Ухвала від 22.05.2023 по справі 380/9441/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/9441/23

УХВАЛА

про продовження процесуального строку

22 травня 2023 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Москаль Р.М. перевірив матеріали позовної заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Проммонтаж СУ-27» про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

02.05.2023 на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Проммонтаж СУ-27» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за Списком №2 за жовтень-грудень 2022 року та січень- березень 2023 року в розмірі 40959,73 грн.

Ухвалою від 08.05.2023 суддя залишив позовну заяву без руху та надав позивачу десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали для усунення виявлених недоліків позовної заяви шляхом подання оригіналу документа про сплату судового збору в сумі 2684 грн. Суд скерував копію цієї ухвали позивачу в електронній формі шляхом надсилання такої ухвали до Електронного кабінету. Копія ухвали вручена позивачу 08.05.2023, що підтверджується довідкою секретаря судового засідання про доставку електронного листа.

19.05.2023 на адресу суду надійшло клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 17.05.2023 №1300-5903-8/70169, в якому позивач просить суд відстрочити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області сплату судового збору до ухвалення рішення суду у цій справі, а у разі відмови в задоволенні такого клопотання просить надати новий термін для сплати судового збору.

Вирішуючи клопотання про відстрочення сплати судового збору, суддя керується таким:

статтею 132 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Частина друга цієї статті визначає, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з частиною 2 статті 8 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI (далі - Закон №3674-VI) суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті. Відповідно до частини першої цієї статті суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Отже, єдиною підставою, з урахуванням якої суд може відстрочити/звільнити позивачу сплату судового збору, є його майновий стан.

Відповідно до статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Оцінюючи аргументи позивача щодо відстрочення позивачу сплати судового збору суд враховує, що постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 23.01.2015 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 № № 3674-VI «Про судовий збір» судам роз'яснено, що якщо бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.

Пунктом 1 частини першої статті 129 Конституції України передбачено, що однією з основних засад судочинства в Україні є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом. Суддя враховує те, що до 14.12.2017 включно Пенсійний фонд України та його органи були звільнені від сплати судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір». Починаючи з 15.12.2017 Пенсійний фонд України та його органи виключені із встановленого Законом переліку осіб, що звільнені від сплати судового збору. Запровадження таких законодавчих змін мало на меті застосування єдиного підходу по відношенню до всіх органів державної влади, місцевого самоврядування, фондів соціального страхування, про що зазначено у висновку Головного науково-експертного управління на проект Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів». За наведених обставин суддя вважає клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відстрочення від сплати судового збору є таким, що не підлягає до задоволення.

Відповідно частини другої статті 121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду. З огляду на прохання позивача суд вважає за можливе продовжити строк, наданий позивачу для усунення недоліків позовної заяви, до 31.05.2023.

Керуючись ст.ст. 121, 243, 248, 256, 294, 295 КАС України, суддя -

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відстрочення сплати судового збору.

Продовжити до 31.05.2023 включно встановлений ухвалою від 08.05.2023 строк для усунення недоліків позовної заяви.

Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання вимог ухвали від 08.05.2023 у встановлений цією ухвалою строк позовна заява буде повернута.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремо не оскаржується. Заперечення на цю ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Москаль Р.М.