23 травня 2023 року № 320/1302/23
Київський окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Перепелиця А.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо непроведення ОСОБА_1 індексації пенсії по інвалідності згідно ст.37 Закону України від 16.12.1993 №3723-X-II «Про державну службу» з 03.07.2022;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 03.07.2022 провести індексацію ОСОБА_1 , призначену відповідно до закону України Про державну службу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз.2 і 3 ч.2 ст.42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та виплатити її.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.01.2023 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію по інвалідності ст.37 Закону України від 16.12.1993 №3723-Х-ІІ «Про Державну службу». 30.04.2022 набув чинності Закон України від 15.02.2022 №2040-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства», яким внесено зміни, зокрема, до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З урахуванням змін, внесених до вищезазначеного закону, передбачено з 01.03.2022 проведення індексації пенсії, призначених відповідно до закону України «Про державну службу», у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз.2 і 3 ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Механізм проведення щорічного перерахунку пенсій визначено у Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсій визначає щороку Кабінет Міністрів України у мажах бюджету Пенсійного фонду України. Відповідачем всупереч закону не проведено індексацію пенсії.
Не погоджуючись з діями Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення індексації належної позивачу пенсії, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов відзив на адміністративний позов, відповідно до якого відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування поданого відзиву вказано, що оскільки позивачу пенсія призначена відповідно до норм Закону України «Про державну службу», то відповідно до норм чинного законодавства підстави для проведення індексації пенсії, починаючи з 01.03.2022 відсутні.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію по інвалідності згідно ст.37 Закону України «Про державну службу».
30.04.2022 набув чинності Закон України від 15.02.2022 №2040-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства», яким внесено зміни, зокрема, до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З урахуванням змін, внесених до вищезазначеного закону, передбачено з 01.03.2022 проведення індексації пенсії, призначених відповідно до закону України «Про державну службу», у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз.2 і 3 ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Однак, позивачу не було проведено відповідної індексації належної пенсії, у відповідності до зазначених вище дій.
Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.46 Конституції України закріплено право громадяни на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (ч.3 ст.46 Конституції України).
Згідно з ст.55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) передбачає механізми, що забезпечують зміну розмірів пенсії з урахуванням як інфляційних процесів, так і зростання середньої заробітної плати. Для цього передбачена індексація пенсій у відповідності з чинним законодавством про індексацію грошових доходів громадян.
Приписами ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон №1282-ХІІ) визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що Дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 Закону №1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними на території України та не мають разового характеру. До таких доходів належать, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
З метою реалізації Закону України від 06.02.2003 року №491-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення.
Пунктом 5 Порядку в редакції до 01.12.2015 передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплати, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянином за цей місяць, не проводиться.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних - правових актів», що набрала чинності з 15.12.2015 та застосовувалася з 01.12.2015 внесені зміни до Порядку, якими поняття «базовий місяць» змінюється на поняття «місяць, в якому значення індексу споживчих цін було прийнято за 1 або 100 відсотків», з 01.01.2016 набрали чинності зміни (внесені Законом України від 03.10.2017 №2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В свою чергу, 30.04.2022 набув чинності Закон України від 15.02.2022 №2040-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства», яким внесено зміни, зокрема, до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З урахуванням змін, внесених до вищезазначеного закону, передбачено з 01.03.2022 проведення індексації пенсії, призначених відповідно до закону України «Про державну службу», у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз.2 і 3 ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Аналіз вищевказаних норм свідчить про те, що з 01.03.2022 у позивача виникло право на індексацію, призначеної їй пенсії як державному службовцю.
Однак, за змістом відзиву та матеріалів справи вбачається, що відповідачем не виконано свого обов'язку щодо проведення позивачу індексації пенсії з 01.03.2022.
Доводи відповідача, що індексацію буде проведено після затвердження Кабінетом Міністрів України відповідного порядку судом не беруться до уваги, оскільки законодавством установлено порядок, який є чинним станом на березень 2022 року та по час розгляду цієї справи.
За нормами ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведене свідчить про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Під час звернення з даним позовом до суду позивач судовий збір не сплачував, оскільки є звільненим від сплати судового збору як особа з інвалідністю ІІ групи. Таким чином, судовий збір за рахунок відповідача на користь позивача відшкодуванню не підлягає.
Керуючись ст.6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо непроведення ОСОБА_1 індексації пенсії по інвалідності згідно ст.37 Закону України від 16.12.1993 №3723-X-II «Про державну службу» з 03.07.2022.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (адреса: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) з 03.07.2022 провести індексацію та виплатиту ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), призначену відповідно до закону України «Про державну службу», у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз.2 і 3 ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Перепелиця А.М.