Ухвала від 22.05.2023 по справі 380/21316/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/21316/21

УХВАЛА
З ПИТАНЬ ВСТАНОВЛЕННЯ СУДОВОГО КОНТРОЛЮ ЗА ВИКОНАННЯМ СУДОВОГО РІШЕННЯ В АДМІНІСТРАТИВНІЙ СПРАВІ

22 травня 2023 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача від 08 травня 2023 року в порядку статті 382 КАС України у справі № 380/21316/21 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2022 року у справі № 380/21316/21 позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії задоволено повністю.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення перерахунку та невиплати ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року пенсії на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 20 вересня 2021 року № С/5823 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 20 вересня 2021 року № С/5823 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

09 травня 2023 року від позивача через канцелярію суду надійшла заява від 08 травня 2023 року в порядку статті 382 КАС України, яка мотивована тим, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2022 року у справі № 380/21316/21 у частині виплати перерахованої пенсії не виконано. З огляду на викладене просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області упродовж 30 днів з дня отримання ухвали суду подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2022 року у справі № 380/21316/21.

15 травня 2023 року відповідач через електронну адресу суду подав заперечення на заяву позивача від 08 травня 2023 року в порядку статті 382 КАС України, проти якої заперечує, з огляду на те, що позивач не навів обґрунтувань та не надав доказів, які б підтверджували необхідність застосування процесуального інституту судового контролю за виконанням судового рішення. Вказує, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області добровільно виконало рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2022 року у справі № 380/21316/21 в межах покладених судом зобов'язань. Так, проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 20 вересня 2021 року № С/5823 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 . Після перерахунку пенсії її основний розмір (з врахуванням доплат) з 01 листопада 2022 року становив 18762,68 грн. Суму доплати за період з 01 квітня 2019 року по 31 жовтня 2022 року нараховано в розмірі 199760,19 грн. Про виконання рішення суду позивача повідомлено листом від 17 листопада 2022 року № 1300-5203-8/107960 з долученням підтверджуючих документів. Виплата сум, донарахованих на виконання судового рішення, буде здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України відповідно до черговості виплат на виконання судових рішень. Відповідач підсумовує, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області вжило всіх можливих (конкретних) заходів для виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2022 року у справі № 380/21316/21, а тому просить суд в задоволенні заяви позивача від 08 травня 2023 року про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення відмовити повністю.

Вирішуючи заяву позивача від 08 травня 2023 року в порядку статті 382 КАС України, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначений статтею 382 КАС України, за приписами частини першої та другої якої суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Аналіз зазначених норм статті 382 КАС України дає підстави для висновку про те, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов'язань у межах відповідної справи. Тобто, встановлення судового контролю при ухваленні судового рішення по суті позовних вимог попереджує неналежне виконання відповідачем тих обов'язків, що виникли внаслідок задоволення позовних вимог позивача. Водночас указаною нормою статті 382 КАС України передбачено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Як встановив суд на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2022 року у справі № 380/21316/21 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 20 вересня 2021 року № С/5823 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із таких сум грошового забезпечення, зазначених у цій довідці: посадовий оклад - 2730,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням (рядовий (солдат)) - 530,00 грн; надбавка за вислугу років (25%) - 815,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (65%) - 2648,75 грн; премія (130%) - 3549,00 грн. Підсумок пенсії з надбавками становить 18762,68 грн. Наведена обставина підтверджується Перерахунком пенсії по інвалідності ОСОБА_1 (пенсійна справа № 1301015231 - Міноборони).

Згідно з Розрахунком на доплату (виплату, утримання пенсії) за пенсійною справою № 1301015231 пенсіонера ОСОБА_1 загальний розмір перерахованих на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2022 року у справі № 380/21316/21 пенсійних виплат позивача за період з квітня 2019 року по жовтень 2022 року (включно) становить 199760,19 грн.

Про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2022 року у справі № 380/21316/21 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача листом від 17 листопада 2022 року № 1300-5203-8/107960.

Отже, як видно з наведеного та не оспорюється сторонами, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2022 року у справі № 380/21316/21 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, однак перераховані кошти не виплатив з посиланням на відсутність відповідного фінансування з Державного бюджету України.

Надаючи правову оцінку вказаній обставині, суд враховує, що повноваження Пенсійного фонду України як виконавця бюджетних програм визначено статтею 23 Бюджетного кодексу України, згідно з частиною першою якої, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Відповідно до підпункту 4 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з дією метою перерозподіл коштів між районами (містами).

Виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління немає.

Таким чином, виплата сум, донарахованих на виконання судових рішень, може бути здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України, та не залежить у спірному випадку від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

При цьому позивачем не доведено, а судом не встановлено, що відповідач, маючи можливість здійснити відповідну виплату заборгованості доплати позивачу, ухиляється від виконання рішення суду. Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області в межах своїх повноважень здійснило всі можливі залежні від нього дії, спрямовані на виконання судового рішення у цій справі.

З урахування викладеного суд не встановив, а позивач не навів достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у цій справі шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про його виконання.

За таких обставин суд дійшов висновку, що в задоволенні заяви позивача від 08 травня 2023 року в порядку статті 382 КАС України належить відмовити.

Керуючись ст.ст. 241, 243, 248, 256, 293, 295, 382, підп.15.5 п.15 Перехідних положень, п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні заяви позивача від 08 травня 2023 року в порядку статті 382 КАС України - відмовити.

Ухвалу суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду відповідно до ст.ст. 293-297 КАС України, з урахуванням п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Повний текст ухвали складено 22 травня 2023 року.

Суддя Клименко О.М.