
рапортом;
письмовими поясненнями від 13 квітня 2023 року;
копією військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 ;
направленням №561 від 12 квітня 2023 року;
консультаційним висновком спеціаліста КП «Волинський медичний центр терапії залежностей» №157 від 12 квітня 2023 року.
За правилами ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Однак, вирішуючи питання щодо накладення стягнення на ОСОБА_1 , за вчинення даного адміністративного правопорушення, суд приймає до уваги положення ст. 22 КУпАП, які вказують, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
При цьому, у кожному конкретному випадку суд має вирішувати питання про визнання діяння малозначним, виходячи з того, що його наслідки не представляють суспільної небезпеки, не завдали або не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб.
Будь-яких застережень щодо неможливості застосування до даних складів адміністративних правопорушень положень ст. 22 КУпАП закон не містить.
Суд вважає можливим звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч. 3 ст.172-20 КУпАП за малозначністю і оголосити йому усне зауваження, оскільки діяння, вчинене ним, містить в собі усі ознаки, що характеризують правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, але внаслідок всіх конкретних обставин воно не відповідало тій суспільній небезпечності, яка є типовою для цього виду правопорушення зокрема, його дії суб'єктивно не були направлені на заподіяння шкоди суспільним інтересам, юридичним та фізичним особам, і така шкода фактично не була заподіяна. Дані про те, що ОСОБА_1 раніше притягався до відповідальності матеріали справи не містять.
Зокрема, у відповідності до рапорту чергового ВЧ НОМЕР_2 результат огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 склав 0,28 ‰.
Слід зазначити, що згідно таблиці проміле алкоголю в крові, до 0,3 проміле становить природній рівень алкоголю в організмі, що у відповідності до стадій алкогольного сп'яніння, вказана місткість алкоголю в крові відноситься до доклінічної ступені, тобто безсимптомної, яка характеризується тим, що стан людини нормальний, вплив алкоголю ніяк не відбивається на зовнішніх ознаках, а наявність алкоголю може бути виявлена лише вимірювальними приладами - в лабораторних умовах або поліцейським алкотестерами.
Отже, на переконання суду, застосування стягнення згідно санкції ч.3 ст.172-20 КУпАП відносно ОСОБА_1 з урахуванням вище наведеного, буде надмірним тягарем для останнього, та не буде відповідати ст. 7 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, обставини, при яких було вчинене адміністративне правопорушення, враховуючи дані про особу винного в їх сукупності, відсутність обтяжуючих обставин вчиненого правопорушення, ступінь вини останнього у вчиненому правопорушенні, його відношення до вчиненого, те що він частково визнає вину, що в сукупності на переконання суду, свідчить про малозначність вчиненого ним правопорушення, тому суддя дійшов висновку, що можливо, відповідно до ст.22 КУпАП, звільнити його від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.3 ст.172-20 КУпАП, оголосивши усне зауваження, що буде мати достатній профілактичний вплив і дозволить запобігти вчиненню ОСОБА_1 в подальшому правопорушень, а також засвідчить невідворотність реагування на кожне правопорушення та не буде становити надмірний тягар для нього.
Відповідно до ст. 284 КУпАП, при оголошенні усного зауваження, органом (посадовою особою), який уповноважений розглядати справу, виноситься постанова про закриття справи.
Керуючись ст.ст.22, 172-20, 283, 284, 294 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та на підставі ст. 22 КУпАП звільнити його від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням, а провадження у справі - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області О.М. Гринь