Рішення від 22.05.2023 по справі 420/4811/23

Справа № 420/4811/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Одеській області, третя особа на стороні позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Одеській області, третя особа на стороні позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дії Управління СБУ України в Одеській області щодо відмови в наданні довідки про розмір грошового забезпечення на дати останнього підвищення грошового забезпечення, з обов'язковим зазначенням відомості про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії) для проведення перерахунку пенсії; зобов'язання Управління СБУ України в Одеській області надати особисто позивачу довідки за датами усіх підвищень розміру грошового забезпечення співробітників Служби безпеки України, а саме з 01.10.2019 року, 01.10.2020 року, 01.03.2021 року та з березня 2023 року, встановлених за відповідною (аналогічною) посадою щодо тієї посади, яку позивач займав на день звільнення зі служби. При цьому також вказати підстави цих підвищень розміру грошового забезпечення (постанови Кабінету Міністрів України, відомчі накази СБУ, тощо).

Ухвалою суду від 24.03.2023 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що з 24 жовтня 2002 року йому призначено пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 та 28 січня 2023 року він звернувся із заявою на електронну та поштову адресу Управління СБУ в Одеській області про складання та надання нової довідки про розмір грошового забезпечення на дату останнього підвищення, в якій обов'язково зазначити відомості про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії) для проведення перерахунку пенсії. Позивач вказав, що 07 березня 2023 року він отримав тільки письмову відповідь № 65/23/Д- 189/207 від 28.02.2023 року в якій зазначено, що жодною правовою нормою не встановлено обов'язку Управління складати такі довідки та подавати їх до ГУ ПФУ в Одеській області зокрема за заявою колишнього військовослужбовця - пенсіонера. Позивач, посилаючись на практику Верховного Суду у та те, що Законом №2262-XII передбачена можливість пенсіонера самостійно надати довідку про розмір грошового забезпечення, у разі її отримання, до органу Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії, просить суд зобов'язати Управління СБУ України в Одеській області надати особисто позивачу довідки за датами усіх підвищень розміру грошового забезпечення співробітників Служби безпеки України, а саме з 01.10.2019 року, 01.10.2020 року, 01.03.2021 року та з березня 2023 року, встановлених за відповідною (аналогічною) посадою щодо тієї посади, яку позивач займав на день звільнення зі служби.

07.04.2023 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що не погоджується із позовними вимогами позивача та просить суд відмовити у задоволенні позову. Відповідач вказав, що довідки для перерахунку пенсії можуть видаватися Управлінням, однак лише в Порядком №45, виключно яким визначена адміністративна процедура щодо підготовки та направлення відповідних довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій в розумінні ч. 4 ст. 63 Закону 2262-XII. Одночасно, як вказав відповідач, діючим законодавством не передбачено іншої процедури та інших підстав для складання спірних довідок, в тому числі і не передбачено обов'язку Управління за заявою фізичної особи - колишнього військовослужбовця СБУ складати таку довідку та подавати її до ГУ ПФУ в Одеській області, тому Управління відмовило позивачу у видачі спірних доводок, тобто діяло виключно в межах встановленої адміністративної процедури. Поряд з цим, як вказав відповідач, накази керівників органів СБ України про встановлення або скасування відповідних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовця, а також їх відсоткового розміру від посадового окладу не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців відповідно до положень статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

10.04.2023 до суду від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив у якій позивач вказав, що не погоджується із відзивом відповідача, вказавши про безпідставність посилання відповідача на практику Верховного Суду у правовідносинах які не стосуються суті спору. Також, позивач наголосив, що наказами Центрального Управління СБ України встановлювались не безпосередньо самі щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а лише визначались їх конкретні розміри, відсоткове співвідношення за відповідною посадою, згідно до тарифного розряду. Зазначені відсоткові розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення встановлювались усім військовослужбовцям СБУ незалежно від їх особистих заслуг чи досягнень у службі, що, в свою чергу, свідчить про загальний, а не індивідуальний характер.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 отримує пенсію згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.

Судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 по справі 420/796/21 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 ; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 90 від 07.08.2020 року, наданої Управлінням служби безпеки України в Одеській області станом на 05.03.2019 року, у відповідності до положень постанови Кабінет Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 90 від 07.08.2020 року, наданої Управлінням служби безпеки України в Одеській області, станом на 05.03.2019 року, із врахуванням раніше виплачених сум.

Як зазначив позивач, 28 січня 2023 року він звернувся із заявою на електронну та поштову адресу Управління СБУ в Одеській області про складання та надання нової довідки про розмір грошового забезпечення на дату останнього підвищення, в якій просив зазначити відомості про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії) для проведення перерахунку пенсії.

Листом Управління Служби безпеки України в Одеській області від 28.02.2023 надано відповідь ОСОБА_2 про те, що жодною правовою нормою не встановлено обов'язку Управління складати такі довідки та подавати їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за заявою колишнього військовослужбовця(а.с.11-13).

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” № 2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Згідно ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Таким чином, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка передбачала з 01.03.2018 збільшення розмірів посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців.

Пунктом 2 постанови № 704, установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до постанови № 704, встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Так, відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного Фонду України.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 (далі Порядок №3-1).

Відповідно п.24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у п.п.2, 3 Порядку №45.

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними п.п.1, 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45.

При цьому суд враховує, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 по справі 420/796/21 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 ; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 90 від 07.08.2020 року, наданої Управлінням служби безпеки України в Одеській області станом на 05.03.2019 року, у відповідності до положень постанови Кабінет Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 90 від 07.08.2020 року, наданої Управлінням служби безпеки України в Одеській області, станом на 05.03.2019 року, із врахуванням раніше виплачених сум.

Тобто, позивачу здійснено з 01.04.2019 перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 90 від 07.08.2020 року, наданої Управлінням служби безпеки України в Одеській області, станом на 05.03.2019 року

Разом з тим, після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Жодного нормативного обґрунтування для підвищення власної пенсії позивач не зазначає взагалі, посилаючись лише на загальні правові підстави для таких підвищень.

Таким чином судом під час розгляду справи не встановлено законодавчих підстав для виникнення у відповідача обов'язку щодо підготовки та направлення до ГУ ПФУ в Одеській області довідок з 01.10.2019 року, 01.10.2020 року, 01.03.2021 року та з березня 2023 року

Щодо посилання позивача на накази СБУ №1715/ДСК від 07.11.2019 року, №1125/ДСК від 15.10.2020 року та №155/ДСК від 15.02.2021 року у заяві від 17.03.2023 (а.с. 22-244), як на підставу для перерахунку його пенсії після 05.03.2019 року, суд враховує наступне.

Вказані накази Центрального управління СБУ є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії, надбавки тощо не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців Служби безпеки України.

Крім того, розглядаючи справу щодо перерахунку пенсії на підставі наказу Міністра оборони України, Верховний Суд у постановах від 05.03.2020 року у справі №639/9285/16-а, від 15.04.2019 року у справі №643/12234/16-а та від 30.05.2019 року у справі №753/18107/16-а дійшов висновку, що передбачена цим наказом премія не є підставою для перерахунку пенсії, оскільки носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що працювали на цій посаді в попередні роки.

Схожих висновків щодо застосування норм матеріального права у подібних правовідносинах дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.05.2020 року у справі № 592/5164/16-а.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправними дії Управління СБУ України в Одеській області щодо відмови в наданні довідки про розмір грошового забезпечення на дати останнього підвищення грошового забезпечення, з обов'язковим зазначенням відомості про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії) для проведення перерахунку пенсії; зобов'язання Управління СБУ України в Одеській області надати особисто позивачу довідки за датами усіх підвищень розміру грошового забезпечення співробітників Служби безпеки України, а саме з 01.10.2019 року, 01.10.2020 року, 01.03.2021 року та з березня 2023 року, встановлених за відповідною (аналогічною) посадою щодо тієї посади, яку позивач займав на день звільнення зі служби. При цьому також вказати підстави цих підвищень розміру грошового забезпечення (постанови Кабінету Міністрів України, відомчі накази СБУ, тощо) є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Як встановлено ч. 1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Решта доводів та заперечень висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов позивача не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.