Іменем України
23 травня 2023 рокум. ДніпроСправа № 360/299/23
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
31 березня 2023 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ), відповідно до якого позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 стосовно неповного нарахування та виплати ОСОБА_1 до 100000 грн додаткової винагороди, у відповідності до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за грудень 2022 року та січень 2023 року;
зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 у відповідності до пункту першого постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», збільшення додаткової винагороди, з врахуванням сплати податків і зборів, за грудень 2022 року в сумі 46708,06 грн та за січень 2023 року в сумі 68 950,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивач майстер-сержант проходить військову службу на посаді начальника апаратної СКІТА - 04 відділення зв'язку та інформаційних систем ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_1 ), та з 24.02.2022 приймає безпосередню участь у бойових діях, забезпечує здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в Донецькій та Луганській областях.
Позивачу за грудень 2022 року та січень 2023 року додаткова винагорода в розмірі 30000 грн на місяць виплачена, відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168. Однак, відповідно до бойових розпоряджень по НОМЕР_2 прикордонному загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса з 01 по 27 грудня 2022 року, з 29 по 31 грудня 2022 року та з 01 по 31 січня 2023 року, позивач щоденно приймав безпосередню участь у бойових діях, забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) у першому ешелоні оборони у складі оперативно-тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Об'єднаних сил у східній частині Донецького операційного району.
Відповідно до бойових розпоряджень по НОМЕР_2 прикордонному загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса з 01 по 31 грудня 2022 року, з 01 по 09 січня 2023 року та з 15 по 31 січня 2023 року, позивач щоденно приймав безпосередню участь у бойових діях, забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) у першому ешелоні оборони у складі оперативно-тактичного угрупування «Лиман» Об'єднаних сил у східній частині Донецького операційного району.
Начальником відділу зв'язку та інформаційних систем - начальником зв'язку штабу підполковником Д. Осиповим керівнику відповідача подано рапорти (вх. №30р від 02.01.2023 та вх. №1654р від 01.02.2023) з клопотанням про виплату додаткової винагороди (збільшеної додаткової винагороди) за час виконання завдань в бойових умовах (на час воєнного стану) особовому складу ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника ОСОБА_2 , що залучався до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у розмірі по 70000 грн на місяць на одного військовослужбовця, пропорційно кількості діб проходження служби та виконання завдань в районах ведення воєнних (бойових) дій, зокрема позивачу за 30 діб в грудні 2022 року та 31 добу у січні 2023 року.
Відповідно до Постанови № 168, керівник відповідача зобов'язаний був видати наказ про виплату позивачу збільшеної додаткової винагороди у розмірі по 70000 грн пропорційно кількості діб проходження служби та виконання завдань в районах ведення воєнних (бойових) дій у грудні 2022 року та січні 2023 року.
Позивач зазначає, що за 30 діб грудня 2022 року відповідач повинен був нарахувати 67741,94 грн, а з врахуванням сплати податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів, зокрема військового збору у розмірі 1,5%, виплатити 66725,81 грн. За 31 добу січня 2023 року - нарахувати 70000 грн, а з урахуванням сплати податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів, зокрема військового збору у розмірі 1,5%, виплатити 68950,00 грн.
Однак, 27.01.2023 відповідачем, відповідно до наказу по 3 прикордонному загону імені Героя України полковника Євгена Пікуса №13-ОС від 08.01.23 «Про виплату грошового забезпечення», було виплачено 20017,74 грн, що відповідає лише 9 добам проходження служби та виконання завдань в районах ведення воєнних (бойових) дій у грудні 2022 року (70000:31х9=20322,58 грн, з відрахуванням військового збору 304,84 грн становить 20017,74 грн). При цьому, за січень 2023 року, відповідачем наказ, щодо нарахування та виплату позивачу збільшення додаткової винагороди до 70000 грн, не видавався, відповідно така винагорода не нараховувалась і не виплачувалась.
Отже, відповідачем не нараховано та не виплачено збільшення додаткової винагороди позивачу за 21 добу грудня 2022 року, що, з врахуванням сплати податків та зборів, становить 46708,06 грн (30-9=21 доба; 70000:31х21= 47419,35 грн, з вирахуванням 1,5% військового збору 711,29 грн становить - 46708,06 грн).
Також, відповідачем не нараховано та не виплачено збільшення додаткової винагороди позивачу за 31 добу січня 2023 року, що, з врахуванням сплати податків та зборів, становить 68950,00 грн (70000 з відрахуванням військового збору 1050,00 грн становить 68950,00 грн).
На думку позивача, внаслідок бездіяльності відповідача, ОСОБА_1 недоплачено збільшення додаткової винагороди за грудень 2022 року та січень 2023 року в загальній сумі 115658,06 грн. Така бездіяльність відповідача порушує право позивача на отримання встановленого законом та підзаконним актом грошового забезпечення, внаслідок чого він змушений звернутися до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 05 квітня 2023 року відкрито провадження по справі, розгляд справи визначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач позов не визнав, про що 21 квітня 2023 року через через систему «Електронний Суд» подав відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначив таке.
Позивач проходить службу в лавах Державної прикордонної служби України, наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_1 ) від 28.07.2021 №552-ОС «Про особовий склад» призначений на посаду.
На виконання пункту 2-1 Постанови № 168 та з метою врегулювання виплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди та підвищення рівня їх соціального захисту Адміністрацією Державної прикордонної служби України прийнято наказ від 09.12.2022 № 628-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» (наказ 628 АГ), який набирає чинності та застосовується з 01.12.2022 (цей наказ застосовувався за період грудень 2022 року - січень 2023 року).
Кабінет Міністрів України, як суб'єкт, якому надано повноваження прийняття нормативно-правових актів, безпосередньо зазначив про те, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, передбаченої цією постановою, мали визначатися керівниками відповідних міністерств та державних органів з 24 лютого 2022 року. Саме тому, наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09.12.2022 № 628-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», який видано на виконання вимог Постанови №168, підлягав обов'язковому виконанню всіма підрозділами Державної прикордонної служби України та розповсюджував свою дію на всіх її військовослужбовців з 01 грудня 2022 року до моменту втрати чинності на підставі наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 5 лютого 2023 року № 88-АГ «Про визнання таким, що втратив чинність наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України».
При цьому, пункт 2-1 Постанови від 28 лютого 2022 року №168, пункт 2 Постанови №793 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09.12.2022 № 628-АГ, на теперішній час не визнавались незаконними або такими, що не відповідають Конституції України.
Несення військової служби під час дії режиму воєнного стану військовослужбовцем є заходами, пов'язаними із забезпеченням боєготовності військової частини. Також, відповідно до наказів та розпоряджень військового керівництва передбачено обов'язок особового складу НОМЕР_2 прикордонного загону цілодобово бути в готовності до виконання завдань за призначенням.
Позивач у період із початку введення в Україні режиму воєнного стану по теперішній час (час дії Постанови № 168) постійно виконує обов'язки військової служби.
Таким чином, з урахуванням фактичного часу виконання обов'язків військової служби, позивач в повному обсязі отримував додаткову винагороду в розмірі 30000 грн в незалежності від виконання ним бойових (спеціальних) завдань, пов'язаних із безпосередньою участю у бойових діях чи під час безпосереднього зіткнення з противником.
Відповідач вважає, що наявність факту безумовного отримання позивачем додаткової винагороди у розмірі 30000 грн не ставить законодавцем військовим частинам прямого обов'язку автоматичного нарахування збільшеної додаткової винагороди до 100000 грн.
Абзацом 2 пункту 1 наказу № 628-АГ встановлено, що додаткова винагорода до 100000 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.
Пунктом 2 наказу № 392 визначено перелік бойових (спеціальних) завдань щодо безпосередньої участі у бойових діях або заходах, які підлягають виконанню військовослужбовцем у районах ведення бойових дій. Зазначений перелік бойових (спеціальних) завдань є вичерпним та застосовується до різних підрозділів органів охорони державного кордону окремо, оскільки кожен підрозділ виконує завдання в межах свого призначення. Проте, основною умовою виконання бойових (спеціальних) завдань є вогневе ураження або безпосереднє зіткнення з противником. Кожне вогневе ураження або безпосереднє зіткнення з противником фіксується окремо в Журналі бойових дій.
Крім того, пунктом 3 наказу № 628-АГ визначено вичерпний перелік документів, які підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах. Нарахування та виплата збільшеної додаткової винагороди до 100000,00 грн проводиться у сукупності саме цих трьох документів, які підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах.
Подання окремо рапорту вх. №30р від 02 січня 2023 року та рапорту вх. №1654р від 01 лютого 2023 року начальником підрозділу та наявність бойових розпоряджень не підтверджує факт участі позивача у бойових діях або заходах, оскільки у журналі бойових дій відсутній запис вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником.
Стосовно бойових розпоряджень та журналу бойових дій, зазначив наступне.
У відповідності до підпункту 5.2.7. пункту 5.2. Розділу 5 Бойового статуту Збройних Сил України постановка бойових завдань підрозділам (елементам бойового порядку) здійснюється бойовим наказом, під час ведення бою (дій) або в інших умовах бойової обстановки - бойовим розпорядженням. Зазвичай вони доводяться до командирів підрозділів в усній формі.
Бойовий наказ (бойове розпорядження) повинен бути стислим, зрозумілими та виключати будь-яку можливість подвійного їх тлумачення.
У бойовому наказі вказується: висновки з оцінювання противника; завдання, які виконуються силами і засобами старшого командира на напрямку дій військової частини (підрозділу), а також завдання сусідів і розмежувальні лінії з ними; бойове завдання військової частини (підрозділу) та замисел бою (дій); бойові завдання штатним і доданим підрозділам (елементам бойового порядку); норма витрат ракет і боєприпасів на виконання бойового завдання; місце і час розгортання ОКП (ксП) та напрямок його переміщення, порядок передачі управління; час готовності до виконання завдання та порядок доповіді замислу старшому командиру.
У бойовому розпорядженні зазвичай командир вказує: стислі відомості про положення та характер дій противника; завдання, що виконуються силами і засобами старшого командира на напрямку дій підрозділів; бойове завдання підпорядкованим підрозділам; час готовності до бою (дій). За необхідності у ньому можуть бути зазначені завдання військової частини (підрозділу), сусідів та інші дані.
Ведення Журналу бойових дій в Державній прикордонній службі України здійснюється з дотриманням вимог Інструкції з ведення Історичного формуляру, Історичної довідки та Журналу бойових дій, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06.10.2020 № 363.
Так, відповідно до пункту 4 Розділу ІV даної Інструкції, обов'язковими складовими Журналу бойових дій є: дата запису; загальна обстановка перед початком операції (бою); бойових склад та угрупування своїх військ та військ противника; співвідношення сил і засобів; коротке викладення завдання військовій частині (підрозділу); рішення командира та бойові завдання, поставлені підпорядкованим частинам (підрозділам); уточнені рішення та розпорядження, які віддавалися командирами (начальниками) чи були отримані від старших начальників; дані про захоплення полонених та трофеїв; втрати своїх військ і противника; можливі висновки та пропозиції щодо тактики застосування військ (сил).
Відповідно до наказу начальника прикордонного загону від 08.01.2023 №13-ОС «Про виплату додаткової винагороди» позивачу нарахована та виплачена збільшена додаткова винагорода пропорційно дням вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником, яке зафіксоване в Журналі бойових дій за період з 03-04 грудня 2022 року, 06 грудня 2022 року, 13 грудня 2022 року, 17 грудня 2022 року, 22-23 грудня 2022 року, 25 грудня 2022 року, 31 грудня 2022 року.
Враховуючи, що позивачем за 22 дня грудня 2022 року та за січень 2023 року безпосередня участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони відсічі і стримуванні збройної агресії, безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів не здійснювалась, на думку відповідача, відсутні правові підстави для нарахування додаткової винагороди в розмірі 70000 грн.
Також зауважив, що наявність Луганської та Донецької областей у Переліку територіальних громад, які розташовані в районні проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 (зі змінами), не надає позивачу права на отримання додаткової винагороди в розмірі 70000 грн щомісячно.
Відповідно до наказів Головнокомандуючого ЗСУ «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» №1 від 02.01.2023 (грудень), №26 від 02.02.2023 (зі змінами від 14.02.23 №35) Луганська та Донецька область в період з грудня 2022 року по січень 2023 року входять до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.
В деяких бойових розпорядженнях не зазначені населені пункти.
Бойові розпорядження, зазначені в наказі начальника прикордонного загону від 08.01.2023 №13-ОС «Про виплату додаткової винагороди», надати не є можливим, оскільки володільцями та розпорядниками інформації, яка міститься в зазначених наказах та бойових розпорядженнях є виключно ГЗСУ, АДПСУ, ОСУВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 ", ОТУ "Лиман".
На підставі наведеного, відповідач вважає рішення начальника 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса законним, прийнятим в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією, законами України та іншими нормативно-правовими актами України. Тому будь - яких правових підстав щодо нарахування та виплати позивачу збільшеної додаткової винагороди в розмірі 100000 грн за період грудень 2022 року та січні 2023 року не має.
За обліковими даними відділення документального забезпечення штабу відсутнє звернення позивача стосовно невиплати збільшеної додаткової винагороди у розмірі до 100000,00 грн у період з 01.12.2022 по 31.01.2023.
З урахуванням викладеного відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 .
Позивачем через систему «Електронний Суд» 01 травня 2023 подано відповідь на відзив відповідача, відповідно до якого ОСОБА_1 вважає доводи відповідача такими, що не спростовують доводів позовної заяви, а додані докази підтверджують обставини, викладені у позові.
Так, відповідачем разом з відзивом надані витяги з бойових розпоряджень по 3 прикордонному загону імені Героя України полковника Євгена Пікуса з 01 по 27 грудня 2022 року, з 29 по 31 грудня 2022 року, з 01 по 31 січня 2023 року, з яких вбачається, що позивача включено в склад групи військовослужбовців оперативного складу резервного пункту управління у м. Краматорськ. Окрім того, позивач ( 1, 3, 5, 7, 11, 13, 16) грудня 2022 року та (15, 18, 21) січня 2023 року в складі добового наряду резервного пункту управління «Черговий E-100» залучався до несення служби в смт. Біленьке; (18, 20, 22, 24, 26, 31) грудня 2022 року та (2, 4, 6, 8, 10, 12, 14) січня 2023 року позивач в складі добового наряду «Патруль» залучався до несення служби в АДРЕСА_1 ).
Крім того, відповідачем до відзиву долучено рапорти начальника відділу зв'язку та інформаційних систем - начальника зв'язку штабу підполковника ОСОБА_3 (вх. №30р від 02.01.2023 та вх. №1654р від 01.02.2023), які були подані на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 з клопотанням про виплату додаткової винагороди за час виконання завдань в бойових умовах (на час воєнного стану) особовому складу головного оперативно-розшукового відділу ІНФОРМАЦІЯ_4 , що залучався до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у розмірі 70000 грн на одного військовослужбовця пропорційно кількості діб проходження служби та виконання завдань, зокрема позивачу за 30 діб в грудні 2022 року та за 31 добу у січні 2023 року.
Тобто, наданими доказами відповідач підтверджує, що позивач 30 діб в грудні 2022 року та 31 добу у січні 2023 року, відповідно до бойових розпоряджень, щоденно залучався до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
Відповідачем у відзиві на позовну заяву підтверджується те, що позивачу збільшена на 70000 грн додаткова винагорода за грудень 2022 року виплачена лише за 9 діб сумі 20017,74 грн, а за січень 2023 року така винагорода не нараховувалась та не виплачувалась.
Крім того відповідачем згідно відзиву підтверджується, що 03, 04, 06, 13, 17, 22, 23, 25, 31 грудня 2022 року - дні вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником зафіксовані в Журналі бойових дій. Вищевказані дні зафіксовані у Журналі службово-бойових дій 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса від 24.02.2022 № 2 ДСК в розділі ІІ «Облік ведення бойових дій». Саме 03, 04, 06, 13, 17, 22, 23, 25, 31 грудня 2022 року зафіксовано вогневі враження по м. Краматорськ.
Таким чином, бойові завдання з метою забезпечення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії позивачем здійснювалось в районі ведення бойових дій.
Постановою № 168 з 08.10.2022 жодні зміни не вносились, зазначена постанова діяла в редакції зі змами, що були внесені Постановою № 1146 від 08.10.2022 та застосовувалась з 01.09.2022 по 31.01.2023. Бездіяльність відповідача стосовно подальшого не нарахування та невиплати позивачу збільшення додаткової винагороди у розмірі 70000 грн на місяць, пов'язано виключно з тим, що наказом Адміністрації Держприкордонслужби України № 628/0/081-22АГ від 09.12.2022 «Про реалізацію вимог постанови КМУ від 28 лютого 2022 року №168», що застосовувався з 01.12.2022 по 31.01.2023, свавільно було внесено зміни, до встановлених Кабінетом Міністрів України підстав виплати збільшеної додаткової винагороди, виконання бойових (спеціальних) завдань має бути обов'язково поєднане із вогневим ураженням та безпосереднім зіткненням з противником.
Рапорт начальника (командира) підрозділу або довідка, визначена пунктом 7 Наказу № 628 є підсумковими документами, які містять інформацію про наявність підстав для виплати збільшеної (на 70000 грн) додаткової винагороди, що передбачена пунктом 1 Постанови №168.
Отже, на думку позивача відповідачем у відзиві не надано обґрунтованого заперечення щодо викладених у позовній заяві правових підстав до задоволення цього позову. Висновки відповідача щодо безпідставності позовних вимог, не спростовують доводи позовної заяви, а тому просить задовольнити вимоги позовної заяви.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ; з 06 березня 1995 року проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді начальника апаратної СКІТА-04 відділення зв'язку та інформаційних систем ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України; з 24 лютого 2022 року безпосередньо бере участь в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування військової агресії Російської Федерації проти України в Донецькій та Луганській областях, що підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_1 від 15.03.2023 № 12/681, витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_1 ) від 28.07.2021 №552-ОС, та не заперечується відповідачем.
Наказом начальника 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України від 26.12.2022 № 4613-ОС «Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01.12.2022 по 31.12.2022 включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців НОМЕР_2 прикордонного загону імені Героя України полковника ОСОБА_2 на виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за грудень 2022 року, який є Додатком № 1 до наказу 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса від 26.12.2022 № 4613-ОС, під порядковим номером 1278 значиться майстер-сержант ОСОБА_1 , період проходження служби - з 01.12.2022 по 31.12.2022, кількість діб - 31 доба, сума - 30000,00 грн.
Рапортом від 02.01.2023, зареєстрованим 02.01.2023 за вх. № 30р, начальник відділу зв'язку та інформаційних систем - начальник штабу зв'язку підполковник ОСОБА_4 клопотав перед начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника ОСОБА_2 полковником ОСОБА_5 про виплату додаткової винагороди за час виконання завдань в бойових умовах (на час воєнного стану) особовому складу головного оперативно-розшукового відділу ІНФОРМАЦІЯ_4 , що залучався до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у розмірі 70000,00 грн на одного військовослужбовця пропорційно кількості діб проходження служби та виконання завдань в районі ведення воєнних (бойових) дій у грудні 2022 року, серед іншого майстер-сержанту ОСОБА_1 , який залучався до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та гідний винагороди у розмірі 70000,00 грн за період проходження служби з 01.12.2022 по 31.12.2022 (вдр.28.12.2022), кількість діб - 30 діб (порядковий номер 9 у списку).
Відповідно до витягів з бойових розпоряджень начальника 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса та додатків до них від: 01.12.2022 № БР 4089 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 01.12.2022 № БР 4089; 02.12.2022 № БР 4098 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 02.12.2022 № БР 4089; 03.12.2022 № БР 4114 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 03.12.2022 № БР 4114; 04.12.2022 № БР 4135 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 04.12.2022 № БР 4135; 05.12.2022 № БР 4153 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 05.12.2022 № БР 4153; 06.12.2022 № БР 4170 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 06.12.2022 № БР 4170; 07.12.2022 № БР 4186 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 07.12.2022 № БР 4186; 08.12.2022 № БР 4209 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 08.12.2022 № БР 4209; 10.12.2022 № БР 4243 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 10.12.2022 № БР 4243; 11.12.2022 № БР 4249 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 11.12.2022 № БР 4249; 12.12.2022 № БР 4269 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 12.12.2022 № БР 4269; 13.12.2022 № БР 4282 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 13.12.2022 № БР 4282; 14.12.2022 № БР 4297 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 14.12.2022 № БР 4297;15.12.2022 № БР 4317 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 15.12.2022 № БР 4317; 16.12.2022 № БР 4386 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 16.12.2022 № БР 4386; 17.12.2022 № БР 4394 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 17.12.2022 № БР 4394; 18.12.2022 № БР 4408 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 18.12.2022 № БР 4408; 19.12.2022 № БР 4426 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 19.12.2022 № БР 4426; 20.12.2022 № БР 4455 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 20.12.2022 № БР 4455; 21.12.2022 № БР 4480 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 20.12.2022 № БР 4480; 22.12.2022 № БР 4492 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 22.12.2022 № БР 4492; 23.12.2022 № БР 4530 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 23.12.2022 № БР 4530; 24.12.2022 № БР 4565 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 24.12.2022 № БР 4565; 25.12.2022 № БР 4587 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 25.12.2022 № БР 4587; 26.12.2022 № БР 4619 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 26.12.2022 № БР 4619; 27.12.2022 № БР 4638 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 27.12.2022 № БР 4638; 28.12.2022 № БР 4680 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 28.12.2022 № БР 4680; 29.12.2022 № БР 4691 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 29.12.2022 № БР 4691; 30.12.2022 № БР 4703 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 30.12.2022 № БР 4703; 31.12.2022 № БР 4716 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 31.12.2022 № БР 4176 вбачається, що до оперативного складу резервного пункту управління прикордонного загону (13. вузол зв'язку та телекомунікації), добового наряду прикордонного загону з окремою локацією АДРЕСА_1 ) в складі патруля і чергового включений майстер-сержант ОСОБА_1 .
Згідно з довідкою 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України від 18.04.2023 за № 14/2786-23-Вих відповідно до вимог Інструкції з ведення Історичного формуляру, Історичної довідки та Журналу бойових дій, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06.10.2020 № 363 до облікових даних Журналу службово-бойових дій ІНФОРМАЦІЯ_4 від 24.02.2022 № 2-ДСК вносяться бойові розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) з 24.02.2022, зокрема внесені бойові розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) за грудень 2022 року та січень 2023 року у відповідності до яких військовослужбовці ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) виконують визначені завдання в межах районів воєнних (бойових) дій.
Згідно з розділом ІІ. «Облік ведення бойових дій» Журналу службово-бойових дій 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса від 24.02.2022 № 2-ДСК, 03.12.2022, 04.12.2022, 06.12.2022, 10.12.2022, 13.12.2022, 17.12.2022, 22.12.2022, 25.12.2022, 31.12.2022 відбувалися бойові дії (вогневі ураження).
Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_4 -ІІ від 06.01.2023 № 313/ОТУЛ серед іншого майстер-сержант ОСОБА_1 (в списку за № 176), військовослужбовець ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України, у період з 01.12.2022 по 27.12.2022, з 29.12.2022 по 31.12.2022 приймав безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії), перебуваючи безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) в першому ешелоні оборони у складі оперативно-тактичного угруповання «Лиман» Об'єднаних сил у східній частині Донецького операційного району.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України від 08.01.2023 № 13-ОС «Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 70000,00 грн пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за грудень 2022 року за період з 01.12.2022 по 31.12.2022 включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців НОМЕР_2 прикордонного загону імені Героя України полковника ОСОБА_2 на виплату додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн за грудень 2022 року, який є Додатком № 1 до наказу 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса від 08.01.2023 № 13-ОС, під порядковим номером 408 значиться майстер-сержант ОСОБА_1 , періоди проходження служби - 03-04.12.2022, 06.12.2022, 13.12.2022, 17.12.2022, 22-23.12.2022, 25.12.2022, 31.12.2022, кількість діб - 9 діб, сума - 20322,58 грн, підстава - БР ГЗСУ від 10.06.2022 № 3939, БР АДПСУ від 11.06.2022 № 94 (гриф), БР ОСУВ «Хортиця» від 11.06.2022 № 116/1/31 (гриф), БР ОТУ «Лиман» від 17.06.2022 № 313/ОКПОТУ/79-ДСК, БР ОТУ «Лиман» від 27.08.2022 № 241-ДСК, журнал СБД від 24.02.2022 № 2-ДСК.
Згідно з розрахунковими листами за грудень 2022 року та січень 2023 року ОСОБА_1 у грудні 2022 року на підставі наказу від 26.12.2022 № 4613-ОС виплачено додаткову винагороду 30000 у розмірі 30000,00 грн за 31 день грудня 2022 року; у січні 2023 року на підставі наказу від 08.01.2023 № 13-ОС виплачено додаткову винагороду 70000 у розмірі 20322,58 грн за 9 днів грудня 2022 року.
Наказом начальника 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України від 03.02.2023 № 56-ОС «Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01.01.2023 по 31.01.2023 включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців НОМЕР_2 прикордонного загону імені Героя України полковника ОСОБА_2 на виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за січень 2023 року, який є Додатком № 1 до наказу 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса від 03.02.2023 № 56-ОС, під порядковим номером 1249 значиться майстер-сержант ОСОБА_1 , період проходження служби - з 01.01.2023 по 31.01.2023, кількість діб - 31 доба, сума - 30000,00 грн.
Рапортом від 01.02.2023, зареєстрованим 01.02.2023 за вх. № 1654р, начальник відділу зв'язку та інформаційних систем - начальник штабу зв'язку підполковник ОСОБА_4 клопотав перед начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника ОСОБА_2 полковником ОСОБА_5 про виплату додаткової винагороди за час виконання завдань в бойових умовах (на час воєнного стану) особовому складу головного оперативно-розшукового відділу ІНФОРМАЦІЯ_4 , що залучався до безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у розмірі 70000,00 грн на одного військовослужбовця пропорційно кількості діб проходження служби та виконання завдань в районі ведення воєнних (бойових) дій у січні 2023 року, серед іншого майстер-сержанту ОСОБА_1 , який гідний винагороди у розмірі 70000,00 грн за період проходження служби з 01.01.2023 по 31.01.2023, кількість діб - 31 доба (порядковий номер 9 у списку).
Відповідно до витягів з бойових розпоряджень начальника 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса та додатків до них від: 01.01.2023 № БР 2 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 01.01.2023 № БР 2; 02.01.2023 № БР 5 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 02.01.2023 № БР № 5; 03.01.2023 № БР 13 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 03.01.2023 № БР 13; 04.01.2023 № БР 15 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 04.01.2023 № БР 15; 05.01.2023 № БР 20 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 05.01.2023 № БР 20; 06.01.2023 № БР 25 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 06.01.2023 № БР 25; 07.01.2023 № БР 31 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 07.01.2023 № БР 31; 08.01.2023 № БР 41 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 08.01.2023 № БР 41; 09.01.2023 № БР 42 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 09.01.2023 № БР 42; 10.01.2023 № БР 51 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 10.01.2023 № БР 51; 11.01.2023 № БР 60 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 11.01.2023 № БР 60; 12.01.2023 № БР 62 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 12.01.2023 № БР 62; 13.01.2023 № БР 67 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 13.01.2023 № БР 67; 14.01.2023 № БР 70 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 14.01.2023 № БР 70; 15.01.2023 № БР 75 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 15.01.2023 № БР 75; 16.01.2023 № БР 90 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 16.01.2023 № БР 90; 17.01.2023 № БР 94 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 17.01.2023 № БР 94; 18.01.2023 № БР 107 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 18.01.2023 № БР 107; 19.01.2023 № БР 113 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 19.01.2023 № БР 113; 20.01.2023 № БР 117 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 20.01.2023 № БР 117; 21.01.2023 № БР 131 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 21.01.2023 № БР 131; 22.01.2023 № БР 140 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 22.01.2023 № БР 140; 23.01.2023 № БР 147 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 23.01.2023 № БР 147; 24.01.2023 № БР 169 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 24.01.2023 № БР 169; 25.01.2023 № БР 180 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 25.01.2023 № БР 180; 26.01.2023 № БР 184 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 26.01.2023 № БР 184; 27.01.2023 № БР 190 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 27.01.2023 № БР 190; 28.01.2023 № БР 201 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 4 до розпорядження від 28.01.2023 № БР 201; 29.01.2023 № БР 206 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 29.01.2023 № БР 206; 30.01.2023 № БР 211 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 30.01.2023 № БР 211; 31.01.2023 № БР 222 «Про організацію служби», КП Краматорськ, карта 1:50 000, видання 2015 року, додаток № 1 до розпорядження від 31.01.2023 № БР 222 вбачається, що до оперативного складу резервного пункту управління прикордонного загону (13. вузол зв'язку та телекомунікації), добового наряду прикордонного загону з окремою локацією м.Краматорськ (вул.Рибінська, 50) в складі патруля і чергового включений майстер-сержант ОСОБА_1 .
Згідно з розрахунковим листом за лютий 2023 року ОСОБА_1 у лютому 2023 року на підставі наказу від 03 лютого 2023 року № 56-ОС виплачено додаткову винагороду 30000 у розмірі 30000,00 грн за 31 день січня 2023 року; додаткова винагорода 70000 за січень 2023 року позивачу не нарахована та не виплачена.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини Рішення від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, посилаючись на своє ж Рішення від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, зауважив, що “служба в міліції, державній пожежній охороні передбачає ряд специфічних вимог, які дістали своє відображення у законодавстві. Норми, що регулюють суспільні відносини у цих сферах, враховують екстремальні умови праці, пов'язані з постійним ризиком для життя і здоров'я, жорсткі вимоги до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Частина п'ята статті 17 Конституції України покладає на державу обов'язки щодо соціального захисту не тільки таких громадян, а й членів їхніх сімей. Конституційний Суд України вважає, що ці положення поширюються і на службу в Збройних Силах України, Військово-Морських Силах України, в органах Служби безпеки України, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо”.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 статті 9 Закону України від 20 листопада 1991 року № 2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон № 2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з пунктами другим-третім статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України (абзаци перший, другий пункту 4 статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Пунктами 2 та 4 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», визначено військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави. Кабінету Міністрів України невідкладно: 1) ввести в дію план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні; 2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.
В подальшому, Указом Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», продовжено строк дії воєнного стану з 05 годин 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Також Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», продовжено строк дії воєнного стану з 05 годин 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», продовжено строк дії воєнного стану з 05 годин 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», продовжено строк дії воєнного стану з 05 годин 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 07 листопада 2022 року № 757/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 16 листопада 2022 року № 2738-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», продовжено строк дії воєнного стану з 05 годин 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 6 лютого 2023 року № 58/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 7 лютого 2023 року № 2915-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Відповідно до статті 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 16 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.
Згідно з положеннями статті 1 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» основними функціями Державної прикордонної служби України зокрема є:
охорона державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах з метою недопущення незаконної зміни проходження його лінії, забезпечення дотримання режиму державного кордону та прикордонного режиму;
охорона суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні та контроль за реалізацією прав і виконанням зобов'язань у цій зоні інших держав, українських та іноземних юридичних і фізичних осіб, міжнародних організацій;
ведення розвідувальної, інформаційно-аналітичної та оперативно-розшукової діяльності в інтересах забезпечення захисту державного кордону України згідно із законами України «Про розвідувальні органи України» та «Про оперативно-розшукову діяльність»;
участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом, а також припинення діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), організованих груп та злочинних організацій, що порушили порядок перетинання державного кордону України;
координація діяльності військових формувань та відповідних правоохоронних органів, пов'язаної із захистом державного кордону України та пропуску до тимчасово окупованої території і з неї, а також діяльності державних органів, що здійснюють різні види контролю при перетинанні державного кордону України та пропуску до тимчасово окупованої території і з неї або беруть участь у забезпеченні режиму державного кордону, прикордонного режиму і режиму в пунктах пропуску через державний кордон України та в контрольних пунктах в'їзду - виїзду.
Виконання зазначених у частині першій цієї статті функцій є оперативно-службовою діяльністю Державної прикордонної служби України (частина друга статті 2 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України»).
Частиною першою статті 6 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» визначено, що Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення і має таку загальну структуру: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; Морська охорона, яка складається із загонів морської охорони; органи охорони державного кордону - прикордонні загони, окремі контрольно-пропускні пункти, авіаційні частини; розвідувальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Згідно з пунктами 3, 4 статті 19 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань покладаються: участь у взаємодії із Збройними Силами України та іншими військовими формуваннями у відбитті вторгнення або нападу на територію України збройних сил іншої держави або групи держав; участь у виконанні заходів територіальної оборони, а також заходів, спрямованих на додержання правового режиму воєнного і надзвичайного стану.
Отже, відповідач входить до структури Державної прикордонної служби України, а тому починаючи з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року здійснює передбачені Законом України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Відповідно до статті 1 Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
Частиною першою статті 12 Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» визначено, що участь в обороні держави разом із Збройними Силами України беруть у межах своїх повноважень інші військові формування, утворені відповідно до законів України, Державна спеціальна служба транспорту, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, а також відповідні правоохоронні органи.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 “Про введення воєнного стану в Україні” та № 69 “Про загальну мобілізацію” Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 168.
Згідно з пунктом 1 Постанови № 168 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2022 року № 1146 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168», яка застосовувалася у період з 01 вересня 2022 року по 20 січня 2023 року):
установлено на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах (абзац перший);
нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення (абзац другий);
виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників) (абзац третій).
Отже, виплата додаткової винагороди в розмірі до 100000,00 грн пропорційно в розрахунку на місяць виплачується зокрема військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та перебувають під час такої участі у бойових діях чи здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
Пунктом 2-1 Постанови № 168 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168», яка застосовувалася у період з 24 лютого 2022 року по 20 січня 2023 року) установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
На виконання Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в України» та пункту 2-1 Постанови № 168, з метою врегулювання порядку і умов здійснення виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди під час дії воєнного стану, 09 грудня 2022 року Адміністрацією Державної прикордонної служби України прийнято Наказ № 628-АГ.
Відповідно до пункту 1 Наказу № 628-АГ військовослужбовцям, крім випадків, передбачених цим наказом, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони (у тому числі строкову), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення, органах забезпечення (далі - органи Держприкордонслужби) з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби (у зв'язку із звільненням з військової служби) на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби. Додаткова винагорода збільшується до 100 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.
Пунктом 2 Наказу № 628-АГ передбачено, що до безпосередньої участі у бойових діях або заходах належать виконання військовослужбовцем у районах ведення бойових дій:
1) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом Держприкордонслужби (підрозділом, в тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі штабу відповідного органу військового управління Збройних Сил України, угрупування військ (сил) або штабу технічної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил), та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;
2) бойових (спеціальних) завдань із усебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які згідно з бойовим розпорядженням виконують завдання у складі органів військового управління, військової частини (підрозділів), угрупувань військ, інших складових сил оборони, та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;
3) бойових завдань з відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються, нанесення вогневого ураження на об'єкти, що охороняються (у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти), звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншої технікою, за умови безпосереднього вогневого контакту з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час збройного нападу (вогневого ураження);
4) бойових (спеціальних) завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником;
5) бойових завдань з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;
6) польотів, ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з під удару противника з виконанням зльоту згідно з бойовими розпорядженнями;
7) бойових (спеціальних) завдань екіпажами кораблів, катерів, суден забезпечення Держприкордонслужби в морських та річкових акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також при виконанні бойових завдань щодо пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів.
Згідно з пунктом 3 Наказу № 628-АГ документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є:
1) бойовий наказ (бойове розпорядження);
2) журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки, бойове донесення або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад чи копії або витяги з них);
3) рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або в заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях або заходах.
Пунктами 4-14 Наказу № 628-АГ визначено порядок і умови виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України під час дії воєнного стану.
Відповідно до пункту 15 Наказу № 628-АГ цей наказ набирає чинності та застосовується з 01 грудня 2022 року.
Отже, Наказом № 628-АГ встановлені додаткові, не передбачені Постановою № 168, підстави для виплати збільшеної до 100000,00 грн щомісячної додаткової винагороди (пропорційно із розрахунку на місяць) військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (пропорційно часу участі у таких діях або заходах), - за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником.
Оскільки пунктом 2-1 Постанови № 168 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168», яка застосовувалася у період з 24 лютого 2022 року по 20 січня 2023 року) уповноважено Адміністрацію Державної прикордонної служби України визначити виключно порядок і умови виплати додаткової винагороди, передбаченої цією постановою, визначені в пункті 2 Наказу № 628-АГ додаткові підстави для виплати збільшеної до 100000,00 грн щомісячної додаткової винагороди - «за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником», виходять за межі наданих Адміністрації Державної прикордонної служби України повноважень.
У зв'язку з цим суд не застосовує до спірних правовідносин пункт 2 Наказу № 628-АГ в частині, яка змінює визначені Постановою № 168 підстави для виплати збільшеної до 100000,00 грн щомісячної додаткової винагороди (пропорційно із розрахунку на місяць) військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (пропорційно часу участі у таких діях або заходах), та вимагає для такої виплати умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником.
Відповідно до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 15 грудня 2022 року № 297) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 року за № 453/37789, територіальні громади Донецької та Луганської областей є територіальними громадами, які розташовані в районні проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 (зі змінами), територіальні громади Донецької та Луганської областей є територіальними громадами, які віднесені до територій, на яких ведуться (велись) бойові дії (територій можливих бойових дій).
Відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 02 січня 2023 року № 1 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» (грудень), від 02 лютого 2023 року № 26 (зі змінами, внесеними наказом від 14 лютого 2023 року № 35) Луганська та Донецька області в період з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року та з 01 січня 2023 року по 31 січня 2023 року входять до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.
Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 03 січня 2023 року № 1 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» визначено врахувати в організації виконання завдань органами Державної прикордонної служби України під час участі з відбиття збройної агресії Російської Федерації проти України такі райони ведення воєнних (бойових) дій з 01 по 31 грудня 2022 року: Чернігівська, Сумська, Харківська, Луганська, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська та Одеська області, акваторія Чорного та Азовського морів у межах територіальних вод України.
Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04 січня 2023 року № 105/0/8-23-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій» визнано такі органи (підрозділи) Державної прикордонної служби України, які відповідно до розпоряджень (наказів, директив) Адміністрації Держприкордонслужби включені до складу угруповань військ (сил) Збройних Сил України з відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій у період з 01 по 31 грудня 2022 року: зокрема, 3 прикордонний загін імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України.
З огляду на викладене, за наслідками судового розгляду судом встановлено, що позивач у період з 01.12.2022 по 31.12.2022 та з 01.01.2023 по 31.01.2023 брав безпосередню участь у бойових діях та забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України, що підтверджується бойовими розпорядженнями за спірні періоди, Журналом службово-бойових дій 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса від 24.02.2022 № 2-ДСК, довідкою Військової частини НОМЕР_4 -ІІ від 06.01.2023 № 313/ОТУЛ, довідками ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) від 15.03.2023 за № 12/681 та від 18.04.2023 року за № 14/2786-23-Вих, рапортами про виплату збільшеної додаткової винагороди від 02.01.2023 та від 01.02.2023, які зареєстровані 02.01.2023 за вх. № 30р та 01.02.2023 за вх. № 1654р відповідно, перебуваючи безпосередньо у період здійснення зазначених заходів в Донецькій та Луганській областях. Отже, позивач має право на отримання збільшеної додаткової винагороди до 70000,00 грн пропорційно кількості діб проходження служби та виконання завдань, а саме за 21 добу грудня 2022 року (з урахуванням сплаченої додаткової винагороди за 9 діб грудня 2022 року) та за 31 добу січня 2023 року.
Доводи відповідача про відсутність звернення позивача стосовно невиплати збільшеної додаткової винагороди у розмірі до 100000,00 грн у період з 01.12.2022 по 31.01.2023 на увагу не заслуговують, оскільки це не позбавляє права позивача на отримання належних йому виплат.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) щодо неповного нарахування та виплати ОСОБА_1 збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за 21 добу грудня 2022 року та 31 добу січня 2023 року;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (військову частину НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» збільшену до 100000,00 грн додаткову винагороду за 21 добу грудня 2022 року та 31 добу січня 2023 року.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. “Руїз Торія проти Іспанії” (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю лише з корегуванням обраного позивачем способу судового захисту.
Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір” від сплати судового збору звільнений.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_1 ) (ідентифікаційний код НОМЕР_5 , місцезнаходження: просп. Перемоги, буд. 58, м. Лисичанськ, Луганська область, 93120) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) щодо неповного нарахування та виплати ОСОБА_1 збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за 21 добу грудня 2022 року та 31 добу січня 2023 року.
Зобов'язати 3 прикордонний загін імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Державної прикордонної служби України (військову частину НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» збільшену до 100000,00 грн додаткову винагороду за 21 добу грудня 2022 року та 31 добу січня 2023 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.Є. Петросян