Рішення від 22.05.2023 по справі 380/22019/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/22019/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2023 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправними дій зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до 7 прикордонного Карпатського загону Західного регіонального управління ДПС (Львівський прикордонний загін військова частина НОМЕР_1 ), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії НОМЕР_2 прикордонного Карпатського загону (військова частина НОМЕР_1 ) щодо нарахування ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01.12.2015 по 28.02.2018 з урахуванням червня 2015 року, як місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця), що призвело до виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 по 23.02.2020 у занижених розмірах;

- зобов'язати НОМЕР_2 прикордонний Карпатський загін (військова частина НОМЕР_1 ) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року включно з урахуванням січня 2008 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця), виплату здійснити із урахуванням виплачених сум;

- зобов'язати НОМЕР_2 прикордонний Карпатський загін (військова частина НОМЕР_1 ) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 23.02.2020, розраховану як різниця між сумою індексації у березні 2018 року і розміром підвищення доходу ОСОБА_1 у розмірі 19,34 грн, виплату здійснити із урахуванням виплачених сум.

Ухвалою від 01.12.2021 суддя прийняла позовну заяву та відкрила спрощене позовне провадження в адміністративній справі, без повідомлення сторін.

Ухвалою від 24.03.2022 суд зупинив провадження у справі № 380/22019/21 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправними дій зобов'язання вчинити дії до завершення дії воєнного стану на території України.

Ухвалою від 08.05.2023 суд поновив провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що нарахування та виплата позивачу індексації грошового забезпечення проведена з порушенням Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, що призвело до порушення майнових прав ОСОБА_1 ,, оскільки виплата індексації позивачу за період з 01.12.2015 по 23.02.2020 включно проведена у розмірі меншому ніж законодавчо визначено. Так, ОСОБА_1 для нарахування індексації грошового забезпечення встановлено місяцем для обчислення індексу споживчих цін (базовим місяцем) червень 2015 року з урахуванням фіксованої суми індексації у розмірі 234, 45 грн у зв'язку з призначенням ОСОБА_1 на посаду відповідального виконавця відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що призвело до збільшення його посадового окладу з 645,00 грн до 685,00 грн. Однак, відповідач продовжуючи нараховувати ОСОБА_2 індексацію грошового забезпечення з грудня 2015 року з урахуванням червня 2015 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) не прийняв до уваги, що з грудня 2015 року з огляду на внесені зміни до Порядку № 1078 відповідно до постанови КМУ № 1013, так званим «базовим місяцем» є місяць підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців. При нарахуванні індексації за спірний період має застосуватись базовий місяць для розрахунку індексації січень 2008 року.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву від 11.01.2022 (вх. № 2916), у якому зазначає, що на день виключення зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення та на день закінчення військової служби 23.02.2020, спору між позивачем та відповідачем щодо виплачених сум не було. Відповідач діяв суто у межах і у спосіб наданих йому повноважень, не може відповідач здійснити виплату коштів при відсутності у нього відповідних асигнувань, які повинні бути передбачені і державним бюджетом України, з врахуванням і тих обставин, що обов'язок фінансового забезпечення позивача було покладено на в/ч НОМЕР_1 . Просить у задоволенні позову відмовити.

Також зазначає, що після набуття чинності Постановою КМУ від 09.12.2015 № 1013, при нарахуванні індексації грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 01 березня 2018 року позивачу було збережено місяць для обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації грошового забезпечення (базовий місяць). З 01 березня 2018 року, у зв'язку зі зміною (підвищенням) розмірів посадових окладів на підставі Постанови Кабінету Міністрів від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), позивачу був змінений місяць для обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації грошового забезпечення на «березень 2018 року».

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

Згідно з витягом з наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону (І категорії) Західного регіонального управління (І категорії) Державної прикордонної служби України м. Львів від 21.02.2020 № 57-ос виключений зі списків особового складу та всіх видів забезпечення прапорщик ОСОБА_1 , інспектор прикордонної служби категорії групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служб « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » І категорії (тип Б), звільнений в запас на підставі підпункту «а» (у зв'язку із закінченням строку контракту) пункту 2 частини статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», з 23 лютого 2020 року.

Відповідно до довідки про розмір нарахованої та невиплаченої індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 який проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 за період з січня 2015 року - лютий 2020 року:

- нараховано індексацію грошового забезпечення з грудня 2015 року по лютий 2018 року з урахуванням червня 2015 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) та фіксованої суми індексації у розмірі 234,45 грн;

- нараховано індексацію грошового забезпечення з березня 2018 року по червень 2018 року з урахуванням місяця обрахунку наростаючим підсумком березня 2018 року (підвищення грошових доходів індексації у розмірі 697, 90 грн);

- нараховано індексацію грошового забезпечення з липня 2018 року по лютий 2020 року з урахуванням місяця обрахунку наростаючим підсумком березня 2018 року (підвищення грошових доходів у зв'язку із зміною посади на 567,04 грн).

Вважаючи протиправними дії відповідача, щодо невірного нарахування та виплати індексації грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до частини 1-3 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України “Про індексацію грошових доходів населення” №1282-ХІІ від 03.07.1991 (далі - Закон № 1282-ХІІ).

Положеннями статті 1 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з статтею 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Відповідно до ст. 4 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення, у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078).

Відповідно до пункту 1 цього Порядку він визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Згідно з п. 1-1 Порядку №1078 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 01 січня 2016 року).

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Відповідно до пункту 4 Порядку №1078 у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Пунктом 5 Порядку № 1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Суд встановив, що відповідно до довідки про розмір нарахованої та невиплаченої індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 який проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 у період 01.12.2015 по 28.02.2018 при нарахуванні індексації застосовано базовий місяць червень 2015 року.

Позивач вважає, що базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення у спірний період повинен бути січень 2008 року.

Відповідно до положень пунктів 2, 5 Порядку № 1078 для визначення базового місяця для проведення індексації доходів необхідно обрати місяць, у якому заробітна плата працівника зросла за рахунок її постійних складових.

Отже, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому, нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції.

Згідно з пунктом 10-2 Порядку № 1078 для працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, яких переведено на іншу роботу (місце проходження служби) на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці (умов проходження служби) у разі продовження такими особами роботи (проходження служби), для новоприйнятих працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, а також для тих, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати (грошового забезпечення), передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу), за посадою, яку займає працівник, військовослужбовець, поліцейський, особа рядового і начальницького складу.

Аналіз наведених норм законодавства України, дає підстави дійти висновку, що місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців.

Відповідно до пункту 13 вказаної Постанови вона набрала чинності з 01.01.2008.

Отже, за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 посадовий оклад позивача не змінювався.

Вказана постанова діяла до дати набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30.08.2017 № 704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме: до 01.03.2018

Отже, відповідно до положень Порядку № 1078, січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.12.2015 по 28.02.2018.

Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 26.01.2022 по справі № 400/1118/21.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З огляду на викладене, суд вважає посилання відповідача на положення постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 помилковим, оскільки цією постановою не передбачено збільшення грошового забезпечення військовослужбовців.

Оскільки при нарахуванні індексації грошового забезпечення позивачу відповідачем неправильно встановлено базовий місяць червень 2015 року, у спірний період позивачу нарахування індексації здійснювалось у неналежному розмірі.

За таких обставин, суд дійшов висновку щодо протиправності дій відповідача щодо проведення нарахування індексації грошового забезпечення позивачу у період з 01.12.2015 по 28.02.2018 з врахуванням базового місяця червня 2015 року.

З урахуванням викладеного, порушені права позивача підлягають відновленню шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018, з урахуванням січня 2008 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця).

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 23.02.2020, розраховану як різниця між сумою індексації у березні 2018 року і розміром підвищення доходу ОСОБА_1 у розмірі 19,34 грн,суд зазначає таке.

Верховний Суд у постанові від 29.03.2023 у справі №380/5493/21 вказав на обставини, які належить з'ясувати для правильного застосування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078, до яких належить:

- розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року (А);

- суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б);

- чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).

Розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року. В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (абзац 5 пункту 5 Порядку № 1078).

Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку №1078).

Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.

У такому випадку відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 сума індексації-різниці в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).

Відповідно до архівної відомості № 2, грошове забезпечення позивача в лютому 2018 року становило: посадовий оклад - 685,00 грн; оклад за військовим званням - 555,00 грн; надбавка за вислугу років - 148,00 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань 799,20 грн; надбавка за ОУС з ризиком 102,75 грн; надбавка за кваліфікацію 17,13 грн, премія 3219,50 грн, винагорода 2016 - 3015,95 грн, що в загальному становить 8042,53 грн.

Відповідно до архівної відомості № 2, грошове забезпечення позивача в березні 2018 року становило: посадовий оклад - 2910,00 грн; оклад за військовим званням - 880,00 грн.; надбавка за вислугу років - 1137,00,00 грн; надбавка за кваліфікацію 87,30 грн, премія 2997,30 грн, винагорода 2016 - 50,27 грн, що в загальному становить 8061,87 грн.

Отже, розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року (А) становить 19,34 грн (8061,87 грн - 8042,53 грн)

Величина приросту індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в березні 2018 року розрахована наступним шляхом:

лютий 2008 року102,7% (індекс споживчих цін до попереднього місяця згідно з даними Держстату) = 1,027;

березень 2008 року103,8% = 1,038;

квітень 2008 року103,1% = 1,031;

травень 2008 року101,3% = 1,013;

вересень 2008 року101,3% = 1,013;

жовтень 2008 року101,7% = 1,017;

листопад 2008 року101,5% = 1,015;

грудень 2008 року102,1% = 1,021;

січень 2009 року102,9% = 1,029;

лютий 2009 року101,5% = 1,015;

березень 2009 року101,4% = 1,014;

травень 2009 року101,4% = 1,014;

червень 2009 року101,1% = 1,011;

жовтень 2009 року101,4% = 1,014;

листопад 2009 року101,1% = 1,011;

січень 2010 року102,7% = 1,027;

лютий 2010 року101,9% = 1,019;

вересень 2010 року103,5% = 1,035;

грудень 2010 року101,6% = 1,016;

березень 2011 року103,3% = 1,033;

квітень 2011 року101,3% = 1,013;

червень 2011 року101,2% = 1,012;

березень 2014 року101,98% = 1,020;

квітень 2014 року103,3% = 1,033;

травень 2014 року103,8 = 1,038;

липень 2014 року101,4% = 1,014;

вересень 2014 року103,72% = 1,037;

жовтень 2014 року102,4% = 1,024;

листопад 2014 року101,9% = 1,019;

грудень 2014 року103,0% = 1,030;

січень 2015 року103,1% = 1,031;

лютий 2015 року105,3 = 1,053;

березень 2015 року110,8% = 1,108;

квітень 2015 року114% = 1,140;

травень 2015 року102,2% = 1,022;

листопад 2015 року101,55% = 1,016;

квітень 2016 року105,79% = 1,058;

жовтень 2016 року104,0% = 1,040;

січень 2017 року103,85% = 1,038;

квітень 2017 року103,74% = 1,037;

липень 2017 року103,13% =1,031;

жовтень 2017 року103,12% = 1,031;

січень 2018 року103,44% = 1,034.

Величина приросту індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення розрахована наростаючим підсумком за період з лютого 2008 по січень 2018, а саме: 1,027 х 1,038 х 1,031 х 1,013 х 1,013 х 1,017 х 1,015 х 1,021 х 1,029 х 1,015 х 1,014 х 1,014 х 1,011 х 1,014 х 1,011 х 1,027 х 1,019 х 1,035 х 1,016 х 1,033 х 1,013 х 1,012 х 1,020 х 1,033 х 1,038 х 1,014 х 1,037 х 1,024 х 1,019 х 1,030 х 1,031 х 1,053 х 1,108 х 1,140 х 1,022 х 1,016 х 1,058 х 1,040 х 1,038 х 1,037 х 1,031 х 1,031 х 1,034 = 3,533 (353,3%).

Тому, величина приросту індексу споживчих цін становить 353,3% (наростаючий індекс споживчих цін)- 100% = 253,3%.

Прожитковий мінімум для працездатних осіб у березні 2018 року складав - 1762,00 грн.

Отже, сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) становить 4463,15 грн. (1762,00 грн х 253,30% /100 = 4463,15 грн).

Оскільки суд встановив, що підвищення доходу позивача в березні 2018 року становить19,34 грн, а сума можливої індексації грошового забезпечення позивача за березень 2018 року становить 4463,15 грн, отже, сума можливої індексації грошового забезпечення перевищує розмір підвищення доходу.

Таким чином, відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 позивач має право на отримання індексації-різниці в сумі: 4463,15 грн 19,34 грн = 4443,81 грн.

Таким чином, починаючи з березня 2018 року сума індексації з урахуванням абзацу 3, 4, пункту 5 Порядку № 1078 має виплачуватися у фіксованому розмірі до моменту наступного підвищення посадового окладу чи до дня звільнення з військової частини.

З огляду на обставини справи, враховуючи, що відповідачем не проведено індексацію у належному розмірі, що є протиправною бездіяльністю відповідача, у суду наявні правові підстави для зобов'язання останнього нарахувати і виплатити на користь позивача індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 23.02.2020 відповідно до абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють,чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими частково, а тому позов підлягає частковому задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_4 (Львівський прикордонний загін військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ 14321653) про визнання протиправними дій зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 військова частина НОМЕР_1 ) щодо проведення нарахування індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 у період 01.12.2015 по 28.02.2018 з врахуванням базового місяця червня 2015 року.

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 з урахуванням січня 2008 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), з урахуванням сплаченої суми.

4. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 військова частина НОМЕР_1 ) щодо не здійснення доплати ОСОБА_1 сум індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 23.02.2020.

5. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 23.02.2020 відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6, пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 за №1078, з урахуванням проведених виплат.

6. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений 22.05.2023.

Суддя Кедик М.В.