23 травня 2023 р. № 400/341/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:товариства з обмеженою відповідальністю "ІКФ", вул. Фалеевська, 25, м. Миколаїв, 54017,
до відповідачів:1: Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна,6, м. Миколаїв, 54001, 2: Державної податкової служби України, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053,
про:визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09.12.2021 року № 1091414290702,
Товариство з обмеженою відповідальністю «ІКФ» (далі по тексту Позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до ГУ ДПС у Миколаївській області (далі - відповідач 1, ГУ ДПС) та Державної податкової служби України (далі - відповідач 2, ДПС) про визнання протиправним та скасування податкового рішення повідомлення №1091414290702 від 09.12.2021 року.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує там, що під час проведення планової виїзної перевірки Відповідач 1 дійшов хибних висновків щодо неправильного віднесення ТОВ «ІКФ» сум ПДВ до податкового кредиту в листопаді 2019 року (за результатами господарської операції з надання товарно-експедиторських послуг за межами митної території України). До таких висновків ГУ ДПС прийшло через те, що нібито податкові накладні, на підставі яких були віднесені суми ПДВ до податкового кредиту, не були зареєстровані. Але таке твердження не відповідає дійсності, що підтверджується податковими накладними, які були зареєстровані належним чином. У даному випадку мала місце помилка бухгалтера, а саме: була допущена помилка в сумі, на яку зареєстровані податкові накладні, та в наступному були зареєстровані розрахунки-коригування в ЄДРПН, але це не призвело до збільшення та/або зменшення сум податкових зобов'язань. А відтак, у діях позивача відсутнє таке порушення, як «не реєстрація податкових накладних». Винесене податкове повідомлення-рішення за порушення податкового законодавства належить скасуванню.
Ухвалою суду від 20.01.2023 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження (а. с. 203-204) та Ухвалою суду від 20.01.2023 року клопотання Позивача щодо поновлення строків на звернення до суду було задоволено, поновлено строки звернення до суду (а. с. 201-202).
28.02.2023 року до суду надійшов Відзив ГУ ДПС на позовну заяву, де зазначено, що відповідач 1 не визнає позовні вимоги та посилається на висновки Акту перевірки. Так, перевіркою встановлено, що за перевіряємий період (листопад 2019 року) Позивачем було занижено ПДВ на загальну суму 961663 грн, у тому числі встановлено відсутність реєстрації податкових накладних. Позивач у своєму позові посилається на те, що три ПН №9282360389, №9282372104, №9283090005 були зареєстровані в ЄДРПН. Так, дійсно ПН пройшли реєстрацію в ЄДРПН, але на суму 801385,77 грн, та в подальшому було зареєстровано рахунки коригування на загальну суму 801385,50 грн, що призвело до нівелювання сум ДПВ по ПН №9282360389, №9282372104, №9283090005. Тобто, коригуючими розрахунками Позивач відмінив (скасував) реєстрацію ПН, яка була здійснена раніше, що й призвело до заниженням податку на додану вартість. Відповідач 1 просить суд відмовити в задоволенні позову.
За клопотанням сторін судове засідання 28.02.2023 року проводилося в режимі відеоконференції.
Вислухав пояснення сторін, дослідив докази, що містяться у справі, судом встановлено:
В період з 13.10.2021 року по 10.11.2021 року на ТОВ «ІКФ» було проведено планову виїзну перевірку за період з 24.05.2018 року по 30.06.2021 року.
Результати перевірки викладені в Акті перевірки від 17.11.2021 року №8339/14-29-07-02/42155625 (а. с. 12-159).
За результатами перевірки, серед інших, було прийнято й оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 09.12.2021 року № 1091414290702 про застосування штрафних санкцій суму 480831, 50 грн за порушення п. 201.1 п.201.7, п.201.10. ст. 201 ПК України (а. с. 8-11).
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, на виконання умов Договору міжнародного транспортного експедирування від 07.06.2019 №07-06/19 з Компанією Trade Ocean shipping Service (PTY) LTD про надання транспортно-експедиційних послуг з організації міжнародних перевезень, Позивачем надані послуги за договором, що підтверджено актами виконаних робіт (послуг):
- від 11.11.2019 № 00010. Сума, що виплачується Експедитору відповідно до цієї партії, становить 116569,50 доларів США;
- акт виконаних робіт (послуг) від 11.11.2019 № 00011 на суму вартості робіт - 19736,64 доларів США;
- акт виконаних робіт (послуг) від 22.11.2019 № 00012, загальна вартість робіт (послуг) 6904,0 доларів США;
- акт виконаних робіт (послуг) від 22.11.2019 № 00013, сума, що виплачується Експедитору відповідно до цієї партії, становить 17436,0 доларів США;
- акт виконаних робіт (послуг) від 22.11.2019 № 00014, на суму 18180,0 доларів США;
- акт виконаних робіт (послуг) від 22.11.2019 № 00015 на суму 18180,0 доларів США.
Таким чином, Trade Ocean shipping Service (PTY) LTD (Експедитор) у листопаді 2019 року надано транспортно-експедиторських послуг на загальну суму 197006,14 дол. США, що в гривневому еквіваленті за курсом НБУ становить 4808314,57 грн.
Позивачем були зареєстровані податкові накладні на загальну суму 4 808 314, 57 грн., що підтверджується квитанціями про отримання, а саме:
Податкова накладна від 11.11.2019 №5 на загальну суму 483 584, 9 грн., квитанція від 26.11.2019 року №9282360389;
Податкова накладна від 11.11.2019 №4 на загальну суму 2 856 173 грн., квитанція від 26.11.2019 року №9282372104;
Податкова накладна від 22.11.2019 №6 на загальну суму 1 468 557 грн., квитанція від 27.11.2019 року №9283090005».
Дані податкові накладні були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних без порушення граничних строків з боку Позивача, передбачених статтею 201 ПК України.
Однак, дані податкові накладні було зареєстровано Позивачем внаслідок помилки, не на фактичну загальну суму 961633 грн., а на суму 801385,77 грн.
Позивач визнає, що ним була допущена помилка при реєстрації ПН.
В подальшому 27.11.2019 та 29.11.2019 ТОВ «ІКФ» було зареєстровано в ЄРПН розрахунки коригування на вищезазначені податкові накладні до зменшення суми ПДВ у розмірі 801385,5 грн, а саме:
- розрахунок коригування від 11.11.2019 №2 до п.п. №4 від 11.11.2019 на суму ПДВ до зменшення 476028,79 грн. (зареєстрований 27.11.2019);
- розрахунок коригування від 11.11.2019 №3 до п.п. №5 від 11.11.2019 на суму ПДВ до зменшення 80597,49 грн. (зареєстрований 27.11.2019);
- розрахунок коригування від 22.11.2019 №4 до п.п. №6 від 22.11.2019 на суму ПДВ до зменшення 244759,49 грн. (зареєстрований 29.11.2019), що було відображено в Декларації з податку на додану вартість за листопад 2019 року.
Реєстрацією коригувальних рахунків на суму 801385,5 грн, саме на таку суму були зареєстровані ПН, фактично скасував реєстрацію податкових накладних №4, №5, №6.
Більше Позивач податкові накладні №4, №5, №6 в ЄРПН не реєстрував, але суми ПДВ за цими ПН №4, №5, №6 у розмірі 961633 грн відніс до податкового кредиту, що є неправомірним, оскільки віднесення сум ПДВ до податкового кредиту можливо лише за ПН, які зареєстровані у ЄРПН в межах граничних строків реєстрації.
Відповідно до п. 186.3 ст.186 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, із змінами і доповненнями (далі по тексту - Податковий кодекс України), місцем постачання зазначених у цьому пункті послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або - у разі відсутності такого місця - місце постійного чи переважного його проживання. До таких послуг належать:
ж) надання транспортно-експедиторських послуг.
Також, відповідно до п. 186.4 ст.186 Податкового кодексу України, місцем постачання послуг є місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2 і 186.3 цієї статті.
Відповідно до п.187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 208.2 ст.208 Податкового кодексу України, отримувач послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, нараховує податок за основною ставкою податку на базу оподаткування, визначену згідно з пунктом 190.2 статті 190 цього Кодексу.
При цьому отримувач послуг - платник податку у порядку, визначеному статтею 201 цього Кодексу, складає податкову накладну із зазначенням суми нарахованого ним податку, яка є підставою для віднесення сум податку до податкового кредиту у встановленому порядку. Така податкова накладна підлягає обов'язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктом 208.3 статті 208 Податкового кодексу України, передбачено, якщо отримувача послуг зареєстровано як платника податку, сума нарахованого податку включається до складу податкових зобов'язань декларації за відповідний звітний період.
Відповідно до п. 201.1 ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п. 201.7 ст.201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Відповідно до п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Виходячи з наведеного вище, ТОВ «ІКФ» на порушення п.201.1, п.201.7, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України після анулювання коригуючими розрахунками суми ПДВ не зареєстрував податкові накладні №4, №5, №6 за листопад 2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму 961633 грн по операціях з компанією Trade Ocean shipping Service (PTY) LTD в межах граничного строку для реєстрації, тобто у даному випадку до 30.11.2019 року.
А як наслідок, перевіркою встановлено відсутність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму 961633 грн. за листопад 2019 року.
Відповідач 1 звернув увагу на те, що за результатами перевірки ГУ ДПС серед інших прийнято податкове повідомлення рішення форми «Р» №1091614290702, яким визначено грошове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 1202078,75 грн, в т.ч. основний платіж 961663 грн та штрафні (фінансові) санкції 240415,75 гривень. Податкове повідомлення-рішення є узгодженим та донараховані суми сплачені платником податку до бюджету в повному обсязі. Позивач не оскаржував податкове повідомлення-рішення №1091614290702, що доводить, що позивач визнає, що ним занижено податок на додану вартість у періоді, що перевірявся, на загальну суму 961 663 грн.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідач 1 довів правомірність оскаржуваного рішення, що має наслідком відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "ІКФ" (вул. Фалеєвська, 25, м. Миколаїв, 54017, ідентифікаційний код 42155625) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код ВП 44104027) та Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 43005393) про визнання протиправним та скасування податкового рішення повідомлення №1091414290702 від 09.12.2021 року - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 23.05.2023 р.
Суддя Н.В. Лісовська